Wielka księga wody. Od kropli wody po niszczycielskie tsunami

Okładka książki Wielka księga wody. Od kropli wody po niszczycielskie tsunami Sarah Garre
Okładka książki Wielka księga wody. Od kropli wody po niszczycielskie tsunami
Sarah Garre Wydawnictwo: Kropka popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Het Grote Waterboek
Kropka
2023-02-08
2023-02-08
Alicja Oczko

Woda to życie - dzięki niej na Ziemi istnieją organizmy żywe. Woda na Ziemi to przede wszystkim oceany, morza, rzeki, jeziora i sztuczne zbiorniki wodne oraz lodowce. Najważniejsza z naszej perspektywy jest jednak uzdatniona woda, dzięki której możliwe jest utrzymanie wielu fundamentalnych funkcji życiowych organizmu.

Autorki "Wielkiej ksiegi wody (...)" w niezwykle angażujący i interesujący sposób przedstawiają liczne ciekawostki o wodzie i o tym, jak jest ona ważna dla całej naszej planety, a także dla nas - ludzi. Szczegółowo opowiadają również, jakie zjawiska woda może wywołać w środowisku i w jaki sposób się to dzieje.

Z "Wielkiej księgi wody (...)" dowiesz się między innymi:

💧 czy istnieją podziemne rzeki;

💧 co to jest woda wirtualna;

💧 jak działa oczyszczalnia wody;

💧 kiedy powstaje burza;

💧 dlaczego trzeba pić wodę;

💧 kiedy zbudowano pierwszy system kanalizacyjny.

Książka ta jest przepełniona ogromną ilością wodnych ciekawostek i informacji. Każdej notatce towarzyszą edukacyjne grafiki, które idealnie współgrają z tekstem pisanym.

Świetna lektura!

Autorki "Wielkiej ksiegi wody (...)" w niezwykle...

Krople deszczu uderzają o parapet, niczym łzy spływają po tafli okna, rozbryzgują się w kałużach i targane wiatrem uderzają w posępnych przechodniów pędzących do domów.

Zmoknięci i zziębnięci sięgną po herbatę, by się rozgrzać. Będą narzekać na deszcz i cieszyć się z ciepłego napoju. Czy ktoś z nich pomyśli, że to co sprawia im przyjemność i to, co ich rozdrażniło jest tym samym - wodą, źródłem naszego życia.

O tym, jak ważną rolę w świecie odgrywa deszcz dowiecie się z "Wielkiej księgi wody. Od kropli deszczu po niszczycielskie tsunami". Ale to tylko niewielka część wiedzy, która ukryta została w tej bogato ilustrowanej przez Wendy Panders publikacji.

Autorzy pochylają się w niej m.in. nad takimi zagadnieniami jak: morza i oceany, obieg wody, woda gruntowa, znaczenie wody dla życia i dla klimatu, uzdatnianie wody, woda pitna, powodzie, fale i tsunami. Podkreślają istotną rolę wody w życiu całej planety, roślin, zwierząt i ludzi.

To solidna porcja wiedzy w bardzo przyjaznej formie, która wyposaża w podstawowe informacje na temat tej niezwykłej substancji. Doskonała jako wprowadzenie do tematu i na rozbudzenie ciekawości zagadnieniami związanymi z wykorzystaniem wody i dbaniem o jej jakość i dostępność.

Jeśli nie macie pomysłu na sobotni, deszczowy wieczór to polecam rzucić się w nurt tej lektury. Gwarantuję, że - wbrew pozorom - Sarah Garré i Marijke Huysmans nie leją tu wody 😉

Świetna książka.

Świetna książka.

To ciekawa książka edukacyjna, dzięki której młodzi czytelnicy zrozumieją, skąd się bierze woda i jakie ma znaczenie. Dorośli pewnie wiedzą już, że bez wody nie ma życia, a młodzi powinni o tym wiedzieć jak najwięcej. ❤️ Z tej książki dowiedzą się mnóstwa ciekawostek o wodzie - gdzie występuje, czym jest, jak powstaje, do czego się jej używa i tak dalej. Na każdej stronie oprócz wartościowych informacji znajdą też pytania i odpowiedzi na różne tematy związane z wodą. Przeczytają w niej także oczywiście, jak można wodę oszczędzać, co jest niezwykle istotne w dzisiejszych czasach, gdy występują rejony bez wody niezbędnej do życia, a ludzie z tego powodu ogromnie cierpią. Książka pozwoli nie tylko lepiej wyedukować młode pokolenie, ale także docenić ten żywioł. 👍 Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/03/wielka-ksiega-wody-od-kropli-wody-po.html

Cześć! Z przyjemnością zapraszam Was na odcinek o wodzie! Kropka to imprint Wydawnictwa Marginesy, który zajmuje się książkami dla dzieci - mają mnóstwo tytułów popularnonaukowych, a jak wiecie, jak takie książki kocham!

Pokaż mimo tovideo - opinia

Są takie rzeczy bez których nie da się żyć, i nie mam tu na myśli telefonu, kawy czy książek 😂 ale taką rzeczą jest napewno woda💧 Dlatego dziś pokażę Wam książkę, która zawiera o niej mnóstwo informacji, a jest nią "Wielka księga wody. Od kropli deszczu po niszczycielskie tsunami" od @wydawnictwo_kropka ❤️

Znajdziemy tu odpowiedzi na całą masę pytań. Ile litrów wody jest na Ziemi? Czy Ziemia to jedyna planeta na której jest woda? Czym jest woda? Jak powstaje woda gruntowa i gdzie ją znaleźć? Jak się uzdatnia wodę? Jak rośliny pobierają wodę z ziemi?
A to tylko mała część pytań! Tak naprawdę oprócz głównego opisu rozdziału na każdej stronie znajdziemy pytania i odpowiedzi na przeróżne tematy dotyczące wody. Ta książka to prawdziwe kompendium wiedzy. Dowiemy się z niej także jak oszczędzać wodę, a na końcu znajdziemy słowniczek.
Mamy tutaj też fajne ilustracje dotyczące opisów, a sam spis treści zachwyca 😉
To zdecydowanie książka dla każdego! Bo przecież wody używa każdy😉 warto więc się o niej czegoś dowiedzieć ❤️

Znajdziemy tu odpowiedzi na całą masę pytań. Ile litrów wody jest...

Nie ma smaku, ani zapachu, nie ma też koloru, ale to ona jest sercem życia na naszej planecie. Woda. Coś tak oczywistego, że czasami tracimy z oczu jej ogromne znaczenie.

Ta imponująca książka zawiera wszystko, co warto wiedzieć o wodzie. Nie tylko porwie Was z prądem fascynujących ciekawostek, ale także pokaże ocean jej zastosowań. Zaspokoi pragnienie wiedzy i przemyje niejasne do końca kwestie techniczne, takie jak np. to, gdzie spłukiwanie są nasze siuśki. Gwarantuję, że będziecie świetnie się bawić i popłyniecie z nią na wiele, wiele godzin.

Skąd na Ziemi wzięła się woda? Czym dokładnie jest? Dlaczego wydaje się nam, że jest niebieska? Dlaczego woda morska jest słona? Czym jest woda gruntowa? Dlaczego pada deszcz? I co się później z nim dzieje? Fajne pytania, prawda? A to zaledwie stopa zamoczona w morzu informacji.

Jeśli zanurzymy się głębiej, dowiemy się na przykład, co sprawia, że w Alpach woda wrze w temperaturze 90 stopni, a nie 100? Dlaczego na wodzie morskiej tworzy się czasami piana? Na czym polega jej uzdatnianie i jak woda pitna trafia do naszych domów? Przeczytamy, jak woda wykorzystywana jest w rolnictwie i przemyśle, o co chodzi z wodą wirtualną i jak działają zapory wodne.

Prześledzimy „wodne” ciekawostki w kontekście klimatycznym, meteorologicznym, geologicznym, przyrodniczym, historycznym i zdrowotnym. Wykonamy kilka własnych eksperymentów. Zastanowimy się nad przyszłością wody na świecie i poznamy sposoby na jej oszczędzanie. A na sam koniec, przy pomocy słowniczka, powtórzymy nowo poznane słowa.

Jestem zachwycona tym, jak pomysłowo i przystępnie stworzono tę książkę. Możemy czytać ją „duszkiem” lub sięgać co jakiś czas w poszukiwaniu konkretnych informacji. Przyda się na co dzień i jako pomoc w szkole. Rewelacyjnie poszerzy dziecku horyzonty.

Książka ma duży format, twardą oprawę i bardzo fajną grafikę. Myślę, że najlepiej sprawdzi się u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Gorąco polecam!

Woda jest istotną częścią naszego codziennego życia i otaczającego nas świata przyrody. Ta książka oferuje dogłębne spojrzenie na to, jak woda wpływa na nasze życie, jak kształtuje planetę i jak zachowuje się w różnych warunkach.

W książce znajdziecie wyjaśnienie obiegu wody i tego, jak woda przechodzi przez różne fazy, od parowania po skraplanie i opady atmosferyczne. Autorzy omawiają, jak woda wpływa na klimat i jak zachowuje się w różnych środowiskach, takich jak oceany, rzeki, jeziora i warstwy wodonośne.

Istnieje wiele sposobów, jaką woda odgrywa rolę w naszym codziennym życiu. Oczywiście, żeby się napić i umyć. Ale także do przygotowywania pożywienia i podlewania naszych roślin. Bez wody ludzie nie mogliby długo przetrwać. Historycy uważają, że susza odegrała rolę w upadku starożytnych cywilizacji. Jak imperium Majów w Ameryce Środkowej.

Ilustracje autorstwa Wendy Panders. Są naprawdę bardzo piękne i interesujące dla dzieci.
Pomiędzy obrazami znajdziesz również pytania, na przykład: Które słynne miasto powstało przy oazie? Jak wielbłąd przeżywa na pustyni?

Autorzy Sarah Garré i Marieke Huysmans są profesorami na uniwersytetach w Belgii i od wielu lat zajmują się badaniami wody i jej rolą na naszej planecie. Stąd też solidna podstawa naukowa w Wielkiej Księdze Wody.

O wodzie można dużo opowiadać. Wszyscy widzieliśmy, jak niszczycielska może być woda podczas powodzi we Wrocławiu w 1997 roku. Dlatego nie można lekceważyć tego żywiołu, a tym bardziej warto uczyć dzieci w tej właśnie kwestii.

Polecamy wszystkim!

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Niczym kropla drążąca skałę, tak tutaj tych kropelek wiedzy szukajacych drogi do młodych umysłów jest całe mnóstwo.
Zapraszam Was serdecznie - zanurzcie się w Wielką Księgę Wody.

To bogato ilustrowane kompendium wiedzy o wodzie. Dowiemy się nie tylko, czym ona właściwie jest, skąd się wzięła i jakie są jej rodzaje? Ale poznajemy zarówno jej życiodajną siłę oraz niszczycielskie oblicze.
Zastanowimy się do czego można używać deszczówki, czym są wody gruntowe, co to jest woda wirtualna i jak uzdatnia się wodę. Odkryjemy czym jest fatamorgana, a także poznamy schematy obiegu wody. Odwiedzimy zarośla tygrysie, a także popłyniemy na małą wycieczkę, podróż w czasie, przekonując się w jaki sposób wykorzystywano wodę w dawnych cywilizacjach. Odkrywając hydrologiczne tajemnice, przy okazji będziemy mogli wykonać także kilka prostych eksperymentów. Dodatkowo czeka całe mnóstwo ciekawostek. Czy wiedzieliście na przykład, że woda na szczycie góry gotuje się szybciej, a przybierając postać stałą zwiększa swoją objętość?

Bardzo podobają mi się świetne ilustracje, które nierzadko wprowadzając element humorystyczny, pomagają młodemu odbiorcy zrozumieć skomplikowane pojęcia i zjawiska. A sam spis treści już robi wrażenie i zachęca by sięgnąć głębiej.

Zapewniam Was, że spojrzycie na wodę z zupełnie nowej perspektywy. Zachęci również do nieco bardziej rozważnego gospodarowania, tym niezwykle cennym dobrem.
Pięknie wydana, mądra i wypełniona po brzegi ciekawostkami sprawi, że nabierzecie ochoty by zanurzyć się głęboko w tę lekturę. Zarówno mój Syn jak i ja - polecamy!

Zapraszam Was serdecznie - zanurzcie się w Wielką Księgę Wody.

Ziemia jest nazywana „błękitną planetą”, ponieważ z kosmosu widać głównie wody mórz i oceanów. Pokrywa ponad 70% powierzchni kuli ziemskiej i jest jej ponad 1 tryliard litrów (1 z 21 zerami). Bez niej niemożliwe jest życie ludzi, zwierząt i roślin…

Wielka księga wody. Od kropli deszczu po niszczycielskie tsunami, to nowość Wydawnictwa Kropka, która jest kompendium wiedzy na temat wody. Porusza chyba każde możliwe zagadnienie z nią związane! Skąd się wzięła woda na naszej planecie? Na czym polega obieg wody? Znaczenie wody dla klimatu. Dlaczego człowiek musi pić duże ilości wody, a wielbłąd niekoniecznie? Jak rośliny pobierają wodę z Ziemi? To tylko czubek góry lodowej (która też jest z wody),jeśli chodzi o opisany przez autorki materiał.

Poruszone są tematy związane z geologią, hydrologią, historią, botaniką, postępem technologicznym… Duża ilość ilustracji, podział na małe porcje tekstu oraz urozmaicenie tematyczne sprawia, że książka jest wnikliwa i poszerzająca horyzonty czytelnika. Zachęca także do ekologicznego korzystania z wody oraz podpowiada jak można ją oszczędzać. To wartościowa lektura, która mówi wprost, że ilość wody jest ograniczona, dlatego nie można jej bezsensownie marnować.

Wielka księga wody jest wydana w dużym formacie (większym niż A4),ma twardą oprawę oraz matowe strony. Dedykowana jest czytelnikom 6+.

• Dla dzieci
  • Dziecięce - (3) na przyszłość
  • Wspomnienia z dzieciństwa
  • Ciekawe ilustracje
  • Do kupienia
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Wielka księga wody. Od kropli wody po niszczycielskie tsunami