Garbo. Najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood

Okładka książki Garbo. Najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood Robert Gottlieb
Okładka książki Garbo. Najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood
Robert Gottlieb Wydawnictwo: Znak Literanova biografia, autobiografia, pamiętnik
Garbo
Znak Literanova
2022-11-09
2022-11-09
Monika Bukowska
aktorzy aktorki aktorka gwiazdy filmowe gwiazdy kina historia kina

Książka warta zakupienia. Czyta się świetnie, płynnie. Biografia zawiera wiele zdjęć, nie tylko ilustracyjnych z filmów. To wielka sztuka napisac tak obszerną opowieść o jednej z największych gwiazd Hollywoodu, nie mając dostępu niemalże do żadnych materiałów źródłowych! Garbo nie udzielała wywiadów, nie rozdawała autografów, odeszła z kina u szczytu sławy. Nie była intelektualistką, nie miała wykształcenia, nie znała podstaw historii, literatury, czegokolwiek. Ale Bóg obdarzył ją nieprawdopodobnym talentem, takim, jaki zdarza się raz na sto lat. Co robiła przez ponad 50 lat swojego życia? Niemalże nic. Skupowała nieruchomości, dzieła sztuki (na których się nie znała, ale czy trzeba sie znać na sztuce, aby wiedzieć, czy nam się coś podoba czy nie?) i... spacerowała, głównie po Nowym Jorku, gdzie mieszkała i zmarła. Spoczywaj, Greto, w pokoju.

Na dobrą sprawę to nie umiem powiedzieć czy kiedykolwiek widziałam jakiś film z Gretą Garbo? Ale kto nie zna tego nazwiska i nie widział nigdy tej twarzy? Pytanie retoryczne, ponieważ w obecnych czasach chyba ....wolę nie znać odpowiedzi, bo pewnie są takie osoby i mogę mieć o nich całkiem ....niefajne mniemanie. Książka genialna. Złota era Hollywood. Świetnie opisana oczywiście w kontekście Garbo, bo to ona jest tutaj główną bohaterką i mimo że bardzo strzegła swojej prywatności to jednak udało się co nieco wyszarpać wiedzy na jej temat. Aktorka, która grała zarówno w filmach niemych jak i dźwiękowych. Jako jedna z pierwszych kobiet w tym biznesie stawiała się wielkim wytwórniom i uchodziło jej to płazem. Ikona mody i można tak wymieniać długo. Generalnie na prawdę świetnie napisana biografia i właściwie się ją połyka. Właściwie nawet od razu przestałam psioczyć na cenę jaką za nią zapłaciłam (tak biografie tylko i wyłącznie oldskulowo w papierze) ponieważ wydana jest porządnie a ilość przepięknych fotografii godna tej ceny. Serio. Jedno tylko co mi nie było do niczego jakoś potrzebne to zakończenie, w którym są cytowane różne wypowiedzi osób, które zetknęły się z Garbo. ZA dużo tego było i jakoś tak nie wiem po co? Wszystko co potrzebne było przecież zawarte w głównej biograficznej części książki. Jednym słowem fenomenalna lektura, bardzo mi się podobała. Więcej takich książek powinno być na rynku.

Całkiem ciekawa, więc można przeczytać :)

Całkiem ciekawa, więc można przeczytać :)

Zgodnie z podtytułem - nie znajdziesz tu masy newsów rodem z pudelka. Mnóstwo faktów na temat kręconych filmów, krótka historia dzieciństwa i młodości, sporo pięknych zdjęć i garść dykteryjek, czy wspominek ludzi, którzy się z nią zetknęli. Kobieta zjawisko, żyła w samotności, na własne życzenie. Odeszła z filmu w momencie, gdy wielu dopiero zaczynało. Bez jakiegoś szczególnie widocznego żalu. Czy była po prostu nudną prostą osobą? Czy ktoś taki zrezygnowałby z kolejnych lat niezasłużonej chwały i splendoru? Czy po prostu miała za nic wszelki fałsz złoconego bóstwa?

Pierwszy raz po przeczytaniu biografii, żywię do jej bohaterki najszczerszą antypatię, przy czym zaznaczę, że nie czytałam o Hitlerze, Stalinie czy Pol Pocie bynajmniej. Zapoznałam się życiem i twórczością boskiej Garbo. I choć zbieranie informacji o jej prywatnym życiu porównywalne jest do dowodzenia istnienia kosmitów za pomocą twardych dowodów, to jednak nawet z tych strzępków wiedzy (znowu wróciłam do Grety) w moim odczuciu wyłania się osoba ewidentnie zaburzona a nawet pozbawiona uczuć wyższych. Moje emocje kompletnie nie czytają jej zachowania, nie identyfikuję się z nią, jest dla mnie istotą obcą. I teraz gdy to piszę, zakiełkowało we mnie współczucie dla niej, bo być może krzywdzę jej pamięć swym surowym osądem, to jednak nie mogę o niej myśleć w żaden inny sposób, niż jak o złotym posągu. Posągu wymagającego adoracji, zachwytu i atencji, bezkompromisowo i na własnych zasadach. Czytałam opowieści ludzi, którzy spotkali ją na swej drodze. Przyciągała ich jak ćmy do ognia. A ona ustawiała ich jak bierki na szachownicy, by potem jednym ruchem ręki, strącić, komunikując w ten sposób koniec gry. Smutne.

Jeśli natomiast chodzi o kino, to oddała się mu bezwarunkowo. Mówi się, że podobną jej osobą, taką której magię wywoływała nie sama kamera, ale dopiero obraz wyświetlony na ekranie, była Marlin Monroe. Czy zauważam między nimi podobieństwo? Khym. Nieważne. Garbo niesamowicie przyciąga uwagę, gdy jest ona nie istnieje nikt inny. I zgodzę się ze zdaniem, że nie była dobrą aktorką, była aktorką wybitną. Nie wystąpiła w żadnym wyjątkowym dziele, wyjątkowym dziełem była ona a raczej jej kreacja (co w filmach zlewa się w jedno). Wczoraj przypomniałam sobie „Damę Kameliową” z 1936r. uznawaną za jej najlepszy film, a nawet za najlepszą adaptację tej powieści ever. I co zobaczyłam? Garbo, nikogo więcej tylko Garbo. Co prawda jej gra jest anachroniczna i nie spełnia dzisiejszych standardów, ale to nie ma znaczenia, gdy ją widzę wyłącza mi się analiza, a wzrok podąża za nią.

Zatem jaka jest konkluzja po przeczytaniu książki? Aktorka – tak, człowiek – nie.

Jaka naprawdę była Greta Garbo? Czytelnik po lekturze zdecyduje sam – Gottlieb tej interpretacji nie narzuca i pozwala wybrzmieć opiniom osób, które Garbo poznały osobiście. Spoglądamy więc we wspomnienia bliskich jej osób, współpracowników czy ludzi, którzy spotkali ją przelotnie na jakimś przyjęciu. Są tu jej miłośnicy i niechętne Szwedce osoby. Gottlieb oferuje nam szerokie spektrum obrazów, a do tego pod koniec książki obszernie cytuje relacje znajomych aktorki.

Oczywiście mit pozostanie mitem, zwłaszcza w przypadku człowieka tak zazdrośnie strzegącego swej prywatności, ale nawet z tych skrawków można sobie utworzyć jakiś mniej lub bardziej wiarygodny wizerunek.

Zarzuciłabym książce pewną przyciężkość – zdarzają się tutaj nużące, przydługie fragmenty. Nie brakuje też sprzeczności, jak w przypadku jednej filmowej sceny Garbo, w której miała przechadzać się po pokoju dotykając po kolei różnych przedmiotów. Początkowo pomysł miał wyjść od niej i być odtworzeniem prawdziwego zdarzenia z jej życia, by w późniejszym rozdziale autorstwo koncepcji przypisać reżyserowi. Cieszy w „Garbo” spora ilość fotografii aktorki z różnych filmów oraz wykonanych na różnych etapach jej życia.

Świetnie napisana, bardzo bogato udokumentowana opowieść o legendzie, ikonie, największej gwieżdzie przedwojennego kin, kwintesencji Hollywood sprzed ponad 7-8 dekad.
O Grecie Garbo niby wiemy wiele, a tak naprawdę nie wiemy prawie nic. Tajemnicza, skryta, oddalona od zwyczajnych ludzi. To także budowało jej legendę. Byłam ciekawa, jak autor książki Robert Gottlieb poradził sobie z niewielką ilością materiałów, z niedostępnością gwiazdy.
Byłam też ciekawa, co sprawiła, iż będąca u szczytu sławy, wielbiona przez setki milionów ludzi Garbo w wieku zaledwie 36 lat zrezygnowała z kariery aktorskiej.
Fakt, iż zakończyła karierę wtedy kiedy sama chciała i na warunkach, jakie określiła, sprawiło, iż stała się jeszcze bardziej zagadkowa, jeszcze mocniej uwielbiana.
Autorowi książki udało się przedstawić nie tylko dzieciństwo aktorki, trudne, bolesne, okres dorastania, początki w branży filmowej. Zaprezentował także momenty wielkiej sławy gwiazdy, problemy z jakimi się borykała, ukazał wielką samotność Garbo, która mimo, iż wielbiły ja setki milionów była bardzo samotną, nielubiącą ludzi kobietą. Mnóstwo miejsca jest także poświęcone złotej erze Hollywood, przedwojennej branży filmowej, relacjom Grety z producentami, aktorami, reżyserami. Sporo w książce anegdot, mnóstwo faktów, które niejednokrotnie zaskakują, a nawet szokują. Wszystko bazujące na relacjach aktorów, filmowców, licznych listach, zapiskach, rozmowach. Uzupełnione bardzo dużą ilością zdjęć. Wspaniała opowieść o Hollywood z okresu przed II wojną światową.
Sam autor książki też jest osobą bardzo ciekawą, wieloletni redaktor książek, badacz literatury, filmu, biografii. To on odkrył Josepha Hellera i jego Paragraf 22, był też redaktorem powieści m.in. Doris Lessing, Raya Bradburego i Toni Morrison. Niniejszą książkę wydał rok temu w wieku 91 lat. Autor doskonale sobie poradził ze swoją bohaterką, z jej życiem i decyzjami oraz niedostępnością. Bez wątpienia warto po Garbo sięgnąć.
Autor wiele odkrywa, wiele nowego ukazuje, w wielu aspektach prezentuje nową Gretę Garbo. Polecam.

Książkę „Garbo. Najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood" to świetny pomysł na prezent. Jak tylko ją dostałam zachwyciłam się jak pięknie jest wydana i wiedziałam, że będzie to ciekawa i fascynująca biografia. Czytałam ją powoli, aby jak najdłużej delektować lekturą. 😊
Jest to biografia jednej z największych legend filmowych dawnego kina Hollywood. Pewnie większość z Was podobnie jak ja nie pamięta za dobrze filmów z udziałem Grety Garbo (filmy widziałam wiele lat temu),ale każdy pamięta jej charyzmatyczną urodę i niesamowite magnetyczne spojrzenie dużych smutnych oczu.
Robert Gottlieb w swojej książce pokazuje nam pełny obraz życia i twórczości Grety Garbo. Kobiety pięknej o niebywałym talencie, która rozkochała miliony. Przybyła jako nastolatka do Ameryki i niemal błyskawicznie stała się gwiazdą. Naprawdę nazywała się Greta Lovisa Gustafsson, pochodziła z biednej szwedzkiej rodziny i nie miała wykształcenia. Była nieśmiała i wycofana, a jednak na ekranie potrafiła wydobyć i pokazać pełen wachlarz emocji.
Grała w filmach zaczynając od kina niemego w 1925 r. do 1941r., po czym w wieku 36 lat nagle zdecydowała się zakończyć karierę i zniknęła z życia publicznego. Poznajemy od początku jej rodzinną historię i wkraczanie do świata filmu. Autor szczegółowo opisuje filmy, w których grała, oraz relacje z innymi aktorami, producentami czy reżyserami. Ujawnia też sporo ciekawych i zaskakujących faktów i anegdot z życia gwiazdy. W ciągu szesnastu lat wystąpiła w 24 filmach, zdobyła sławę i pieniądze. Mimo, że zarabiała miliony była niezwykle skąpa, lubiła chodzić głównie w męskich spodniach i nie zawsze czystych swetrach. Choć mężczyźni się o nią zabijali, to z kobietą stworzyła najdłuższy związek, a Marlena Dietrich miała na jej punkcie obsesję.
Jak nieśmiałej, prostej szwedzkiej dziewczynie udało się podbić Hollywood?
Dlaczego postanowiła w tak młodym wieku zakończyć karierę?
Dowiecie się jak sięgnięcie po lekturę. Książka jest przepięknie wydana, na świetnym papierze, w twardej oprawie, z mnóstwem fotografii i wstępem Tomasza Raczka. Polecam gorąco.👍

Greta Garbo i Marlena Dietrich - obie były ikonami Hollywood, nazwiska obu zajmują do dziś wysokie miejsca w historii filmu. Nie jest tajemnicą, że obie też nie przepadały za sobą.
Kim była najbardziej tajemnicza aktorka Hollywood? Przybyła do Ameryki jako nikomu nieznana nastolatka i niemal błyskawicznie stała się gwiazdą. Naprawdę nazywała się Gustafsson i pochodziła z biednej rodziny. Nie miała czasu na edukację, musiała pracować, by pomóc w utrzymaniu rodziny. Była nieśmiała, wycofana, nie znała języków, a kompleksy z powodu braku wykształcenia pozostały z nią na zawsze. A jednak potrafiła w niesamowity sposób pokazać na ekranie wszystkie emocje. Wiele gwiazd kina niemego musiało się pożegnać z filmem w epoce dźwięku. Garbo przeciwnie - widzowie pokochali jej głos. Choć filmy, w których grała, nie były wybitne, choć grała w nich plejada znanych aktorów, jej obecność na ekranie gasiła wszystkich. Co w niej takiego było? Dlaczego, będąc u szczytu kariery, zrezygnowała i zniknęła? Robert Gottlieb próbuje odpowiedzieć na te pytania, opisując życie Grety Garbo, ale czyż da się ubrać w słowa zjawisko?

(cd recenzji na fb)

W panteonie hollywoodzkich gwiazd są takie nazwiska, które na zawsze zapadną w pamięć, gdyż definiują postaci o nietuzinkowej osobowości, które stały się ikonami przemysłu filmowego. Do takich postaci, które bezsprzecznie będą kojarzyć się z blichtrem dużego ekranu i oszałamiającą światową karierą z pewnością zaliczyć należy Gretę Garbo. Ta zjawiskowa Szwedka, o wręcz lodowatym spojrzeniu, stała się symbolem kobiecości i wyznacznikiem elegancji, pomimo tego, że jako jedna z niewielu gwiazd hollywoodzkich kryła w sobie najwięcej tajemnic, pozostając niewyjaśnioną zagadką dla jej wielbicieli.
O blaskach i cieniach kariery aktorki rozprawia Robert Gottlieb, w poświęconej jej biografii – „Garbo. Najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood”, wydanej nakładem wydawnictwa Znak.
Z ogromną przyjemnością zagłębiłam się w lekturę tej książki, gdyż faktycznie moja wiedza o aktorce sprowadzała się wyłącznie do umiejętności wskazania kilku filmów z jej udziałem, które w ramach czy to Pereł z Lamusa czy Starego dobrego kina (programów prowadzonych lata temu, kiedy telewizja Polska miała jeszcze cokolwiek wspólnego z misją, a prowadzonych przez Zygmunta Kałużyńskiego i Tomasza Raczka),dane mi było zobaczyć. Pamiętam zatem Ninoczkę, Królową Krytynę czy Annę Kareninę, w których wybitne kreacje aktorskie stworzyła Garbo, ale oprócz tego moja wiedza oparta była raczej na niewiedzy.
Tym czasem okazuje się, że historia Garbo to odrobinę amerykański sen – od zera do milionera. Pochodząca z wielodzietnej robotniczej rodziny Garbo nie miała łatwego dzieciństwa. Bieda aż piszczałą w każdym kącie, ojciec, z którym mocno była związana, zmarł dość młodo, więc zaledwie kilkunastoletnia Greta musiała pójść do pracy, co odbiło się na jej edukacji, z czym później już zawsze będzie miała problem, jako jednym z głównych kompleksów, który rzucał cień na jej życie. Praca na stoisku z konfekcją damską stanowił jednak jedynie krótki przystanek w jej życiorysie, gdyż udział w kilku kampaniach reklamowych zapewnił jej zainteresowanie lokalnych twórców kina artystycznego. Jednym z nich był Mauritz Stiller, który oczarowany młodą Szwedką i stał się trampoliną do jej sukcesu. To za jego sprawą, mając zaledwie siedemnaście lat wyruszyła w podróż życia za wielką wodę i tu szybko stała się jedną z głównych gwiazd wytwórni MGM (Metro Golden Meyer, tak to ta z lwem w czołówce). I tu też ogromne zaskoczenie, gdyż jak się okazuje początkowo aktorka, z racji epoki kina niemego, była jedną z czołowych przedstawicielek tej formy kinematografii, a dopiero z czasem, za sprawą udźwiękowienia pełnego metrażu, odzyskała głos.
Oprócz historii kariery zawodowej aktorki, którą ta zaledwie w wieku 36 lat porzuciła, autor poświęca gro uwagi na odkrycie rąbka tajemnicy odnośnie prywatności aktorki. Chociaż ta za życia bardzo chroniła swój wizerunek i praktycznie nie dzieliła się wiadomościami z życia poza blaskiem fleszy, to Gottlieb zagłębia się zarówno w jej życie uczuciowe, przedstawiając jej miłosne podboje zarówno te, które ograniczały się do krótkich romansów jak np. związek z pisarzem Erikiem Marią Remarque’m, czy długoletnie fascynacje oparte na trwałym i solidnym fundamencie jak np. z wieloletnim kochankiem George’m Schlee.
„Garbo” to wreszcie opowieść o kobiecie pod każdym względem niezależnej – wolnej od jakiegokolwiek formalnego związku, nieznoszącej narzucania jej zasad sprzecznych z jej charakterem, stawiającej twardo na swoim w kontaktach z wytwórnią oraz dbającej o swą stabilizację finansową, przez umiejętne inwestowania pozyskiwanych zasobów. Ogromna determinacja w dążeniu do celu, twardy charakter i nieustępliwość sprawiła jednak, że nie dopuszczała ona jednak do siebie wielu osób, a jej grono przyjaciół było mocno okrojone. Jak wskazuje jednak poświęcona jej książka to była cen jaką w pełni świadomie płaciła i na jaką sama się godziła.
Niezależnie od warstwy czytelniczej ogromnym atutem książki jest bogate jej zilustrowanie licznymi fotografiami dokumentującymi kolejne okresy w jej karierze. Pojawia się zatem zarówno szereg kadrów z ujęć filmowych, jak i z prywatnych jej zasobów, które obrazują postać aktorki czasem nawet lepiej niż same słowa.
Uzupełnieniem części biograficznej jest zamieszczenie suplementów w postaci ujęcia sylwetki Garbo w wypowiedziach jej współpracowników, czy w impresjach lub komentarzach na jej temat, a wreszcie wzmianki o niej w literaturze czy w tekstach piosenek, co stanowi taką dodatkową wisienkę na torcie.
Jeśli zatem jesteście pasjonatami kinematografii, lubicie stare dobre kino albo z chęcią chwytacie za biografię z pewnością jest to pozycja obowiązkowa, do której lektury serdecznie Was zachęcam.

• Biografie
  • Popularnonaukowe