Czy konserwatyzm ma przyszłość? Koniec Europy, jaką znamy

Okładka książki Czy konserwatyzm ma przyszłość? Koniec Europy, jaką znamy Tomasz P. Terlikowski
Okładka książki Czy konserwatyzm ma przyszłość? Koniec Europy, jaką znamy
Tomasz P. Terlikowski Wydawnictwo: WAM nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
WAM
2023-01-27
2023-01-27

Książka prezentuje ciekawy przegląd myśli konserwatywnej, pozwalający zorientować się w temacie osobom, które na co dzień nie obcują z filozofią czy polityką. Niewątpliwym atutem książki są też liczne odniesienia do czasów współczesnych i bieżących wydarzeń, co pozwala łatwo zestawić teorię z praktyką.
Minusem pozycji jest jej chaotyczność - liczne dopowiedzenia Autora i dygresje, utrudniają podążanie za głównym wątkiem.

Minusem pozycji jest jej chaotyczność - liczne dopowiedzenia Autora i...

Konserwatyzm w pigułce - wyjaśniony jasno, klarownie, w przejrzysty sposób. Z zachowaniem chronologii rozwoju myśli, z zarysem oraz kontekstem historycznym. Faktograficzny porządek podkreślają także cyklicznie pojawiające się podsumowania i najważniejsze punkty myśli konserwatywnej, co ułatwia nawigację po omawianych problemach oraz odniesieniach autora.

Terlikowski stawia tu kilka diagnoz wobec rewolucji komunikacyjnej, kryzysu konserwatyzmu (skażonego prawicowym populizmem, a także putinizmem) czy postępującej laicyzacji życia społeczeństw (głównie europejskich),lecz podsuwa nieco zbyt mało tropów w kierunku recept na uzdrowienie tak zastanego stanu rzeczy. Jednakże jest to zadanie na pewno trudne i nie powinno czynić zarzutu wobec tej niewątpliwie wartej uwagi pozycji.

W konfrontacji z populistami jeńców Terlikowski nie bierze; pozycja, której nie tkną, lub przeczytają, po czym wyprą z umysłu autorzy populistycznego bełkotu, ubierający się w konserwatywne szaty, a w rzeczywistości uprawiający demagogię do doraźnych celów politycznych. Nie może dziwić zatem opinia Michała Karnowskiego (Tygodnik Sieci),który stwierdził niedawno, że pozbywa się książek Terlikowskiego z półek. Słusznie. Może być ujmą dla książek Terlikowskiego leżeć na półce znakomitego propagandzisty, aniżeli dla Karnowskiego trzymać u siebie książki znakomitego publicysty.

A a propos wstydu - książka TT wreszcie w jakiś sposób objaśnia dlaczego rządy Zjednoczonej Prawicy przynoszą wstyd myśli konserwatywnej w Polsce, co uważam za istotny argument w dyskusji o kondycji intelektualnej naszego państwa.

Terlikowski...

Nie dajcie się zwieść "rozsądnemu konserwatyzmowi" Terlikowskiego. To tak naprawdę program całkowitej kapitulacji przed siłami lewicowo-liberalnymi, co "publicysta katolicki" próbuje w całkowicie idiotyczny sposób uzasadnić... zasadami religijnymi. Zresztą jego zdaniem nie należy w sumie odwoływać się do konserwatywnych poglądów, bo Putin coś tam powiedział, a w ogóle to "prawicowy populizm". Nie będę już wspominał o jego naiwnej wierze w multikulturalizm, używaniu lewicowo-liberalnej terminologii a la wspomniany "prawicowy populizm" czy o oskarżaniu Romana Dmowskiego o "antysemickie obsesje".

Jestem zwolennikiem dyskusji o konieczności dostosowania prawicowej polityki do współczesnego świata, ale nie na tak żenującym poziomie.

Przeczytana. Wiele ciekawych myśli i intuicji, lecz zakomunikowanych dość chaotycznie - moim zdaniem. Czasem trudno zrozumieć tok rozumowania, który porusza wiele zagadnień jednocześnie - a prawie żadnego do końca.

Mimo dość krytycznej oceny cieszę się, że książka została wydana i może stać się dobrym przyczynkiem do poważnych rozmów dot. społeczeństwa i wiary.

• Kupić
  • Filozofia