Dzikie dziecko. Jak wspierać rozwój psychoruchowy dziecka w zgodzie z naturą

Okładka książki Dzikie dziecko. Jak wspierać rozwój psychoruchowy dziecka w zgodzie z naturą Leszek Naziemiec
Leszek Naziemiec Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Sensus
2023-06-01
2023-06-01

Jestem mamą na urlopie wychowawczym, moja córka skończyła właśnie 3 lata i zostały nam ostatnie miesiące razem. Ten czas starałam się wykorzystać w jak najlepszy sposób, nie mając wykształcenia pedagogicznego/psychologicznego/fizjoterapeutycznego, staram się korzystać z wiedzy osób doświadczonych, i wykształconych w tych dziedzinach, zarówno tutaj na Instagramie jak i w życiu, oraz czytam. Ta książka przywołała troszkę moje dzieciństwo, gdzie mieliśmy dużo więcej wolności, niż dzieci teraz.
Ta pozycja utwierdziła mnie w wielu kwestiach, gdzie postępuję dobrze dla rozwoju dziecka i gdzie muszę popracować na swoim podejściem. Gdzie mieć więcej luzu i przekazać go córce, a gdzie jeszcze bardziej zachęcić do samorozwoju. "Wskazówki praktyczne" to skondensowana wiedza, myślę że nawet jak rodzice nie mają czasu przeczytać książki w całości to wskazówki wystarczą na dobry początek.
Za egzemplarz recenzencki dziękuję

"Dzikie dziecko. Jak wspierać rozwój psychoruchowy dziecka w zgodzie z naturą" to publikacja autorstwa Leszka Naziemca - fizjoterapeuty i psychologa specjalizującego się we wsparciu czuciowym i ruchowym, adresowana do rodziców, opiekunów oraz osób pracujących z maluchami.

Książka została napisana w formie pytań i odpowiedzi poruszających zagadnienia od etapu niemowlęctwa po okres do dziesiątego roku życia. Autor daje wyczerpujące wskazówki i praktyczne porady, odpowiadając na nurtujące pytania z wielkim profesjonalizmem, skupiając się na aspektach związanych ze sprawnością, równowagą i stabilnością. Analizuje pierwotne potrzeby człowieka, wyjaśniając ewolucję rozwoju na przestrzeni wieków i wyraźnie stawia tezę, że rozwijający się psychoruchowo maluch potrzebuje przestrzeni do wzrostu i kształtowania osobowości.

Krótki, ale treściwy wstęp stawia właściwie ugruntowane podwaliny pod całą książkę, jednocześnie wzbudzając ciekawość co do dalszych rozważań autora. W toku narracji, napotykamy rozległe przemyślenia, odnoszące się do różnorodnych zagadnień i metod, które mogą być wykorzystane w praktyce, celem osiągnięcia maksymalnego wsparcia dla dziecięcego rozwoju psychoruchowego.

Wśród wielu praktycznych wskazówek, autor skupia się na tematach, które mogą nurtować wielu rodziców m.in. jak prawidłowo nosić i podnosić dziecko, czy rozwój ruchowy ma wpływ na rozwój mowy, a także jakie zabawki edukacyjne warto wybierać. Dodatkowo, czytelnik dowiaduje się, czy warto pozwalać dziecku na kąpiel w rzece i wspinanie się po drzewach, a nawet czy siedzenie w ciemnej szafie jest normalne.

Jednym z najbardziej inspirujących elementów książki jest akcent na wartość kontaktu z naturą we wspieraniu rozwoju sensomotorycznego. Autor zachęca do poznawania otaczającego świata i wykorzystywania go jako doskonałego narzędzia wspierającego rozwój dziecka.
Przekonuje, że pierwsze lata życia są kluczowe dla rozwoju malucha i pokazuje, jak możemy najlepiej przygotować się do wsparcia go w tej niezwykle istotnej fazie.

"Dzikie dziecko" pokazuje jak wspierać i pielęgnować rozwijającego się psychoruchowo malucha w całkowitej zgodzie z naturą. To książka, która inspiruje i jednocześnie dostarcza konkretnej wiedzy, dzięki której rodzice i opiekunowie mogą odegrać aktywną rolę w kreowaniu piękna i harmonii we wczesnych latach życia swoich milusińskich. Język autora jest klarowny i przekonujący, co czyni tę publikację bezcennym źródłem zarówno dla rodziców, jak i profesjonalistów związanym z dziedziną rozwoju dziecka.

Recenzja pochodzi z IG Groszkowe2.0:
Macie w swoim otoczeniu koleżankę albo może same jesteście w ciąży? Jeśli tak to zróbcie jej prezent albo zróbcie prezent same sobie!
Ta książka odpowiada na większość pytań związanych z rozwojem motorycznym nurtujących młodych rodziców. Ja, mimo że jestem mamą dwójki, jestem psychologiem dziecięcym to znalazłam w niej odpowiedz na wiele pytań, które mnie męczyły kiedyś i obecnie.
Dowiecie się z tej książki takich podstaw jak nosić niemowlaka czy o chodzeniu na palcach i pływaniu. Ale również, czemu dzieci zbierają muszelki, a czemu to rzucają kamieniami co dla mnie było bardzo niespodziewanym uzasadnieniem, ale faktycznie zgodzę się z Panem Leszkiem (autorem).
I powiem szczerze, jestem w dużym szoku, że w tak krótkiej (zaledwie 152 stron) książce znalazło się TYLE niesamowicie łatwo przekazanej wiedzy. Wielki szacun za to Panie Leszku!

Recenzja pochodzi z IG Groszkowe2.0:

Nie od dzisiaj wiemy jak ważny jest rozwój psychoruchowy dziecka. Że istotne jest zapewnienie mu przestrzeni do kształtowania osobowości, uczenia się własnego ciała, rozumienia swoich granic fizycznych i emocjonalnych. Dziś chciałam Wam pokazać świetną książkę w tym temacie, która odpowiada na wiele pytań nurtujących rodziców.

"Dzikie dziecko. Jak wspierać rozwój psychoruchowy dziecka w zgodzie z naturą" to bardzo ciekawa pozycja, napisana w większej części w formie pytań i odpowiedzi. Dowiecie się z niej m.in.:
👉jak prawidłowo nosić dziecko czy układać je do snu,
👉czy rzucanie kamykami do dobry nawyk,
👉czy powinno nas niepokoić kiedy dziecko chodzi na palcach,
👉czy rozwój mowy ma związek z rozwojem motorycznym,
👉co to jest napięcie posturalne i dlaczego jest tak ważne,
👉czy dzieci mogą podnosić ciężkie przedmioty,
👉kiedy kupić dziecku deskorolkę.

Jak sami widzicie, są to naprawdę bardzo ciekawe pytania, a odpowiedzi często potrafią zaskoczyć. Wiele się z tej książki dowiedziałam i wiele mi wytłumaczyła. Bardzo podoba mi się jej forma. Wstęp jest krótki, ale daje solidne podstawy. Następnie jest część w formie pytań i odpowiedzi oraz wskazówek praktycznych, która dotyczy rozwoju fizycznego. Na sam koniec znajdziemy porady dotyczące wspierania rozwoju psychicznego i emocjonalnego dziecka.

Czuję, że dobrze spędziłam czas podczas tej lektury. Mam po niej w sobie poczucie gotowości do pewnych zmian i postawienia na wsparcie tam gdzie widzę braki.

Bardzo ją Wam polecam, jestem przekonana, że każdy z nas znajdzie w niej coś dla siebie.

"Dzikie dziecko. Jak wspierać rozwój...

Kto z Was przeszperał całe zaplecze internetu, aby znaleźć to co najwłaściwsze dla malucha?
Ciężko wybiera się pierwszy wózek, wiele czasu kosztuje wybór pierwszego fotelika samochodowego i trudno wybiera się ten dominujący rozmiar ubranek na start. 🤭
Jeśli kojarzysz o czym mówię, to pewnie już wiesz (albo za moment się dowiesz) jakie są kolejne etapy życia dziecka z nami w domu.

Zapewnienie bezpieczeństwa, odpowiednich warunków do życia i wyboru tego co najzdrowsze często spędza sen z powiek, dlatego wierząc w przesłanie książki @wydawnictwo_sensus "Dzikie dziecko. Jak wspierać rozwój psychoruchowy dziecka w zgodzie z naturą" , której autorem jest Leszek Naziemiec zdecydowałam, że chce sprawdzić czy może ona zastąpić dobytek wszechobecnego internetu.

Ciekawi?

Słowem wstępu-autor jest cenionym fizjoterapeutą i psychologiem, więc pojęcie podążania za naturalnymi etapami życia wydaje się być wpisane w jego prace. Myślę, że słusznie.

"Dzikie dziecko" to książka napisana przystępnym językiem, pelna prywatnych doświadczeń i obserwacji nie tylko sugerująca właściwe rozwiązania ale również likwidowani błędnego pojęcia. Brzmi troszkę ostro, ale ujęta jest zręcznie, w narracji pełnej troski.

Dzięki niej zgłębicie rodzicielskie trudy ze świeżym spojrzeniem, pozwolicie sobie na mniejszy krytycyzm i popatrzycie na świat z dystansem, który kiedyś być może posiadali Ci, którzy nie sugerowali się "dobrymi radami" internetu.

Ogólnie uważam książkę za ciekawą. Wiele z podsunietych tematów postrzegam podobnie więc czytało mi się ją naprawdę nieźle.
Uważam że to taki substytut grup parentingowych- ale w tym dobrym znaczeniu. Wiedza poparta jest faktami a nie informacjami wyssanymi z palca a to co naturalne w końcu ma szansę być zauważonym i wrócić do łask.

To książka wspomagająca rozwój sensomotoryczny małego dziecka. Autorem tej publikacji jest Leszek Naziemiec - fizjoterapeuta i psycholog z 25-letnią praktyką, specjalizujący się w zaburzeniach rozwoju psychoruchowego u niemowląt i małych dzieci. 👍
Przedstawione w niej pomysły mogą być stosowane w domu, żłobku, przedszkolu i pierwszych klasach szkoły podstawowej. Przydadzą się również terapeutom. Autor zawarł w niej wskazówki dotyczące rozwoju dzieci, a także akcesoriów używanych do pielęgnacji i opieki - smoczków, bujaków, wózków czy zabawek. Informacje umieszczone w tej książce mogą być niezwykle pomocne podczas wychowywania dzieci, a omówione kwestie odpowiadają na szereg wątpliwości, które mogą mieć młodzi rodzice. 👌 Książka przyciąga szatą graficzną i zaskakuje treścią, którą z pewnością warto poznać. Można z niej wyciągnąć mnóstwo wniosków i odpowiedzi na różne kwestie. Z lektury rodzice dowiadują się między innymi jak opiekować się dziećmi, jak układać je w pierwszych miesiącach życia, co może stanowić wyzwanie na początku drogi rodzicielskiej, jak wspomagać rozwój swoich pociech dobierając im właściwe zabawki, jak wykorzystać sport do prawidłowego rozwoju, jak zająć czas wolny dzieci, a przede wszystkim, jak wykorzystać naturę do wspomagania rozwoju. 👏

Trzymaliście kiedyś w rękach książkę, która zawierała WSZYSTKIE wskazówki/ porady dotyczące dzieci? Począwszy od noworodka do dużo starszego dziecka.
Ja właśnie skończyłam czytać taką książkę, jest nią "Dzikie dziecko - jak wspierać rozwój psychoruchowy dziecka w zgodzie z naturą" a autorem jest Leszek Naziemiec.

Mój mózg pochłaniał ogrom wiedzy i jedyne czego żałuję to to, że ta książka nie trafiła wcześniej w moje ręce.
Początek książki to bardziej naukowe wprowadzenie gdzie bliżej możecie poznać teorie rozwoju, ale spokojnie - książka jest napisana w przyjemny i zrozumiały dla każdego człowieka sposób.

Ile razy próbowaliście przeczytać cały internet w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie dotyczące rodzicielstwa, które Was nurtują? Teraz wystarczy sięgnąć po książkę od @wydawnictwo_sensus

- Czy smoczek jest potrzebny?
- Jak hartować dziecko?
- Czy dziecko może używać leżaczka/ bujaczka?
- Jakie zabawki będą najlepsze?
- Czy chodzenie na palcach jest normalne?
- Jaki wózek wybrać, który będzie najlepszy?
- Czy rzucanie kamieniami jest normalne?

I wiele, wiele więcej..

Jestem pewna, że każda mama znajdzie dla siebie temat, który ją zainteresuje i z ręką na sercu mogę polecić tę książkę wszystkim przyszłym rodzicom.
Ja sama z lektury wyciągnęłam ogrom wniosków i wiedzy.

Mój mózg pochłaniał ogrom wiedzy i jedyne czego żałuję...

Dzień dobry.
Dziś przygotowałam dla Was recenzję książki "Dzikie dziecko. JAK WSPIERAĆ ROZWOJ PSYCHORUCHOWY DZIECKA W ZGODZIE Z NATURĄ". 🦁
Jest to książka idealna dla przyszłych rodziców. Zawiera wszystkie cenne wskazówki dotyczące tego, jak postępować, aby wspierać prawidłowo rozwój dziecka, a przy tym mu nie zaszkodzić 👶
Leszek Naziemiec zajmuję się zaburzeniami rozwoju u dzieci. Pracuję także z dziećmi w ciężkim stanie, minimalną świadomością i problemami oddechowymi. Prowadzi warsztaty dla rodziców i fizjoterapeutów 👨‍👩‍👦.
Z jego książki dowiecie się:
• jakie zdolności (i kiedy) dziecko osiąga;
• dlaczego każde rozwija się inaczej, kiedy trzeba zacząć się niepokoić; ❓❓
• na co możemy wpłynąć ćwiczeniami 🤸‍♂️;
• jakie wybierać zabawki i akcesoria 🐻;
• czy można bezpiecznie chustować dzieci od narodzin;
• czy pozycja żabki jest faktycznie taka "zdrowa" 🐸;
• jaki wpływ ma rozwój motoryczny na rozwój mowy;
• kiedy kupić dziecku buty i jakie wybrać 👟;
• dlaczego wspinanie się po drzewach i rzucanie kamykami jest takie dobre dla rozwoju dziecka 🌳;
• jak ważne jest wyciszenie oraz wiele, wiele innych.
_______

Dzień dobry.
Leszek Naziemiec zajmuję się zaburzeniami rozwoju...

Bardzo lekko i dobrze się czyta. Wiele rzeczy można odczytywać uniwersalnie. Jest też o nudzie nudzie i podążaniu. Wystarczyło miejsca na teorię i praktyczne porady. Polecam :)

Zdecydowanie polecam książkę. Ma w sobie bardzo dużo ważnych treści, które pomogą rodzicu wiele zrozumieć. Przyjemnie się czyta.

• Dziecko
  • RODZICIELSTWO