Bzik kolonialny. II Rzeczpospolitej przypadki zamorskie

Okładka książki Bzik kolonialny. II Rzeczpospolitej przypadki zamorskie Grzegorz Łyś
Okładka książki Bzik kolonialny. II Rzeczpospolitej przypadki zamorskie
Grzegorz Łyś Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
reportaż
W.A.B.
2023-07-12
2023-07-12
literatura polska

Polskie sny o koloniach

Polaków zakusy na kolonie opisane w dość nudny sposób wymęczyła mnie ta książka potok słów, informacji w głowie na dłużej mi raczej nic nie zostanie.

Po raz pierwszy miałam okazję zapoznać się z problamtyką kolonialnych aspiracji Polski i cieszę się,że trafiłam akurat na tę pozycję. Łyś w interesujący i przystępny sposób przybliżył temat, wskazując pomysłodawców i propagatorów kolonializmu, nakreślając kontekst geopolityczny, wreszcie wyjaśniając przyczyny kolonialnych porażek Polaków. I mimo że książka napisana jest z werwą i swadą, zdecydowanie nie jest to lektura lekka. Ale lekka być nie może, skoro dotyczy tak skomplikowanego tematu.

Byłam bardzo podekscytowana tym tytułem. Nie da się ukryć, tytuł brzmi intrygująco. I to właśnie może mnie zgubiło.. Może liczyłam na za wiele. Nie twierdzę, że książka jest zła. Posiada wiele ciekawych wątków, o których nie miałam pojęcia. I to mnie naprawdę zaskakiwało. Niemniej nie mogłam się wczuć w jej historię. Nie słuchałam z zapartym tchem, nie korciło mnie jak potoczą się sprawy. Podejrzewam, że to moja wina, bo jakoś kwestie kolonialne nigdy nie były dla mnie interesującym tematem. Liczyłam,że ta książka to zmieni. Myślę, że gdybym czytała tę książkę bardziej tradycyjnie, byłabym bardziej tej pozycji przychylna.

Bardzo ciekawy temat, ale bardzo nużąco, chaotycznie napisana książka, szkoda. Spodziewałam się czegoś lepszego.

To jest jedna z tych książek, którym daję 6/10, ale już ze mną zostają. Temat samograj, ale język jakiś taki ciężki. Zostaje ze mną, bo mimo wszystko warto przeczytać. Interesująca i nieznana karta naszej historii.

Temat rzetelnie przebadany i dobrze napisany. Ale najważniejsze, że ktoś opisał w przystępnej formie ten kuriozalny epizod z polskiej historii. Będziecie nie raz chichotać.

Zbiór ciekawych historii, które składają się na historię kolonialnych rojeń II RP. Warto przeczytać ze względu na ten intrygujący i nieco zapomniany element naszej historii.

To mieliśmy fantazję. Ale w sumie to szkoda, że nie wyszło.

To mieliśmy fantazję. Ale w sumie to szkoda, że nie wyszło.

Przede wszystkim nie jest to pierwsza ksiązka o kolonialnych dążeniach Rzeczpospolitej i muszę przyznać iż mam z nia pewnien problem. Książka jest dobra, przede wszystkim dlatego iż przypomina te Polskie zamysły kolonialne, jednakże, w mojej ocenie, nie wnosi nic nowego do tematu. Dla osób, które troszeczke interesują się okresem kolonialnym lub czytały przedwojenną literature podróżniczą temat nie jest nowy, więc nie należy spodziewać się jakis rewelacji. Niestety w książce znalazłem błąd merytoryczny na str. 30. "Pizarro zdobył wprawdzie Cusco, stolice imperium, w 1533 roku, ale Inkowie, prowadząc wojne partyzancką, bronili swego andyjskiego kraju aż do śmierci Tupaca Amaru II, 'ostatniego Inki', w 1572 roku." Otóż wspomniany Tupac Amaru II zginął dopiero w 1781 roku i to jest całkiem inna opowieśc, autorowi chodziło o Tupaca Amaru, o ostatniego, dziewiętnastego króla i przywódcę Inków. Taki drobny błąd. Sam język ksiązki, jak dla mnie męczący, zdania zbyt rozbudowane, zbyt wiele myśli, dygresji w jednym zdaniu co powoduje pewien zamęt. Poza tym czasami autor sie powtarza i przytacza zdarzenia z poprzednich rozdziałów.
Jednakże dla osób, które nie miały styczności z tematem polskiej kolonizacji książka dobra na początek, daje ogolny zarys tematu.

2028

Interesująca podróż po różnych zakątkach globu gdzie Polska starała sie pozyskać zamorskie terytoria. W czasach były to stepy Ukrainy, potem zdobyczny przez Beniowskiego Madagaskar w dziewiętnastym wieku Polskę pod zaborami dopadła "gorączka brazylijska". Zwiedzeni wizją bogactw i dostatniego życia w Ameryce Południowej liczni proletariusze i drobni chłopi wyprzedawali swój majątek by stanąć na brazylijskiej ziemi. Niestety populację polonusów zdziesiątkowały tropikalne choroby, bieda i fiasko marzeń. Oczywiście na braku Madagaskaru w naszych włościach zaważyła polityka europejska, a konkretnie francuska niedopuszczania Słowian do atrakcyjnych lokalizacji.
Niektórzy śmiałkowie z Polski podbijali Czarny Ląd. Bardzo wciągająca lektura, dobrze udokumentowana, solidnie poparta dokumentami i literackimi relacjami z podróży. Solidna i rzetelna dziennikarska robota, sięgająca też do kluczowych tekstów polskich publicystów. Dowiadujemy się o amerykańskich peregrynacjach Sienkiewicza i genezie dzieła Konopnickiej "Pan Balcer w Brazylii", czy zdroworozsądkowych tekstach Boya Żeleńskiego o różnych humbugach i skandalach związanych z emigrującymi Polakami, ich nieszczęściach na obcej ziemi.

• Reportaż
  • Audiobooki

Grzegorz Łyś Bzik kolonialny. II Rzeczpospolitej przypadki zamorskie Zobacz więcej