Wyzwolenie czy ujarzmienie? marksistowska rewolucja komunistyczna

Okładka książki Wyzwolenie czy ujarzmienie? marksistowska rewolucja komunistyczna Michał Poradowski
Okładka książki Wyzwolenie czy ujarzmienie? marksistowska rewolucja komunistyczna
Michał Poradowski Wydawnictwo: Katolicki Ośrodek Wydawniczy "Veritas" nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
197 str. 3 godz. 17 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Katolicki Ośrodek Wydawniczy "Veritas"
Data wydania:
1987-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1987-01-01
Liczba stron:
197
Czas czytania
3 godz. 17 min.
Język:
polski
ISBN:
090121597X
Tagi:
marksizm religia
Średnia ocen

5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
611
568

Na półkach:

Jak zwykle pisane z udawanym znawstwem.
„Proces socjologicznych zmian, które marksowska doktryna o komunistycznej rewolucji nazywa "etapem burżuazyjnym", zaczyna się w Rosji w początkach XIX wieku, a to w miarę jak zaczynają rozrastać się miasta i miasteczka, a stąd powiększa się ludność miejska w stosunku do wiejskiej, wytwarzając własną kulturę mieszczańską. Niewątpliwie momentem przełomowym w tym procesie jest reforma rolna z roku 1861, która radykalnie zmieniła radykalnie zmieniła nie tylko formy prawne własności ziemi i zniosła poddaństwo chłopów, ale także zmieniła cały ustrój społeczny wsi, czyli czin. Było to wielkim wstrząsem dla całego społeczeństwa, a zwłaszcza dla chłopów i ziemian. Ta reforma rolna spowodowała "wędrówkę" ludności wiejskiej do miasta, tak części ziemian jak znacznej części chłopów. Ziemianie utracili cały szereg funkcji i zajęć administracyjnych i sądowych, które przedtem były ich obowiązkiem społecznym i "politycznym" (w sensie wykonywania pewnych funkcji państwowych),a chłopi zostali "uwolnieni" od szeregu obowiązków pracy wobec "panów", co pozwoliło im na migrację, głównie w kierunku miasta i szukania pracy w powstającym przemyśle. Rosną więc miasta, wytwarza się nowa kultura mieszczańska, którą charakteryzuje przede wszystkim porzucenie starych obyczajów wiejskich, opartych na religijności i na życiu parafialnym; przychodzi więc zeświecczenie i zdezorientowanie moralne.” (s. 166n)

W tej beblaninie tylko to odpowiada prawdzie, że pańszczyźniani zostali „uwolnieni” w cudzysłowie, bowiem byli nadal zobowiązani do świadczeń, od których wykupić się mogli za zgodą dziedzica.

Zaś „formy prawne własności ziemi” pozostały jak były, tak samo jak pozostał „cały ustrój społeczny wsi”.

Zdanie „cały ustrój społeczny wsi, czyli czin” świadczy, iż nie miał pojęcia, czym były „cziny”. Otóź były to stopnie w służbie urzędniczej.

Wykupienie wcale nie oznaczało pozwolenia na migrację do miasta, byli wciąż przypisani do ziemi. Tym samym żadna „znaczna część chłopów” nie przeniosła się do miasta, nawet „migranci” do miasta pozostawali członkami wspólnot wiejskich, do których mogli zostać odesłani.
Tym bardziej wątpliwe, by zaliczać ich do mieszczaństwa.

Szczegółowo opisał to np. Jan Kucharzewski „Od białego do czerwonego caratu.” Co dziwniejsze Poradowski powołuje się na tę ksiażkę kilkakrotnie, lecz w innych sprawach.

Jak zwykle pisane z udawanym znawstwem.
„Proces socjologicznych zmian, które marksowska doktryna o komunistycznej rewolucji nazywa "etapem burżuazyjnym", zaczyna się w Rosji w początkach XIX wieku, a to w miarę jak zaczynają rozrastać się miasta i miasteczka, a stąd powiększa się ludność miejska w stosunku do wiejskiej, wytwarzając własną kulturę mieszczańską. Niewątpliwie...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wyzwolenie czy ujarzmienie? marksistowska rewolucja komunistyczna


Podobne książki

Przeczytaj także