Republika ptaków

Okładka książki Republika ptaków Jessica Miller Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Republika ptaków
Jessica Miller Wydawnictwo: Świetlik literatura dziecięca
literatura dziecięca
Świetlik
2023-01-25
2023-01-25

Okładka książki Kocia Szajka i klątwa starego kina Malwina Hajduk, Agata Romaniuk
Kocia Szajka i... Malwina Hajduk, Aga...
Okładka książki Z pamiętnika babci Ellen DeLange, Ilaria Zanellato
Z pamiętnika b... Ellen DeLange, Ilar...
Okładka książki Pozdrowienia z Uchatkowej Wyspy Iwasa Megumi, Jörg Mühle
Pozdrowienia z... Iwasa Megumi, Jörg ...

Wyróżniona opinia i

Republika ptaków

przeczytanych książek 260 napisanych opinii 254

Wyzwanie Styczeń 2024 - Przeczytam książkę, której akcja dzieje się zimą.

Nie podobała mi się... takie pomieszanie z poplątaniem... akcja pędzi trochę bez ładu i składu, zakończenie rozczarowujące. Szkoda, bo potencjał był...

Wyzwanie Styczeń 2024 - Przeczytam książkę, której akcja dzieje się zimą.

książkę wypożyczyłam dla córki, a przeczytałam sama i polecam, bardzo ciekawa i dobrze napisana historia, a byłaby jeszcze lepsza, gdyby akcja była nieco wolniejsza, z większą liczbą opisów, bo potencjał jest spory:)

Pierwsza majowa lektura za mną i...
zachwytów mimo szczerych chęci brak. Pisałam w relacji, że wkurza mnie kreacja głównej bohaterki. Nie lubię, kiedy dziecięca postać ma ileś lat, a jej zachowanie kompletnie temu przeczy. W "Republice ptaków" dodatkowo wszystko Oldze, głównej bohaterce się udaje. No może napotyka na swojej drodze jakieś przeciwności losu, ale zbyt szybko sobie daje z nimi radę. Już pominę to, że większość tych sytuacji była cholernie nieprawdopodobna (tak, wiem, że ta powieść koło realizmu to nawet nie stała, ale patrząc na cechy świata przedstawionego, nie kupuję tego, że Oldze wszystko idzie jak z płatka). Najbardziej zniechęciło mnie do tej pozycji to, że jest w niej tyle wątków, często ledwo lizniętych i nieskończonych. Odniosłam wrażenie, że autorka usilnie chciała zamknąć historię Olgi w jednym tomie. Jakby spoko, nie wszystkie powieści muszą być od razu cykliczne, wiadomo, ale żeby zamknąć fajnie fabułę w jednej książce też trzeba umieć. A tego mi tutaj trochę zabrakło. Podobał mi się klimat powieści, te nawiązania do baśni rosyjskich albo ruskich, może nawet radzieckich (nie wiem jak wy, ale ja kiedyś miałam tom właśnie z baśniami radzieckimi i fabuła powieści przypomniała mi właśnie te baśnie). Szkoda, że tych motywów związanych z magią, Babą Jagą i chatką na kurzych nóżkach było tak mało, bo naprawdę stanowiły mocniejszą część książki. Jednocześnie czasami łapałam się na tym, że to, co czytam, brzmi, jakby autorka poczytała sobie o foklorze, historii i kulturze Rosji, a potem wszystko na co natrafiła, wplotła w swoją powieść.
Znowu mam wrażenie straconego potencjału, bo początek dawał nadzieję na fajną młodzieżówkę, ale dalsza część fabuły i zakończenie napisane kompletnie bez polotu, sprawiły, że na nadziei się skończyło.

Pierwsza majowa lektura za mną i...

„Republika ptaków” to magiczna powieść Jessiki Miller, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Świetlik. To książka z elementami magii, dynamiczną fabułą i nietuzinkowymi bohaterami. 👍 Przedstawiony w niej świat dzieli się na Cesarstwo Ludzi i Republikę Ptaków, którzy kiedyś żyli ze sobą w zgodzie, ale pewnego dnia doszło między nimi do konfliktu z powodu jaja ognistego ptaka. Zarówno ludzie jak i ptaki pragnęli tego samego, dlatego doszło do wojny na niebie, w wyniku czego jajo zostało skradzione, a między Cesarzową Jekateriną i władającą Republiką Ptaków Ptaszką doszło do kłótni. Od tej pory magia jest w stolicy zakazana, a osoby przejawiające wyjątkowe zdolności są wysyłane na Ponury Step. ⛰️ Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/04/republika-ptakow.html

Książka, która stała się w ostatnim czasie moim największym zaskoczeniem!
Niegdyś Carstwo Ludzkie żyło w harmonii i zgodzie z Republiką Ptaków, jednak kradzież jaja ognistego ptaka rozpętała Wojnę na Niebie i podzieliła ich na zawsze. Odtąd magia w Carstwie Ludzkim została zakazana, a kto choć raz jej użyje, zostanie zesłany na Ponury Step, z którego nikt już nie wraca...
Jest mroźna i śnieżna zima. Cała rodzina, w skład której wchodzą ojciec Aleksiej Obłomow, macocha Anastazja oraz dwie córki młodsza Mira i starsza Olga zostaje skazana na wygnanie do Cesarskiego Ośrodka Obserwacji Ptaków w odległych górach, pod przykrywką "awansu". To tam akcja rozkręca się na dobre! Olga pierwszy raz na własne oczy widzi owiane tajemnicą czarne ptaki i niespodziewanie odkrywa swoje magiczne moce, które za wszelką cenę musi ukrywać. Jakby tego było mało, Mira zostaje porwana przez latające stworzenia, a pełna odwagi Olga bez wahania rusza jej na pomoc do Republiki Ptaków...
Czy dziewczynki wyjdą cało z tej sytuacji? Gdzie zostało ukryte jajo? Jak Olga poradzi sobie sama wśród wielu niebezpieczeństw?
Wierzcie lub nie, ale mimo początkowych obaw o klimat książki, publikacja mocno mnie wciągnęła. Tak mocno, że ciężko mi było odłożyć ją, choć na chwilę, czy położyć się spać o ludzkiej godzinie! Ponad 300 stron niesamowicie fascynującej lektury czyta się błyskawicznie, by na końcu poczuć pewien niedosyt.

Podoba mi się bardzo dobrze rozwinięta fabuła ze zwrotami akcji, zaskakującymi sytuacjami często nawet mrożącymi krew w żyłach. Brakuje mi w publikacji jedynie ilustracji map, o których z ogromną ciekawością opowiada Olga. Cała książka została opisana na podstawie osobistych przeżyć Olgi, to ona jest narratorką nieco nawet uszczypliwą. Można polubić ją od samego początku, ponieważ dość wyraźnie wyróżnia się na tle innych bohaterów i bardzo doceniłam jej indywidualność.

Niesamowity baśniowy klimat z rosyjską krainą w tle, zaskoczy was czarami, determinacją Olgi i Jagami!

Kto chętny na mroźną przygodę?

Książka, która stała się w ostatnim czasie moim największym zaskoczeniem!

Wystarczyło jedno jajko, aby pomiędzy Carstwem Ludzi a Republiką Ptaków przestał panować spokój. Należało ono do ognistego ptaka, a jego posiadacz zyskiwał ogromną władzę. Tak doszło do wojny, która podzieliła świat na dwie części, a magia została zakazana.
Wiele lat później rodzina ojciec, macocha i dwie córki – Olga i Mira żyje sobie w spokoju, dostatku i harmonii. Niestety jej ojciec podpada Carycy, nie dopełniając według mniej swoich obowiązków i wszyscy muszą się wynieść daleko od rodzinnych stron. Każdy w rodzinie próbuje sobie radzić z tą przeprowadzką na swój sposób, jednak nie jest łatwo. Trafiają do Cesarskiego Ośrodka Obserwacji Ptaków, gdzie daleko do jakości życia, do jakiej przywykli. Na dodatek Olga zaczyna odkrywać w sobie moce, których wcale nie chciałaby mieć, a jej siostra zostaje uprowadzona. Młoda dziewczyna wyrusza na niebezpieczną podróż do Republiki Ptaków, aby ją odnaleźć. Czy jej się uda? Co jeszcze się stanie? Jakie tajemnice zostaną odkryte?

Książka należy do literatury dziecięcej, ale tak szczerze powiedziawszy, nie tylko dzieciakom się spodoba. Pełna magi, przygód, tajemnic, sekretów – to pozycja, z którą spędziła czas zarówno moja szesnastoletnia córka, jedenastoletni syn, jak i ja, chociaż dzieckiem dawno przestałam już być. Każdy z nas znalazł w niej coś innego. Mnie spodobał się całokształt historii. Syn był zachwycony wykreowanym przez autorkę światem oraz przygodami pełnymi niebezpieczeństwa. Córka polubiła główną bohaterkę oraz to, że było pełno magii. Jak widzicie jedna książka a kilka zupełnie innych spojrzeń, jednak w jednym się zgadzamy, była naprawdę świetna.
Czyta się ją naprawdę szybko, a podczas czytania towarzyszą emocje. Wszystko przeżywamy wraz z główną bohaterką, mocno jej kibicując. Akcja jest szybka, momentami bardzo, a to sprawia, że od książki ciężko było się oderwać. Zarówno ja, jak i córka przeczytałyśmy ją za jednym podejściem. Syn natomiast podzielił na trzy razy, co i tak było szokujące, ponieważ on w przeciwieństwie do nas nie siedzi godzinami i czyta. Musi go coś naprawdę zachwycić, aby poświęcił czytaniu dłuższy czas.

„Republika ptaków” to ciekawa, wciągająca, pełna magii i przygód książka, którą polecam naprawdę szerokiej grupie wiekowej. Zarówno syn (11 lat),córka (16 lat),jak i ja spędziliśmy z nią bardzo miło czas.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/03/republikaptakowwydawnictwoswietlik.html

Biorąc pod uwagę hype, jakim cieszyła się ta powieść, śmiało mogę nazwać ją rozczarowaniem.

„Republika Ptaków” do pewnego momentu wydawała mi się naprawdę ciekawą książką. A konkretnie do momentu, w którym Olga trafia do szkoły dla jag na Ponurym Stepie. Nagle dotarło do mnie, że znacznie bardziej zainteresowałyby mnie ta historia, gdyby wątek ten był kontynuowany. Co więcej, mam wrażenie, że sama autorka wyszła z takiego założenia i chciała powieść skończyć jak najszybciej. Poszukiwania Miry zostały opisane w absolutnym minimum, wszystko dzieje się bardzo szybko. Wielka szkoda. Uważam, że powieść śmiało mogła być dłuższa na rzecz bardziej rozbudowanego wątku o szkole dla Jag i ciekawszego zakończenia. O tym zakończeniu to aż żal pisać, strasznie rozczarowujące i niesatysfakcjonujące.

Życie, jakie znały siostry, Olga i Mira, właśnie przestało istnieć. Ich rodzina została wygnana. Każdy z domowników na własny sposób stara się odnaleźć w nowej sytuacji, udzielając wsparcia pozostałym. Sprawy jednak komplikują się jeszcze bardziej. Na swej drodze ku nieznanemu spotykają owiane złą sławą Jagi, niebezpieczne i przebiegłe wiedźmy, wykorzystujące magię dla osobistych celów…

Są też ptaki. Są, mimo że wzmianki o nich zostały wymazane ze wszystkich dostępnych ksiąg. Wszystko, rzecz jasna, stało się po wielkiej Wojnie na Niebie, która podzieliła świat na pół – na Carstwo Ludzi oraz Republikę Ptaków.

Podczas podróży na północ, dzieją się naprawdę dziwaczne rzeczy. Ale one zdają się szokować tylko rodzinę głównej bohaterki. Dlaczego nikogo nie dziwi przemieszczająca się „chata na kurzych nogach”? Rodzina spotyka coraz to bardziej osobliwe postaci, dziewczynki uczestniczą w nadzwyczajnych wydarzeniach.

Jednak wszyscy starają się dopasować do nowego miejsca, mimo że ono wcale nie jest przyjazne. Podczas Wiosennego Balu ziszcza się jasnowidztwo Babki Mijskiej. I to jest prawdziwy początek osobistej historii Olgi.

Tę opowieść snuje Olga. To z jej perspektywy oglądamy świat i sytuacje. Poznajemy przede wszystkim jej odczucia. Wszystko, co dotyczy pozostałych bohaterów, Olga przepuszcza przez filtr własnych rozmyślań i wrażeń. Dzięki pierwszoosobowej narracji czujemy się jak uczestnicy zdarzeń. Jesteśmy w niej tu i teraz. Historia rozgrywa się przecież na naszych oczach.

A trzeba przyznać, że dzieje się tu dużo. Jessica Miller zadbała o dobre tempo akcji. Nieustannie podsuwa nam się tu nowe zdarzenia – realne, te z tu i teraz oraz te widziane w wizjach. A każde działanie jest solidnie umotywowane, choć czasem te pobudki poznajemy dopiero po czasie. Warstwie psychologicznej nie można niczego zarzucić.

Surowy klimat, jak ze starych rosyjskich baśni, fascynuje i niepokoi. Dużą rolę grają tu emocje, przede wszystkim zagubienie, miłość, poczucie przynależności, ale i chciwość, próżność, chore ambicje. Ale głównym bohaterem uczuciowym jest z pewnością strach i jego różne kombinacje. Bo on bywa czynnikiem blokującym jednostkę, ale i jest elementem strategii władzy.

"Republika Ptaków" jest także książką pełną symboli i subtelnych metafor. To trochę taka inicjacyjna powieść, bardziej baśniowa (i – rzecz jasna – nieco zmodyfikowana) wersja historii o polowaniu na czarownice. I

Miller świetnie pokazuje rozmaite relacje oraz zależności, wobec jakich jesteśmy podlegli. Nie mamy wpływu na bieg historii – ona zdaje się już została spisana dawno temu, a teraz tylko zbiera żniwo. Jednak jest w tym świecie jedna osoba, która nie godzi się z losem, jaki jej przeznaczono. Olga czuje w sobie siłę i ma na tyle determinacji, by walczyć o swoje. Ta podróż w odległe rejony pozwoli jej poznać siebie oraz własne moce. Jednak nie wszystko pójdzie łatwo. Dziewczyna dostanie bowiem propozycję nie do odrzucenia. I choć domyślamy się, że podejmie wyzwanie to czy mu sprosta?

Jestem oczarowana detalami. Jessica Miller pomyślała naprawdę o każdym drobiazgu. "Republika Ptaków" jest tak plastyczna, że my czujemy się jej częścią. Podejrzewam, że skoro ja, jako osoba już dojrzała, miałam tyle frajdy, to nastoletni czytelnik wpadnie po uszy!

"Republika Ptaków", o której dziś Wam opowiem, to magiczna historia, ✨️ która wciąga bez reszty. Czym mnie tak oczarowała❓️ Czytajcie dalej, a zaraz się tego dowiecie. 😊

Imperium, w którym panuje zima, a mróz i śniegi nie są nikomu obce, ❄️ podzielono na dwie części: Cesarstwo Ludzi oraz Republikę Ptaków. Ludzie i ptaki są dla siebie wrogami, a wszelka magia została surowo zakazana. 🙅‍♀️ Gdy tylko u jakiejś dziewczynki ujawniają się choćby najmniejsze moce, zostaje wywieziona na Ponury Step, aby tam zniknąć na zawsze. 😲 W Cesarstwie Ludzi, wraz z ojcem i macochą, mieszkają dwie siostry - Olga i Mira. Gdy pewnego dnia Mira zostaje uprowadzona przez ptasią armię, 🐦‍⬛ Olga postanawia wyruszyć do Republiki Ptaków, aby ocalić siostrę. Czy jej się to uda❓️ I z jakimi niebezpieczeństwami będzie musiała się zmierzyć❓️🫢

Książka jest niesamowita❗️📚 Wciąga i porywa czytelnika już od pierwszych stron. Jest po brzegi wypełniona akcją i okraszona dużą dawką magii. ✨️ Przygody w niej opisane są naprawdę niezwykle barwne, a wszyscy bohaterowie biorący w nich udział świetnie wykreowani. 👍 Jessica Miller, autorka książki, stworzyła ciekawą, intrygującą, niesamowicie klimatyczną i mocno działającą na wyobraźnię historię. 😍 Uważam, że "Republika Ptaków", w zamyśle dedykowana młodszym odbiorcom, zachwyci również i starszych czytelników. Gorąco polecam❗️😊

Fajna, ciekawa i wciągająca książka. Chodź obraza Polek i Polaków jako najbrzydszych w Europie bardzo nie miła i nie na miejscu w książkach dla dzieci.

• Przeczytane w 2023
  • Pod naszym patronatem