Godzina prawdy

Okładka książki Godzina prawdy Michał Olszański
Okładka książki Godzina prawdy
Michał Olszański Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Przybylik biografia, autobiografia, pamiętnik
Oficyna Wydawnicza Przybylik
2015-01-01
2015-01-01

Okładka książki Piąta strona świata Michał Olszański, Mateusz Waligóra
Piąta strona ś... Michał Olszański,&n...
Okładka książki Życie jak dobry mecz Włodzimierz Lubański, Michał Olszański
Życie jak dobr... Włodzimierz Lubańsk...

"Zawsze staram się rozmawiać o rzeczach ważnych, na bzdury nie ma zgody. Bo taka jest godzina prawdy".
Te słowa należące do Michała Olszańskiego, wprowadzają czytelnika w szczere rozmowy z jego gośćmi. Niegdyś przeprowadzone na antenie radiowej "trójki", teraz ukazane w formie papierowej.
Tematy rozmów są różnokierunkowe. Trudne i lekkie, smutne i radosne, czasami zaskakujące tendencją sinusoidalną.
Jednym słowem - życie.
Mnóstwo charakterów, jak i scenariuszy życiowych, które można rozpatrywać pod kątem psychologicznym. Jak wiele człowiek potrafi udźwignąć, ilu próbom jest poddawany, jak i w którym momencie jest w stanie zawalczyć o siebie i na koniec, ile determinacji, pracy nad sobą potrzebuje, aby jego starania i w miarę poukładany świat, jak i wypracowana siła psychiczna ponownie się nie zburzyły.
Każda z tych osób ma swoje traumy, ciężary, z którymi musi sobie radzić. Jak chociażby już dorosły Łukasz Krasoń, u którego pierwsze objawy zaniku mięśni pojawiły się w wieku czterech lat. Na wózku, na którym jeździ od siódmego roku życia przykleił napis "koniec z narzekaniem". To hasło było skutecznym protestem. W tym momencie jako aktywista został pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych.
"Uśmiecham się, bo w życiu chodzi o to, by być szczęśliwym". To piękne, gdy mimo bólu i postępującej choroby, człowiek chce i walczy o swoje szczęście. Ileż jest osób zdrowych, a jedynie znudzonych życiem, które tak nie potrafią...? Chyba wielu powinno po tą pozycję sięgnąć.

Historie przedstawione w książce z pewnością mogą być inspiracją, motywacją do pozytywnych zmian.
Bohaterowie mogą być z siebie dumni. Pokonali kawał ciężkiej drogi, by być w miejscu, w którym są. Jedynie pozostaje życzyć im dalszej wytrwałości i spokoju duszy, mimo wszelkich przeciwności.

Muszę też wspomnieć o doskonałej rozmowie z Felicją Konarską, która w 1940 roku została wywieziona z Wołynia w głąb tajgi do posiołku - łagru Obil w obwodzie archangielskim. Pani Felicja jest autorką książki "Liście na wietrze", którą szczerze polecam.
Bardzo dobrze opowiadają też: Andrzej Jaroszewicz, Tadeusz Olszański (ojciec autora),Czesław Marchaj, Władysław Kozakiewicz.

"Abstrakcyjnej prawdy nie ma. Prawda jest zawsze konkretna". I właśnie taka jest ta książka - konkretna, szczera i z pewnością zasługująca na analityczny wgląd oraz pełne zrozumienie.

Tematy rozmów są różnokierunkowe. Trudne i lekkie, smutne i radosne, czasami...

Bardzo wszechstronnie dobrany zestaw gości, z którymi przeprowadzno wywiady, a każdy z nich wciągający bez reszty. Nawet z rozmów z tak znanymi postaciami, jak Urszula Dudziak, Władysław Kozakiewicz czy Andrzej Jaroszewicz, można wyrobić sobie zupełnie inną opinię o danej postaci, w porównaniu do tej powszechnie spotykanej. A jednak dla mnie najciekawsze były wywiady z mniej znanymi, choć równie frapującymi bohaterami, jak chociażby z polskim arystokratą, wywodzącym się od rosyjskich carów.
Lektura lekka, łatwa i przyjemna, a jednocześnie inspirująca i poszerzająca horyzonty.
Podziękowania dla Michała Olszańskiego za kilka wspaniałych wieczorów z jego książką.

Bardzo ciekawe wywiady Michała Olszańskiego z przeróżnymi ludźmi, z tymi których znałam już z mediów i również z tymi, których miałam przyjemność poznać dzięki autorowi tej książki. Jestem pełna uznania, a książkę gorąco polecam !

Rozmowy ciekawe, szczere i ciepłe, niektóre słyszałam osobiście w Trójce. Gospodarz, czyli Michał Olszański, z ogromnym szacunkiem i uwagą podchodzi do każdego rozmówcy, tworząc miłą atmosferę pogawędki z przyjacielem, co pomaga gościom otworzyć się i szczerze opowiedzieć nieco o sobie. Tylko jak wiele można opowiedzieć w godzinę? Niewiele. Dlatego nazwałabym tę audycję i książkę jako wstęp-przyczynek do głębszego zapoznania się z wybranymi bohaterami, bo niewątpliwie niektóre z tych rozmów aż prowokują, żeby poszperać i poznać bliżej ciekawe życiorysy.

• ● Biografie/Wywiady/Wspomnienia
  • 2016
  • ★ Krystyna Janda
  • 2017
  • Z autografem
  • Domowa biblioteczka
  • E-booki

Dodaj cytat z książki Godzina prawdy