Koniec z zazdrością

2023-01-25
2023-01-25
23 min.
Joanna Kuhn

Okładka książki Przestańcie się kłócić! Porozumienie bez Przemocy objaśnione dzieciom Virginie Aladjidi, Caroline Pellissier
Przestańcie si... Virginie Aladjidi, ...

Z tematyką zazdrości w literaturze dziecięcej jeszcze się nie spotkałam, więc ta książka bardzo mnie zainteresowała. Myślę, że wiele dzieci utożsami się z bohaterami lub sytuacje będą wyglądały dla nich znajomo. Być może czytelnikiem będzie pokrzywdzone dziecko, którym targa wiele trudnych emocji. Rozmowy o uczuciach i ciężkich przejściach są dla najmłodszych ogromnym wyzwaniem, a gdy brakuje im odwagi do dyskusji to książka jest do nich dobrą podstawą - dla rodziców również.

Na sawannie zwierzęta spędzają czas na wspólnej zabawie w piłkę, a dalszy tok akcji w przystępny sposób tłumaczy trudne emocje związane z konfliktem w grupie.
Sposób obrony zranionego szakala Felusia to wyśmiewcze taktyki, ocenianie, niepokojące zachowanie, na co zwraca uwagę empatyczna żyrafa Teresa, która obserwuje, wysłuchuje i ma na uwadze potrzeby wszystkich zwierząt. Jej dobre serce i współczucie potrafią zdziałać cuda i zapanować nad konfliktem.

Sytuacje i słownictwo dobitnie wyjaśniają zaistniałe emocje, a także pokazuje, że pokrzywdzona osoba targana negatywnymi uczuciami może krzywdzić też innych, bo nie umie inaczej rozwiązać problemu.

Koncept książki jest rewelacyjny. Dzięki niej razem z dzieckiem nazwiemy i rozpoznamy emocje, porozmawiamy o wyznaczaniu granic oraz szukaniu rozwiązań bez negatywnych działań.

To wydanie ma na uwadze wychowanie w duchu Porozumienia bez Przemocy.

@trilingualmotherhood

Nakładem Wydawnictwa Papilon ukazała się przydatna książka dla dzieci autorstwa Caroline Pellissier oraz Virginie Aladjidi, która tym razem nosi tytuł „Koniec z zazdrością!” To kolejna książka z serii „Porozumienie bez Przemocy objaśnione dzieciom” wspierająca naukę komunikacji oraz emocji. Umiejętności z tego zakresu są potrzebne nie tylko w domu, ale także w przedszkolu czy na placu zabaw, gdzie często dochodzi do różnych problemów, gdyż dzieci nie potrafią jeszcze wyrażać swoich myśli i emocji. Tak dzieje się również z bohaterami tej książki, której fabuła toczy się na sawannie. Małpka Zyzio i zebra Albert świetnie się bawią grając w piłkę, ale jeden ze zwierzaków, szakal Feluś, który obserwuje ich z ukrycia, czuje się pominięty. Stopniowo narasta w nim złość, a następnie dochodzi do kłótni. Po chwili atmosfera jest bardzo napięta. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/02/koniec-z-zazdroscia-porozumienie-bez.html

🦓🐀

Wesołe zwierzątka spędzają beztroski dzień na wspólnej zabawie. Całej sytuacji z daleka przygląda się szakal Feluś, który również chciałby uczestniczyć w grze, lecz nie został przez resztę zaproszony. Feluś, nie potrafiąc poradzić sobie z emocjami, zaczyna dokuczać pozostałym zwierzątkom. Gdy konflikt przybiera na sile, wkracza żyrafa Teresa, która stara się w rozsądny sposób zakończyć kryzys.

🦒🐒

Uwielbiam takie książki - mądre, przystępne, a do tego pięknie wydane i zilustrowane.

To krótka, lecz piękna historia, do przeczytania w jeden wieczór. Ukazuje zachowania występujące się w grupie, pomaga zrozumieć, skąd biorą się różne emocje, takie jak zazdrość, i mówi też o tym, jak sobie z nimi radzić.

Na końcu książki znajduje się mały poradnik, pozwalający raz jeszcze przyjrzeć się wydarzeniom i uczuciom, jakie pojawiły się w powieści.

Polecam!

🦏🦛

🦓🐀

Koniec z zazdrością !

Szakal Feluś obserwuje z ukrycia kolegów grających w piłkę i rośnie w nim zazdrość. No bo dlaczego nie zaprosili go do zabawy? Feluś zaczyna szukać sposobu, aby się na nich odegrać. Konflikt zaczyna narastać. Po policzkach Felusia spływają łzy. I wtedy na horyzoncie pojawia się żyrafa Teresa, która ma wielkie serce.

Czy z jej pomocą przyjaciele w końcu dojdą do porozumienia?

Jest to książka, która uczy jak porozumiewać się bez przemocy w rodzinie.

Czym jest zazdrość? Jest to znak, że w życiu dziecka zaczyna się dziać coś bardzo ważnego o czym warto rozmawiać. Kiedy mówimy o tym, co jest dla nas ważne, łatwiej jest nas zrozumieć. Taka sama zasada obowiązuje również w przypadku dzieci. Ważne jest, aby słuchać swoich dzieci.

Książka w bardzo fajny i przejrzysty sposób pokazuje, jak radzić sobie w momencie buzujących emocji dziecka. Można zdać sobie sprawę, że powinno się jasno wyrażać swoje zdanie, pytać i komunikować. Dzięki słuchania i wspierania dziecka, budujemy jego samoocenę i zaufanie.
Historia Felusia, Zyzia, Alberta i Teresy w przyjemny również dla oka sposób, dochodzi do porozumienia bez przemocy, a rozmową.

Koniec z zazdrością !

Czy z jej pomocą przyjaciele w...

Koniec z zazdrością to książka z serii "Porozumienie bez przemocy objaśnione dzieciom".
Zazdrość to niesamowicie ważny temat pośród dzieci. Dlaczego? Otóż mali ludzie nie zawsze są w stanie poradzić sobie ze swoimi emocjami, nie lubią, gdy ktoś im coś zabiera, ktoś ma coś, co oni by chcieli. Tak rodzi się zazdrość.

O ile odrobina zazdrości jest zdrowa, to gdy nasila się bardzo bądź powoduje szkody — jest zła. Powiecie jakie szkody? Otóż przemoc — dziecko zazdrości innemu zabawki to odbiera mu ją siłą, co jest bardzo złe. W tym świecie jest tak wiele zazdrości, że teraz nastolatkowie zazdroszczą sobie markowych ciuchów/butów/gadżetów, przez co wiele dzieciaków jest gnębionych i dyskryminowanych.

Bardzo często zazdrość przeradza się w gniew tak jak w tej książce. Szakal Feluś, obserwując bawiących się kolegów z ukrycia, czuje się pominięty, złości się i postanawia się na nich zemścić. Zazdrości im relacji i dobrej zabawy. Wszczyna kłótnię. Emocje buzują, ale na szczęście żyrafa Teresa przychodzi z pomocą i postanawia zażegnać konflikt. Wysłuchuje każdej ze stron i odnajduje przyczynę konfliktu. Najważniejsza jest rozmowa i wysłuchanie każdej z osób, tak aby nikt nie czuł się pominięty. Kluczowa jest rozmowa! Zawsze.

Koniec z zazdrością to świetna książka dla rodziców. Zwłaszcza dla tych rodziców, których dzieci poszły do przedszkola, a nauczone były, że większość rzeczy był tylko ich, oraz że opiekun był sfokusowany tylko na tego malucha, a nie na całą grupę. Warto wspomóc dziecko takimi książkami, bo dla niego jest to równie ciężki okres, jak i dla rodzica. Spokojną rozmową, czytaniem książki czy też zabawą trzeba wytłumaczyć, że zazdrość nie prowadzi do niczego dobrego. Jeśli coś maluchowi podoba się u kolegi/koleżanki to warto spytać się, czy może pobawić się np. jej/jego zabawką przez chwilę lub, czy może dołączyć do zabawy innych dzieci, gdy bardzo zazdrości im tej interakcji.

Bardzo ważna książka, która porusza aktualny temat.

O ile odrobina zazdrości jest zdrowa, to gdy nasila się...

Książka doskonała dla rodziców, którzy chcą uczyć swoje dzieci zrozumienia siebie oraz otoczenia. Zazdrość często pojawia się tam, gdzie występuje niezaspokojona potrzeba. Złośliwe zachowanie innych, często jest po prostu wołaniem o uwagę i akceptację. Potrzebujemy więcej takich książek dla naszych maluchów, by wraz z nimi uczyć się, że ludzie są z natury dobrzy, a problemy w relacjach wynikają z braku odpowiedniej komunikacji.

„Szakal Feluś obserwuje z ukrycia kolegów grających w piłkę i rośnie w nim zazdrość: małpka Zyzio, zebra Alfred oraz inni mieszkańcy sawanny świetnie się bawią. Dlaczego nie zaprosili go do zabawy? Feluś szuka sposobu, żeby się na nich odegrać.
Konflikt narasta. Po policzkach Felusia spływają łzy… I wtedy pojawia się Teresa, żyrafa o wielkim sercu. Czy z jej pomocą przyjaciele dojdą do porozumienia?”

Książka „Koniec z zazdrością” powstała przy współpracy z certyfikowanymi trenerkami Centrum Porozumienia bez Przemocy.
Nie tylko dostarcza najmłodszym ciekawej historię w niej zawartej, ale i ładną, kolorową oprawę graficzną. W tym przypadku, dowiadujemy się, że zazdrość może powodować wiele złego, także przemoc, która to nie jest odpowiednim rozwiązaniem sytuacji. Książka ukazuje, że należy się porozumiewać inaczej, przede wszystkim rozmawiać i jasno komunikować własne potrzeby.

Jako nauczyciel pracujący z dziećmi i młodzieżą nie raz musiałam przyjmować rolę mediatora w ich konfliktach. Dzięki takiej edukującej książeczce mogę podczas zajęć indywidualnych przekazać im odpowiednie wzorce postępowania także w trakcie zabawy. Nie będą wtedy odbierali tego w typowo moralizatorskiej formie, ale jako właśnie naukę poprzez zabawę.

Uważam, że każdy dziecko powinno mieć w swojej biblioteczce tę książkę, gdyż #konieczzazdroscia to na prawdę bardzo wartościowa pozycja, a niech najlepszą rekomendacją będzie prawdziwe zainteresowanie ze strony tych najmłodszych.

„Koniec z zazdrością” to druga z serii książek inspirowanych metodą NVC-Porozumienia bez Przemocy.
Szakal Feluś ponownie potrzebuje pomocy. Obserwuje małpkę Zyzia i zebrę Alberta, którzy świetnie bawią się, grając ze sobą w piłkę. Niestety, do tej zabawy nie zaprosili Felusia, który postanawia się odegrać… Kiedy konflikt narasta, szakal zaczyna rozumieć, że potrzebuje pomocy. Radą służy jak zawsze niezawodna żyrafa Teresa.
Zazdrość to emocja, która ma związek z drugą osobą(osobami). Może stać się emocją tak silną, że wywoła zachowania agresywne. Co więcej może zniszczyć relację z przyjaciółmi, a w najgorszym wypadku, doprowadzić do pojawienia się nienawiści. Granica jest bardzo cienka…
Wszelkie zaprezentowane przez Felusia zachowania, świadczą o zazdrości i to ważne, że zostały przedstawione w książce. Bohaterowie używają także określeń, które mogą pojawić się u dziecka np. „Ciamajda”. Modelujemy wtedy zachowanie dziecka i zwracamy uwagę na to, że słowa mogą ranić i należy zastanowić się, zanim cokolwiek się powie. Wspaniała jest postawa łagodnej żyrafy, która nazywa to co widzi, nie ocenia. Zadaje umiejętne pytania, próbując poznać sedno problemu, przy jednoczesnym delikatnym naprowadzeniu. Nazwanie przez dziecko swoich uczuć i przyznanie się do zachowań, których później się wstydzi, może być wyzwaniem. Żyrafa przekonuje Felusia, że warto mówić innym o swoich odczuciach, ale jednocześnie pozwolić drugiej stronie wypowiedzieć się. W ten sposób dziecko buduje swoją samoocenę, ale dba także o innych - budując relacje z uwzględnieniem ich potrzeb. Zwycięża przyjaźń! Okazuje się, że każdy z bohaterów wyciągnął z tej sytuacji wnioski dla siebie. Tak jak w poprzedniej książce, na końcu znajdziemy kilka wskazówek, które warto omówić z dzieckiem: czym jest zazdrość, kto może pomóc, dlaczego warto mówić o swoich uczuciach?

Zazdrość to to takie bardzo ludzkie uczucie. Pojawia się między innymi w sytuacjach frustracji, gdy istnieje ryzyko zagrożenia zaspokojenia jakieś potrzeby.

"Koniec z zazdrością" to kolejna część z serii o porozumieniu bez przemocy. Napisana przez Caroline Pellissier, Virginie Aladijidi i Kei Lam przy współpracy z certyfikowanymi trenerkami NVC, a wydana przez Wydawnictwo Papilon.

Szakal Feluś obserwując z ukrycia swoich kolegów grających w piłkę, staje się coraz bardziej zazdrosny. Zazdrość powoduje kłótnie pomiędzy mieszkańcami sawanny: dokuczanie, opryskliwe odpowiedzi i zagubienie piłki... Ostatecznie Feluś czuje się bardzo rozżalony i smutny. Żyrafa Teresa pomaga zrozumieć emocje targające Felusiem, ale również znaleźć niezaspokojoną potrzebę, która była przyczyną zazdrości.

Książka ta jest kontynuacją poprzedniej części. Bardzo podoba mi się odwołanie do komunikowania się sercem, czyli porozumienia bez przemocy. Dzięki tej książce możliwe jest pokazanie różnych emocji i sposobów na radzenie sobie z nimi. Ta publikacja może być inspiracją do podjęcia rozmów z młodszymi dziećmi o zazdrości, ale również o komunikowaniu potrzeb.

Polecam!

Zazdrość, konflikt i łzy. Szakal Feluś jest zazdrosny, że nie został zaproszony do zabawy. Czy robienie na złość i śmianie się z kolegów to dobry pomysł? Jak radzić sobie z zazdrością zgodnie z metodą komunikacji Porozumienie bez Przemocy?
Szakal Feluś obserwuje jak zebra Albert i małpa Zyzio rzucają do siebie piłkę, a hipopotam Hipek jest sędzią i pokazuje wyniki. Chowa się w pobliskich trawach i zerka, aż wreszcie wychodzi i wszystko i wszystkich krytykuje. Jest naprawdę niemiły, a następnego dnia chowa nawet piłkę, żeby się odegrać.
Wywiązuje się kłótnia i padają niemiłe słowa. Feluś ucieka. Żyrafa Teresa spotyka go samotnego w cieniu akacji i zaczyna rozmowę. Pomaga szakalowi nazwać swoje emocje i poddaje mu pewien pomysł.
Jak myślicie, Feluś dogada się z resztą kolegów?
Ponownie mamy możliwość podsunąć dzieciom fantastyczną propozycję, która pomaga zażegnać konflikty i radzić sobie z emocjami zgodnie z metodą Porozumienia bez Przemocy. Fabuła tu jest jasna dla małego czytelnika, a przedstawiona sytuacja jest zaczerpnięta z dziecięcej codzienności. Opowiedziana historia jest dość prosta do zrozumienia, ale pomimo to warto z dziećmi porozmawiać po skończonej lekturze. Pomoże nam w tym kilka słów skierowanych do dzieci na końcu książki.
Koniec z zazdrością! to bardzo ciekawa, przyjemna ale także edukacyjna pozycja na którą warto zwrócić uwagę. Porusza ważny temat zazdrości i podpowiada jak rozwiązywać konflikty, przy okazji jest ładnie zilustrowana. Przykuwa uwagę dzieci, a lektura jest szybka i przyjemna. Polecam.

• Dla dzieci
  • Dla szkrabów
  • Dzieciństwo W.
  • .2023
  • Książki
  • #Rodzina, Dzieci, Wychowanie
  • Recenzenckie

Dodaj cytat z książki Koniec z zazdrością