rozwiń zwiń

Piętno pegeeru

chybarecenzent chybarecenzent
10.10.2022
Okładka książki Niepowinność Paweł Radziszewski Logo Patronat

Niezmiernie mi miło, że mogę zrecenzować najnowszą powieść Pawła Radziszewskiego. Nie tylko dlatego, że obaj wychowaliśmy się w Kalinowie, więc jest to całkiem przyjemne uczucie skrobnąć kilka zdań o książce krajana. Innym powodem jest fakt, iż 14 października 2022 roku spotkamy się (a może nawet już się spotkaliśmy) w gminnej bibliotece w naszej rodzinnej miejscowości, aby porozmawiać o „Niepowinności”. Przemyśleń mam co nie miara. W sumie cztery kartki. A do piątku z całą pewnością uzbiera się jeszcze trochę tematów i pytań. Póki co część ze swych impresji opiszę w tej recenzji.

W sumie cieszę się, że spotkam się z Pawłem na początku jego kariery pisarskiej. Jeżeli mielibyśmy okazję porozmawiać za dwadzieścia lat, to pewnie przez pół godziny wymieniałbym wszystkie jego nagrody i wyróżnienia, a tak przynajmniej dłużej porozmawiamy, co bardzo mnie cieszy. Po tak rewelacyjnej drugiej powieści jestem przekonany, że Paweł odniesie sukces. Jego proza – pomimo podobieństw do Raka, Małeckiego czy Orbitowskiego – zapewnia coś, co zawsze jest w cenie, czyli oryginalność. Tak więc zabierajcie się do lektury i czytajcie Radziszewskiego.

Głównymi bohaterami „Niepowinności” są Jacek, Seweryn i Marzena. Mieszkają w Furcie, nieopodal Ełku. Wydawałoby się, że jako dzieci prowadzą beztroskie i spokojne dzieciństwo. Tylko że życie w pegeerze jest gorsze niż mogłoby się wydawać. Trudno powiedzieć, czy wynika to z czasów, w których przyszło im żyć (akcja książki rozpoczyna się zapewne w latach 80. XX wieku), czy z miejsca, czyli mazursko-podlaskiego pogranicza. Bohaterowie żyją w blokach, boją się rodziców i tajemniczych szaraków, a ich pragnienia są proste i charakterystyczne dla każdego dziecka. Podczas podróży przez kolejne piętra obserwujemy, jak bohaterowie dorastają, a wraz z nimi zmieniają się ich marzenia i obawy.

W mojej ocenie „Niepowinność” to książka niezwykle osobista, intymna i śmiem twierdzić, że terapeutyczna. U Radziszewskiego dzieciństwo w mazursko-podlaskim pegeerze jest trudne i często bolesne. Dzieci boją się ojców alkoholików, wolny czas spędzają najpierw na huśtawkach, a z wiekiem na rozmowach przy alkoholu i papierosach. Wiedzą, że w razie nieposłuszeństwa czeka ich lanie (zarówno w szkole, jak i w domu) lub zamknięcie w ciemnej piwnicy, a jedyną szansą na uniknięcie życia w pegeerze jest zebranie się na odwagę i wyjechanie z Furtu. Tylko jak wyjechać, skoro piętno pegeeru ciąży? Skoro poza Furtem koniecznością jest ciągłe udawanie, że jest się kimś innym? Tak więc z czasem pegeer urasta do rangi bezpiecznej przystani, miejsca, gdzie można być sobą, gdzie jest swojsko i bezpiecznie. Chociaż bez jakichkolwiek szans na przyszłość.

Ciekawym elementem powieścią są żyjący w piwnicy szaracy. Początkowo nic o nich nie wiemy poza tym, że kopią schron przeciwatomowy, a ich piersi zdobią liczne medale. Jednak im bliżej końca, tym częściej się pojawiają. Z czasem dowiadujemy się, że są pewnym naturalnym elementem wiejskiego ekosystemu i reprezentują strach przed odpowiedzialnością, lepszym życiem, a także szczęściem poza pewnymi dziedziczonymi ramami. W końcu ich życie staje się ciekawym wyborem dla tych, którzy nie wytrzymali bolesnego zderzenia z dorosłością.

„Niepowinność” to również krytyka dorosłych, a tak właściwie to pokolenia baby boomers. I to właśnie ten fakt poruszył mnie najbardziej. Paweł słowami swych postaci mówi wprost, że istnieją lepsze miejsca niż Furt, że to rodzice psują świat dzieciom, a nie odwrotnie. W ogóle autor dużo miejsca w swojej książce poświęca relacjom dzieci z rodzicami. Widzimy, że zachowaniem najmłodszych rządzi strach, który z wiekiem przeistacza się w nieuświadomione pragnienie zemsty i ucieczki. Dzieci nie chcą być jak swoi rodzice, jednak ze względu na brak dobrych wzorców są skazane na popełnianie tych samych błędów. Można więc powiedzieć, że aby wyrwać się z tej matni, trzeba będzie zapłacić wysoką cenę. Pytanie tylko, czy bohaterowie w ogóle się na nią zdecydują.

„Niepowinność” to książka pesymistyczna, ale jednocześnie niebywale szczera i potrzebna. Długo szukałem optymistycznego przesłania, ale wciąż nie mogę go dostrzec. Dlatego odbieram książkę Pawła jako pewną przestrogę i zarazem rozliczenie się z przeszłością. Terapię, która ma pokazać, że nawet jak ktoś nam powie, że nasz los jest przesądzony, a nasze wybory nie mają znaczenia, to wciąż gdzieś tam tli się nadzieja na lepsze jutro. Książka jednak nie podpowiada, jak ją dostrzec. Tę pracę musimy wykonać już sami.

Michał Wnuk