Falochrony

Okładka książki Falochrony Caroline Grimwalker
Okładka książki Falochrony
Caroline Grimwalker Wydawnictwo: Word Audio Publishing International Cykl: Falochrony (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Falochrony (tom 1)

Okładka książki Eksperyment Caroline Grimwalker, Leffe Grimwalker
Eksperyment Caroline Grimwalker...
Okładka książki Polowanie Caroline Grimwalker, Leffe Grimwalker
Polowanie Caroline Grimwalker...

Jak dla mnie nieodkładalna. Bardzo dobry szwedzki kryminał. Mocny, wymagający, angażujący.

Książkę wysłuchałam, dzięki lektorce - Paulinie Holtz, której wszystkie audiobooki biorę w ciemno. Po takim sobie początku, wreszcie chwyta za gardło i nie puszcza.

Dosyć interesująca opowieść o przemocy i okrucieństwie. Jak dla mnie trochę nazbyt przepojona agresywnym posttraumatycznym "feminizmem," w literaturze skandynawskiej obowiązkowo złączonym z homoseksualizmem. Akcja toczy się wartko, czyta się szybko i z zaciekawieniem. Szkoda, że autorka ostatecznie przedstawia swoje bohaterki jako narwane "słodkie idiotki" jakby udowodnić chciała, że te kobitki nawet gdy długo stwarzają wrażenie bystrych twardzielek to w ostatecznym rozrachunku ich ułomna kobieca natura z całą swoją naiwnością, słabością, wyłączającą rozum nademocjonalnością bierze górę. Wiadomo żaden chłop tak by się nie zachował, ale bądźmy wyrozumiali to wszak tylko baby. Czegóż od nich wymagać. Zaskakuje to pod piórem autorki feministki. Poza tym dość dobra choć momentami brutalna powieść do przeczytania dla rozrywki i odrobiny dreszczyku.

"Falochrony" to pierwszy tom z serii o tym samym tytule. Doskonale wciągający thriller, którego nie da się odłożyć.
Linn Walter jako 8-letnia dziewczynka dzwoniła pod numer 112 w celu wezwania karetki do swojej mamy. Jest przerażona. Boi się. Ona się schowała. Jej mama nie miała tyle szczęścia. Została zepchnięta ze schodów przez swojego męża. Nie wiadomo czy oddycha. Tak zaczyna się nasza historia. To tragiczne wydarzenie miało miejsce w 1994 roku. Aktualnie minęło 20 lat. Od 21 lat wieczorami biega. Stała się podglądaczką. Dlaczego? Byłam bardzo ciekawa, jaki wpływ na nią miało zachowanie ojca, który obecnie przebywa w zakładzie psychiatrycznym. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie informacja, że ojciec wychodzi na wolność. Czy życie Linn, jej mamy i brata będzie zagrożone? Czy ojciec będzie chciał zemsty? Bardzo martwiłam się o losy tej rodzinki. Z psychopatami nie warto igrać. Nigdy nic nie wiadomo, co im strzeli do głowy. Carl Walter znęcał się nad rodziną i powinien gnić w więzieniu. Ciekawiło mnie, kto wypuścił tego szaleńca.
Kolejną bohaterką jest Moa. Ona również ma sadystycznego ojca, który lubi zabawiać się z niewłaściwymi osobami. Przez przypadek na komputerze ojca odkrywa filmik, który spowoduje u niej chęć zniknięcia z tego świata. Jakim sadystą trzeba być, żeby robić, to co on zrobił i jeszcze to nagrywać. Czy doniesie na własnego ojca? Ona jest jeszcze nastolatką. Czy ktoś jej uwierzy? Czy jej życie również będzie zagrożone? Kim jest drugi mężczyzna z filmu jej ojca? Czy wszystkim może ufać? Na matkę nie może liczyć, ponieważ ona sama potrzebuje pomocy. Jest uzależniona od lekarstw.
Trzecią główną bohaterką jest Elena. Ona jest już dojrzałą kobietą. Ma 58 lat. Jest w związku z dwadzieścia lat młodszym mężczyzną, którego dosłownie nienawidzi. Zmusza ją do robienia rzeczy, których nie chce. Jest bezsilna. Ma ją w garści. On za dużo wie, żeby ona mogła sobie tak po prostu odejść. Czy kiedykolwiek się od niego uwolni?
Te trzy bohaterki coś połączy. Razem będą się przeciwstawiały złu tego świata. Poczytajcie, do czego zdolne są kobiety, które w swoim życiu przeszły lub przechodzą prawdziwe piekło. Współczuję temu, kto stanie im na drodze. Można śmiało powiedzieć, że tutaj stery przejmują kobiety, które nie cofną się przed niczym, żeby zmyć z powierzchni ziemi prawdziwe bestie. Czy chcecie z nimi zadrzeć? Raczej wątpię, ponieważ marnie byście wyglądali.

"Falochrony" wciągnęły mnie do tego stopnia, że przepadłam na kilka godzin. Tej książki słuchałam pod postacią audiobooka, którego czytała znakomita aktorka Paulina Holtz. Zachęcam was do przeczytania lub wysłuchania tego dzieła. Słuchając, miałam ciarki na całym ciele. Mocno wierzyła, że nasze bohaterki pokażą światu, że się nie boją. Oczywiście bałam się o nie, bo w życiu może być różnie. Nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy. Tutaj znajdziecie parę zwłok, krwi i niestety bardzo trudnych tematów. Przemoc w rodzinie powinna być zakazana. Gwałty powinny być karane śmiercią. Zwyrodnialcy nigdy nie powinni istnieć. Niestety życie to życie, dlatego potrzebne są nasze bohaterki. Trzy z pozoru niewinne bohaterki...

Mocna fabuła, ciekawa akcja i bojowe bohaterki sprawiają, że tę książkę trzeba po prostu przeczytać. Od razu dodam, że ta książka przeznaczona jest tylko i wyłącznie dla osób pełnoletnich z mocną psychiką. Tutaj naprawdę dzieje się dużo niedobrego. Nie zabraknie również emocji. Jeżeli wciągniecie się w całą historię, to razem z Linną Moą i Eleną będziecie przeżywali ich los.

Z całego serca polecam, mommy_and_books.

Było to moje pierwsze i nie ostatnie spotkanie z twórczością Caroline Grimwalker.

Jak na kryminał to nie do końca wszystko jest logiczne w tej książce. Na plus, że opowieść jest ciekawa i czyta się szybko mimo bardzo trudnej tematyki. Jeśli pojawi się coś jeszcze tej autorki chętnie przeczytam.

Myślę, że zadowoli miłośników kryminałów, skoro mi, osobie za tym gatunkiem nie przepadającej, się spodobała. Fabuła troche naiwna, ale zagadka ciekawa, słuchałam z przyjemnością.

Oceniam całą serię. Wysłuchana jako audiobook, dzięki rewelacyjnej lektorce - Paulinie Holz. Pierwsza część znakomita, druga słaba, ale trzecia nadrabia słabizny poprzedniej. Ogólnie jestem bardzo na tak!

• Audiobooki
  • Legimi powieści