Pięknie się różnimy

Okładka książki Pięknie się różnimy Tracey Turner
Okładka książki Pięknie się różnimy
Tracey Turner Wydawnictwo: HarperCollins Polska Seria: Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć literatura dziecięca
48 str. 48 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Seria:
Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć
Wydawnictwo:
HarperCollins Polska
Data wydania:
2022-05-18
Data 1. wyd. pol.:
2022-05-18
Liczba stron:
48
Czas czytania
48 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Kazimierz Pytko
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Odwagi, Pinku! Książka o odporności psychicznej dla dzieci i rodziców trochę też Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra
Ocena 8,5
Odwagi, Pinku!... Urszula Młodnicka,&...
Okładka książki Smok mojego taty. Wydanie specjalne Ruth Chrisman Gannett, Helena Pérez García, Ruth Stiles Gannett
Ocena 8,1
Smok mojego ta... Ruth Chrisman Ganne...
Okładka książki Rok w lesie. Wiewiórka Emilia Dziubak, Katarzyna Piętka
Ocena 8,0
Rok w lesie. W... Emilia Dziubak, Kat...
Okładka książki Jano i Wito uczą mówić S. Ekspres na stacji Przemysław Liput, Wiola Wołoszyn
Ocena 8,0
Jano i Wito uc... Przemysław Liput, W...

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
6142
3443

Na półkach:

Różnice zwykle są traktowane jako powód do podkreślania odmienności, ale w pejoratywnym ujęciu. Ile razy usłyszeliście od innych tekst: „ty to jesteś jakiś inny” i poczuliście się z tym źle? W takich przypadkach zapominamy o tym, że przecież każdy z nas jest inny: pod kątem wieku, płci, poglądów, koloru skóry, doświadczeń, wiedzy, a nawet tak banalnych rzeczy jak tusza, wzrost, budowa ciała i kolor włosów i oczu. Nie ma dwóch takich samych ludzi. Nawet bliźniaki jednojajowe nie są takie same, bo każde ma inne doświadczenia. Inność nie jest niczym zadziwiającym i złym. To norma, o której często nie mówi się w grupkach wykluczających wszystkich tych, którzy do niej nie należą. Tytuł „Pięknie się różnimy” jest jakby na przekór tym negatywnym skojarzeniom. Pozwala uświadomić sobie powszechność zjawiska oraz jego piękno. Po takim wstępie może być tylko lepiej. I jest! Bo to piękna opowieść o różnorodnych ludziach z naciskiem na dzieci, czyli grupę rówieśniczą młodych czytelników. Do tego mamy tu cudowne ilustracje pozwalające dostrzec owe różnice oraz przykłady przemawiające do dziecięcej wyobraźni.


Młodzi czytelnicy dowiadują się, że różnimy się płcią, rodziną, ilością i rodzajem rodzeństwa, statusem prawnym łączącym nas z bliskimi, postępami w nauce, sposobem postrzegania świata, sprawnością fizyczną, intelektem, zdolnościami manualnymi, narodowością, kulturą, marzeniami, planami na życie, przynależnością do określonej grupy. I łączy nas jedna, najważniejsza rzecz: wszyscy jesteśmy ludźmi! Piękne, mądre przesłanie, świetnie rozpisany temat pozwalający na przeprowadzenie poważnych rozmów z dziećmi o życzliwości, szacunku, dobrym traktowaniu. Do tego wszystko w cudnych kolorach, prostych ilustracjach skutecznie przyciągających dziecięcą uwagę i pozwalającymi lepiej zrozumieć tę piękną normę różnorodności.
Autorka zabiera nas do szkoły, pokazuje w czasie porannego przybycia jak bardzo wszyscy są inni, wyjątkowi. Co jakiś czas w publikacji pobrzmiewa hasło, że gdybyśmy byli tacy sami byłoby nudno. Ilustracje zachęcają do przyglądania się bohaterom, studiowania ich odmienności, wyjątkowych cech. Ale to dopiero początek, bo nie wszystko da się zobaczyć. Na pierwszy rzut oka przecież nie widać jakie są więzy krwi oraz organizacje rodzin. A już na pewno nie tak łatwo rozpoznać płeć, sposób funkcjonowania w świecie, bo pozory mogą naprawdę mylić.



„Pięknie się różnimy” to świetna lektura do kształcenia etycznego, ale też doskonała pomoc terapeutyczna po przeprowadzkach, adopcji, a nawet przykrej przemocy słownej mającej wykluczyć dziecko z kręgu określonej grypy. Informacje o tym, że nie ma na świecie dwóch takich samych osób, bo nawet bliźniętach przecież różnią się charakterem i doświadczeniami będzie bardzo pocieszająca i stwierdzenie „bo ty jesteś jakiś inny” nie będzie już wyrządzało takiego bólu oraz poczucia odrzucenia.
Autorka daje wskazówki, w jaki sposób mówić o różnicach, jak pomagać, kiedy stają się one wyzwaniami. Pozwala tez uporać się ze stereotypami i pokazuje, w jaki sposób powstał rasizm. Do tego sporo miejsca poświęcono w tej książce tematowi płci i problematyce identyfikacji płciowej oraz niebinarności, a także sposobach zwracania się do ludzi w taki sposób, aby nie ranić ich uczuć. Przy okazji opowiadania o rodzinach dowiemy się o takich, w których jest dwóch ojców, dwie mamy lub dziećmi zajmują się dziadkowie, opiekunowie. Jest tu też temat domów dziecka i rodzin zastępczych, odmiennych relacji między bliskimi.
Bardzo ucieszył mnie rozdział o autyzmie, pokazanie tego jak niesamowicie różnorodne są osoby z autyzmem oraz informacja o spektrum autyzmu, ale bardzo uproszczone. Daje to jednak młodym czytelnikom wyobrażenie o tym, z czym muszą mierzyć się takie osoby i jak różne bywają. Do tego obalane są stereotypy geniuszu i braku emocji.
W czasie kolejnego powrotu do szkoły młodzi czytelnicy zobaczą też, w jaki sposób można ułatwić uczniom z różnorodnymi niepełnosprawnościami funkcjonowanie, jakiego wsparcia potrzebują, w jaki sposób się uczą i jakie mają potrzeby osoby z niepełnosprawnością intelektualną i w jaki sposób każdy może je wspierać, aby nie czuły się wykluczone. Można powiedzieć, że poczułam w tych rozdziałach „powiew zachodu”, czyli takiego pięknego włączania i akceptacji, normalizowania odmienności. Wszyscy są w jednej grupie, mają z sobą kontakt, nie tworzą sztucznych podziałów i barier. Już na początku widzimy, że lepiej i gorzej widzące, sprawne ruchowo itd. dzieciaki bawią się ze sobą, mają wspólne zainteresowania. Uświadamiają sobie, że często tylko określona forma aktywności może ich łączyć, a w pozostałych kwestiach mogą mieć odmienne doświadczenia.
Ważny jest tu też rozdział o przynależności, bo każdy chce czuć się częścią określonej społeczności i nie muszą być to niesamowicie ważne rzeczy, które sprawią, że będziemy jednością.
Piękne ilustracje, na których w wielu miejscach spotkamy tych samych bohaterów pokazujących różne aspekty swojego życia i funkcjonowania pozwolą uzmysłowić czytelnikom, że ludzie to nie tylko wycinki różnic, ale całe bogactwo cech, które mogą łączyć je z innymi. Prosta, barwna, przystępna lektura z dobrze zszytymi stronami i solidną oprawą na pewno będzie interesującą lekturą dla przedszkolaków i uczniów nauczania początkowego. Uważam, że nauczyciele i rodzice powinni wykorzystywać ją do niwelowania konfliktów i otwierania dzieci na inność.

Różnice zwykle są traktowane jako powód do podkreślania odmienności, ale w pejoratywnym ujęciu. Ile razy usłyszeliście od innych tekst: „ty to jesteś jakiś inny” i poczuliście się z tym źle? W takich przypadkach zapominamy o tym, że przecież każdy z nas jest inny: pod kątem wieku, płci, poglądów, koloru skóry, doświadczeń, wiedzy, a nawet tak banalnych rzeczy jak tusza,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
540
538

Na półkach:

Różni nas tak wiele i to jest piękne. Nie ma dwóch takich samych osób, takich samych charakterów, chociaż wiele można nas łączyć. O różnicach i i tym co wspólne przeczytacie w książce "Pięknie się różnimy".

Kolor skóry, zainteresowania, kultura, cechy szczególne, to zaledwie garstka tego, czym możemy się różnić od osób z naszego otoczenia. Jeśli weźmiemy pod uwagę kolejne aspekty, takie jak płeć, sposób bycia, choroby bądź niepełnosprawności, nasze pochodzenie czy rodzinę to nadal nie będą to wszystkie możliwe różnice.

Nie trudno zauważyć jak wiele może nas różnić, ale czy zdajemy sobie sprawę z tego jak wiele można nas łączyć? Podobne uczucia, pragnienia, marzenia, hobby. I to jest wspaniałe, że pomimo odmienności możemy znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia.

Każdy jest inny, niepowtarzalny i przez to wyjątkowy. Zasługuje tym samym na szacunek, zrozumienie i akceptację.

Książka opowiadająca o odmienności, a jednocześnie o wspólnocie. Uświadamia, że to jak wyglądamy, co czujemy, jak się zachowujemy wpływa na nas i nasze otoczenie. A najszczęśliwsi jesteśmy czy czujemy się kochani i akceptowani ❤️

Pięknie zilustrowany i zobrazowany przekrój społeczeństwa z odpowiedziami na mnóstwo pytań, być może takich, jakie jeszcze nie zostały zadane przez nasze dzieci.

Różni nas tak wiele i to jest piękne. Nie ma dwóch takich samych osób, takich samych charakterów, chociaż wiele można nas łączyć. O różnicach i i tym co wspólne przeczytacie w książce "Pięknie się różnimy".

Kolor skóry, zainteresowania, kultura, cechy szczególne, to zaledwie garstka tego, czym możemy się różnić od osób z naszego otoczenia. Jeśli weźmiemy pod uwagę kolejne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
237
235

Na półkach: ,

"Pięknie się różnimy. I w tym tkwi nasza wielka siła!"
.
Jakaż to jest wartościowa książka! Obowiązkowa w każdym domu oraz każdej placówce przedszkolnej, a nawet szkolnej. Co w niej takiego wspaniałego? Wszystko!

Począwszy od treści, która mądrze pokazuje dzieciom, jak pięknie się różnimy. Udowadnia, że różnice między ludźmi niekoniecznie dzielą społeczeństwo, a łączą, dając prawdziwą lekcję życia. Od siebie nawzajem możemy się wiele nauczyć pod warunkiem, że będziemy dla siebie życzliwi bez względu na pochodzenie, wyznawaną religię czy ułomność. Gdy szerzej otworzymy oczy, dostrzeżemy więc nie tylko różnice, ale i wspólny mianownik.

Autorka podzieliła książkę na 20 ważnych tematów. Przeczytamy o płci oraz osobach niebinarnych, o modelach rodzin w tym o rodzinie zastępczej i adopcji, o poczuciu przynależności, o niepełnosprawności intelektualnej i fizycznej, o trudnościach w nauce i dysfunkcjach z tym związanych. Dowiemy się też nieco o spektrum autyzmu: jak dzieci autystyczne postrzegają świat i jakimi cechami się wyróżniają. Poznamy różne fascynujące kultury, grupy etniczne oraz pojęcie rasizmu, z wyczuleniem na te nieodpowiednie zachowania.

Autorka wielokrotnie podkreśla, iż każdy jest wyjątkowy, ważny i ma prawo do bycia sobą zawsze!
.
Książka została bogato zilustrowana. Jest kolorowo, przyjaźnie i różnorodnie. Możemy zaobserwować dzieci z charakterystycznymi cechami dla danych narodowości oraz te z niepełnosprawnością.
Pozycja wydana z dopracowaniem każdego szczegółu, ale czego innego spodziewać się można po serii "Akademia Mądrego Dziecka"?
Solidna twarda oprawa zagwarantuje książce dłuższą żywotność, a z pewnością zaglądać do niej będziecie niejednokrotnie.

To ważna książka, którą naprawdę warto mieć na uwadze. Jeśli tylko chcecie nauczyć swoje pociechy szacunku, tolerancji, empatii i wytłumaczyć różne kwestie związane z życiem społecznym, to koniecznie zapiszcie sobie ten tytuł!

"Pięknie się różnimy. I w tym tkwi nasza wielka siła!"
.
Jakaż to jest wartościowa książka! Obowiązkowa w każdym domu oraz każdej placówce przedszkolnej, a nawet szkolnej. Co w niej takiego wspaniałego? Wszystko!

Począwszy od treści, która mądrze pokazuje dzieciom, jak pięknie się różnimy. Udowadnia, że różnice między ludźmi niekoniecznie dzielą społeczeństwo, a łączą,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
898
195

Na półkach:

Jak to dobrze, że w czasach naszych dzieci wychodzi tyle wartościowych i mądrych książek. Uczą tolerancji, akceptacji inności, tego, że świat nie jest czarno-biały, ale pełen różnorodności. Książka Tracey Turner z ilustracjami Åsy Gilland „Pięknie się różnimy” to kolejna propozycja od @harperkids_polska w ramach serii „Chcę wiedzieć” Akademii Mądrego Dziecka.

Tym razem książka ujmuje temat różnorodności na bardzo wiele sposobów. Każdy jest wyjątkowy, nieważne skąd pochodzi, jaki ma kolor skóry, jest niepełnosprawny czy wychowuje się w rodzinie zastępczej. Mnogość tematów zachwyca. Tak wiele ujęto w tej książce, tak dużo niezwykle ważnych spraw. Tożsamość, pochodzenie, predyspozycje do nauki i odmienne postrzeganie świata - tak wiele nas różni, jednak różnice nie mają nas dzielić, tylko tworzyć piękny świat. Autorka dała nam, dorosłym, narzędzia do rozmowy z dziećmi na trudne, skomplikowane tematy dotyczące płci, przynależności etnicznej czy kulturowej.

Cała książka pokazuje, że świat może być piękny i przyjazny dla wszystkich. Jeśli nauczymy dzieci wzajemnego szacunku i życzliwości, wszyscy odnajdą w nim miejsce dla siebie. Doskonale ujęły to autorka i ilustratorka, ukazując świat bardzo różnych dzieci, które opowiadają o swoich korzeniach, zainteresowaniach, marzeniach. Jest to naprawdę niezwykła i ważna lektura, która uczy szerszego spojrzenia na otaczający nas świat.

Seria „Chcę wiedzieć” Akademii Mądrego Dziecka
Wiek czytelników: 5+
Liczba stron: 48

Jak to dobrze, że w czasach naszych dzieci wychodzi tyle wartościowych i mądrych książek. Uczą tolerancji, akceptacji inności, tego, że świat nie jest czarno-biały, ale pełen różnorodności. Książka Tracey Turner z ilustracjami Åsy Gilland „Pięknie się różnimy” to kolejna propozycja od @harperkids_polska w ramach serii „Chcę wiedzieć” Akademii Mądrego Dziecka.

Tym razem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1974
1621

Na półkach: , ,

Największą wartość mają dla mnie książki dziecięce, które nie tylko bawią, ale także uczą, więc zwracam na to baczną uwagę. W ostatnim czasie naszą domową biblioteczkę zasilił jeden niesamowicie wartościowy tytuł.

"Pięknie się różnimy" to tytuł uświadamiający, że wszyscy jesteśmy inni, ale tak samo ważni i potrzebni. Ta lektura dotyka ogromu ważnych tematów, jak niebinarność, różne typy rodzin (w tym adopcyjne, zastępcze oraz jednopłciowe),spektrum autyzmu, trudności w nauce, niepełnosprawność intelektualną i fizyczną, różne kultury czy poczucie przynależności.

Walory estetyczne znajdują się na najwyższym poziomie. Kolorystyka idealnie trafia w mój gust - jest kolorowo i przyjaźnie, aż miło patrzy się na poszczególne strony. Treść jest odpowiednio wyważona - nie jest jej ani za dużo, ani za mało, lecz w sam raz, aby dziecko dowiedziało się czegoś nowego, a jednocześnie nie znudziło się czytanym bądź słuchanym tekstem.

To fantastyczna lektura stanowiąca idealną motywację do przedyskutowania wielu istotnych tematów, o których niejednokrotnie nie wiemy, jak mówić z dziećmi, a taka książka pomaga w wyjaśnieniu pewnych kwestii. Najważniejsze, aby nie pozostawiać dzieci samym sobie po lekturze. Rozmowa jest zawsze najważniejsza.

Największą wartość mają dla mnie książki dziecięce, które nie tylko bawią, ale także uczą, więc zwracam na to baczną uwagę. W ostatnim czasie naszą domową biblioteczkę zasilił jeden niesamowicie wartościowy tytuł.

"Pięknie się różnimy" to tytuł uświadamiający, że wszyscy jesteśmy inni, ale tak samo ważni i potrzebni. Ta lektura dotyka ogromu ważnych tematów, jak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    40
  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    8
  • Teraz czytam
    2
  • Dziecięce
    2
  • Popularnonaukowe
    1
  • Dziecko
    1
  • Ulubione
    1
  • Franek i Janek
    1
  • Magdalena
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pięknie się różnimy


Podobne książki

Okładka książki Edek pomaga Thomas Brunstrøm, Thorbjørn Christoffersen
Ocena 10,0
Edek pomaga Thomas Brunstrøm, T...
Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Ocena 9,4
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...
Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,8
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 9,2
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...

Przeczytaj także