Jak radzić sobie z migreną

Okładka książki Jak radzić sobie z migreną Katy Munro
Okładka książki Jak radzić sobie z migreną
Katy Munro Wydawnictwo: Muza poradniki
poradniki
Managing Your Migraine
Muza
2023-03-22
2023-03-22
Katarzyna Babicz
migrena ból głowy bóle głowy bóle migrenowe

Ci z nas, którzy cierpią na migrenę, wiedzą, że migrena jest wyniszczającą chorobą neurologiczną. Dr Katy Munro zebrała wszystkie najważniejsze informacje na temat migreny i przedstawiła je w tej przemyślanej książce, która obejmuje pełne spektrum leczenia migreny. Opisuje, jak walczyć z migreną pod każdym kątem. Omawia podstawy, co jest pomocne dla osób, które nie mają doświadczenia z migreną. Omawia znaczenie postawy, utrzymywania poziomu cukru we krwi, diet eliminacyjnych, suplementów, stresu, uważności i medytacji, migreny w czasie ciąży i wielu innych.

Jeśli cierpisz na migrenę, powinieneś przeczytać tę książkę. 👍

🐾 Migrena – zwana ironicznie królewską chorobą przez bardzo długi czas nie była brana na poważnie. W związku z tym, że w większości chorują na nią kobiety, uważano, że histeryzują i wymyślają. Tymczasem jest to poważne schorzenie.
🐾 „Z migreną boryka się 14% światowej populacji. Kobiety są trzykrotnie bardziej narażone […] niż mężczyźni, problem ten dotyczy też ok. 8% dzieci”.
Migrena to choroba uwarunkowana genetycznie. Chorowała na nią moja babcia, mama, mam ją ja i moja siostra. Niewiele nowego spodziewałam się dowiedzieć w tej książce, gdyż interesuję się tą chorobą od zawsze, jako osoba chorująca na migrenę, czytam wszystko co jest dostępne i dlatego sięgnęłam po tę publikację, której autorką jest brytyjska lekarka rodzinna, dr Katy Munro. Autorka zebrała tu prawie wszystkie informacje na temat tej zadziwiającej choroby. Zadziwiającej, ponieważ pomimo intensywnych badań prowadzonych na całym świecie, mnóstwa dostępnych leków, wciąż jeszcze poznajemy tę chorobę i nie ma na nią jednego lekarstwa, które pomagałoby wszystkim chorującym.
🐾 Książka „Jak radzić sobie z migreną?” to kompendium wiedzy o migrenie, w którym informacje podane są w sposób zrozumiały dla laika. Autorka opisuje po kolei istotę choroby, objawy, fazy choroby, czynniki wywołujące i leczenie migreny. Punkt po punkcie przedstawia to, co nauka wie o migrenie
🐾 Ciekawe jest, że pomimo charakterystycznych objawów wiele osób nie zostaje właściwie zdiagnozowanych. Ból głowy często jest lekceważony i wyśmiewany „zaskakująca liczba chorych […] nawet do 60% – nie szuka pomocy medycznej”. Z drugiej strony sami lekarze nieraz lekceważą objawy, z jakimi zgłaszają się do nich cierpiący na migrenę pacjenci. Dużo się jeszcze musi zmienić, zanim wzrośnie świadomość społeczna i ludzie zrozumieją, że z bólem głowy należy zgłosić się do lekarza, szczególnie gdy pojawia się cyklicznie lub często.
🐾 Migrena to nie tylko ból głowy. Każda chorująca na nią osoba powie, że gdyby to był tylko ból głowy, to nie byłoby problemu, ale objawy mu towarzyszące sprawiają, że migrena potrafi wyłączyć człowieka z życia na kilka godzin lub kilka dni. Jeśli ataki zdarzają się kilka razy w miesiącu, człowiek ma wrażenie, że żyje od migreny do migreny. Dobrze wiem, jak po ustąpieniu ataku czuję niewypowiedzianą ulgę, poczucie zdrowia jest w tym momencie czymś niewypowiedzianie błogim i cudownym.
🐾 Każda chorująca na migrenę osoba inaczej ją przechodzi i inne są czynniki spustowe, czyli wywołujące napad migrenowy. W jednym przypadku będzie to czekolada, żółty ser, w innym czerwone wino, stres, czy jeszcze co innego. Nie zawsze da się uchwycić czynnik prowadzący do ataku, ale warto obserwować swój organizm, wtedy łatwiej jest zareagować we właściwym momencie i wdrożyć właściwe leczenie, a jeśli się wie, co wywołuje migrenę, można starać się unikać tych czynników, choć nie zawsze jest to możliwe.
🐾 Dr Munro opisuje przedstawia leki stosowane w leczeniu migreny, opisuje leki tradycyjne oraz nowe grupy farmaceutyków, przeznaczone stricte do leczenia tej choroby. Nie zawsze pomaga jeden lek, czasem trzeba łączyć ze sobą różne grupy leków, by przerwać napad lub zapobiegać napadom. Nie u wszystkich ludzi te leki są skuteczne. Autorka radzi, co zrobić, by wspomagać ich działanie. Tak jak i w innych chorobach, duże znaczenie ma styl życia i zdrowe odżywianie się. Choć nawet to oraz unikanie stresu nie daje gwarancji, że migrena nie dopadnie w najmniej spodziewanym momencie.
🐾 Dorośli mają problem z diagnostyką i leczeniem migreny, ale dzieci mają jeszcze bardziej pod górkę. U nich objawy mogą być nieco inne i często lekarzom nawet nie przyjdzie do głowy, że to może być migrena. Autorka poświęciła dzieciom osobny rozdział, to bardzo ważne, by wysłuchać porządnie małych pacjentów i przeprowadzić odpowiednio diagnostykę, by ulżyć im w cierpieniu.
🐾 „Migrena […] zajmuje drugie miejsce wśród najczęstszych przyczyn ograniczenia sprawności na świecie”.
To jedno zdanie uzmysławia, jak ważnym problemem jest migrena. Polecam tę książkę wszystkim ludziom, którzy miewają bóle głowy, może pozwoli zrozumieć organizm i to, co się w nim dzieje, w wyniku czego łatwiej będzie sięgnąć po pomoc. Osoby z migreną znajdą tu w pigułce wiedzę o tej męczącej chorobie, która zabiera wiele z życia osobom nią dotkniętym, a rodziny osób z migreną zrozumieją co przechodzą ich najbliżsi, dzięki czemu będą mogli ich wspierać w chorobie.
➡️ Dziękuję za książkę redakcji Moznaprzeczytac.pl

Kto z nas nie doświadczył w swoim życiu bólu głowy? Czy nie przeszło Ci przez myśl, że może być to migrena? Odpowiada ona za 89% przypadków bólów głowy na świecie i dotyczy około 14% populacji, więc jeśli to nie Ty masz nieszczęście się z nią borykać, jest duże prawdopodobieństwo, że ktoś z Twojego otoczenia niestety się z nią zmaga.
Dr. Katy Munro, lekarz rodzinny z Wielkiej Brytanii, zajęła się dogłębnie tematem migreny i rozpoczęła pracę w National Migraine Centre, po tym jak sama zachorowała na to schorzenie. W swojej książce "Jak radzić sobie z migreną?" zawarła kluczowe informacje o tym czym migrena sama w sobie jest (a jest to choroba niejednorodna, z całym wachlarzem towarzyszących dolegliwości),o czynnikach zaostrzających i wywołujących ataki, ale także dzięki dużemu doświadczeniu i wiedzy podaje czytelnikowi przykładowe metody prewencji, strategii postępowania i terapii. To bardzo praktyczny, a przy tym niezwykle przystępny i napisany prostym językiem poradnik. Nie podaje nadmiaru szczegółowych informacji (ku niepocieszeniu mojego medycznego serca :p). Podzielony na dość krótkie i posegregowane rozdziały, poradnik ten oferuje również często wypunktowane konkrety, podane na talerzu kroki do wykonania.
Choć nie była to dla mnie odkrywcza lektura, momentami wręcz oczywista, myślę, że będzie to książka idealna dla osób podejrzewających u siebie lub u swoich bliskich problem migreny. Z pewnością będzie niezastąpiona w uporządkowaniu wiedzy, a już szczególnie jeśli myślimy, że migrena to "tylko" ból głowy. Chociaż wiele z rad dotyczących samej opieki zdrowotnej nie odnosi się do naszego polskiego systemu, Autorka zadbała, aby czytelnik międzynarodowy nie został bez jakiegokolwiek punktu zaczepienia.
Na bardzo duży plus zasługuje fakt, że dr Munro nie pomija problemu migren u dzieci, który często jest bagatelizowany i niepoprawnie diagnozowany.

Dr. Katy Munro, lekarz rodzinny z...

Migrena to powtarzające się bóle głowy – najczęściej jednostronne, które trwają od 4 do 72 godzin. Towarzyszy im całe spektrum dodatkowych objawów w tym fotofobia, czy osmofobia. Częstotliwość i natężenie bólu to sprawa indywidualna, choć same ataki migrenowe dzielą się na kilka podtypów. To tak w skrócie. O migrenie pewnie z Was słyszał każdy. Niektórzy z Was mierzą się z nią kilka razy w roku albo w miesiącu. Zastanawialiście się pewnie nie raz i nie dwa, czy są jakieś terapie albo sposoby, które pomogłyby Wam zrozumieć jej mechanizmy i nauczyć się nad nią panować… Czy tak się da?

Dr Katy Munro postanowiła w swojej książce-poradniku Jak radzić sobie z migreną? podzielić się z czytelnikami wiedzą, jaką zdobyła w ciągu wieloletniej praktyki lekarskiej. To, co można z niej wywnioskować, że wiedza na temat migreny pozostaje nadal w sferze domysłów. A przynajmniej spora część. Jednak to, co udało się stwierdzić – jest to choroba genetyczna. Jeśli więc u kogoś w rodzinie są osoby, które zmagają się z migreną, następne pokolenia również mogą się z nią mierzyć. Udowodniono również, że znaczny procent migren diagnozuje się u kobiet niż mężczyzn.
Rozróżniono również kilak podtypów, które charakteryzują się odmiennymi objawami.

A co dalej? Przyznam, że sięgając po ten tytuł, liczyłam, że poznam jakieś podpowiedzi, konkretne wskazówki, jak radzić sobie z migreną i jak ją okiełznać. Czy uzyskałam takie informacje? I tak i nie. Nie znalazłam w Jak radzić sobie z migreną? złotego środka na to, jak móc funkcjonować normalnie, jak unikać tego paraliżującego bólu, ale poznałam wiele teorii, które być może uda się w przyszłości poprzeć faktami i lekarze znajdą sposób na to, by móc zapanować nad tym, a nawet uniknąć ataku. Dużym plusem jednak tej książki jest sposób, w jaki autorka dzieli się wiedzą i danymi – wierzcie lub nie, ale rzadko kiedy trafia się na tak przejrzyście i obrazowo podaną wiedzę, że czytanie poradnika przypomina bardziej czytanie dobrej książki.

Specjaliści do tej pory nie są zgodni co do tego, co konkretnie te ataki wywołuje. A wywołuje je wiele czynników. Od produktów spożywczych, przez niedobór snu, zbyt małą liczbę posiłków, bo czynniki środowiskowe, czy aktywność fizyczną. W moim przypadku najgorszym okresem jest czas, kiedy jest bardzo dużo słońca, a okres letni to niemal niekończące się bóle głowy, które sprawiają, że trudno o normalne funkcjonowanie. Autorka rozpisuje się nad tym, że u każdej osoby, którą dotyczą ataki migrenowe, czynnik, który je wywołuje, jest inny. A właściwie tych czynników jest zawsze kilka.

Tak samo jest z objawami. Głównym jest uporczywy, pulsujący ból głowy. Jednak jest on punktem kulminacyjnych, nim jednak on się pojawi, u pacjentów obserwowano różne inne objawy „zapowiadające” jak mroczki przed oczami, nadwrażliwość na światło/dźwięki/zapachy, bóle karku, nudności, nadwrażliwość skórna itd.
Jak zaznacza autorka, kluczem jest obserwacja siebie i reagowanie od razu jak tylko pojawia się „zapowiedź” migreny, a nie oczekiwanie, że może jednak przejdzie samo, bo szybka reakcja i zażycie leków jest szansą na to, że ból będzie „znośniejszy”.

Autorka opisuje zależności między migreną a cyklem menstruacyjnym, o wpływie gospodarki hormonalnej na intensywność i częstotliwość ataków.
W tym poradniku przeczytacie również, jak rozpoznać migrenę u dzieci oraz wpływ ataków na funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie i pracy.

W środku znajdziecie również historie pacjentów dr Katy Munro, którymi obrazuje omawiane w poradniku zagadnienie.

Według tego, co w swojej książce zaznacza autorka, ok. 14% populacji światowej cierpi na migrenę, Te czternaście procent mierzy się kilka razy w roku, a nawet w miesiącu z bólem, który odbiera siły i chęci do życia, a czasami prowadzi do depresji. Myślę, że książka taka jak ta – Jak radzić sobie z migreną? – to wyjście naprzeciw tym z nas, którzy potrzebują nadziei, że uda się w końcu wynaleźć lek albo terapię, która pozwoli nam normalnie funkcjonować. Na razie są pewną formą drogowskazu, który może nam pomóc zrozumieć mechanizmy migreny i radzić sobie z nią na tyle, jak bardzo to możliwe.

Opinia tej książki powinna była pojawić się już dawno ale po jej przeczytaniu czułam potrzebę przeanalizowania na sobie tego o czym opowiada autorka. Sama cierpię na migreny od wielu lat i doskonale zdaje sobie sprawę jak temat wygląda od podszewki więc tym bardziej byłam ciekawa czy jest jeszcze coś czego nie wiem. Jest to świetny poradnik zarówno dla tych, którzy zmagają się z migreną jak również dla tych, których temat nie dotyczy. Książka jest napisana bardzo zrozumiałym językiem i co najważniejsze przez osobę, która wie o czym pisze gdyż sama również choruje na migreny. Z mojego bliskiego otoczenia znam kobietę, która wielokrotnie narzekała na ból głowy przy czym leżała i była w stanie oglądać telewizję. Mój ból wygląda tak, że przy absolutnej ciszy i zasłoniętych oknach zakładam sobie poduszkę na głowę. Jak myślicie na ile byłam w stanie uzyskać zrozumienie? Niestety w większości ktoś kto nie doświadczył migren nie ma pojęcia przez co przechodzi osoba na nie cierpiąca. Ja mam to szczęście, że znajduje wsparcie u moich najbliższych ale ile osób nie może na nie liczyć?

ak radzić sobie z migreną?😣
🌼
Swego czasu bardzo często miewałam bóle głowy takie z serii nie do opanowania tabletkami czy odpoczynkiem. Przeszywające, tłukące, ciężkie i nie dające żyć. W swoim otoczeniu wciąż mam osoby które borykają się z migreną. Czym ona jest, jakie są jej rodzaje oraz jaką można wdrożyć profilaktykę by lepiej z nią sobie radzić przedstawia autorka Dr Katy Munro w swojej książce 😉
🌼
Książka idealna zarówno dla osób które miewają migrenę jak i nie. Wiele ciekawych informacji dzięki którym dowiemy się czy nasz ból głowy to już migrena, jakie są jej fazy, czy to co jemy wpłynie na natężenie migreny czy też nie, jak dobry sen może nam pomóc w walce z migreną, dowiemy się że ważne by dbać także o swoje zdrowie psychiczne oraz jakie podjąć w ostateczności środki prewencyjne. To wszystko opatrzone bogatą wiedzą zawarta także w wielorakich przypisach i odniesieniach do innej literatury z której możemy skorzystać w przypadku gdy nadal nurtuje nas jakiś temat 🤗
Książka napisana przystępnie, nie zanudza i daje konkretne odpowiedzi. Bardzo się cieszę że po nią sięgnęłam i Was także do tego zachęcam 😀

ak radzić sobie z migreną?😣

Cierpisz na migrenę?
Używasz, że łatwo ją zdiagnozować?
Jak według Ciebie lekarze podchodzą do tego tematu?
Ile sposobów musiałaś/eś wypróbować, żeby potrafić złagodzić ból?
Albo nie znalazłaś takiej metody i najgorsze, że leki nie pomagają?
Czujesz, że migrena jest umniejszana przez ludzi?
Czujesz się niezrozumiana/y?
Coraz więcej osób cierpi na migrenę. Moim zdaniem jest to choroba bagatelizowana i często naudżywana przez nas w mniej lub bardziej świadomy sposób... Największym minusem tej sytuacji jest to, że osoby z migreną nie dość, że trudno zdiagnozować, to zdarzają się historię, kiedy lekarz nie wierzy pacjentowi... (mam nadzieję, że coraz mniej takich historii!).
Po przeczytaniu książki "Jak radzić sobie z migreną?" uważam, że warto ją polecić każdemu.
K a ż d y p o w i n i e n j ą p r z e c z y t a ć
Zbyt MAŁO mówi się na temat migreny, często nie wiemy, jak odróżnić nieznośny ból głowy od migreny. Czy to, co czujemy możemy nazwać "migreną"? Czy ją coś poprzedza? Jakiego typu jest to migrena? Czy w naszej rodzinie się pojawiała we wcześniejszych pokoleniach?
A może warto zapisywać epizody migreny? Co powinno się znaleźć w takim notatniku?
Na te i wiele innych pytań (nawet tych, których nie zadaliście sobie) znajdziecie odpowiedź w powyższej książce, która pojawi się już 22 marca w księgarniach!
Nawet jeśli nie cierpisz na migrenę, warto się skusić na zapoznanie się z lekturą. Nie tylko ze względu na OGROM wiedzy, ale także w sposób w jaki została napisana. Zrozumiale, lekko i co więcej - gdy skończyłam czytać, nie czułam się ani znużona ani zmęczona, a to duży komplement.
Nie lekceważ objawów Dbaj o siebie ️Dbaj o zdrowie
Dziękuję za możliwość zrecenzowania książki @wydawnictwomuza

Cierpisz na migrenę?
Używasz, że łatwo ją zdiagnozować?
Jak według Ciebie lekarze podchodzą do tego tematu?
Ile sposobów musiałaś/eś wypróbować, żeby potrafić złagodzić ból?
Albo nie znalazłaś takiej metody i najgorsze, że leki nie pomagają?
Czujesz, że migrena jest umniejszana przez ludzi?
Czujesz się niezrozumiana/y?
Coraz więcej osób cierpi na migrenę. Moim zdaniem...

#recenzja

„Jak radzić sobie z migreną”
dr Katy Munro
@wydawnictwomuza
Premiera: 22.03.2023

Należę do grona osób które cierpią na migrenę, podobnie jak 14 procent światowej populacji. Silny ból głowy przychodzi znienacka i jedyne co mi pomaga to zasłonięcie rolet i leżenie w ciemności, najlepiej pod kocem. Zawsze staram się przespać atak ale niestety bardzo często przegrywam i cierpię. Tabletki przeciwbólowe mam wszędzie. W każdej torebce, w domu, pracy, aucie. Staram się być przygotowana zawsze. Zdiagnozowanie migreny w moim przypadku trwało sporo i wielu badaniom musiałam się poddać. Nie mniej jednak, wiedząc z czym żyje z wielką chęcią sięgnęłam po książkę dr Katy Munro pt „Jak radzić sobie z migreną”.

Chciałam znałeśc w niej odpowiedź na nurtujące mnie pytanie m.in jak skutecznie niwelować jej objawy. #Poradnik rozwiał wiele pytań wątpliwości i niejasności, a zarazem obalił pewne mity. Może trochę bardziej zrozumiałam czym jest sama migrena jak również poznałam inne metody pozwalające mi ulżyć w bólu.

Pocieszające jest to, że autorka również cierpi na to nieuleczalne schorzenie mózgu dzięki czemu książka jest szczera a zarazem napisana przystępnym i łatwym do zrozumienia językiem.
Podzieliła ją na rozdziały a w każdym zawarła cenną wiedzę. Dowiadujemy się jaki wpływ na migrenę ma odpowiednią suplementacja, dieta, styl życia. Autorka przedstawia skuteczny plan leczenia dzięki czemu każda osoba zmagająca się z tym schorzeniem ulży sobie podczas bólu. Dr Munro zawarła również wiele praktycznych wskazówek, które z pewnością wykorzystam. Bardzo przypadły mi do gustu przedstawione techniki relaksacyjne, które pomogą rozluźnić się w stresowych sytuacjach.

Warto zagłębić się w wiedzę w niej zawartą zwłaszcza osobom zmagających się z tym schorzeniem. Książka zdecydowanie warta uwagi.

Polecam tą pozycje z czystym sumieniem

#recenzja

„Jak radzić sobie z migreną”
dr Katy Munro
@wydawnictwomuza
Premiera: 22.03.2023

Prawda jest tak, że abym dała się skusić na przeczytanie poradnika, jego temat musi być mi wyjątkowo bliski. Tak było tym razem, choć bardziej z myślą; przekartkuję, wyłapię nowości itp. Ostatecznie książkę przeczytałam "od deski do deski", bo i temat potraktowano ciekawie i stylem została napisana wyjątkowym. Żałuję, że przeszła na rynku bez większego echa!

Dla zmagających się z bólami głowy/migreną to pozycja warta uwagi. Głównie dlatego, że napisała ją lekarka, która sama doświadczając tego stanu, od 20 lat pracuje z ludźmi borykającymi się z podobnymi bólami. Poradnik jest więc wynikiem osobistych przeżyć, wiedzy medycznej i historii pacjentów. To swego rodzaju kompendium wiedzy o migrenie.

Dr Munro tłumaczy czym migrena jest, co może wywoływać jej atak, co można zrobić aby go złagodzić. Są rozdziały o migrenie w kontekście dorastania, gospodarki hormonalnej kobiet, zdrowia psychicznego ale i o związku migreny z pracą, snem, posiłkami czy uprawianym sportem.

Opowiada (naprawdę przyjemnie, lekko się to czyta, przełożyła Katarzyna Babicz) o dobrze tolerowanych metodach terapii i lekach choć tu należy zaznaczyć, że książka dotyczy brytyjskiego realiów, należy więc mieć świadomość, że w Polsce może to wyglądać nieco inaczej.

Wszystkie te rozdziały (i wiele przeze mnie niewymienionych) są napisane zrozumiałym językiem, bez medycznych zawiłości. Prosto, jasno i na temat.

Bez wątpienia, w książce nie przeczytacie o cudownych receptach na migrenę wyleczyć. Choć to mało budujące, to jednak zwiększające moje zaufanie do autorki.

Dla...

"Jak radzić sobie z migreną" autorstwa Dr Katy Munro to świetny poradnik dla osób zmagających się z tym schorzeniem jak i dla osób, dla których ten temat nie jest obcy. Dr Katy Munro dzieli się tu poradami i wiedzą którą zdobyła przez lata praktyk. Migrena to choroba genetyczna, która jest bardzo powszechna i ma ją co siódmy człowiek. Naukowcy cały czas śledzą ten temat. Z tego poradnika możemy poznać wiele informacji na temat diety, stylu życia, które może nam pomóc w walce ze schorzeniem. Dowiemy się tutaj również jakie czynniki wywołują migrenę i jakie są jej fazy. Poznamy tu także najnowsze metody terapii.
Dlatego jeśli ty albo ktoś z twoich znajomych zmaga się z tą chorobą ta książka jest właśnie dla ciebie. Napisana jest ona w sposób konkretny, łatwo trafiający do głowy czytelnika.
Bardzo się cieszę, że Wydawnictwo Muza pozwoliło mi na poznanie wielu cennych informacji na temat tej choroby.
Serdecznie polecam 🤗
#jakradzićsobiezmigreną #drkatymunro #wydawnictwomuza #muza #poradnik #migrena #chorobagenetyczna #schorzenie @wydawnictwomuza

• Poradniki
  • RECENZJE PRZEDPREMIEROWE, egz. od wydawcy
  • Współpraca z wydawnictwami/autorami
  • Idealna na prezent

Dodaj cytat z książki Jak radzić sobie z migreną