Rok w lesie. Wiewiórka

Okładka książki Rok w lesie. Wiewiórka Emilia Dziubak, Katarzyna Piętka
Okładka książki Rok w lesie. Wiewiórka
Emilia DziubakKatarzyna Piętka Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Rok w lesie literatura dziecięca
28 str. 28 min.
2021-09-15
28 min.
dziecko las zwierzęta

Okładka książki Rok w lesie. Zasypianka Emilia Dziubak, Tomasz Plebański
Rok w lesie. Z... Emilia Dziubak, Tom...
Okładka książki Szpinakowa Staruszka Emilia Dziubak, Emma Karinsdotter, Martin Widmark
Szpinakowa Sta... Emilia Dziubak, Emm...
Okładka książki Dinks Emilia Dziubak, Martin Widmark
Dinks Emilia Dziubak, Mar...

Cudowna książka dla najmłodszych

Cudowna książka dla najmłodszych

Książeczka angażująca dziecko do aktywności fizycznej. Krótko, ale ciekawie.

Książeczka angażująca dziecko do aktywności fizycznej. Krótko, ale ciekawie.

Prześliczna ,mała kartonowa książeczka w sam raz dla maluchów. Ta część poświęcona jest złotej polskiej jesieni.
Książka przypomina trochę ,,Złodzieja liści'' Alice Hemming
czy ,,Wiewiórki, które nie chciały się dzielić '' Bright Rachel , Fielda Jima.

Akcja toczy się w lesie. Główną bohaterką jest wiewióreczka.
To za nią podążamy przez malowniczy las pełen czerwieni,
żółci, pomarańczy, brązu i ich odcieni.
Najpierw budzimy rudzielca w dziupli i okazuje się ,że kołderką do spania był jej własny ogon, wielka puszysta kita.
Podążamy za jeszcze trochę rozespaną wiewiórką. Obserwujemy przy tym inne leśne zwierzątka jak borsuki, dziki i ptactwo.
Przy okazji do koszyka wkładamy zebrane po drodze grzyby.
Pełno skarbów jest jesienią w lesie.
Wiewiórka chciałaby coś przekąsić, rozgląda się za leszczynowym orzeszkiem. Próbuje rozgarniać liście.
Udało się! Jednak znalazła.

Jeżeli chcecie iść dalszym tropem wiewiórki przez las , podpatrywać ją i towarzyszyć jej przez cały dzień ,zapraszam do wspólnego czytania i oglądania przecudnych kolorowych ilustracji.

Wspaniała rozrywka z dzieckiem was czeka, gdyż możemy naśladować wspólnie zwierzątko tzn. rozgarniamy z nim liście, klepiemy się po brzuszku po smacznym orzeszkowym śniadanku ,naśladujemy skoki wiewiórki czy korzystamy z onomatopei jak np. kap kap - odgłosy deszczyku.
Jeżeli nie macie pod ręką ususzonych kolorowych liści ,nic prostszego jak rozbudować zabawę o ich wycinanki.
Miłej zabawy!

A tak już poza lekturą. Spotkanych w prawdziwym lesie zwierzątek nie można zaczepiać ani dotykać.

Książka przypomina trochę ,,Złodzieja liści'' Alice Hemming
czy ,,Wiewiórki, które nie chciały się dzielić '' Bright Rachel , Fielda Jima.

Akcja toczy się w lesie. Główną bohaterką jest wiewióreczka.
To za nią podążamy przez malowniczy las pełen...

Pięknie wydana książeczka, która aktywizuje małego odbiorcę do zabawy i czytania.

Nie ma w naszym domu serii, która odniosłaby większy sukces niż „Rok w”, a wśród książeczek „Rok w lesie”. Ilość zwierząt, różnorodność zajęć w czasie różnych pór roku, żywotność zwierząt i niesamowite bogactwo gatunków zamieszkujących lasy skutecznie przyciągnęło uwagę córki. Szybko nauczyła się nazw wszystkich zwierząt, zapoznała się z miesiącami, odkryła różnice między porami roku. To sprawiło, że na każdą nowość związaną z tą publikacją czekamy z niecierpliwością. Pojawienie się memo i puzzli było strzałem w dziesiątkę. Do tego małe publikacje z różnymi bohaterami pozwalają na kolejne przenoszenie w świat przygód ulubionych bohaterów. Zwykle tym czytaniu towarzyszą zabawy z pluszakami przedstawiającymi bohaterów. I tu te małe publikacje okazały się bardzo pomocne, bo zamiast zabierać na spacer wszystkie łosie, zające, i inne borsuki czy wiewiórki, żeby pochodziły z książką mamy teraz małe publikacje z jednym bohaterem, więc idzie z nami jeden pluszak. Chyba każda matka wie, jaka to różnica wziąć na spacer całą armię zbójów, a iść tylko z jednym. Takie ułatwienie mamy już od roku i od tego czasu lepiej poznajemy poszczególnych bohaterów. Na pierwszy ogień poszedł borsuk i wiewiórka, czyli dwa zwierzaki prowadzące całkowicie odmienny tryb życia, a przez to przy okazji uświadamiający, że różnorodność i odmienność w przyrodzie to norma. Teraz w sprzedaży pojawiły się opowieści o bobrze i niedźwiedziu.
Książeczki są małe, poręczne, tekturowe i bardzo dobrze klejone, co przy młodszych czytelnikach ma wielkie znaczenie. Do tego zawierają ilustracje znanej czytelnikom Emilii Dziubak uzupełnione tekstem Katarzyny Piętki. O ile „Rok w lesie” na ilustracji i dziecięcej spostrzegawczości tu mamy też i czytankę, ale nie jest to nudna opowieść o życiu głównych bohaterów poszczególnych publikacji tylko czytanki zachęcające do aktywnego udziału, wykonywania ćwiczeń. I w ten sposób w czasie lektury możemy zaobserwować, czy nasze dziecko rozumie polecenia, potrafi je wykonać oraz pokażemy, że wchodzenie w świat liter to nie tylko nudne siedzenie, bo czasami trzeba rozgarnąć liście, pogłaskać stronę lub dmuchać, coś powiedzieć, klasnąć w dłonie, stuknąć w pniak i tak dalej. A przy okazji poznajemy życie zwierząt w porze roku, która nam obecnie towarzyszy. Wchodzimy w las pełen kolorów i smakołyków dla zwierząt, których główna aktywność toczy się wokół gromadzenia zapasów: jedne muszą je zakopać, a inne zebrać w sobie. Każdy sposób na przetrwanie jest dobry, jeśli dostosowany jest do określonego gatunku.
W świat niedźwiedzia wchodzimy, kiedy jeszcze jest zimno, dookoła śnieg, a skrzeczące sroki budzą go. Trzeba zasnąć, aby przespać całą zimę. Kiedy już to nastąpi udamy się z nim na poszukiwania. I nie będą to pierwsze ślady wiosny tylko smakołyki. Niedźwiedź przekąsi larwy, ryby. Z czasem ta dieta będzie bogatsza i bardziej urozmaicona.
Z opowieści dowiemy się, w jaki sposób ostrzegać niedźwiedzie o naszej obecności (żebyśmy sobie wzajemnie nie wchodzili w drogę),co robić, żeby lasy były dla nich bezpieczne. Poznamy owoce leśne, zwyczaje tych zwierząt. Młodzi czytelnicy mają tu całkiem sporo ćwiczeń, sprawiających, że czytanie będzie miłą zabawą.
W naszym domu wszystkie te małe, krótkie opowieści zostały bardzo dobrze przyjęte. Do tego córka wyciągnęła z nich wnioski i już nie ciągnie swojego pluszowego borsuka w dzień na spacer. On ląduje w łóżku i ma spać, a na spacer idzie wiewiórka, która tak jak bohaterka książki zbiera orzechy, przykrywa je liśćmi, gromadzi małe i duże zapasy kasztanów, żołędzi. Daje też odpocząć niedźwiedziowi i śpiewa mu, żeby mógł sobie pójść, gdyby nie chciał towarzystwa. A bóbr przynosi sobie gałązki na żeremie.
Jak widzicie te publikacje mogą zainspirować dzieci do zabawy, ale też zachęcić do podglądania przyrody, uświadomić, dlaczego jedne zwierzaki można bez problemu spotkać w dzień w lesie, a innych nie. Ruch w czasie lektury jest ważnym elementem terapeutycznym: z jednej strony oswajamy dzieci z czytaniem i dłuższym utrzymywaniem koncentracji, a z drugiej uczymy wykonywania poleceń, sprawdzamy ich poziom rozumienia tekstu, umiejętności wykonania określonych ruchów. Jest to bardzo ważna umiejętność, którą warto rozwinąć w dziecku przed pójściem do przedszkola. W przypadku dzieci z deficytami, problemami z mówieniem i czytaniem niedługi tekst skutecznie zachęci do samodzielnego czytania, a same ilustracje będą świetną inspiracją do tworzenia portretów tych zwierząt i ćwiczenia przez młodych rysowników ręki. Zdecydowanie polecam!

Ilustracje Emilii Dziubak + kilka faktów dotyczących wiewiórek? Strzał w dziesiątkę dla mnie - mamy.
Moja córka zaś woli (1,5 roku) za (domyślam się, że poniższe cechy ją ujęły):
- mały format, bo łatwo się nosi i "czyta" samej
- aktywności, bo można wołać, skakać i chować się przed deszczem
- przyjemną, lekką opowiastkę na 5 minut czytania dzięki czemu w godzinę można ją przeczytać aż 12 RAZY POD RZĄD!!!!1JEDEN!! :D

Jednym słowem - lubimy. Fajnie, jak dziecko już zna książkę czy puzzle z cyklu "Rok w lesie". Ale nie jest to konieczne.
Dobrze się za to komponuje z drugą małą książeczką w podobnym stylu: "Rok w lesie. Borsuk"

Mam nadzieję, że to nie koniec przygód leśnych zwierzątek

Moja córka zaś woli (1,5 roku) za (domyślam się, że poniższe cechy ją ujęły):
- mały format, bo łatwo się nosi i "czyta" samej
- aktywności, bo można wołać, skakać i chować się przed deszczem

"Rok w lesie. Wiewiórka" to przepiękna kartonowa książeczka dla najmłodszych, która zachwyci również starszych czytelników. Największą zaletą jest przewaga pasjonujących, wielobarwnych, jakże uroczych ilustracji nad treścią, jaka bezsprzecznie odznacza się ciepłem oraz czułością. Książeczka wyróżnia się potężnym ładunkiem emocjonalnym, który angażuje wszystkie zmysły malucha. Magnetyzm ten udzieli się także rodzicom dzieci, bez wątpienia, będą oni przeglądać kartki z nieopisanym zachwytem.

Obie książeczki z serii zaczynają się podobnie, czytelnik spotyka śpiące zwierzątko, które musi obudzić. Następnie poznajemy ich zwyczaje, a także las, w którym mieszkają. Już sam wstęp pokazuje, że nie są to zwykłe opowiastki, ale silnie angażujące lektury, zachęcające do wielu czynności. Począwszy od pobudki, poprzez głaskanie się po brzuszku czy zdmuchiwanie liści, aż do skakania czy przytulania bliskich, od samego początku aż do finału czytelnik bierze aktywny udział, dzięki czemu odbiera historyjkę całym sobą, błyskawicznie przyswaja informacje oraz silnie angażuje się z naszkicowanymi postaciami.

Książeczka są niewielkiego formatu, idealna dla małych rączek. Solidne wykonanie sprawia, iż bez obaw możemy ją wręczyć maluchom. Na uwagę zasługuje również większa czcionka, a także oznaczenie literek różnymi kolorami, co skutecznie zachęca dzieciaczki do samodzielnej lektury. Filarem tej serii jest bezsprzecznie zachwycająca szata graficzna, przesycona cudownym jesiennym klimatem. Obrazki nie tylko przykuwają uwagę, ale też rozwijają spostrzegawczość oraz koncentrację. Nakreślone ćwiczenia natomiast, angażują czytelnika wyjątkowo silnie, sprawiają mu mnóstwo radości, zabawy i satysfakcji.

Te bajecznie zilustrowana książeczka przybliży wam fakty z życia uroczej wiewiórki oraz uwrażliwią na otaczający nas świat. To doskonałe połączenie książki obserwacyjnej z aktywnym czytaniem nie tylko pobudza wyobraźnię, ale również rozwija spostrzegawczość czy zdolność logicznego myślenia. Polecamy całym sercem!

• Dziecięce
  • Żłobek