Szczęście Mikołajka

Okładka książki Szczęście Mikołajka Anne Goscinny
Okładka książki Szczęście Mikołajka
Anne Goscinny Wydawnictwo: Znak emotikon Ekranizacje: Szczęście Mikołajka (2023) Seria: Mikołajek literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ekranizacje:
Szczęście Mikołajka (2023)

ciekawa lektura

ciekawa lektura

Myślę, że większości z nas Mikołajka nie trzeba przedstawiać. I książki, i filmy o nim są bardzo popularne. Ten bohater to sympatyczny łobuziak, który skradł serce czytelników i widzów. Ma on jednak jeszcze inną, godną pochwały cechę: nie jest samolubem. Sam o sobie mówi: „(...) kiedy będę bardzo sławny, to w kinie będą wyświetlać film o mnie i o moich rodzicach, a wtedy ja, (…),podzielę się sławą (...) z moimi autorami.”1. Bo – pewnie wiecie, a jak nie wiecie to Mikołajek wam to wyjaśni – że, każdy bohater literacki może dumie stwierdzić, iż „poza rodzicami mam jeszcze autorów”2. W książce „Szczęście Mikołajka” Anne Goscinny doprowadza właśnie do spotkania fikcyjnej postaci z jego twórcą.

Z publikacji dowiemy się, kim byli autorzy cyklu o „Mikołajku” i jak to się w ogóle stało, że opowiadania z jego udziałem powstały – od pomysłu do gotowej książki. Czym (a może kim) Goscinny i Sempe inspirowali się kreując kolejne postacie i wymyślając ich przygody. Istna skarbnica ciekawostek dla fanów cyklu, a także nieco sentymentalna podróż, dla tych którym wydaje się, że już z niego wyrośli.

Fantastyczny jest sposób napisania książki, czyli oddanie głosu Mikołajkowi. To on rządzi, zadaje pytania, komentuje. Rozmawia z autorami, wyrusza z nimi na wycieczki, proponuje tematy, jakie można poruszyć. Przyznacie, że niebanalna forma, a przy tym wspaniały pokłon ku młodym czytelnikom. Dostają książkę z przygodami bohatera literackiego, którego lubią, a przy tym poznają genezę jego powstania. Genialne pomieszanie fikcji z rzeczywistością. Genialny pomysł na „biografię” okołomikołajkową. Lepiej nie dało się tego zrobić.

Powiem krótko: „Rewelacja!”. Pomysł, treść, wykonanie – rewelacja. „Szczęście Mikołajka” to książka o tym, jak powstawała ta popularna postać z książek i filmów dla dzieci, napisana w dobrze znany czytelnikom sposób, czyli w formie przygód małego bohatera. Na stronach tej książki spotykają się autorzy oraz ich dzieło, aby przybliżyć nam proces twórczy.

1 Anne Goscinny, „Szczęście Mikołajka”, przeł. Paweł Łapiński, wyd. Znak Emotikon, Kraków 2023, s. 9-10.

2 Tamże, s. 9.

„Szczęście Mikołajka” – przyjaźń jest najważniejsza…

Bo to przepiękna opowieść o przyjaźni dwóch niesamowitych panów, dzięki którym powstało naprawdę mnóstwo przeróżnych bohaterów literackich, bez których trudno jest sobie wyobrazić świat książek dla dzieci. Mowa w niej rzecz jasna o René Goscinnym i Jean-Jacques Sempé. Są oni twórcami między innymi wszystkim doskonale znanego na całym świecie chłopca o imieniu Mikołajek. I choć na pozór jest on zwyczajny, to jednak ma w swoim sposobie bycia to coś, co nas do niego przyciąga niczym magnes. Z Mikołajkiem trudno jest się tak naprawdę nudzić. Ma super kumpli, z którymi uwielbia się wygłupiać. Ponadto jest bystry, inteligentny, rezolutny i ma głowę pełną oryginalnych pomysłów. W „Szczęściu Mikołajka” mamy do czynienia nie tylko z historią „narodzin” tego bohatera, ale także odbywamy swego rodzaju sentymentalną podróż w głąb życia jego autorów, ich wzajemnej relacji, trudnych czasów w których przyszło im wspólnie tworzyć kulturę. To historia przepiękna, sentymentalna, nieco smutna, ale momentami także pełna dobrego humoru. Doskonała lektura dla fanów ich twórczości. Serdecznie polecam. Bardzo wzruszająca rzecz…

„Szczęście Mikołajka” – przyjaźń jest najważniejsza…

Jeśli Wasze dzieciństwo tworzyły takie postacie jak Lucky Luke czy Asterix i Obelix  to już w ten piątek musicie wybrać się do kina na sentymentalną podróż w przeszłość, kiedy to wiecznie uśmiechnięty René Goscinny spotyka wiecznie zabieganego Jean-Jacquesa Sempé, i przy lampce czerwonego wina wpadają na pomysł stworzenia wspólnego projektu pod tytułem „Mikołajek”. Przygody tego zabawnego urwisa skazane są na sukces, ponieważ autor tekstów, René, wykluczył ze świata Mikołajka ludzkie nieszczęście, rysując (dłońmi Sempé oczywiście) takie dzieciństwo, jakiego sam pragnął, i jakiego pragnie każde małe dziecko. Goscinny był świetny w rozpisywaniu scen, dialogi były lekkie i zabawne, doprawione szczyptą czarnego humory, który topił serca rodziców, wynosząc  tym samym „Mikołajka” na wieloletnie podium literatury dziecięcej, przynajmniej we Francji.

Film „Szczęście Mikołajka” to coś więcej niż kolejna zabawna historia dla dzieci. To opowieść o życiu, w którym każdy poszukuje swojego właściwego miejsca. To historia sukcesu, który nie spada z nieba, trzeba go wychodzić, pokonując po drodze wiele przeszkód. To piękna opowieść o prawdziwej przyjaźni, spotkaniu właściwego człowieka we właściwym czasie. W „Szczęściu Mikołajka” nie ma zakłamania tak powszechnego w wielu współczesnych animacjach. Francja lat 50. XX wieku to muzyka Raya Ventury, to praca w oparach papierosowego dymu i przyjacielskie spotkania przy „piłkach” wypełnionych francuskim winem w kolorze czerwonym. Te detale zauważą rodzice, czy docenią realizm? Sama jestem ciekawa.

Polecam wybrać się na Mikołajka z jeszcze jednego powodu. Urzekła mnie lekkość kolorów w większości scen. Tu nie ma agresywnej kaskady barw, które wręcz wylewają się z ekranu. Jest kreska i plama, rozwodniony odcień tworzący określony kształt. Cudo.

Nakładem Wydawnictwa ZNAK ukazała się książkowa wersja filmowej opowieści „Szczęście Mikołajka” - serdecznie polecam :)

Znacie Mikołajka...? A poznaliście bliżej jego twórców? Książeczka autorstwa samej Anne Goscinny pt.: "Szczęście Mikołajka" daje ku temu wspaniałą okazję. Poznajcie panów Renégo Gośscinnego i Jeana-Jacques'a Sempégo, którzy opowiadają Mikołajkowi o swoim dzieciństwie, młodości, trudnych początkach kariery... Mikołajek słucha, ale też i on ma tutaj głos, bo przybliża nam swoich autorów z własnej perspektywy. Wskazuje ich cechy charakteru, różnice między nimi, które jednak zupełnie nie stanowią przeszkody w zbudowaniu silnej i trwałej przyjaźni między mężczyznami.

Nie brakuje tutaj również przygód samego Mikołajka, który ma możliwość przyglądania się jak powstają perypetie jego i jego przyjaciół. Będą typowe dla chłopców przepychanki i demonstracje siły i umiejętności, oczywiście całe mnóstwo rozrabiania i wreszcie ONE... dziewczyny. Pomysł na ich pojawienie początkowo nie zachwycił Mikołajka, bo jak to - dziewczyny??? Przecież to nie chłopcy i nie można się z nimi dobrze bawić. Jednak Mikołajka spotkało miłe zaskoczenie.

Ekranizację książki będzie można obejrzeć w kinach od 3 marca 2023.

Seria książek o Mikołajku autorstwa René Goscinny'ego i Jean-Jacques'a Sempé cieszy się dużą popularnością i uznaniem od dziesięcioleci, a ich adaptacje filmowe i telewizyjne są klasycznymi dziełami dla wielu pokoleń.
Pierwszy tytuł tej niezwykle popularnej serii został wydany w 1960 roku. Od tamtej pory wychowują się na nim kolejne pokolenia młodych czytelników na całym świecie.

"Szczęście Mikołajka" to najnowsza książka powstała na podstawie pierwszego pełnometrażowego filmu o przygodach sympatycznego bohatera (premiera w Polsce 3 marca).
Nie jest to typowa opowieść o perypetiach psotnego chłopca oraz grupie jego wiernych przyjaciół z małego francuskiego miasteczka jakie mieliście okazję czytać do tej pory.
To raczej uczczenie pamięci nieżyjących już pomysłodawców z uwzględnieniem kulis powstawania postaci.

Krótkie rozdziały opierają się na konwencji rozmowy głównego bohatera z autorami. Pewnego dnia René Goscinny i Jean-Jacques Sempé postanowili stworzyć zabawną, jednocześnie mądrą i pouczającą historię dla dzieci, która w sposób humorystyczny oraz czarujący będzie opisywała beztroskie dzieciństwo na francuskich przedmieściach.

Anne Goscinny, autorka książki i równocześnie córka jednego z twórców, zabierze was w sentymentalną podróż do źródeł. Staniecie się świadkami narodzin jednej z najbardziej kultowych postaci współczesnej literatury dziecięcej oraz poznacie wpływ wydarzeń z życia autorów na rozwój całej serii. Nie brak tutaj trudnych wątków biograficznych oraz wzruszających momentów z naciskiem na pogłębiającą się przyjaźń obu autorów.

Urocza seria o Mikołajku, bawi i inspiruje młodych czytelników ponadczasowymi historiami o przyjaźni, przygodzie i radości z beztroskiego dzieciństwa.
Opowieści te pełne humoru, dowcipu i niewątpliwego uroku stały się klasyką literatry dziecięcej w wielu krajach, w tym w Polsce.

Dziś książki nadal cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, dla których najnowszy tytuł może stanowić sentymentalną, pełną nostalgii podróż w czasie oraz możliwość ponownego przeżycia najpiękniejszych momentów jak i szansę na pełniejsze zrozumienie bohatera.

#1160 - „Szczęście Mikołajka” - Anne Goscinny - Wydawnictwo Znak Emotikon
#5/2023

"Tata, który czytał akurat gazetę, stwierdził, że na pewno jestem zmęczony po podróży i że powinienem pójść odpocząć.
Odpowiedziałem mu, że w ogóle nie jestem zmęczony, więc tata powiedział, żebym poszedł się pobawić. Ale ja wcale nie miałem ochoty bawić się sam.
- Zatem, pora, żebyś wracał do szkoły! - westchnął tata."

Książka ma 128 stron. Swoją premierę miała dnia 02.01.2023 roku. Jest to uwielbiana przeze mnie i przez moją Ewę literatura dziecięca.

Autorka ukazuje nam w tej książce proces powstawania bohaterów bajki - Mikołajka i jego przyjaciół.

Książka jest pięknie wydana w twardej okładce, a w środku znajdują się piękne ilustracje, urozmaicające czytanie tej bajki.

Bardzo ją polecam i serdecznie za nią dziękuję Wydawnictwo Znak Emotikon. <3 <3 <3

#1160 - „Szczęście Mikołajka” - Anne Goscinny - Wydawnictwo Znak Emotikon
#5/2023

- Zatem, pora, żebyś...

Mikołajek jest bohaterem, którego bardzo lubi syn. Z przyjemnością czyta o jego przygodach, psotach i wpadkach. Dlatego też, kiedy usłyszeliśmy o nowej książce, zdecydowaliśmy się po nią sięgnąć. Jednak to nie jest typowa książka, to nie są kolejne przygody tego uroczego, chociaż dość psotnego chłopca. A więc co zawiera książka? Poznajemy w niej historię powstania Mikołajka i jego przygód. Autorka odkrywa przed nami wiele tajemnic i pozwala poznać wszystko i wszystkich od podstaw.

Książkę czyta się szybko. Początkowo miałam pewne obawy, czy synowi się tego typu pozycja spodoba. Co prawda nie przeczytał jej naraz, a całość zajęła mu trochę czasu, jednak z przyjemnością wracał do książki, aby czytać dalej. Stwierdził, że mu się podobała i cieszy się, że mógł tyle dowiedzieć się o Mikołajku, jego powstaniu, autorce itp.

Wizualnie książka jest bardzo ładna. Mamy twardą okładkę, a w środku ciekawe ilustracje.

Książka autorstwa Anne Goscinny jest na podstawie pierwszego pełnometrażowego filmu animowanego. Na tę chwilę nie mieliśmy okazji go poznać, jednak książka sprawiła, że na pewno to zrobimy.

„Szczęście Mikołajka” to pozycja, która synowi się spodobała i polecamy wszystkim fanom Mikołajka i jego przygód.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/02/szczesciemikolajkaznakemotikon.html

Nie jest to typowa opowieść jakiej się spodziewałam. To jakby kulisy powstania tej postaci. Dowiemy się z niej co nieco o autorach oraz o ich pomysłach i inspiracjach. Poznamy też ciekawostki na ich temat. Dzięki lekturze możemy zbliżyć się do samych początków tego, jak kultowa już postać rodziła się i nabierała kształtów. To bardzo ciekawy zabieg.
Znajdziemy tu 17 niezbyt długich rozdziałów, książka jest w twardej oprawie.
Muszę przyznać, że choć Mikołajek nie był mi wcześniej znany to ta opowieść rozbudziła we mnie ciekawość jego świata, przygód i jego samego. Zaznaczam jednak od razu, że to książka raczej dla starszych czytelników 😉
Cieszę się jednak, że to od niej zaczęłam poznawać Mikołajka. Teraz czas na czytanie jego przygód ❤️

Znajdziemy tu 17 niezbyt...

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam