Bliskość. Jak zbudować dobre relacje w związku, w pracy i z przyjaciółmi

Okładka książki Bliskość. Jak zbudować dobre relacje w związku, w pracy i z przyjaciółmi Rachel DeAlto
Rachel DeAlto Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie poradniki
poradniki
Relatable. How to Connect with Anyone, Anywhere (Even If It Scares You)
Wydawnictwo Literackie
2023-02-08
2023-02-08
Agnieszka Sobolewska
relacje związki praca przyjaciele bliskość

Naprawdę fajny poradnik po zdrowych relacjach i dobrym samopoczuciu! Autorka oprowadza nas po różnych punktach bliskości międzyludzkiej i przedstawia nam m. in.
-postawę autentyczności,
-postawę wyznaczania granic i tę chorą bycia "za miłym",
-postawę zdrowej krytyki z życzliwością,
-chorą postawę przemocową, agresywną, toksyczną, pasywną, manipulująco - dominująco - kontrolującą, uzależniającą
-postawę zaakceptowania dyskomfortu gdy stajemy się zdrowo asertywni
-postawę zdrowego odseparowania od rodziców
-zdrową postawę na trudności, traumy szkolno - dziecięce i wszelkie inne z przeszłości
-podstawę zasad zdrowej rozmowy i zdrowych rozmów online!

Wszystko to okraszone jest poczuciem humoru, realnymi historiami pacjentów autorki i autentycznością pisarki! Polecam książkę na weekend i doceniam jej ujawnianie się w pewnych wątkach. Przyjemnie mi się czytało, a sensowne pytania, które polecała autorka pogłębiły moją samoświadomość.

-postawę autentyczności,
-postawę wyznaczania granic i tę chorą bycia "za miłym",
-postawę zdrowej krytyki z życzliwością,

Rachel DeAlto jest ekspertką do relacji międzyludzkich, osobowością medialną i prelegentką. Występowała jako ekspertka w programach „Married at First Sight” w telewizji Lifetime oraz Kate+Date w stacji TLC, a obecnie pełni funkcję głównej ekspertki portalu randkowego Match. Skończyła prawo na Seton Hall University, obroniła dyplom magisterski z psychologii na Arizona State University oraz licencjat z komunikacji na Syracuse University. Regularnie pojawia się w telewizyjnych programach informacyjnych i talk-showach, takich jak Good Morning America, Tamron Hall, Access Hollywood, CNN i Today. Przedstawiła także trzy wykłady w TEDx, między innymi Being Authentic in a Filtered World.

„Bliskość” jest poradnikiem psychologicznym, napisanym przez Rachel DeAlto, w którym poruszane są różne ważne kwestie pomagające w budowaniu dobrych relacji międzyludzkich. Autorka podejmuje bardzo istotne tematy zarówno nawiązywania nowych kontaktów, próbując stopniowo wychodzić ze swojej strefy komfortu, jak i ciągłego pielęgnowania więzi z dobrze już znanymi osobami. Dodatkowym ułatwieniem w zobrazowaniu omawianego problemu jest ukazywanie danych przykładów na ten temat nie tylko z życia pacjentów, ale i również samej pisarki. Bardzo kluczowe są też wskazówki i techniki odnoszące się do zagadnienia. Prowadzą nas one na właściwe tory do zrozumienia ukazanej problematyki i dostrzeżenia tego, co sabotuje nasze relacje. Na końcu każdego rozdziału występuje pewna notka o nagłówku „CZAS NA ZMIANY”. Zawiera ona pytania skłaniające nas do przemyśleń dotyczących naszego obecnego negatywnego podejścia do pewnych spraw i tego, co możemy w nim zmienić. Ponadto, występują tam swego rodzaju afirmacje pomagające nam ćwiczyć lepsze nastawienie. Dodatkowo nie zabrakło adnotacji do linków ze stronami przedstawiającymi różne dane statystyczne i analizy psychologiczne.

Pragnę przytoczyć niektóre książkowe wątki, które - moim zdaniem - mogą mieć szczególne znaczenie i odniesienie do życia każdego z nas. Na początku podejmowany jest temat lęków społecznych oraz tego, jak coraz szybszy rozwój mediów społecznościowych zaczął pogłębiać potrzebę bycia idealnym, która jest wywoływana presją społeczną. Ukazane są też przypadki ludzi bojących się bycia autentycznym, uważających, że nie są wystarczająco interesujący, aby dzielić się swoim prawdziwym życiem z innymi. Również przedstawiona jest kwestia pewności siebie, samoświadomości i auto realizacji. Co więcej, autorka opisuje, jak nasze dzieciństwo i wiek nastoletni mają, wpływ na to, jacy jesteśmy obecnie, jak zachowujemy się w poszczególnych relacjach. Poza tym wypisane są trzy zasadnicze elementy komunikacji, dzięki którym nasz rozmówca może poczuć się wysłuchany. Możemy jeszcze przeczytać pewne wskazówki, w jaki sposób da się przeprowadzić ciekawszą rozmowę z drugim człowiekiem. Oprócz tego pisarka podkreśla, jak zmienia się odbiór danej informacji przy właściwym doborze słów. Zaznacza też, jak istotne jest stawianie własnych granic.

Niektóre statystyki zawarte w książce naprawdę mnie zszokowały. Nie sądziłam, że 60% dorosłych podczas dziesięciominutowej rozmowy kłamie przynajmniej raz. Zdziwił mnie też niewielki procent (2%) ludzi oczekujących szczerości w mediach społecznościowych. Bardzo spodobał mi się pewien fragment: „[…] rozległe, lecz płytkie sieci kontaktów karmią ego. Głębokie, autentyczne więzi karmią duszę”. Myślę, że każdy z nas powinien dobrze sobie uświadomić sens tych słów. Bardzo doceniam to, iż autorka radzi szukać pomocy ze strony specjalisty w przypadku doświadczenia jakiejś traumy. Podoba mi się technika dotycząca spisywania negatywnych myśli, gdyż może okazać się przydatna dla niektórych czytelników. Jedyną rzeczą, która mnie raziła, był humor pani Rachel, ponieważ nie jest zgodny z moim usposobieniem. To momentami trochę utrudniało mi skupienie się na omawianym problemie. Nie ze wszystkimi poglądami mogę się utożsamić, jednakże wielu ludzi może znaleźć coś dla siebie, co potrzebuje przepracować w swojej głowie. Uważam, że poszczególne fragmenty są warte uwagi, aby nasze relacje mogły się polepszać i stać się tymi prawdziwymi i głębszymi.

Ten poradnik okazał się łatwy w odbiorze dzięki przystępnemu językowi. Cała problematyka przedstawiona była w klarowny sposób, właściwy dla każdego czytelnika. Czcionka i układ graficzny były przyjemne dla oka. Jedynie kolorystyka poszczególnych stron była zbyt krzykliwa.
Aleksandra A.
Szkolny Klub Recenzenta

Czy wiedzieliście, że relacje z innymi ludźmi zmniejszają ryzyko depresji, chorób serca i mogą uczynić życie bardziej satysfakcjonującym?

Ja nie miałam pojęcia, że dobre stosunki pracownicze, rodzinne i przyjacielskie aż tak oddziałują na nasze zdrowie fizyczne, a nie tylko psychiczne. Szok! Autorka opisując zależności korzysta z faktycznych badań wykonanych na amerykańskich uniwersytetach. Uwielbiam naukowe anegdotki! 🥰

Rachel de Alto była prawniczką. Obecnie pracuje jako… specjalistka od związków! Tak, taki zawód istnieje! Zajmuje się nie tylko problemami randkowymi, ale także dotyczącymi zdrowych stosunków pracowniczych i zawierania przyjaźni. Jej wiedza zasługuje na podziw.

Nie sądziłam, że ta książka okaże się tak… kompleksowa. Bliskość można interpretować na wiele różnych sposobów i książka zdecydowanie to udowadnia.

Masz problem z toksycznym szefem? Wiecznie niezadowolonym mężem lub żoną? Przyjacielem przechodzącym kryzys? A może wciąż bezskutecznie umawiasz się na randki z różnymi kandydatami? Boisz się odezwać w tłumie ludzi lub postawić na swoim? Jeśli zmagasz się z którymś z problemów powinieneś/powinnaś sięgnąć po powyższą książkę.

Mądrze i zrozumiale tłumaczy relacje między ludźmi, zwraca uwagę na przyczynę problematycznych zachowań i dzięki wskazówkom skutecznie eliminuje kłopoty. ❤️

Autorka (która była ekspertem w takich programach jak amerykańska edycja Ślubu od pierwszego wejrzenia) podkreśla jak bardzo potrzebujemy tworzyć odpowiednie relacje otaczającymi nas ludźmi, zwłaszcza po pandemii, gdy musieliśmy zamknąć się w domach i przyzwyczaić do spotkań online.

Na przykładach konkretnych osób pokazuje, co może stanowić problem, jak go rozwiązać i jak pracować nad sobą w przyszłości. A problemy możemy mieć przeróżne - możemy podświadomie psuć relację z partnerem, ponieważ nie przepracowaliśmy jeszcze doświadczeń i traum z przeszłości; możemy kreować fatalną atmosferę w pracy, ponieważ nie wiemy, jak prawidłowo doceniać zespół i priorytetyzować zadania; możemy być toksyczną przyjaciółką, bo wiecznie stawiamy na siebie i nie dostrzegamy jaki wpływ na innych mają nasze egoistyczne wypowiedzi.

Pełną recenzję można przeczytać na blogu Redhead in Wonderland:

O bliskości jako takiej można rozmawiać godzinami, a i tak każdy dojdzie do zupełnie innych wniosków. Każdy też rozumie bliskość w zupełnie inny sposób - dla jednych jest to najzwyklejsze spędzanie wspólnie czasu, dla drugich przytulenia czy rozmowa, a dla innych... jeszcze coś zupełnie innego. Budowanie bliższych i głębszych relacji wcale nie należy do najprostszych rzeczy, jednak Rachel DeAlto postanowiła temu zaradzić. Jak więc budować relacje? Przekonajcie się sami, sięgając po ten tytuł.

Autorka w sposób ciekawy i obrazowy przedstawia poszczególne elementy budowania relacji i ich nawiązywania w wielu środowiskach: w pracy, szkole czy domu. Co więcej, nie robi tego nachalnie czy moralizatorsko (czego nie lubię w poradnikach),ale za pomocą prostych przykładów, z którymi mogliśmy mieć nawet do czynienia w swoim życiu - w końcu, ile razy zdarzało nam się myśleć o tym, co powinniśmy powiedzieć dopiero po odbytej rozmowie? No właśnie.

Każdy rozdział kończy się krótkim podsumowaniem oraz zadaniem do wykonania, które ma utrwalić w naszych głowach przyswojoną właśnie treść. Uważam to za bardzo ciekawy element książki, jednak potrzeba tutaj czasu i świadomej lektury tej pozycji – bez tego ani rusz. Dlatego też z przyjemnością będę wracać do tego tytułu, by wyciągnąć z niego jeszcze więcej.

Jeśli poszukujecie akurat książki, która może pomóc Wam w nawiązywaniu relacji lub po prostu ich zrozumieniu, to myślę, że ta pozycja może się sprawdzić. Warto po nią sięgnąć również z ciekawości, bo a nuż dostarczy nowej wiedzy?

Czy masz może problem z nawiązywaniem trwałych relacji? Nie możesz znaleźć przyjaciół, przy których byś czuł się dobrze? A może nie potrafisz zbudować trwałego związku? W pracy czujesz się nieswojo, nie potrafisz nawiązać nowych znajomości?

🤝Z pomocą przyszedł ten poradnik. Choć na początku nie mogłam się do niego przekonać, postanowiłam dać mu szansę.

🤝Bardzo nie lubię jak tematy są po prostu przegadane i brak w nich konkretnej rady jak coś zmienić. W tej pozycji te rady się znalazły i byłby naprawdę sensowne.

🤝 Autorka daje nowe spojrzenie na pewne sprawy, wnosi powiew świeżości i skłania do przemyśleń.

Na pewno o relacje trzeba dbać o bliskość, która jest ważna w relacjach międzyludzkich, ponieważ pomaga budować więź i zaangażowanie między ludźmi, co z kolei może przyczynić się do zwiększenia poczucia szczęścia, satysfakcji z życia i dobrego samopoczucia.

🤝 Autorka w swojej książce podkreśla, że bliskość może występować w różnych relacjach, takich jak między partnerami romantycznymi, przyjaciółmi, rodzeństwem, rodzicami i dziećmi.

🤝 Warto jest zaznaczyć, że każda relacja jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Ważne jest, aby rozmawiać o swoich potrzebach i oczekiwaniach, aby razem działać na rzecz utrzymania bliskości w waszej relacji.

Każda zmiana na lepsze, nawet mała jest krokiem w przód.

🤝Bardzo nie lubię...

"BLISKOŚĆ" RACHEL DeAlto
Jak zbudować dobre relacje w związku, w pracy i z przyjaciółmi.

Lektura idealna na dzisiejszy dzień :)

Nikogo już nie dziwi, że w erze wszechobecnego internetu czujemy się coraz bardziej samotni.
Spersonalizowane aplikacje podpowiadają nam co możemy zjeść, gdzie pójść i z kim się umówić na randkę.
Technika poszła do przodu, a relacje między ludzkie jakby się cofnęły.
Brakuje nam czasu dla siebie i dla najbliższych. Cały czas gonimy czas i trudno jest nam się zatrzyma w tym pędzie.
Pandemia też odcisnęła na nas swe piętno. Relacje międzyludzkie zostały zastąpione wiadomościami wysyłanymi w internecie, co spowodowało zanik więzi społecznych.
Nastąpiły czasy pracy zdalnej dla naszego bezpieczeństwa teraz jednak okazuje się, że dla pracodawcy jest to bardzo wygodna forma zatrudnienia.
A przecież tak ważna jest bliskość, życzliwość, kontakt z drugim człowiekiem i dotyk.

Autorka jest specjalistką od związków.
Napisała dla nas poradnik niezwykle szczerze i rzetelnie.
Język jest prosty i zrozumiały.
Nie zabraknie też poczucia humoru i realizmu.

Całość składa się z trzech części podzielonych na czternaście rozdziałów.
Po kolei mamy więc :
Dlaczego tworzenie relacji z innymi, dlaczego teraz ?,
Jak dogadać się z każdym i wszędzie,
Kto czyli jak rozwiązywać najczęstsze problemy w relacjach z ludźmi.

Podoba mi się, że po każdym rozdziale mamy podsumowanie i Czas na zmiany a w nim : pomyśl, zrób i ćwicz nastawienie.
Będzie sporo wskazówek. podpowiedzi dzięki, którym dowiemy się jak być sobą, odnaleźć się w grupie i jak tworzyć dobre relacje.

Świetny poradnik dla każdego, bo przecież relacje międzyludzkie są istotne dla każdego z nas.

"BLISKOŚĆ" RACHEL DeAlto
Jak zbudować dobre relacje w związku, w pracy i z przyjaciółmi.

Lektura idealna na dzisiejszy dzień :)

Technika poszła do przodu, a relacje między...

Może się nam wydawać, że samotność jest najlepszym rozwiązaniem, by być szczęśliwym, jednak to zupełne kłamstwo. Człowiek potrzebuje wokół siebie ludzi, by poprawnie funkcjonować. Ostatnie lata sprawiły, że odizolowaliśmy się od innych i nasze zdolności nawiązywania relacji uległy pogorszeniu. Książka „Bliskość” na nowo ukazuje jak poradzić sobie w otoczeniu ludzi oraz jak poprawić relacje z bliskimi, przyjaciółmi i ludźmi w pracy. Poradnik posiada podkreślone główne zasady, wskazówki i myśli, które pomogą czytelnikowi na nowo poczuć się pewnie w grupie. Ćwiczenia są niezwykle przydatne, a język jest prosty, dzięki czemu odbiorca z chęcią pochłania nową wiedzę. Książka zdecydowanie pomoże w lepszej komunikacji i nabraniu pewności siebie. Jeśli wyjście z domu i rozmowa z ludźmi sprawia ci kłopoty, to poradnik pomoże ci się z nimi uporać. Polecam „Bliskość” dla osób, które chcą poprawić swoje relacje z innymi oraz nabrać pewności siebie.

Można by sobie zadać pytanie, czy bliskość jest ważna w naszym życiu?

Książka "Bliskość" jest napisana w formie poradnika, który podpowiada nam jak żyć w otoczeniu innych ludzi, chociaż czasem jest ciężko. Każdy z nas wie, że samemu raczej jest źle na świecie i do poprawy samopoczucia i lepszego życia potrzebujemy innych ludzi.
Nie zawsze w życiu jest kolorowo. Co zatem zrobić aby poprawić relacje partnerskie, w pracy i tak ogólnie wokół siebie ?
Autorka daje nam mnóstwo wskazówek z których możemy skorzystać.
Z pewnością ważne są ćwiczenia, dzięki którym będzie nam łatwiej budować lepsze relacje z innymi i zmienić nastawienie do siebie i świata.
Bycie pozytywnym na pewno nam ułatwi życie i odnoszenie się do siebie z szacunkiem. Autorka podkreśla, że jednak nie zawsze opłaca się być zbyt miłym i dobrym. Dlatego, aby sobie nie zaszkodzić trzeba znaleźć jak najlepsze rozwiązanie w takiej sytuacji.

Książka ta jest pięknie wydana i można znaleźć w niej sporo mądrych cytatów.
INSPIRACJA
Dziel się z innymi swoim światłem i poczuciem sensu.
Znalezienie iskry, która roznieca ogień,zmieni wszystko.

"Bliskość" to poradnik dla każdego, kto jest w ciągłym poszukiwaniu bliskości z innymi.
Bo Bliskość to;
Spełnienie.
To uczucie zrozumienia, ciepła i współodczuwania.
To światło.
POLECAM !!!

Można by sobie zadać pytanie, czy bliskość jest ważna w naszym życiu?

Nie zawsze w życiu jest kolorowo. Co zatem...

Jak ważna w naszym życiu jest bliskość? Ciągle otaczamy się innymi ludźmi, czy to w życiu zawodowym czy osobistym. Jednak nawet będąc w tłumie można czuć się samotnym. A nawiązywanie relacji jest bardzo ważną i silną ludzką potrzebą.

Potrzebujemy innych ludzi, ma to nawet naukowe dowody, pomaga walczyć z depresja, izloacją, a nawet chorobami serca. Życie wypełnione dobrymi relacjami to życie pełne satysfakcji.

Brzmi pięknie, ale jak zbudować te dobre relacje? Czasem przecież tak ciężko nam się z kimś dogadać. Mamy dość szefa, nie dogadujemy z kolegami, w związkach ciągle wpadamy na nie to co trzeba. Jak to zmienić?

Autorka, która jest nie tylko specjalistka w sprawie relacji ale też ekspertką programu skub od pierwszego wejrzenia dzielo się z nami różnymi cennymi doświadczeniami i radami. Mamy tu konkretne wskazówi a nawet ćwiczenia dzięki którym ms być nam łatwiej budować i nawiązywać relacjami.

Tekst jest przystępny, najważniejsze rzeczy jak rady i ćwiczenia są wyróżnione mocnym pomarańczowym kolorem, nie sposób ich przegapić. Przyciągają wzrok I dają do myślenia. Całość jest bardzo ciekawa.

• Popularnonaukowe
  • E-books