rozwińzwiń

Oliva Denaro

Okładka książki Oliva Denaro Viola Ardone
Okładka książki Oliva Denaro
Viola Ardone Wydawnictwo: Sonia Draga literatura piękna
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Oliva Denaro
Wydawnictwo:
Sonia Draga
Data wydania:
2023-02-08
Data 1. wyd. pol.:
2023-02-08
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382304299
Tłumacz:
Mateusz Kłodecki
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Ta, która powiedziała nie



700 92 549

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
217 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1347
852

Na półkach: , ,

Kolejną powieścią włoskiej pisarki wydaną w Polsce po bestsellerowym „ Czekam, aż stanie się coś pięknego” jest „ Oliva Denaro”. Podobnie jak w poprzedniej akcja powieści toczy się w małej sycylijskiej mieścinie, w której wszyscy się znają i żyją od lat zgodnie z przyjętym kodeksem postępowania. Czas akcji powieści to lata 60., kiedy we Włoszech obowiązują układy między rodzinami, a w przypadku niezgody – prawo honoru rodziny.
Oliva Denaro to dziewczynka lubiąca uczyć się, posłuszna rodzicom, silnie związana z ojcem pragnie zostać nauczycielką. Kiedy staje się młodą dziewczyną wie, zgodnie z naukami matki jak zachowywać się, aby do ślubu zostać nietkniętą. Jednak pewnego dnia 17 latka zostaje porwana i zgwałcona, a system cichego przyzwolenia na przemoc zmusza ją do milczenia.
We Włoszech w tamtych czasach obowiązywała zasada zwana matrimonio reparatore, to tzw. małżeństwo naprawcze funkcjonujące do 1981 roku. W myśl tej zasady mężczyzna, który dopuścił się przemocy poślubia zgwałconą kobietę zmazując tym samym swoją winę i zwracając honor kobiecie.
Niezwykła powieść o czasach, kiedy bycie kobietą oznaczało wyrok, zmuszało do całkowitej uległości i milczenia, a wszystko to z akceptacją i przyzwoleniem społecznym.
Decyzja Olivy o skierowaniu sprawy do sądu jest niezwykle odważnym aktem i wbrew wszystkim dotychczasowym zwyczajom. Jest silnym kobiecym głosem w walce o prawo do podejmowania decyzji i prawo wyboru.
Druga część książki to lata 80. XX wieku, czas kiedy prawo kobiet uległo zmianie. Oliva przy okazji spotkania rodzinnego ma możliwość ponownego spojrzenia na społeczność w której dorastała.

Kolejną powieścią włoskiej pisarki wydaną w Polsce po bestsellerowym „ Czekam, aż stanie się coś pięknego” jest „ Oliva Denaro”. Podobnie jak w poprzedniej akcja powieści toczy się w małej sycylijskiej mieścinie, w której wszyscy się znają i żyją od lat zgodnie z przyjętym kodeksem postępowania. Czas akcji powieści to lata 60., kiedy we Włoszech obowiązują układy między...

więcej Pokaż mimo to

avatar
386
322

Na półkach:

Oliva Denaro to opowieść o dorastaniu młodej dziewczyny wychowywanej w patrialchalnym środowisku, gdzie małżeństwa często są aranżowane, a kobieta szczególnie młoda i niezamężna nie ma nic do powiedzenia. Jej jednym zadaniem jest zachowanie czystości do ślubu. To co dzieje się po ślubie nikogo już nie interesuje.
Nasza młoda bohaterka zostaje porwana i zgwałcona przez chłopaka, który się w niej zadłużył. Ponieważ wcześniej dziewczyna odrzucała jego zaloty, w ten sposób, czyli siłą i gwałtem postanowił przymusić ją do maleństwa. Nie wiem co bardziej wstrząsające, sam czyn czy ciche przyzwolenie rodziny, przyjaciół i całego otoczenia na taki proceder. Jak mawiała matka głównej bohaterki kobieta jest jak misa kto ją zbije musi ją wziąć. Także dopóki gwałciciel chciał pojąć za żonę kobietę którą skrzywdził, miał na to przyzwolenie i akceptację społeczną. Okazuje się jednak że Oliva postanawia sprzeciwić się tej chorej tradycji. Nie chcę wyjść za mąż za swojego oprawcę, mało tego chce go ukarać za to co jej zrobił.
Przyznam szczerze, że dawno nie czytałam tak poruszającej książki. Przez większą część książki, nie mogłam pogodzić się z niesprawiedliwością i krzywdą jaka spotkała tą młodą dziewczynę. Jednak potem byłam coraz bardziej dumna że była w stanie przeciwstawić się presji społecznej i ostracyzmowi. Że zawalczyła o swoje życie i mimo krzywd jakich doznała nie poddała się. Jeśli lubicie książki trudne, ale pokrzepiające to ta pozycja ma szansę stać się waszą ulubioną. Polecam!

Oliva Denaro to opowieść o dorastaniu młodej dziewczyny wychowywanej w patrialchalnym środowisku, gdzie małżeństwa często są aranżowane, a kobieta szczególnie młoda i niezamężna nie ma nic do powiedzenia. Jej jednym zadaniem jest zachowanie czystości do ślubu. To co dzieje się po ślubie nikogo już nie interesuje.
Nasza młoda bohaterka zostaje porwana i zgwałcona przez...

więcej Pokaż mimo to

avatar
24
39

Na półkach:

To opowieść o dojrzewaniu, niesprawiedliwości i buncie osadzona pośród zamkniętej, na wskroś patriarchalnej społeczności, w której wszyscy są poddawani osądom, a każde wyłamanie się jest piętnowane wykluczeniem.

Na spotkaniu Klubu Czułej Czytelniczki dużo rozmawiałyśmy o poczuciu wyobcowania i o tym jak trudno jest znaleźć siłę do być sobą, gdy dookoła gromadzą się tylko „złożyczki”.

Na mnie największe wrażenie – oprócz Oli rzecz jasna – zrobił równie jak ona niedopasowany i wrażliwy ojciec. Złożoność tej postaci uwypukla absurdalność oczekiwań związanych tylko i wyłącznie z płcią.

Dużo do myślenia dała mi też matka Oli. Im głębiej wchodziłam w fabułę, tym bardziej ją rozumiałam. Ona też raz, jeden jedyny raz, podjęła ważną decyzję w zgodzie ze sobą, decyzję kierując się sercem. I absolutnie niczego to nie zmieniło.

Przygotowując się do spotkania w Klubie Czułej Czytelniczki dużo czytałam o małżeństwach naprawczych i trafiłam na historię Franci Violi i myślę, że nazwisko Franci i imię głównej bohaterki to nie przypadkowa zbieżność.

To opowieść o dojrzewaniu, niesprawiedliwości i buncie osadzona pośród zamkniętej, na wskroś patriarchalnej społeczności, w której wszyscy są poddawani osądom, a każde wyłamanie się jest piętnowane wykluczeniem.

Na spotkaniu Klubu Czułej Czytelniczki dużo rozmawiałyśmy o poczuciu wyobcowania i o tym jak trudno jest znaleźć siłę do być sobą, gdy dookoła gromadzą się tylko...

więcej Pokaż mimo to

avatar
12
4

Na półkach:

Przepiękna książka o sile jaka tkwi w kobiecie. O odwadze by zawalczyć o życie i wolność wyboru. Wbrew prawu, dominacji mężczyzn, plotkom. O tym że czasem warto iść pod prąd w imię szczęścia nie tylko swojego ale przede wszystkim innych kobiet. Dzięki takim Oliviom mamy teraz wybór i prawo by żyć na własnych warunkach. Fantastyczna, niezapomniana lektura. Przepięknie opisane relacje, rodzinna więź, siła jaka w niej tkwi. Bardzo polecam!

Przepiękna książka o sile jaka tkwi w kobiecie. O odwadze by zawalczyć o życie i wolność wyboru. Wbrew prawu, dominacji mężczyzn, plotkom. O tym że czasem warto iść pod prąd w imię szczęścia nie tylko swojego ale przede wszystkim innych kobiet. Dzięki takim Oliviom mamy teraz wybór i prawo by żyć na własnych warunkach. Fantastyczna, niezapomniana lektura. Przepięknie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
488
267

Na półkach: ,

"Kobieta jest jak misa kto ją stłucze ten musi ja wziąść", te niepokojące słowa jak mantra powtarzane są często przez matkę głównej bohaterki. Mamy rok 1960, akcja książki dzieje się na Sycylii. Świat kobiet całkowicie podporządkowany jest światu mężczyzn. To oni w nim rządzą, to oni mają prawa. Kobietę można porwać, zgwałcić, zmusić do ślubu, nie ponosząc za to odpowiedzialności,. Tytułowa bohaterka dorasta właśnie w takim środowisku, gdzie zamężne kobiety noszą czarne chusty i nie mają prawa głosu. Gdzie najważniejszym zadaniem kobiety jest wyjść za mąż i być posłuszną . Mąż może cię zdradzać, bić, głodzić, ale ważne jest tylko to, że jesteś zamężna i siedzisz cicho.
Autorka w ciekawy sposób przedstawiła zmiany kulturowe dotyczące kobiet i ich sytuacji w świecie. Główna bohaterka otrzymała możliwość wyboru i walki o swoje prawa. Książkę czytałam z wypiekami na twarzy. My kobiety mamy teraz tyle praw, których kiedyś nie miałyśmy. Żyjemy nie doceniając tego. Zatrważające jednak jest to że nadal istnieją religie/społeczności, gdzie kobieta nie ma żadnych praw i jest traktowana w okrutny sposób. Polecam książkę, warto ją przeczytać.

"Kobieta jest jak misa kto ją stłucze ten musi ja wziąść", te niepokojące słowa jak mantra powtarzane są często przez matkę głównej bohaterki. Mamy rok 1960, akcja książki dzieje się na Sycylii. Świat kobiet całkowicie podporządkowany jest światu mężczyzn. To oni w nim rządzą, to oni mają prawa. Kobietę można porwać, zgwałcić, zmusić do ślubu, nie ponosząc za to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
192
61

Na półkach:

W ciekawy sposób zostały przedstawiony stereotyp, mający odzwierciedlenie na teraźniejszość.

W ciekawy sposób zostały przedstawiony stereotyp, mający odzwierciedlenie na teraźniejszość.

Pokaż mimo to

avatar
556
70

Na półkach: ,

Ludzie polecali to jako coś porównywalnie dobrego do powieści "Gdzie śpiewają raki", ale wg mnie niestety to nawet nie ma startu do książki Deli Owens. Kompletnie mnie nie wciągnęło, ale sądzę, że to jest książka, która bardziej skierowana jest do kobiet i to kobiety lepiej ją zrozumieją, bo jest ona głównie o nich.
Dodatkowo nie spodobało mi się w tej książce przedstawianie komunistów jako tych dobrych, co jest wg mnie chore, bo komunizm to najwieksza trucizna w historii ludzkości, a dobrych komunistów nigdy nie było!

Ludzie polecali to jako coś porównywalnie dobrego do powieści "Gdzie śpiewają raki", ale wg mnie niestety to nawet nie ma startu do książki Deli Owens. Kompletnie mnie nie wciągnęło, ale sądzę, że to jest książka, która bardziej skierowana jest do kobiet i to kobiety lepiej ją zrozumieją, bo jest ona głównie o nich.
Dodatkowo nie spodobało mi się w tej książce...

więcej Pokaż mimo to

avatar
575
462

Na półkach: ,

Bardzo dobra powieść. Wydaje mi się, że inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Bardzo dobra powieść. Wydaje mi się, że inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Pokaż mimo to

avatar
28
28

Na półkach:

Jest rok 1960, piętnastoletnia Oliva Denaro mieszka w małym miasteczku na Sycylii. Dziewczyna lubi chodzić do szkoły, uczyć się trudnych słów, rysować, biegać, zbierać ślimaki i strzelać z procy. Właśnie kończy się jej dzieciństwo, czeka ją nieunikniony proces dojrzewania, po którym nie będzie mogła robić tych wszystkich rzeczy, które sprawiają jej przyjemność i że będzie musiała bronić się przed mężczyznami, żeby dotrwać do ślubu nietknięta. Bo jak obsesyjnie powtarza jej matka: kobieta to misa, jak ją kto stłucze, to ma ją wziąć. - opis wydawcy.

Oliva jest inna jak reszta dziewczynek. Nie chce się godzić na to, czego oczekują od niej inni. Chce walczyć o siebie, chociaż czuje strach.

Kiedy system milczącego przyzwolenia na przemoc wobec kobiet, w którym przyszło jej żyć, zmusza Olivę do powiedzenia „nie” dzieją się rzeczy, za które przyjdzie jej słono zapłacić …

W tej powieści cudownym jest posmakować siły, mocy i przyjemności jaką może przynieść powiedzenie słowa „NIE”. Mówienie „NIE” to największa forma buntu, to tylko sylaba, ale o największej mocy.

Jest rok 1960, piętnastoletnia Oliva Denaro mieszka w małym miasteczku na Sycylii. Dziewczyna lubi chodzić do szkoły, uczyć się trudnych słów, rysować, biegać, zbierać ślimaki i strzelać z procy. Właśnie kończy się jej dzieciństwo, czeka ją nieunikniony proces dojrzewania, po którym nie będzie mogła robić tych wszystkich rzeczy, które sprawiają jej przyjemność i że będzie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
127
127

Na półkach: ,

To druga książka Violi Ardone, którą dane mi było przeczytać i myślę, że równie dobra. Akcja toczy się w XX wieku w małym miasteczku na południu Włoch i traktuje o losach kobiet, ich ograniczeniach wynikających z obowiązujących przepisów prawa i zaściankowej mentalności ówczesnej społeczności.
Nie do wiary, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu włoskie prawo w sposób niebywały chroniło sprawców przestępstw na kobietach, traktując jednocześnie płeć żeńską tak instrumentalnie.
Autorka wskazuje jednak również same kobiety jako winne takiego traktowania. Bardzo silnie zakorzeniona tradycja przyczyniała się prawie zawsze do dramatów.
" Jak świat światem, tak było, tak jest i tak będzie".
I ten główny wątek traktujący o niedoli włoskich kobiet z południa Włoch Autorka rozbudowała niezwykle mocno i mam wrażenie, że z tego powodu gdzieś tam po drodze pojawiła się chyba monotonia.
Ogólnie powieść oceniam bardzo dobrze.
Styl Autorki przypadł mi do gustu, więc czekam na kolejne książki.

To druga książka Violi Ardone, którą dane mi było przeczytać i myślę, że równie dobra. Akcja toczy się w XX wieku w małym miasteczku na południu Włoch i traktuje o losach kobiet, ich ograniczeniach wynikających z obowiązujących przepisów prawa i zaściankowej mentalności ówczesnej społeczności.
Nie do wiary, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu włoskie prawo w sposób ...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    354
  • Przeczytane
    240
  • 2023
    29
  • Posiadam
    28
  • Legimi
    8
  • Audiobook
    7
  • Ulubione
    6
  • Chcę w prezencie
    5
  • Przeczytane 2023
    5
  • 2024
    4

Cytaty

Więcej
Viola Ardone Oliva Denaro Zobacz więcej
Viola Ardone Oliva Denaro Zobacz więcej
Viola Ardone Oliva Denaro Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także