Smok mojego taty. Wydanie specjalne

Takie książki jak „Smok mojego taty” Ruth Stiles Gannett przywołują wspomnienia beztroskiego dzieciństwa. Są kolorowe, zaskakujące, wciągające i przenoszą czytelnika w magiczny, bajkowy świat, w którym wszystko jest możliwe. Zwierzęta mówią ludzkim głosem, przeżywają emocje i lubią słodycze. A mali chłopcy sami podróżują po świecie, jak nasz główny bohater Elmer Elevator.
Elmer jest małym chłopcem, ale odwagi mu nie brakuje. Kiedy od bezdomnej kotki dowiaduje się, że na Dzikiej Wyspie zwierzęta uwięziły młodego smoka, od razu organizuje akcję ratunkową. Pakuje do plecaka przydatne rzeczy (wśród nich są m. in. gumy do żucia, różowe lizaki i gumki recepturki…) i rusza do portu. Następnie wsiada na statek płynący w kierunku wyspy.

Chłopiec zdaje sobie sprawę, że jeśli zdoła uwolnić smoka, ziści się jego największe marzenie o lataniu. Zadanie nie należy do łatwych. Wyspę porasta gęsta dżungla, przez którą trzeba się przedzierać. W dodatku Elmerowi cały czas grozi niebezpieczeństwo ze strony dzikich zwierząt. Czy mimo tego uda mu się je przechytrzyć i uratować pasiastego smoka?
Więcej na blogu: https://frankobajanki.pl/smok-mojego-taty-ruth-stiles-gannett/

Nie uwierzysz, ale ta książka ma ponad 70 lat! I może to właśnie rocznik trochę wyjaśnia jej fenomen? Bo myślę sobie, że współcześnie otacza nas ogrom książek, które ścigają się w konkursie o laur najmądrzejszej książki dla dzieci. Takiej fikuśnej, która jednocześnie uczy, bawi, aktywizuje, wydaje dźwięki, po której można rysować, a nawet ją rwać. I jeszcze przemyci jakiś żarcik dla rodziców. A dla mnie najważniejszą rolą książki jest dawanie przyjemności z czytania. Pobudzanie wyobraźni, magiczne przeniesienie w czasie i przestrzeni. Autentyczna radość, dziecięcy zachwyt i wsiąknięcie w opowieść. To wszystko znajduję właśnie w „Smoku mojego taty”.

„Smok mojego taty” to „dzieło człowieka niespełna rozumu”
To historia pewnego taty, ale z czasów jego dzieciństwa i opowiedziana przez jego syna. Od razu napiszę, że to bardzo ciekawy zabieg, aby tatę pokazać jako dziecko. To po prostu dosyć zabawne. Tata więc dziwnym zbiegiem okoliczności (i za namową gadającej kotki) wyrusza na Dziką Wyspę. A po co? Aby uwolnić pasiastego smoka, którego leniwi mieszkańcy wyspy uwięzili i traktują jak środek transportu. Jak smok będzie wolny, tata wsiądzie na niego i polecą daleko, daleko. I tak też się stanie. Jednak zanim chłopiec odnajdzie smoka, zdąży dobrze poznać nietypowych tubylców. Będą to przeróżne zwierzęta (zazwyczaj wrogo nastawione),które chłopiec przechytrzy,

Tą opowieścią można się zachłysnąć. Bo jak zaczniesz ją czytać, to nie odłożysz, dopóki nie skończysz. Jej wyjątkowy czar powoduje, że na nowo odnajdziesz w sobie dziecko. To historia nieprawdopodobna, zabawna i fantastyczna, więc nie zastanawiaj się, jak to możliwe, że bohater był w tak dobrej formie, jedząc wyłącznie mandarynki. Nie filozofuj za dużo i nie doszukuj się podtekstów. Weź tę książkę taką, jaka jest. A jest wspaniała!

Jeszcze kilka słów o samym wydaniu. Bo ta niezwykła opowieść, dostała równie niezwykłą oprawę. A to dzięki wydawnictwu Skład Papieru, które w najnowszym wydaniu, obok oszałamiających kolorami ilustracji Heleny Perez Garcii, przypomina również grafiki i rysunki Ruth Chrisman Gannet z pierwszego wydania. Ubranie całości w elegancką, zdobioną złotymi tłoczeniami okładkę, powoduje, że „Smok mojego taty” nabiera jeszcze więcej niezwykłości.

Taką klasykę trzeba czytać i takich właśnie lektur życzę naszym dzieciom w szkołach.

Jak się spełnia marzenia? Czy potrzeba do tego wielkiego nakładu sił i zaangażowania? Czy spełnia się je o tak, po prostu? By spełnić marzenia wystarczy tylko chcieć, bo w końcu utkane są one z tej samej przędzy, co rzeczywistość. Chociaż czasem przydaje się mała pomoc i podpowiedź przypadkowo spotkanej kotki. 😉

Smok mojego taty to klasyczna, dziecięca historia, w której ojciec narratora, Elmer, przeżywa jako dziecko swoja największą przygodę, której celem było uratowanie smoka. I jest to książka, którą prawdopodobnie najbardziej doceniają małe dzieci. Jako osoba dorosła niestety miałam zbyt wiele dorosłych pytań, które delikatnie przeszkadzały mi w pełnym docenieniu tej historii. A mimo to, podobały mi się różne metody stosowane przez Elmera, aby powstrzymać zwierzęta przed atakowaniem go, i doceniam to, że fantastyczne elementy sprawiają, że książka wydaje się świeża, nawet po ponad 60 latach. Chyba po prostu nie czułam żadnego szczególnego emocjonalnego związku z historią lub jej głównym bohaterem. Natomiast jestem przekonana, że Smok mojego taty byłby doskonałą lekturą do czytania na głos dla młodszych, którzy są zainteresowani słuchaniem dłuższych historii. Rozdziały są na tyle krótkie, że można je przeczytać przed snem, a mnóstwo ciekawych ilustracji pomaga zapewnić kontekst i skupić młode umysły na historii. Nie bez powodu piszę o czytaniu na głos, ponieważ ono daje dzieciom wrażenie, że może i one mogłyby być spokrewnione z Elmerem i w raz z nim ruszyć na ratunek smokowi. Nie zrozumcie mnie źle, to nie jest zła książka, wręcz przeciwnie, jest ona fantastyczną przygodą, na którą ja zwyczajnie czuję się już za stara. Niemniej jednak, będę zachwycać się jej wydaniem, i cieszyć, że pomimo wielu innych książek o smokach, ta po tylu latach została wydana w Polsce i będzie radować czytelników z pokolenia na pokolenie.

Smok mojego taty to klasyczna, dziecięca historia, w której...

Jeśli lubicie książki w pięknych i eleganckich wydaniach, które dodatkowo zachwycają treścią i czyta się je wprost jednym tchem to zapraszam do lektury ,,Smok mojego taty" od @wydawnictwo_skladpapieru.

Pewien odważny młody chłopiec spotyka na swojej drodze podczas zimnego i deszczowego dnia starą bezdomną kocicę, która opowiada mu o Dzikiej Wyspie, na której uwięziony jest młodziutki smok. Chłopiec niewiele myśląc, zaczyna pakować plecak i postanawia wyruszyć w podróż, aby uratować bohatera tej opowiastki. Zabiera ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy: gumę do żucia, różowe lizaki, szkła powiększające, pusty worek na ,żurawinę' i wiele wiele innych ciekawych rzeczy.
I przyznaję, że na początku bardzo mnie zdziwiło, co chłopiec pakuje do plecaka ale.... podczas lektury tej magicznej powieści wszystko okazało się być bardzo potrzebne!

Chłopiec na swojej drodze spotkał wiele niebezpiecznych zwierząt- tygrysy, lwa, nosorożca, goryla, małpki, krokodyle. Jednak podczas każdego spotkania wykazał się ogromną odwagą i pomysłowością dzięki czemu dotarł do malutkiego smoka.

Czy udało mu się go uratować?
Musicie koniecznie sięgnąć po tą książkę, żeby znaleźć odpowiedź ...

Bardzo serdecznie polecam Wam tą wyjątkową książeczkę...

"Smok mojego taty" pierwszy raz światło dzienne ujrzał ponad 70 lat temu, bo w roku 1948 i niemal od razu został okrzyknięty mianem klasyki gatunku. Pokochały go dzieci na całym świecie, a sama publikacja zdobyła wiele nagród. Czy mimo upływu lat opowieść nadal zachwyca i porywa dziecięce serca?
Elmer będąc małym chłopcem, marzył o tym, by móc latać gdzie tylko zapragnie. Za sprawą znalezionej bezdomnej kotki dowiaduje się o Dzikiej Wyspie. Miejsce to dość tajemnicze i nieodwiedzane przez ludzi, porośnięte jest gęstą dżunglą i zamieszkałe przez dzikie zwierzęta. Ponadto na wyspie więziony jest młody smok, który zostaje zmuszany do przeprawiania zwierząt z jednej strony rzeki na drugą. Elmer na wieść o smoku nie traci czasu, pakuje do plecaka z pozoru dziwne przedmioty i pewnej nocy wymyka się z domu. Rusza na pomoc bezbronnemu smokowi! Droga wcale nie jest łatwa, chłopiec co rusz trafia na przeszkody, a groźne i wygłodniałe zwierzęta wychodzą mu na spotkanie. Jak Elmer poradzi sobie z dotarciem do celu? Czy smok zazna wolności i opuści z ulgą Dziką Wyspę?
Cała historia jest nieprawdopodobna, ale w tym tkwi właśnie sekret dziecięcej i nieograniczonej wyobraźni, dzięki której pokonać można nawet najgroźniejsze stworzenia. Pełna emocjonujących przygód opowieść mocno wciąga oraz trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej kropki. Pokazuje dzieciom, że warto wierzyć w siebie i spełniać marzenia wytrwale dążąc do celu!
Odwaga, spryt, a także mądrość Elmera czynią z niego małego bohatera, udowadniając jednocześnie, że dobre serce i pomocna dłoń jest na wagę złota.

Gdy sięgnęłam po książkę, od razu zachwyciło mnie to piękne wydanie. Twarda oprawa z błyszczącym srebrnym tytułem oraz zdobieniami przy grzbiecie robią niesamowite wrażenie! Treści dopełniają oryginalne monochromatyczne grafiki stworzone przez macochę autorki, przeplatające się z barwnymi ilustracjami Heleny Perez Garcii.

Niedługie rozdziały pozwalają na czytanie książki "na raty" co zdecydowanie sprawdzi się przy wieczornym rytuale.

Pierwsze wydanie tej książki jest z 1948 roku, ale niech Was to nie zmyli... Opowieść jest ponadczasowa i pokazuje moc wyobraźni i kreatywności!

Książka to pełna przygód historia o chłopcu o imieniu Elmer, który chciał uratować smoka... Gdy pewnego dnia Elmer usłyszał opowieść pewnej kotki o uwzięzionym smoku na Dzikiej Wyspie, nie zwlekając długo, spakował plecak i wyruszył na jego poszukiwania. Po drodze napotyka groźne, dzikie zwierzęta, które co rusz wyczuwają jego obecność na wyspie i próbuje go złapać. Czy im się to uda? Czy Elmer uwolni smoka i zyska przyjaciela?
Przeczytajcie koniecznie!

Książka zachwyciła mnie intrygującą historią, która zachęca (wręcz zmusza Cię!) to dalszego czytania. Uczy kreatywnego myślenia i wychodzenia poza schemat. Pokazuje kreatywne sposoby rozwiązywania problemów. Bo muszę Wam powiedzieć, że Elmer wykazywał się dużym sprytem i kreatywnością w próbie uwolnienia smoka z rąk dzikich zwierząt!

Wydanie książki- przepiękne! Trudno oderwać się od tych kolorów, ilustracji i od samej lektury.

Książka sprawdzi się jako lektura dla dzieci 5+. Można ją czytać w domu, przedszkolu, w szkole dla dzieci z edukacji wczesnoszkolnej.

Cała recenzja wraz ze zdjęciami: https://bluefingersbywiola.blogspot.com/2022/08/smok-mojego-taty-klasyk-literatury.html

Głównym bohaterem książki jest Elmer. Pewnego dnia poznaje on kotkę, która opowiada mu historię młodego smoka uwięzionego na Dzikiej Wyspie. Chłopiec nie zastanawia się długo i wyrusza w podróż statkiem.

Przy poszukiwaniu Dzikiej Wyspy, a później smoka towarzyszy Elmerowi wiele problemów - od siedmiu tygrysów po nosorożca czy goryla.

Koniec końców dzięki swojemu sprytowi oraz spakowanym rzeczom z plecaka udaje mu się cało i zdrowo odnaleźć smoka.

Ta książka to naprawdę zestaw ciekawych historii - nie za długich, przeplatanych pięknymi ilustracjami, które niejedno dziecko zaciekawią. Historie intrygują i zachęcają do dalszego czytania. Dziecko cały czas zastanawia się w jaki sposób chłopiec może poradzić sobie z problemami, kiedy dotrze i czy w ogóle dotrze, by uratować smoka.

Myślę, że okładka również zasługuje na chwilę uwagi - jest prześliczna, a książka porządnie i starannie wykonana.

Koniec końców dzięki swojemu sprytowi...

Ostatnio nakładem Wydawnictwa Skład Papieru ukazała się wyjątkowa książka dla dzieci „Smok mojego taty”. 🐲🐉🧑 To wspaniała, pełna przygód opowieść o chłopcu, który chciał uratować smoka. Bohaterem jest tata narratora, który opowiada o przygodach rodzica. Pewnego dnia Elmer dowiaduje się od pewnej kotki, że na Dzikiej Wyspie jest przetrzymywany w niewoli młody smok. Nie waha się ani chwili - postanawia spakować się i wyruszyć w podróż, aby go uratować. Musi dostać się na statek, który dowiezie go na tajemniczą wyspę, gdzie uda mu się podróżować wykorzystując zabrane przedmioty. Wyspa jest prawie przedzielona na pół przez rzekę, a dostępu bronią dzikie zwierzęta. Cała opowieść robi ogromne wrażenie. Chłopiec krok po kroku pokonuje różne przeszkody, aby dotrzeć do celu. Co potrzebne mu będzie do przeżycia, czy uda mu się uwolnić smoka, a potem powrócić do domu? O tym przeczytacie właśnie w tej niezwykłej książce, której wydanie specjalne jest olśniewające. 😍 Pełna recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/07/smok-mojego-taty-wydanie-specjalne.html

Podróż, która zrodziła się z marzenia o lataniu.

Na Dzikiej Wyspie mieszka Smok. Ale oprócz niego są tam również inne zwierzęta: nosorożec, lew, tygrysy i krokodyle. I jak to w baśniach nie bywa, to smok jest dobry i zniewolony, a zwierzęta leniwe i podejrzliwe. Więżą smoka i nie pozwalają mu latać.

Kiedy bohater książki Elmer słyszy opowieść o nieszczęśliwym smoku, postanawia ruszyć mu na ratunek. Kieruje się odwagą, dobrym sercem, troską o smoka. Podejmuje więc decyzję i za namową kotki rusza na wyspę. Spotkają go tam niesamowite przygody, niebezpieczne, a jednak fascynujące. Po kolei trafia na różne zwierzęta, które powoli zaczynają się orientować, że coś jest nie tak, a ich dotychczasowy spokój może zostać zburzony.

Książka Ruth Stiles Gannet „Smok mojego taty” ukazała się po raz pierwszy w 1948 roku. Teraz za sprawą wydawnictwa @skladpapieru otrzymujemy ją w polskiej wersji językowej (tłumaczenie: Adam Pluszka). W wydaniu tym znalazły się zarówno oryginalne ilustracje monochromatyczne, opracowane przez Ruth Christman Gannett, jak i nowe namalowane przez Helenę Perez Garcię. Całość tworzy niezwykłą książkę, pobudzającą wyobraźnię dzieci - o niesamowitych podróżach oraz fantastycznych zwierzętach. Dzięki takim książkom jak „Smok mojego taty” mali czytelnicy mogą wierzyć w magię miłości i przyjaźni.

Książka nagradzano oraz wpisano na listę „100 najlepszych książek dla dzieci wybranych przez nauczycieli”.

Wiek czytelników: 5+
Liczba stron: 48

Podróż, która zrodziła się z marzenia o lataniu.

Kiedy bohater książki Elmer słyszy opowieść o nieszczęśliwym smoku,...

Audiobook

Audiobook