rozwiń zwiń

Data 1. wydania:
2015-05-07
Alicja Rosenau
Alicja Rosenau literatura szwedzka

Tyle się napłakałam, tyle naśmiałam, tyle cytatów podkreśliłam, tyle refleksji o życiu i ludziach dała mi ta książka, że stanie się moją ulubioną pewnie na długie lata. Polecam każdemu!

Kiedy mój mąż polecał mi tę książkę byłam nieufna. "Psychologiczna" - powiedział. Mamy trochę inne gusta czytelnicze, ale on uparł się, że ta książka na pewno mi się spodoba. Nie spojlerując - ta książka poruszyła mnie do głębi. Od początku chichotałam pod nosem. "To komedia" powiedziałam mężowi. Codziennie mnie pytał, gdzie jestem i co teraz robi Ove. Gdy ją kończyłam, nie mogłam powstrzymać łez - a ja nie płaczę nad książkami... A na pewno nie nad komediami! ;)

I ciągle wyobrażałam sobie, gdyby powstał film, kto mógłby go zagrać. Kiedy doczytałam ostatnie słowa, spłynęło na mnie jak ulewa w maju: Jack Nicholson.

Jak dla mnie to absolutne MUST READ!

Ove jest współczesnym Hiobem. A autor jest okrutniejszy od biblijnego Jahwe. Rzuca w bohatera kolejne tragedie bez opamiętania. Hiob miał Boga, a Ove ma swoją żonę. Ale i ją traci. A wraz z nią nadzieję i chęć dalszej egzystencji.
Autor wspaniale zestawia ze sobą całkowita i ostateczną niechęć głównego bohatera do życia i świat i nieposkromioną żywotnością tego świata. Ten kontrast jest źródłem wielu komicznych sytuacji. I tak kroczymy od żartu do żartu, od tragedii do tragedii. Pytanie po co? niewątpliwy jest talent autora w operowaniu słowem i budowaniu obrazów przesyconych emocjami. Szkoda tylko że cała ta droga wiedzie nas do banalnej puenty...

Przepiękna, ludzka opowieść, która na długo pozostanie w moim sercu.

Przepiękna, ludzka opowieść, która na długo pozostanie w moim sercu.

"Co to za miłość, która porzuca , kiedy ktoś jest słaby?Która zostawia drugiego, kiedy robi się ciężko?Powiedz mi,jaka to jest miłość?". Po przeczytaniu tej książki wraca wiara w bezinteresowne dobro,wiara w drugiego człowieka.Piękna,mądra, urzekająca historia.

Nigdy nie zdażyło mi się uronić łzy nad książką. Do dziś..:

Nigdy nie zdażyło mi się uronić łzy nad książką. Do dziś..:

O mężczyźnie imieniem Ove, który miał "za wielkie serce".
Książka o miłości, zagubieniu, tęsknocie i o tym jak nie należy kierować się pozorami. Dużo śmiechu i dużo wzruszeń.

O mężczyźnie imieniem Ove, który miał "za wielkie serce".

"Mężczyzna imieniem Ove" Fredrik Backman
Tytułowy Ove ma 59 lat, niedawno stracił żonę która odeszła po długiej walce z chorobą do tego właśnie wylali go z pracy i przez całe swoje życie jeździ Saabem.
Na początku Ove nie budzi ciepłych uczuć, jest głośny,czepialski, lubi pokazywać i grozić palcem. Jest człowiekiem który ma swoje sztywne zasady, a zasad się nie łamie! Ma swoje zwyczaje i przyzwyczajenia, codziennie wstaje o piątej czterdzieści pieć i rusza na inspekcję osiedla,sprawdza czy wszyscy respektują tabliczki zakazu,sprawdza śmietniki,parking dla gości ( czy respektują godzin kiedy mogą tam stać),stojak na rowery i wszystko notuje w notesie. Robi tą samą i tak samo kawę od lat. Jest bardzo rozczarowany światem, a przede wszystkim ludźmi, którzy nie potrafią przestrzegać zasad. Z pozoru to facet który jest,, Starym zrzęda,, który jest zmorą dla sprzedawców, jest nielubiany przez sąsiadów, słowem nudny nietowarzyski dziadek. Z pozoru, bo Ove jest mężczyzną o wielkim sercu dosłownie i w przenośni, wielkie gołębie , cudowne serce. Postanawia się zabić, żeby dołączyć do swojej ukochanej żony,bo przecież nie jest już nikomu potrzebny.
Pierwszym stworzeniem, które pojawia się w jego życiu, jakby chciało mu udowodnić że się myli co do siebie, jest kot ,, Miał pół ogona i tylko jedno ucho. Tu i ówdzie brakowało mu kępek sierści, jakby ktoś powyrywał ją całymi garściami. Prawdziwa kocia bida. Trudno go nawet nazwać całym kotem, pomyślał Ove...,,kot nie robi sobie nic z tego że facet nie lubi kotów, jakby wiedział że nie raz będzie ufnie z nim zasypiał. Do tego ciężarna sąsiadka z gapowatym mężem i dwiema uroczymi córkami, otyły młody sąsiad który mimo że jest gruby jest spoko, młody gej i jego kolega, który nie umie naprawić roweru no i przyjaciel którego chcą umieścić w domu opieki, bo jego żona nie daje rady się nim już opiekować.
Książka cudowna, ciepła, wzruszająca, o miłości na całe życie i o tęsknocie za bliską osobą. Po śmierci Sonji życie Ove już jest puste, nie wie że może jeszcze dla niego zaświecić słońce.
To po prostu nokaut w mistrzowskimi stylu,do dzisiaj budzi we mnie tak ciepłe uczucia i emocje, niby taka zwyczajna historia a sceny chwytają za gardło i tkwią w nim wielką gulą. Takie proste słowa i gesty budzą najwięcej emocji i uczuć. Tak bardzo trudno opisać tą książkę,te emocje które budzi, to trzeba samemu przeczytać i poczuć. Po prostu trzeba samemu poznać Ove. Na pewno jeszcze do niego wrócę i myślę że nie będzie to jeden raz, bo przecież Ove musi wiedzieć że jest nam potrzebny.
Polecam z całego serducha.

"Mężczyzna imieniem Ove" Fredrik Backman

Rozczarowanie po interesującym "Mieście niedźwiedzia". Powieść powolna, przewidywalna, bohater częściowo niewiarygodny, zwrot akcji zupełnie niesatysfakcjonujący. Widać, że po tym debiucie autor się wyrobił.

Ove ma 59 lat. Ciężko odnaleźć mu się w obecnych czasach, wyznaje zupełnie inne wartości. Na początku widzimy zgorzkniałego, upierdliwego starszego faceta, dla którego zasady i rutyna to rzecz święta. Jest osobą bardzo konfliktową. Nie przepada za ludźmi. Po śmierci żony zdaje sobie sprawę, że nie ma po co żyć. Nie potrafi pogodzić się z jej stratą. Jednak ile razy próbuje popełnić samobójstwo, zawsze musi się coś wydarzyć.

Z czasem widzimy Ove w zupełnie innym świetle. Bo tak naprawdę to dobry, prosty i kochający człowiek. Wychowany w innych czasach, ukształtowany przez inne doświadczenia. O tym przekonamy się dopiero wtedy, gdy będziemy poznawać jego przeszłość. Bardzo zakochany w swojej żonie Sonji, która była jego wielkim przeciwieństwem. Podobno przeciwieństwa się przyciągają, ale tutaj aż trudno w to uwierzyć. A jednak byli ze sobą bardzo szczęśliwi.

Punktem przełomowym jest przybycie nowych sąsiadów, zwłaszcza ciężarnej kobiety, dla której Ove jest nieco bardziej łagodny, a i ona nie boi się powiedzieć mu do słuchu. Dzięki niej zaczyna pokazywać swoje inne oblicze. Nie jest mu łatwo, ale powoli zaczyna rozumieć, że życie ma mu do zaoferowania więcej niż myślał. Podobnie Ove może dać coś od siebie innym ludziom. Chociaż nie chciałbym spotkać wkurzonego Ovego. :)

Książka ma różne etapy. Jest wiele smutnych, wzruszających scen, ale też wiele razy śmiałem się na głos. Ove ma bardzo cięty język, nie boi się obrażać ludzi. Powieść jest złożona z wielu emocji. Śmiech, smutek, złość, rozgoryczenie, samotność, strach, niechęć. Wszystko się ze sobą miesza.

Zapewne na świecie są tacy Ove w wydaniu męskim i żeńskim. Chociaż ciężko podchodzić do takich osób na spokojnie, po tej lekturze może warto spojrzeć na nich nieco łaskawszym okiem. Poznając całą historię Ovego, na pewno można go bardziej zrozumieć, a czasem nawet trudno mu się dziwić. Może dobrym pomysłem byłoby umieścić książkę w spisie lektur w liceum albo późniejszych klasach szkoły podstawowej? Fantastyczna, życiowa historia. Mocne 9 gwiazdek.