rozwińzwiń

Dziennik 1941-1943. Ponary

Okładka książki Dziennik 1941-1943. Ponary Kazimierz Sakowicz
Okładka książki Dziennik 1941-1943. Ponary
Kazimierz Sakowicz Wydawnictwo: Mireki biografia, autobiografia, pamiętnik
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Mireki
Data wydania:
2022-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2022-10-01
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365902320
Średnia ocen

0,0 0,0 / 10
Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
0,0 / 10
0 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
161
67

Na półkach: ,

Dzieło wstrząsające, Kazimierz Sakowicz dziennikarz, świadek okupacji Wilna kolejno przez Sowietów, Litwinów, Sowietów, Niemców. Podczas okupacji sowieckiej utracił drukarnię, której był właścicielem, to skłoniło go do przeniesienia do podwileńskich Ponar. Z okna na strychu domku obserwował egzekucje dokonywane na Żydach, Polakach, i sowieckich jeńcach. Notatki chował w butelkach po wodzie sodowej i zakopywał, nie dane było mu dożyć końca wojny, Litwini dokonujący mordów postrzelili go śmiertelnie, zmarł w szpitalu w Wilnie w 1944 roku, jego notatki znaleziono po wojnie, ciekawostką jest to, że notatki dotyczące ostatniego roku życia (lata 1943-1944) albo nie zostały znalezione albo znaleźli je oprawcy litewscy, albo ktoś inny np. Sowieci, kolejna zagadka wojny, której rozwiązania pewnie się nie doczekamy. Sam Sakowicz pisze krótko i treściwie opisuje metody stosowane przez litewskich oprawców bo oni poza ofiarami są głównymi "bohaterami" "Dziennika". Trzeba sobie powiedzieć jasno, jeżeli ktoś chce wziąć udział w jakiejkolwiek dyskusji o Wileńszczyźnie w czasie II wojny światowej dla tego jest to lektura obowiązkowa, muszę przyznać szczerze, że nie znałem żadnych zagadnień związanych z Ponarami, teraz po przeczytaniu "Dziennika", krótkiej prozy J. Mackiewicza "Ponary baza" oraz relacji polskiego maszynisty zamieszczonej na stronach Rodziny Ponarskiej, mam już jakieś pojęcie o tym co tam się stało. Dalsze pogłębienie wiedzy to głównie dzieła Heleny Pasierbskiej nieocenionej badaczki tego tematu. Z ważniejszych i ciekawszych informacji z książki, których szczątki w różnych zmienionych wersjach docierają do współczesnych Polaków trzeba wymienić, iż w Wilnie i na Wileńszczyźnie Polacy byli dominującym żywiołem narodowym, pretensje Litwinów do Wilna to głównie same pretensje bo Wilno przed wojną zamieszkiwali głównie Polacy na drugim miejscu Żydzi, Litwinów było nie więcej niż 3 tys (a Polaków 129 tys.). W okresie wojny Litwini na Wileńszczyźnie kolaborowali i współpracowali z Niemcami na potęgę, tępiąc Żydów, Polaków i polską partyzantkę, byli w tym bardzo gorliwi, a rabunki opisane przez Sakowicza świadczą, że stanowił on stałe źródło ich dochodów. Bardzo ciekawe są zapiski dotyczące Żydów, którzy ocaleli dzięki Polakom i znaleźli schronienie u sowieckich partyzantów np. w puszczy rudnickiej. Ci ocaleni wydawali później gospodarzy na łup Sowietów, którzy ich regularnie rabowali. Lektura interesująca ciekawa, drastyczna i bardzo brutalna, daje globalnie pewien pogląd na stosunek współczesnych władz litewskich do Polaków na Wileńszczyźnie. Dodam jeszcze, że temat jest przemilczany i zapomniany w Polsce z powodów nie wiadomych, wg mnie głównie dlatego, że jest nie wygodny dla naszych sąsiadów, bardzo mnie ciekawi, kiedy będzie można się doczekać filmu związanego z tymi wydarzeniami, który zostanie szeroko nagłośniony jako tragedia Polaków na Wileńszczyźnie w czasie II wojny światowej.

Dzieło wstrząsające, Kazimierz Sakowicz dziennikarz, świadek okupacji Wilna kolejno przez Sowietów, Litwinów, Sowietów, Niemców. Podczas okupacji sowieckiej utracił drukarnię, której był właścicielem, to skłoniło go do przeniesienia do podwileńskich Ponar. Z okna na strychu domku obserwował egzekucje dokonywane na Żydach, Polakach, i sowieckich jeńcach. Notatki chował w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
52
30

Na półkach: ,

Poszerzenie świadomości o krzywdzie jaka może wyrzadzić wojna.

Poszerzenie świadomości o krzywdzie jaka może wyrzadzić wojna.

Pokaż mimo to

avatar
315
1

Na półkach: ,

Powinno być "bardzo ważna" ...

Powinno być "bardzo ważna" ...

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    19
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    2
  • 2014
    1
  • 2016
    1
  • Ocalić od zapomnienia 2015
    1
  • 2022
    1
  • Posiadam/Moja biblioteczka
    1
  • II WŚ
    1
  • Historia/Biografie
    1

Cytaty

Więcej
Kazimierz Sakowicz Dziennik 1941–1943 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także