Percepcja. Początek

Piotr Łosiński Wydawnictwo: Novae Res fantasy, science fiction
Novae Res
2023-03-13
2023-03-13

Bardzo ciekawy debiut, trochę szkoda, że jeszcze nie ma kolejnych części :)

Bardzo ciekawy debiut, trochę szkoda, że jeszcze nie ma kolejnych części :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Percepcja. Początek pana Piotra Łosińskiego to książka, po którą jeszcze miesiąc temu bym nie sięgnęła. Dlaczego? Po prostu nie czuję się zbyt dobrze w klimatach fantasty, science-fiction w sferze książkowej. Nie chce, by zabrzmiało to zbyt pompatycznie, ale dla tej pozycji zdecydowałam się zrobić wyjątek.
Już na samym początku zwróciłam uwagę na okładkę, bo bardzo mocno skojarzyła mi się z serią filmów, których bohaterem jest Doktor Strange. I gdybym miała porównać tę historię książkową z jakimś filmem, bądź serialem to stawiałabym na trzy produkcje: wymieniamy przeze mnie wcześniej Doktor Strange, Matrix i Incepcja. To są jedynie moje luźne skojarzenia, co weźcie pod uwagę, by się niczym zbytnio nie sugerować.
Głównym bohaterem powieści jest Artem, który należy do gatunku ludzi uzdolnionych. Wydany przez swojego przyjaciele trafia do więzienia, gdzie spotyka mężczyzn, którzy mają podobną moc. Artem od pierwszego dnia pobytu w zamknięciu postanawia uknuć plan wydostania się poza mury. W tym celu nawiązuje kontakt z innymi więźniami, którzy nawet za cenę swojego życia chcąc podjąć ryzyko. Ilu osobom uda się wyjść na wolność? Co zrobią kiedy znajdą się na zewnątrz.
Wiem, że mogę zanudzić was skojarzeniami, ale Artem zdobył moją aprobatę od samego początku, bo jego więzienne rozkminki przypomniały mi jednego z moich ulubionych serialowych bohaterów Michaela Scofielda z serialu Skazany na śmierć. To jak podchodził do wyjścia poza więzienne mury, sposób myślenia jasno określały z kim mam do czynienia.
Jeżeli chodzi o fabułę, jestem bardzo pozytywnie zaskoczona pomysłem na historię, w której znalazło się miejsce na ciekawą postać, rozwiązania fabularne i dynamizm, o który trudno czasami w kinie akcji. Czułam, że pan Piotr od początku miał pomysł na fabułę i realizował go punkt po punkcie. Jeżeli mnie, czytelnika nastawionego dość nieprzychylnie do tego gatunku, można przekonać, bym zmieniła swoje nastawienie, to tylko w taki sposób.
Z ogromną przyjemnością wystawiam tej książce ocenę 7/10. Polecam.
Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Już na samym początku zwróciłam uwagę na okładkę, bo bardzo mocno...

,,Percepcja. Początek" Piotra Łosińskiego to jedno z fantastycznych wydań, z którymi miałam okazję zapoznać się w ostatnim czasie. Lubię sięgać po książki, które zapowiadają się ciekawie pod względem poruszanej treści. Z tego też względu mój wybór padł na tę lekturę polskiego twórcy. Napisana została ona w bardzo przystępny sposób, dzięki czemu całkiem sprawnie udało mi się z nią zapoznać w wolny wieczór.

Konkretna grupa osób, mających określone moce zdawała sobie sprawę z tego, że nie mogą o tym mówić nikomu z niezaufanego grona. Jedną z osób z darem był Artem. Niestety, został on schwytany i oczywiste było dlankego to, że ktoś musiał go wydać. Bohater pozostawał w zamknięciu wraz z innymi osobami. Gdyby nie przystąpili do jakiegokolwiek działania mogli mieć pewność związaną z tym, że będą przeprowadzane na nich różne eksperymenty. Z tego też względu postanowili zacząć działać.

,,Percepcja. Początek" Piotra Łosińskiego nje jest szczególnie odkrywczym wydaniem pod względem głównej linii fabularnej i stworzenia osób z magiczną mocą, które musiały zatajać swoją wyjątkowość przed innymi. ,,Percepcja. Początek" Piotra Łosińskiego ma jednak inne niuanse. Dodatkowo przyjemnie można spędzić czas z taką publikacją, więc uważam, że warto przeznaczyć na nią swój wolny czas.

"Percepcja. Początek" Piotr Łosiński

Od czasu do czasu mam ochotę przeczytać jakąś książkę z gatunku fantasy, czy science fiction. Doceniam pomysły autorów, tym bardziej jeżeli potrafią nas czymś nadal zaskoczyć, kiedy myślimy, że już wszystko było. Trzeba się naprawdę postarać, żeby fabuła nie okazała się wtórna. Okładka książki mnie przyciągnęła, a opis bardzo zainteresował. Dlatego z chęcią po nią sięgnąłem. Mogę już powiedzieć na wstępie, że fabuła zawiera pewne utarte schematy charakterystyczne dla tego gatunki, ale mimo to autorowi udało się wprowadzić trochę świeżości i własnych pomysłów do całości. Więc ode mnie duży plus.

Uzdolnieni to ludzie obdarowani boską cząstką. Artem, przedstawiciel tego gatunku, od najmłodszych lat przejawiał zdolności mentalne. Wskutek wydania go przez jednego ze znajomych zostaje osadzony w specjalnym więzieniu dla podobnych sobie jednostek. Wiele lat temu zdecydował się opuścić rodzinę, aby ją chronić, od tamtego czasu do teraz pozostawał w ukryciu. Artem cały czas zastanawia się dlaczego przyjaciel go wydał i jaki miał w tym cel. Żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie będzie musiał uciec z więzienia. W przeciwnym wypadku stanie się obiektem brutalnych eksperymentów, mających na celu eksterminację całego gatunku. Postanawia zaryzykować życie i wraz z kilkoma innymi osadzonymi rozpoczyna rebelię. Przy pomocy swoich zdolności, bunt zatacza coraz szersze kręgi i prowadzi do szokujących odkryć.

Co podoba mi się najbardziej w tej książce to to, że elementy fantastyczne, moc percepcji itp. jak dla mnie zeszło na drugi plan. Oczywiście to nadal ważna część tej historii, ale to relacje międzyludzkie, portrety psychologiczne postaci, ich motywacje i emocje wzięły górę i sprawiły, że uważam całość za dobrze dopracowaną. Autor bardzo sprawnie prowadził akcję i nie pozwolił, żeby czytelnik w którymkolwiek momencie się nudził. To dobra opowieść o miłości do rodziny, o próbie ucieczki i przetrwaniu. O niesprawiedliwości świata, bezustannej walce o wolność i roli małych grup wykluczonych przez władzę, w tym przypadku uzdolnionych. Podobało mi się przedstawienie przez autora takiej woli walki o życie i uświadomienie nam do czego zdolny jest człowiek w sytuacji zagrożenia. Jestem ciekawy co autor jeszcze ma w zanadrzu i czym nas zaskoczy, ponieważ to dopiero początek….

Jeżeli szukacie krótkiej i przyjemnej historii science fiction, która poza elementami fantastycznymi ma drugie dno to polecam.

Książkę otrzymałem z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

"Percepcja. Początek" Piotr Łosiński

Artem od najmłodszych lat przejawiał szczególne zdolności mentalne, panował na tzw percepcją. I szybko odkrył, że nie jest jedynym, dysponującym mocą. Już jako dorosły człowiek, mąż i ojciec musi opuścić swoją rodzinę, by ją chronić, bo większość ludzi, nieposiadająca uzdolnień, nie jest delikatnie rzecz ujmując przyjazna wobec tej szczególnej mniejszości i wprowadza represję, które mają pomóc zapanować nad nieprzeciętnym i jednostkami i wykorzystywać ich umiejętności do swoich celów. Tym samym główny bohater trafia do specjalnego więzienia dla podobnych sobie. Gdy udaje mu się nawiązać kontakt z buntownikami, występującymi przeciwko władzy, kwestia jego uwolnienia staje się coraz bardziej realna. Po opuszczeniu ośrodka Atem przyłącza się do ruchu oporu i próbuje ochronić swoich bliskich przed toczącą się wojną domową. W wyniku podróży przez pół świata, Artem dokonuje odkrycia, które może zmienić wszystko i wytłumaczyć czy Uzdolnieni to tylko wynik niepożądanej mutacji gatunku ludzkiego, czy może jego kolejny stopień ewolucji...Percepcji, wpisującej się bardzo dobrze w ramy klasycznego science fiction nie można odmówić wartkiej akcji. Tempo książki nie pozwala się nudzić. Opisane wydarzenia dzieją się w nie tak odległej przyszłości, co pozwala dobrze wczuć się w atmosferę powieści i bardzo utożsamiać się z jej bohaterami. Wątkiem, który autor najbardziej porusza w książce jest rola jednostek wybitnych w społeczeństwie i to czy panująca większość może bezkarnie ignorować jej prawa. To także książka o władzy i wojnie, pokazująca jak pierwsza zatruwa życie, a druga jest bezsensowna. No i do tego to ciekawa historia SF, która wiele dobrego obiecuje, biorąc pod uwagę, że to dopiero początek. Polecam!!!

Dzięki temu książce mogłam przenieść się w nieznany mi świat. Dzięki tej książce polubiłam science-fiction. Książka napisana jest w bardzo fajny sposób dzięki czytanie to czysta przyjemność. Bardzo polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Nie posiadam