Czary w nowożytnej Polsce w latach 1500–1800

Okładka książki Czary w nowożytnej Polsce w latach 1500–1800 Wanda Wyporska
Okładka książki Czary w nowożytnej Polsce w latach 1500–1800
Wanda Wyporska Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika historia
historia
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
2021-01-01
2021-01-01
procesy o czary czarownice

To raczej dotyczy wersji polskiej bo do tej miałem dostęp, ale widać tam problemy z tłumaczeniem gdzie tłumaczenie (najprawdopodobniej) z powrotem na polski źródeł przetłumaczonych na angielski jest najbardziej widoczne, ale nie wyjątkowe. Na pewno dobrze jest zobaczyć co w anglojęzycznym ubiegu ma być już podstawową dostępną pracą, ale widać że było momentami pisane dla czytelnika, któremu trzeba tłumaczyć rzeczy które chyba "naukowy" polski odbiorca tekstu historycznego ma znać domyślnie. Brakuje tu też choćby ze dwóch stron jakiegoś komentarza dla polskich czytelników. Tak samo też nie siedzę aż tak głęboko w temacie ale i od powstanie tego tekstu w 2008/2012 też trochę ruszyły badania i wydawano publikacje czy wydawnictwa źródłowe do czasu polskiego tłumaczenia z 2021 i też brakuje jakiegoś dodatku o tym.
I oczywiście tytuł jest trochę przekłamany bo praca dotyczy tylko samej Wielkopolski.

• 24 Obcojęzyczne
  • Magia