Piąta strona świata

Okładka książki Piąta strona świata Michał Olszański, Mateusz Waligóra
Okładka książki Piąta strona świata
Michał OlszańskiMateusz Waligóra Wydawnictwo: NEVERENDING STORIES biografia, autobiografia, pamiętnik
NEVERENDING STORIES
2022-01-01
2022-01-01
wyprawa Biegun Południowy

8/10
„Piąta strona świata” to książka podróżnicza na wskroś. Jest tu bowiem nie tylko o pokonywaniu kolejnych fizycznych barier i dążeniu do realizacji marzeń, ale przede wszystkim o tym, co najważniejsze - czyli podróży wewnętrznej. Mateusz Waligora nie owija w bawełnę. Nie stosuje żółtego filtra ani różowych okularów. Po prostu z ogromną sobie szczerością opowiada o wzlotach i upadkach podróżniczego życia. I o tym dążeniu, gonieniu do znalezienia miejsca i celu w życiu.

Oceniając książkę Mateusza jestem bardzo nieobiektywny. A to dlatego, że bardzo mocno utożsamiam się z Jego filozofią życiową i często dzielę rozterki, które i On dzieli. Warto też dodać, że książka ta była cegiełką na Jego wyprawę ku biegunowi południowemu. Więc czytając dodatkowo gdzieś w głębi umysłu miałem to przekonanie, że chociaż tak dołożyłem się do tego przedsięwzięcia, które sam chciałbym zrealizować.

Czy warto? Dla mnie tak. I na pewno do niej wrócę.

8/10

Są dwa typy podróżników. Jedni dodają filtry, pokazują idealny świat i opisują cudowne, niezapomniane chwile, spotkania, dania i imprezy. Drudzy nie owijają w bawełnę, pokazują, że pokonywanie przeszkód, kilometrów i granic to nie jest hop siup i często trzeba się natrudzić za wielu, aby coś osiągnąć, a na końcu i tak nie wiesz czy to ma jakikolwiek sens. Mateusz Waligóra należy do drugiej grupy. I takie podejście jest mi o wiele bliższe. Pisanie o wątpliwościach, o bólach, dylematach, chęci rzucenia wszystkiego i ciągłego szukania sensu w podróży, zwłaszcza tej ekstremalnej, jest tym czego potrzebujemy nawet jeśli nasza podróż ogranicza się do wyjścia do biura czy do Żabki po hotdoga. Jeśli w życiu przejdę choć 1% tego co przeszedł Mateusz w swoich ekstremalnych podróżach rowerowych czy marszach to będę spełnionym człowiekiem. A może zachcę przejść drugi procent tego?
Czuję, że jest to lektura podróżnicza, którą przeczytam przed jakimś kolejnym wyjazdem w nieznane, żeby przypomnieć sobie o co w tym wszystkim naprawdę chodzi.

Fascynująco czyta sie książkę podróżniczą bez fotografii niezwykłych pięknych miejsc, ktore opisuje... I może dobrze to oddaje jedna z podróży auroa w której w pewnym momencie nie robił zdjęć bo chciał sobą chłonąć napotkane obrazy i zachować w duszy, w pamięci by do nich wracać... To też powieść o wędrówce wewnetrznej, dojrzewaniu do bycia samym sobą, odkrywaniu swoich możliwości oraz rzeczy które są na prawdę istotne... Książkę kupiłam dokładając sie wymarzonej wyprawy Waligóry, a otrzymałam rónież zaskakująco dobrą literaturą!

Mateusz Waligóra, niezwykłe połączenie marzyciela i realisty, opisującego swoją drogę poznawania, do której ciągnie go serce i dusza. Właśnie trwa jego podróż na Biegun Południowy, natomiast ta numerowana, w małym nakładzie książka, jest moją małą cegiełką wsparcia do spełnienia jego marzenia. Trzymam mocno kciuki!

"Piąta strona życia" to bardzo osobista książka, próba rozliczenia się z wyborami i decyzjami, podejmowanymi na drodze podróżniczo-życiowej.
Mateusz z ogromną szczerością opowiada o wybranych celach, ale też o tym, jak wiele z zamierzeń się nie udało, że się musiał wycofać na zawsze lub na jakiś czas i jakie to było ciężkie. Trudności dodaje fakt, że nie każdy wybór sobie wybaczył, że żal z wyboru takiej, a nie innej drogi tli się gdzieś w sercu małym, trawiącym żarem. Okazuje się bowiem, że wybierając jedno, można stracić coś innego, równie, a może nawet bardziej cennego. Okazuje się jeszcze, że to nie cel jest tak naprawdę najważniejszy ❤

"Jeszcze tylko trochę" - co jest w myślach człowieka, który znalazł się na pustynnym szlaku Canning Stock Route w Australii, pchającego rower załadowany wodą, przez wysokie wydmy szlaku, uważanego za najtrudniejszy na Ziemi? Co daje samotność i odczucie pustki podczas podróży oraz obezwładniająca cisza przerywana chrupiącą pod stopami solą Salar de Uyuni? Co Mateusz czuje teraz, ciągnąc sanie po białym pustkowiu, opierając się silnemu wiatrowi i temperaturze dochodzącej do -50st.C?

Autor opowiada o szukaniu swojej drogi, obejmującej fizyczną wędrówkę ciała oraz podróż duchową. Ocena tej drugiej jest niemierzalna. Zgadniecie, która ze stron Świata jest tą ulubioną stroną Mateusza Waligóry? 😉

Również na: https://www.instagram.com/p/ClYR98YNNJ-/

"Piąta strona życia" to bardzo osobista książka, próba...

Ta książka jest dla mnie jak esencja pysznej herbaty ale w za małym kubku... czuję niedosyt, ponieważ dla mnie opowieści Mateusza mogłyby się snuć bez końca. Z wielką chęcią zgłębiłabym jego przygody i doświadczenia z każdego zakątka świata w którym już był i do którego planuje się udać. Z niecierpliwością czekam na relacje z Bieguna, jak również na książkę z Tatrzańskimi opowieściami.

• Polskie
  • Papierowa