Dziki poradnik przetrwania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach

Okładka książki Dziki poradnik przetrwania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach Agnieszka Graclik
Okładka książki Dziki poradnik przetrwania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach
Agnieszka Graclik Wydawnictwo: Wilga nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Wilga
2022-08-10
2022-08-10
przyroda zwierzęta ciekawostki

Wspaniała przygoda!

Wspaniała przygoda!

Uwielbiam czytać książki o przyrodzie i dowiadywać się ciągle nowych zaskakujących rzeczy. Natura to najwspanialsza rzecz, jaką możemy obserwować i to zazwyczaj zupełnie za darmo. Książka świetnie napisana, można słuchać i słuchać.

Bawiłam się rewelacyjnie czytając ciekawostki ze świata przyrody na temat przetrwania. Autorka umiejętnie pół żartem, ale calkiem serio wprowadza nas w biologiczne fakty. Książka przeznaczona zarówno dla dzieci poznających świat, chociaż bywają momenty obrzydliwe i trochę drastyczne, ale taka jest natura, a także dorośli będą się świetnie bawić czytając tą pozycję. Połączenie nauki z zabwaą to mądra kobinacja. Jeżeli nie znosisz się z suchymi faktami z książek o tematyce przyrodniczej to ta pozycja może odmienić twoje poglądy, że nauka to nuda. Polecam, zdjęcia oraz śmieszne rysunki to dodatkowy bonus.

Nie sądziłam, że książka przyrodnicza może być taka wciągająca. „Dziki poradnik przetrwania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach” Agnieszki Graclik zabiera nas w niezwykłą podróż po świecie przyrody. Pierwsze co rzuca się w oczy to tajemnicze oko zerkające na nas z okładki. Z kolei w środku jest jeszcze ciekawiej, naszą uwagę pochłaniają świetne kolorowe zdjęcia oraz historie pełne ciekawostek.
Zaskoczenie może budzić fakt, że poradnik napisany jest lekkim zabawnym językiem. Jego autorka, znana jako pani z pszyry, opowiada o różnorakich stworzeniach z takim entuzjazmem i zachwytem, że mamy ochotę cały czas zagłębiać się w lekturę i podążać za jej opowieściami.

Życie zwierząt rządzi się określonymi prawami. Każdy dzień to walka o przetrwanie. Dlatego przez miliony lat szlifowały one różne strategie radzenia sobie z zagrożeniem. Kiedy zbliża się niebezpieczeństwo stosują kamuflaż, obronę, mimetyzm, ucieczkę, starają się odstraszyć napastnika. Są jak wytrawni aktorzy, popisują się śpiewem, sprawnością, skocznością, upierzeniem. U niektórych oszustwo wyewoluowało do rangi sztuki – udają drzewo, trupa, robią koci grzbiet. Potrafią działać z zaskoczenia, np. żeby wyglądać groźniej zwiększają objętość swojego ciała … A kiedy wszystko zawodzi, pozostaje jeszcze współpraca miedzy osobnikami tego samego gatunku.

Po każdym rozdziale pojawia się pytanie: Jak jest u ludzi? Czy my też wykorzystujemy strategie spotykane u zwierząt?
Książka ma sporo atutów. Wśród nich na uwagę zasługuje niewielki format, przez co zmieści się do każdego plecaka. Można ją czytać na wyrywki lub rozdziałami strona po stronie, a i tak za każdym razem odkrywamy coś nowego. Mamy tutaj do czynienia z lekcją przyrodniczą, która rozbudzi ciekawość nawet najbardziej wymagających czytelników.

Jak przeżyć w skomplikowanym świecie zwierząt? Na czym polega mrówczy kamuflaż? Dlaczego ośmiornice są genialne? Kreatywność zwierząt z pewnością Was zaskoczy. Może dzięki tej książce pokochacie mrówkę, zrozumiecie świerszcza, a nawet zaakceptujecie pająka.

czad! czytam z uczniami na lekcjach. do gustu przypadł mi format wydania książki - to torebki w sam raz - na podróż pociągiem na przykład

Bardzo fajnie się czyta! Nie tylko dla dzieci:) książka bardzo umila okres oczekiwania w kolejce do gabinetu lekarza. Bardzo ciekawe fakty z życia zwierząt opisane w lekki sposób. Ogólnie super:) dobrze się przy niej bawiłam :)

2004

Uwielbiam książki o otaczającej nas przyrodzie a szczególnie kiedy dowiaduję się nowych rzeczy a w tym przypadku tak było. Ogromnym plusem jest mnóstwo pięknych zdjęć. Czytać takie książki to sama przyjemność gorąco polecam.

Nikt nie chce być krzywdzony. Dlatego wszystkie istoty – niezależnie od tego, gdzie w łańcuchu pokarmowym się znajdują – wypracowały mechanizmy obronne. Agnieszka Graclik – zoolożka i popularyzatorka nauki – bierze je pod lupę. Zbiera i kataloguje różne strategie służące uniknięciu zostania zjedzonym. Tak powstaje „Dziki poradnik przetrwania”.

Na zanętę zdradzę wam kilka taktyk – ale maluteńko. Najoczywistsze to ucieczka, kamuflaż, budowa schronienia i walka. Jednak każda z nich to wachlarz możliwości. Gąsienica udająca węża, motyle ze strasznymi oczami na skrzydłach, ostre kolce tworzące niedostępny pancerz, zabójcza trucizna, gubienie części ciała, zadziorne skoki, skomplikowany system norek i wiele, wiele innych.

Najważniejsze i najcudowniejsze w tej publikacji jest to, jak autorka opowiada. Agnieszka Graclik ma tę wspaniałą umiejętność zarażania czytelników swoim entuzjazmem. Nie traktuje nauki z pietyzmem, ale podchodzi do niej na luzie – co nie znaczy, iż bez szacunku (czujemy jak podziwia naturę i to jak wspaniale urządziła ona świat). Ma świadomość, że popisywaniem się wiedzą nie zaimponuje czytelnikowi. Bo to nie o „szpan” chodzi, a zainteresowanie młodego odbiorcy przyrodą, o pokazanie jaka ona jest fascynująca. Agnieszka Graclik nie boi się w tym celu używać potocznych słów (już z okładki bezwstydnie mruga do nas „zeżreć”) oraz potrafi wymyślać genialne metafory, żeby przybliżyć trudniejsze pojęcia np. wykład o echolokacji i porównanie do rzucania kamieniami, w celu uniknięcia wdepnięcia w kałużę. Krótko mówiąc autorka potrafi pisać prosto i ciekawie.

Wspaniałe jest również wydanie. Gros zdjęć cieszy oko i prezentuje dziwne dziwy, o których mowa. Jednak inny detal zasłużył na moje uznanie. Podkreślenie w tekście nazw zwierząt. Co zrobiła moja córka, kiedy wyjęła książkę z paczki? Zaczęła kartkować i posypał się grad pytać: „Co to jest?”. Muszę dodać, że najbardziej interesowały ją egzotyczne okazy. Jakże wielkim ułatwieniem było wyszczególnienie ich nazw. Chyba z książkami popularnonaukowymi tak jest, że nie trzeba ich czytać „od deski do deski”. Oczywiście jest to wskazane, jednak czasami coś, nas szczególnie zaintryguje i to od tego fragmentu zaczynamy lekturę. Szczególnie jest to widoczne u dzieci One z ogromnym entuzjazmem angażują się w to co ich zafascynuje. Podobnie jest z czytaniem. Dla nich fragment o lisie może być nudny, za to będą w kółko czytali o sowach. Wspomniane podkreślenia znacznie pomagają w poruszaniu się po książce i szukaniu odpowiedzi na pytania, które zrodzą się w małych głowach.

Przy publikacjach dla dzieci zazwyczaj pojawia się pytanie o sugerowany wiek odbiorcy. Jeżeli chodzi o „Dziki poradnik przetrwania” mam wrażenie, że nie ma górnej ani dolnej granicy. Zapewne była pisana z myślą o dzieciach w wieku około 9-12 lat, ale – jak to się mówi – dla każdego coś miłego. Świat zwierząt jest tak fascynujący, a książka tak pięknie wydana, że moja niespełna pięcioletnia córka nie mogła przestać jej przeglądać. Wiele stworzeń ją zaciekawiło i chciała się więcej o nich dowiedzieć. Z perspektywy dorosłego mogę powiedzieć, że styl, w jakim Agnieszka Graclik napisała książkę, jest tak porywający, iż nie mogłam się oderwać. Dodam też, że dużo z niej zapamiętałam.

„Dziki poradnik przetrwania” to publikacja o tym jaka natura jest zmyślna, jak znajduje rozwiązania każdego problemu, jak perfekcyjnie to wszystko urządziła. Zbiór ciekawostek o uciekinierach, mistrzach znikania, opancerzonych bestyjkach, walecznych stworzonkach oraz innych istotkach, które nie chcą dać się zjeść. To wielka porcja wiedzy przedstawiona z pasją.

Na zanętę zdradzę wam kilka...

To prawdziwe kompendium wiedzy na temat fauny, które zainteresuje chyba każde ciekawe świata dziecko. Książka zawiera mnóstwo informacji i ciekawostek wzbogaconych fantastycznymi zdjęciami poszczególnych gatunków. Książkę można przeglądać i czytać bez końca. Autorka Agnieszka Graclik przedstawia w niej sposoby jakie mają zwierzęta na przetrwanie w dzikim świecie natury. Znajdziemy tu informacje o różnych zwierzętach - małych, dużych, dzikich, lądowych lub morskich. W książce jest zawarta ogromna porcja wiedzy w atrakcyjnej formie, która będzie ciekawa nie tylko dla dzieci, ale może się spodobać również starszym czytelnikom. Przeczytamy tutaj o różnych gatunkach - mrówkach, pająkach, kameleonach, ośmiornicach, rybach i innych zwierzętach z różnych rejonów świata. W książce znajduje się sporo tekstu ze szczegółowymi ciekawostkami oraz wspaniała szata graficzna. To zdecydowanie lektura dla miłośników tematu oraz pasjonatów fauny i flory. Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/11/dziki-poradnik-przetrwania.html

PUCHATE, PRĘGOWANE, LATAJĄCE I PRZERAŻAJĄCE, KAŻDE ZWIERZĄTKO MA SWÓJ SPOSÓB NA PRZETRWANIE

Książka ta to prawdziwy podręcznik survivalowy świat fauny. Jest pięknie wydana, w zwięzły, prosty, ciekawy i sympatyczny sposób napisana – w sam raz dla dziecka. Cieszy oczy kartą graficzną oraz cudownymi zdjęciami. Istotne informacje lub odnośniki do poszczególnych gatunków są wytłuszczone. Książka jest podzielona na rozdziały grupujące podobne metody survivalowe😊.

Tak więc jest przemyślana i dobrze ułożona. Można czytać kartka za kartą a można też otwierać i czytać w przypadkowych miejscach. Do tego twarde okładki skutecznie chronią zawartość.

„Mały” chłonny ciekawostek i wiedzy umysł chętnie się w tą książkę wgryzie. Dorosły też zasmakuje.

Polecam z pełnym przekonaniem.

• Zwierzęta
  • Przyroda
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Dziki poradnik przetrwania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach