Oliva Denaro

2023-02-08
2023-02-08
Mateusz Kłodecki

Ta, która powiedziała nie

Kolejną powieścią włoskiej pisarki wydaną w Polsce po bestsellerowym „ Czekam, aż stanie się coś pięknego” jest „ Oliva Denaro”. Podobnie jak w poprzedniej akcja powieści toczy się w małej sycylijskiej mieścinie, w której wszyscy się znają i żyją od lat zgodnie z przyjętym kodeksem postępowania. Czas akcji powieści to lata 60., kiedy we Włoszech obowiązują układy między rodzinami, a w przypadku niezgody – prawo honoru rodziny.
Oliva Denaro to dziewczynka lubiąca uczyć się, posłuszna rodzicom, silnie związana z ojcem pragnie zostać nauczycielką. Kiedy staje się młodą dziewczyną wie, zgodnie z naukami matki jak zachowywać się, aby do ślubu zostać nietkniętą. Jednak pewnego dnia 17 latka zostaje porwana i zgwałcona, a system cichego przyzwolenia na przemoc zmusza ją do milczenia.
We Włoszech w tamtych czasach obowiązywała zasada zwana matrimonio reparatore, to tzw. małżeństwo naprawcze funkcjonujące do 1981 roku. W myśl tej zasady mężczyzna, który dopuścił się przemocy poślubia zgwałconą kobietę zmazując tym samym swoją winę i zwracając honor kobiecie.
Niezwykła powieść o czasach, kiedy bycie kobietą oznaczało wyrok, zmuszało do całkowitej uległości i milczenia, a wszystko to z akceptacją i przyzwoleniem społecznym.
Decyzja Olivy o skierowaniu sprawy do sądu jest niezwykle odważnym aktem i wbrew wszystkim dotychczasowym zwyczajom. Jest silnym kobiecym głosem w walce o prawo do podejmowania decyzji i prawo wyboru.
Druga część książki to lata 80. XX wieku, czas kiedy prawo kobiet uległo zmianie. Oliva przy okazji spotkania rodzinnego ma możliwość ponownego spojrzenia na społeczność w której dorastała.

Oliva Denaro to opowieść o dorastaniu młodej dziewczyny wychowywanej w patrialchalnym środowisku, gdzie małżeństwa często są aranżowane, a kobieta szczególnie młoda i niezamężna nie ma nic do powiedzenia. Jej jednym zadaniem jest zachowanie czystości do ślubu. To co dzieje się po ślubie nikogo już nie interesuje.
Nasza młoda bohaterka zostaje porwana i zgwałcona przez chłopaka, który się w niej zadłużył. Ponieważ wcześniej dziewczyna odrzucała jego zaloty, w ten sposób, czyli siłą i gwałtem postanowił przymusić ją do maleństwa. Nie wiem co bardziej wstrząsające, sam czyn czy ciche przyzwolenie rodziny, przyjaciół i całego otoczenia na taki proceder. Jak mawiała matka głównej bohaterki kobieta jest jak misa kto ją zbije musi ją wziąć. Także dopóki gwałciciel chciał pojąć za żonę kobietę którą skrzywdził, miał na to przyzwolenie i akceptację społeczną. Okazuje się jednak że Oliva postanawia sprzeciwić się tej chorej tradycji. Nie chcę wyjść za mąż za swojego oprawcę, mało tego chce go ukarać za to co jej zrobił.
Przyznam szczerze, że dawno nie czytałam tak poruszającej książki. Przez większą część książki, nie mogłam pogodzić się z niesprawiedliwością i krzywdą jaka spotkała tą młodą dziewczynę. Jednak potem byłam coraz bardziej dumna że była w stanie przeciwstawić się presji społecznej i ostracyzmowi. Że zawalczyła o swoje życie i mimo krzywd jakich doznała nie poddała się. Jeśli lubicie książki trudne, ale pokrzepiające to ta pozycja ma szansę stać się waszą ulubioną. Polecam!

Nasza młoda bohaterka zostaje porwana i zgwałcona przez...

To opowieść o dojrzewaniu, niesprawiedliwości i buncie osadzona pośród zamkniętej, na wskroś patriarchalnej społeczności, w której wszyscy są poddawani osądom, a każde wyłamanie się jest piętnowane wykluczeniem.

Na spotkaniu Klubu Czułej Czytelniczki dużo rozmawiałyśmy o poczuciu wyobcowania i o tym jak trudno jest znaleźć siłę do być sobą, gdy dookoła gromadzą się tylko „złożyczki”.

Na mnie największe wrażenie – oprócz Oli rzecz jasna – zrobił równie jak ona niedopasowany i wrażliwy ojciec. Złożoność tej postaci uwypukla absurdalność oczekiwań związanych tylko i wyłącznie z płcią.

Dużo do myślenia dała mi też matka Oli. Im głębiej wchodziłam w fabułę, tym bardziej ją rozumiałam. Ona też raz, jeden jedyny raz, podjęła ważną decyzję w zgodzie ze sobą, decyzję kierując się sercem. I absolutnie niczego to nie zmieniło.

Przygotowując się do spotkania w Klubie Czułej Czytelniczki dużo czytałam o małżeństwach naprawczych i trafiłam na historię Franci Violi i myślę, że nazwisko Franci i imię głównej bohaterki to nie przypadkowa zbieżność.

Przepiękna książka o sile jaka tkwi w kobiecie. O odwadze by zawalczyć o życie i wolność wyboru. Wbrew prawu, dominacji mężczyzn, plotkom. O tym że czasem warto iść pod prąd w imię szczęścia nie tylko swojego ale przede wszystkim innych kobiet. Dzięki takim Oliviom mamy teraz wybór i prawo by żyć na własnych warunkach. Fantastyczna, niezapomniana lektura. Przepięknie opisane relacje, rodzinna więź, siła jaka w niej tkwi. Bardzo polecam!

"Kobieta jest jak misa kto ją stłucze ten musi ja wziąść", te niepokojące słowa jak mantra powtarzane są często przez matkę głównej bohaterki. Mamy rok 1960, akcja książki dzieje się na Sycylii. Świat kobiet całkowicie podporządkowany jest światu mężczyzn. To oni w nim rządzą, to oni mają prawa. Kobietę można porwać, zgwałcić, zmusić do ślubu, nie ponosząc za to odpowiedzialności,. Tytułowa bohaterka dorasta właśnie w takim środowisku, gdzie zamężne kobiety noszą czarne chusty i nie mają prawa głosu. Gdzie najważniejszym zadaniem kobiety jest wyjść za mąż i być posłuszną . Mąż może cię zdradzać, bić, głodzić, ale ważne jest tylko to, że jesteś zamężna i siedzisz cicho.
Autorka w ciekawy sposób przedstawiła zmiany kulturowe dotyczące kobiet i ich sytuacji w świecie. Główna bohaterka otrzymała możliwość wyboru i walki o swoje prawa. Książkę czytałam z wypiekami na twarzy. My kobiety mamy teraz tyle praw, których kiedyś nie miałyśmy. Żyjemy nie doceniając tego. Zatrważające jednak jest to że nadal istnieją religie/społeczności, gdzie kobieta nie ma żadnych praw i jest traktowana w okrutny sposób. Polecam książkę, warto ją przeczytać.

W ciekawy sposób zostały przedstawiony stereotyp, mający odzwierciedlenie na teraźniejszość.

Ludzie polecali to jako coś porównywalnie dobrego do powieści "Gdzie śpiewają raki", ale wg mnie niestety to nawet nie ma startu do książki Deli Owens. Kompletnie mnie nie wciągnęło, ale sądzę, że to jest książka, która bardziej skierowana jest do kobiet i to kobiety lepiej ją zrozumieją, bo jest ona głównie o nich.
Dodatkowo nie spodobało mi się w tej książce przedstawianie komunistów jako tych dobrych, co jest wg mnie chore, bo komunizm to najwieksza trucizna w historii ludzkości, a dobrych komunistów nigdy nie było!

Dodatkowo nie spodobało mi się w tej książce...

Bardzo dobra powieść. Wydaje mi się, że inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Bardzo dobra powieść. Wydaje mi się, że inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Jest rok 1960, piętnastoletnia Oliva Denaro mieszka w małym miasteczku na Sycylii. Dziewczyna lubi chodzić do szkoły, uczyć się trudnych słów, rysować, biegać, zbierać ślimaki i strzelać z procy. Właśnie kończy się jej dzieciństwo, czeka ją nieunikniony proces dojrzewania, po którym nie będzie mogła robić tych wszystkich rzeczy, które sprawiają jej przyjemność i że będzie musiała bronić się przed mężczyznami, żeby dotrwać do ślubu nietknięta. Bo jak obsesyjnie powtarza jej matka: kobieta to misa, jak ją kto stłucze, to ma ją wziąć. - opis wydawcy.

Oliva jest inna jak reszta dziewczynek. Nie chce się godzić na to, czego oczekują od niej inni. Chce walczyć o siebie, chociaż czuje strach.

Kiedy system milczącego przyzwolenia na przemoc wobec kobiet, w którym przyszło jej żyć, zmusza Olivę do powiedzenia „nie” dzieją się rzeczy, za które przyjdzie jej słono zapłacić …

W tej powieści cudownym jest posmakować siły, mocy i przyjemności jaką może przynieść powiedzenie słowa „NIE”. Mówienie „NIE” to największa forma buntu, to tylko sylaba, ale o największej mocy.

To druga książka Violi Ardone, którą dane mi było przeczytać i myślę, że równie dobra. Akcja toczy się w XX wieku w małym miasteczku na południu Włoch i traktuje o losach kobiet, ich ograniczeniach wynikających z obowiązujących przepisów prawa i zaściankowej mentalności ówczesnej społeczności.
Nie do wiary, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu włoskie prawo w sposób niebywały chroniło sprawców przestępstw na kobietach, traktując jednocześnie płeć żeńską tak instrumentalnie.
Autorka wskazuje jednak również same kobiety jako winne takiego traktowania. Bardzo silnie zakorzeniona tradycja przyczyniała się prawie zawsze do dramatów.
" Jak świat światem, tak było, tak jest i tak będzie".
I ten główny wątek traktujący o niedoli włoskich kobiet z południa Włoch Autorka rozbudowała niezwykle mocno i mam wrażenie, że z tego powodu gdzieś tam po drodze pojawiła się chyba monotonia.
Ogólnie powieść oceniam bardzo dobrze.
Styl Autorki przypadł mi do gustu, więc czekam na kolejne książki.

Nie do wiary, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu włoskie prawo w sposób ...

• Przeczytane 2023