Pamiętniki z wyborem dokumentów i zdjęć

Okładka książki Pamiętniki z wyborem dokumentów i zdjęć Józef Haller
Okładka książki Pamiętniki z wyborem dokumentów i zdjęć
Józef Haller Wydawnictwo: LTW biografia, autobiografia, pamiętnik
LTW
2020-01-01
2020-01-01
pamiętnikarstwo wspomnienia polscy mężowie stanu polscy generałowie

Biografia wielkiego Polaka-katolika, który przez całe życie poświęcił się Polsce. Walczył ze wszystkimi zaborcami, został naczelnym wodzem armii polskiej we Francji, był generalnym inspektorem armii ochotniczej w trakcie wojny polsko-bolszewickiej, był bardzo serdecznie witany przez Polonię amerykańską, gdy przyjeżdżał tam 4 razy

Osobisty pamiętnik z którego nie można wywnioskować wielu spiskowych teorii w które zaplątany był gen. Haller. Stonowany opis zdarzeń, grzeczne tytułowanie osób, którym był niechętny. Jak ktoś umie, to wyczyta jakieś aluzje spomiędzy wierszy, ja nie potrafiłem. Mimo wszystko oryginalny dokument tamtych czasów szczególnie, że beznamiętnie relacjonujący pewne zdarzenia np. w wojsku sprawy dyscyplinarne. Wyłania się obraz skromnego i bez większych ambicji lub pasji generała.

Pamiętnik składa się z 2 przedmów, wstępu, rozdziału o latach dziecinnych i szkolnych oraz 29 rozdziałów. Posiada także epilog losów generała pisane przez dr. Bronisława Kuśnierza, mowę ks. Jarzębowskiego nad trumną Hallera, aneks z wyborem dokumentów i relacji związanych z życiem autora pamiętnika, a także indeks osobowy.

Wspomnienia Hallera napisane są z dużą sprawnością, rzutkością i niezłą precyzją, a były podyktowane przez generała spisującej jego słowa kobiecie, gdy miał on prawie 80 lat. Wartość relacji pamiętnikarskiej przedstawiona została z dokumentalną szczegółowością. Czyta się to bardzo dobrze. Na wielkie wyrazy uznania zasługuje ta książka pod kątem edytorskim: wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, nie znajdziemy w niej błędów redakcyjnych, papier wydania jest dobrej jakości, a twarda okładka gwarantuje trwałość.

Moja opinia odnosi się do pierwszego, londyńskiego wydania z 1964 roku. Nie dodałem go do bazy LC ze względu na brak ISBN-u. Nie wiem, jak książka prezentuje się w nowym wydaniu.

Wspomnienia Hallera napisane są z dużą...

Bardzo ciekawa książka. Gen. Haller rzeczywiście miał wyjątkowo dobrą pamięć (jakim cudem pamiętał te wszystkie nazwiska, miejscowości czy nazwy restauracji?!),a także i talent do oddawania atmosfery danego czasu, miejsca, położenia. Lektura daje wrażenie, jakby prawdziwy, żywy człowiek siedział obok i opowiadał, jestem pod jego urokiem, chociaż musiał być trudny w kontakcie, bo Haller, jak Piłsudski, wszystko wie najlepiej, a wydarzenia oczywiście zazwyczaj potwierdzają jego wcześniejsze przewidywania, oczekuje posłuszeństwa od podwładnych, ale jako podwładny wcale go przełożonym nie okazuje, z powodu "wyższych racji"... Ta książka może sprawić (tak jest w moim przypadku),że czytelnik zyska poczucie osobistej zażyłości z błękitnym generałem, serdeczny podziw dla jego postawy i - co całkiem zaskakujące, a nawet trochę śmieszne - jakieś oddanie żołnierza dla wodza. Podczas gdy z pism Piłsudskiego zapamiętałam głównie elementy rubaszne, swojackie, gawędziarskie, a z pism Dmowskiego - sztywność, nadęcie i poczucie urazy wobec całego świata, to u Hallera znajduję to, czego szukam: godność, jasność intencji, kryształową twardość sumienia.

Fascynująca historia człowieka, który całe swoje życie poświęcił dla ojczyzny. Pomimo tego, iż przez pierwsze 30 lat jego życia nie było Państwa Polskiego to jednak ówczesne patriotyczne wychowanie nie pozwoliło na jego zapomnienie. Po przeczytaniu tej książki generał Haller stanął na jednym z pierwszych miejsc wśród panteonu osób odpowiedzialnych za losy ojczyzny w dwudziestoleciu międzywojennym. Nie dbał on o zaszczyty, a dzięki sile charakteru i własnej mądrości, ściśle realizował własne zamierzenia. Utworzył początki armii polskiej na obczyźnie w warunkach frontowych, walczył na froncie wschodnim i zachodnim podczas pierwszej wojny światowej. Następnie doprowadził do uporządkowania odwrotu wojsk polskich podczas wojny polsko-bolszewickiej na froncie północnym, przeciwny wpływom wojskowym w polityce, demokrata i wielki katolik, który do końca życia walczył o dobre imię Rzeczpospolitej i polskiego żołnierza już na obczyźnie. Ogromna szkoda, iż i w dzisiejszych czasach nie ma równych mu osób. Daję maksymalną ocenę nie za styl samych pamiętników, ale za osobowość Józefa Hallera

„Pamiętniki” gen. Józefa Hallera, choć pod względem literackim nie są arcydziełem, to doskonale ukazują osobę wielkiego polskiego bohatera. Generał przedstawia się jako człowiek o silnym charakterze, mający poważanie u żołnierzy i wielu innych ludzi, którzy stają na jego życiowych drogach. Inteligencja i doświadczenie „błękitnego generała” pomagają mu w szybkim i stanowczym podejmowaniu decyzji. Jawi się jako wielki patriota polski, który całe swoje życie podporządkowuje walce o wolną i niepodległą Ojczyznę. Jednocześnie kieruje się niezachwianą wiarą katolicką, a Przenajświętsza Panienka wielokrotnie utwierdza go w przekonaniu, że w każdej sytuacji jest przy nim, chroniąc go i wspomagając w misji odbudowy Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.
„Pamiętniki” warto przeczytać nie tylko po to, aby zapoznać się z życiem wielkiego Polaka, ale także po to, żeby zrozumieć jak należy postępować we własnym życiu i jakimi kierować się wartościami, naśladując największych mężów jakich wydała polska ziemia. To nie tylko pewnego rodzaju zaszczyt dla nas, że możemy zapoznać się z drogą jaką obrał gen. Haller i również nią podążać, ale także sposób na odrodzenie narodowe, którego tak bardzo potrzebuje w dzisiejszych czasach nasza umęczona Ojczyzna.

• Polska
  • Polskie Kamienie Milowe
  • Szukam
  • XX wiek

Dodaj cytat z książki Pamiętniki z wyborem dokumentów i zdjęć