Piąta Księga Mojżeszowa

Okładka książki Piąta Księga Mojżeszowa Christina Larsson
Okładka książki Piąta Księga Mojżeszowa
Christina Larsson Wydawnictwo: Word Audio Publishing International Cykl: Ingrid Bergman (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Ingrid Bergman (tom 1)
5:e Mo­se­bo­ken
Word Audio Publishing International
2022-01-01
2022-01-01
Wojciech Łygaś

„Gdy pod­no­simy ko­lejny ka­mień, znaj­du­jemy pod nim coś in­nego, niż się spo­dzie­wa­li­śmy”.

To śledztwo od początku nie szło po myśli komisarz Ingrid Bergman. Późną porą dwoje mężczyzn zostaje napadniętych na jednej z ulic Göteborga. Jedna z ofiar w ciężkim stanie trafia do szpitala, jednak uchyla się od zeznań i wyjaśnień. Drugiej nie udaje się uratować. Wszystko wskazuje na to, że obu napaści dokonał ten sam sprawca, jednak motyw pozostaje nieznany. Nikt nic nie widział, nikt nic nie słyszał. Mnożą się pytania, wątpliwości, a wokół ofiar panuje niepokojąca zmowa milczenia. Co wydarzyło się tej nocy i jaki związek ze sprawą mają anonimowe ostrzeżenia, mężczyzny, który twier­dzi, że zbli­ża się dzień sądu, a plewy na­leży od­dzie­lić od zia­ren?

„Piąta Księga Mojżeszowa” otwiera serię o Ingrid Bergman komisarz policji kryminalnej w Göteborgu. Autorka porusza istotną kwestię braku tolerancji, prześladowania oraz fanatyzmu religijnego. Z ciekawością obserwowałam zawiłe śledztwo pełne stopniowanego napięcia, gdzie krok po kroku obserwujemy kolejne etapy pracy śledczych. Drobiazgowość wykonywanych czynności spowalnia akcję i mysle, ze nie każdemu może przypaść do gustu. Momentami zastanawiam się jak to możliwe, by nie zauważać niektórych tak oczywistych wniosków, chociaż z drugiej strony, dało to pewną nutkę autentyczności. Każdy aspekt śledztwa poparty jest żmudną pracą i tak jak w prawdziwym życiu zdarzają się błędy. Komisarz Ingrid Bergman imponuje swoim podejściem do pracy, zaangażowaniem i skrupulatnością, jestem bardzo ciekawa jak w kolejnych tomach rozwinie się jej postać i z pewnością sięgnę po kolejne tomy.

W nocy w Göteborgu ofiarą napaści padają dwaj mężczyźni przy której swoje siedziby mają liczne restauracje, kluby ze striptizem oraz sklepy z antykami. Jeden z napadniętych mężczyzn umiera na skutek odniesionych obrażeń, drugi przeżył ale nie chce wyjaśnić policji, co robił w mieście o tak później porze. Śledztwo prowadzi komisarz policji kryminalnej Ingrid Bergman wraz ze swoją ekipą śledczą. Czy uda im się rozwiązać tą zagadkę?

„Piąta księga Mojżeszowa” to pierwsza część serii książek o komisarz policji kryminalnej w Göteborgu Ingrid Bergman. Główna bohaterka to silna, inteligentna i nieustępliwa kobieta, która nie boi się wyzwań i potrafi radzić sobie w trudnych sytuacjach. Co ciekawa nie ma żadnych nałogów czy traumatycznej i trudnej przeszłości. Jest zupełnie normalna przez co bez problemu można się z nią identyfikować.

Fabuła i samo śledztwo jest pełne zwrotów akcji i napięcia choć akcja rozkręca się stopniowo. Opisane w książce środowisko nadaje historii specyficznego i unikatowego charakteru i klimatu. Autorka poruszyła w niej niezwykle ważny temat. Pokazuje do czego może doprowadzić brak tolerancji i fanatyzm religijny. Mimo, iż jest to książka z 2007 roku to poruszone w nim kwestie są nadal aktualne.

Choć wielu rzeczy można się domyśleć wcześniej w ogóle nie przeszkadza to podczas lektury. Całość czyta się dobrze i z ogromną przyjemnością.

Jedynym minusem jest dla mnie wstęp, który jak dla mnie powinien znaleźć się na końcu książki więc warto zostawić go sobie na koniec.

"Piąta Księga Mojżeszowa" to nietuzinkowy kryminał, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom tego gatunku. Larsson stworzyła interesującą bohaterkę i intrygującą fabułę. Jest to zdecydowanie obiecujący początek serii o Ingrid.

Największym minusem jest prolog, który zbyt wiele zdradza co powoduje, że pierwsze rozdziały (gdy policja szuka odpowiedzi na pytania, na które my odpowiedź znamy doskonale) są irytująco nudne. Plusem jest główna bohaterka, bez nałogów i dziwnych fobii. Zakończenie niestety nie zaskakuje.

Było to moje pierwsze spotkanie z autorką i nie wiedziałam czego się spodziewać.
Niestety trochę się zawiodłam bo choć w książce mamy morderstwo i pogoń za mordercą, dokładny opis pracy policji i główna bohaterkę, doświadczoną policjantkę, to fabuła jest nudna i przewidywalna. Zabrakło mi napięcia, zwrotów akcji i zaskoczenia na końcu.
Plusem jest główna bohaterka, która w końcu przedstawiona jest jako normalna osoba, bez nałogów, inteligentna i wyrozumiała.
Mimo wspomnianych minusów książkę słuchało się całkiem dobrze i sam pomysł na historię był ciekawy.

Plusem jest główna bohaterka, która...

Doczytałam do 95. strony. Wieje nudą.

Doczytałam do 95. strony. Wieje nudą.

#WYZWANIE LC2023 - lipiec

To moje pierwsze spotkanie z Christianem Larssonem. Ciekawa jestem dalszych losów komisarz Ingrid Bergman, gdyż to ona jest główna bohaterką tej powieści. Ma do rozwiązania bardzo ciężką sprawę. W Goteborgu dochodzi do pobicia dwóch mężczyzn. Jednego z nich nie udaje się Uratować. Czy napadu dokonał ten sam sprawca? Wszystko na to wskazuje, a Ingrid krok po kroku dąży to schwytania sprawcy. Czy uda jej się dowiedzieć kim jest fanatyczny morderca, zanim uderzy kolejny raz?

#WYZWANIE LC2023 - lipiec

Książka pełna skrajności. Przewidywalna, lecz bardzo klimatyczna. Początek tytułu zapowiadał kolejny skandynawski hit, środek nieco przydługi, lecz pełen opisów policyjnej pracy, niektórzy to lubią niektórzy nie. Jeśli chodzi o zakończenie to było takie meh, autorka poszła według mnie jednym z łatwiejszych sposobów wyjaśnienia kryminalnej zagadki.
Ingrid Bergman jako komisarz- kobieta, która ma kierować śledztwem, jest jak dla mnie na granicy, bo z jednej strony rozumiem, że w niektórych środowiskach kobieta musi bardziej się wykazać, aby zdobyć szacunek, ale jej pracoholizm jest wręcz porażający i prowadzi do niebezpiecznych sytuacji. Dlaczego taka jest. Musimy poczekać do drugiej części serii. O ile nie przeszkadza mi brak życia prywatnego bohaterów to tutaj aż się prosiło, żeby ktoś ją uspokoił. Zanim przejdę do mojego zdania o pozostałych bohaterach to muszę wspomnieć o tym, że największym problemem tej książki jest to, że wszystkiego bardzo łatwo jest się domyśleć, no chyba że pierwszy raz w życiu czytacie kryminał, a bohaterów przedstawia się jakby byli idiotami i kręcili się w kółko.
Na zdecydowany plus można zaliczyć to, że przez książkę się płynie, ma niesamowity klimat, i porusza ważną tematykę religijno- społeczną.

Ingrid Bergman jako...

Pierwsza i jak dla mnie chyba najgorsza z cyklu ale nie zniechęciła mnie do kontynuacji cyklu. Dalej jest coraz lepiej więc warto się pomęczyć. Bohaterka -zwyczajna kobieta-bez nałogów i trudnej przeszłości (potem się okazało, że ta przeszłość jednak była) i to mnie ujęło.

Zbrodnia w świecie mdłych policjantów. Słabiutko, chociaż sam pomysł na zagadkę świetny

Jest to niezły kryminał, głównym tematem jest transwestytyzm i fanatyzm religijny. Akcja trochę wolno się rozkręca i nie mamy tutaj zaskakujących zwrotów akcji. Lecz czyta się dobrze i z dużą przyjemnością. Polecam!!

• Kryminał
  • Wysłuchane