(nie taki) Krótki przewodnik po lokalnej Polsce

1984

W swojej klasie bezkonkurencyjna! Po jej lekturze od razu chce się ruszać w podróż. Uwielbiam takie książki polecające nieoczywiste miejsca, dające masę wskazówek i porad. Uwielbiam podróżować i szukać nowych inspiracji. A ta książka na pewno będzie moją inspiracją!

Bardzo wartościowa gruba książka. W środku dużo ciekawych adresów, porad. Wraca się do niej przy okazji wyjazdów: w środku info na temat każdego z 16 województw, nic nie zostało pominięte. Polecam, czekam na więcej publikacji

W ostatnich latach zmagamy się z oddziaływaniem coraz większej ilości bodźców, które diametralnie potrafią odmienić, wydawałoby się dokładnie zaplanowany i skrupulatnie poukładany nasz świat. Pandemia chińskiego koronawirusa, wszechobecne zalecenia zachowania dystansu czy dynamiczne wahania gospodarcze (w większości niestety negatywne) zmieniają ludzkie priorytety, nawyki i życiowe wybory. W dużej mierze dotyczy to wszystko turystyki i form spędzania czasu wolnego. Wszelkie badania i obserwacje pokazują, że czy to z powodu obaw czy po prostu z braku laku, wolimy spędzić urlop w naszym kraju, chętniej przy tym sięgając po lokalne produkty i korzystając z usług rodzimych firm, a unikając tzw. „sieciówek” oferujących często tandetną (nomen omen) chińszczyznę. Naprzeciw pojawiającym się oczekiwaniom wyszła firma „nearB.”, za sprawą której pojawiła się interesująca inicjatywa w postaci strony internetowej, darmowej aplikacji mobilnej i drukowanej publikacji (wydanej w 2022 roku) pt.: „(nie taki) krótki przewodnik po lokalnej Polsce”, której redakcją zajęły się Agnieszka Jasek i Agnieszka Krysa. To wszystko traktuje o lokalnych firmach i biznesach, prowadzonych z pasją i zaangażowaniem, do których warto zajrzeć podróżując po rozmaitych zakątkach Polski.

Sam przewodnik jest wartością unikalną, na wskroś nietypową i kolokwialnie rzecz ujmując, jest „strzałem w dziesiątkę” dla pragnących lokalności o wysokiej jakości w poszczególnych regionach kraju nad Wisłą, czy też dla prawdziwych patriotów, którzy wyznają zasadę wspierania polskości i rodzimych przedsiębiorców najlepiej na każdym kroku (a jeśli ktoś utożsamia się z obiema grupami, to jest to już „strzał w setkę”!). Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie po okładce i grubości (560 stron),że jest to kolejna „kobyła”, która w najdrobniejszym szczególe opisuje zabytki i atrakcje położone z dala od wielkich aglomeracji. I tu można się pomylić! Taką obszerność ten przewodnik zawdzięcza faktowi, że Polacy potrafią być przedsiębiorczy i z sukcesem mogą rozwijać działalność w swojej małej ojczyźnie. Publikacja prezentuje wybrane miejsca tworzone przez ludzi, którzy oddają całe swoje serce po to, by każdego dnia jak największa rzesza klientów wychodziła zadowolona z lokalu sprzedającego miód, warzywa, ciasta, wina czy wędliny, serwującego dania wprost rozpływające się w ustach, albo oferującego usługi kosmetyczne. Choć każda z tych firm jest inna, ma swoją odrębną historię powstania, różną receptę na sukces czy profil docelowego odbiorcy, to wszystkie te podmioty łączy to, że nie należą do żadnej wielkiej, międzynarodowej sieci, której lokale w każdym kraju wyglądają tak samo. Ponadto, miejsca te są tworzone przez rodziny lub przyjaciół, którzy mogą na sobie polegać i po prostu grają wspólnie do jednej bramki.

To wszystko wymagało odpowiedniego pogrupowania i skategoryzowania w kilku aspektach. Zespół „nearB.” zrobił to w sposób logiczny, bowiem publikacja została podzielona na szesnaście rozdziałów – i jak łatwo można się domyślić – każdy z nich odpowiada kolejnemu województwu wedle kolejności alfabetycznej. Rozdziały rozpoczynają się od jednostronicowej charakterystyki i lokalizacji danego regionu, mającej na celu wprowadzenie czytelnika w tutejszy klimat. Na następnej stronie umieszczono spis treści lokalnych firm z poszczególnych województw, które to dostąpiły zaszczytu umieszczenia ich w książce. Dalej przechodzimy już tylko do sedna sprawy. Jak korzystać z informacji podanych każdorazowo przy prezentacji każdej z firm zostało wytłumaczone na pierwszych stronach przewodnika, więc po zapoznaniu się z instrukcją już tylko od czytelnika zależeć będzie interpretacja wiadomości i ewentualny zachwyt nad daną miejscówką. Opiera się to o nazwę firmy (podaną wytłuszczonym drukiem),jej hasło reklamowe, opis działalności (krótka i zwięzła forma subtelnej reklamy ,odpowiadająca na pytania: dlaczego my? co nas wyróżnia?) informacje o gospodarzu/gospodarzach miejsca (co niejako pozwala poznać twórców-pasjonatów jeszcze przed przybyciem tamże),krótki komentarz o podmiocie od zespołu „nearB.”, interesujące ciekawostki, grafiki z hasłami oddającymi charakter firmy (np. rodzinna firma, miejsce spotkań, stare receptury),subiektywną tzw. skalę lokalności (każdy podmiot mógł uzyskać od „nearB.” maksymalnie 20 punktów, a czynnikami wpływającymi na ich przyznanie były m.in. zdobyte certyfikaty i nagrody, staż prowadzenia działalności czy wpływ na rozwój turystyki),kilka kolorowych zdjęć i umieszczony zawsze w prawym dolnym rogu prezentacji firmy – kod QR (skanując go swoim telefonem zostajemy przeniesieni do profilu miejsca na stronie nearb.pl, gdzie otrzymujemy garść dodatkowych informacji). Pod opisem są jeszcze podane dane adresowe wraz z numerem telefonu, i tu mały mankament – niestety te informacje zostały zaprezentowane zbyt małą czcionką, a przynajmniej nazwa miejscowości winna zostać umieszczona (wytłuszczonym drukiem) tuż obok nazwy firmy, dla lepszej czytelności i orientacji. Na szczęście dane lokalizacyjne są łatwo dostępne po zeskanowaniu kodu QR (na stronie znajduje się mapa Google na której zaznaczono miejsce działalności firmy). W każdym z rozdziałów znajdują się jeszcze tematyczne strony bonusowe: „Co tu robić?”, „Jak smakuje (województwo)?”, „Zatrzymaj ten moment – 10 pomysłów na zdjęcia” i „Travel Checklist Challange”, które są dodatkowymi subiektywnymi ciekawostkami i propozycjami od autorek.

Przewodnik generalnie nie zawiera większych błędów, zdarzają się drobne wpadki redakcyjne w postaci np. braku myślnika w nazwach miast zdrojowych (Szczawno Zdrój, Lądek Zdrój) czy użyciu sformułowania „Na Małopolsce (…)” zamiast „W Małopolsce”, ale to wszystko jest tylko we wstępach do rozdziałów. Sama treść zasadnicza – bardzo dobra, jest napisana przejrzystym, luźnym, acz wzbudzającym zainteresowanie językiem, który „nie zanudza” jak to czasem bywa w klasycznych przewodnikach, a co więcej, czytelnik może odnieść wrażenie, że poddał się lekturze relacji od dobrej znajomej, która zwłaszcza w części ze wskazówkami (tzw. tipami) dzieli się z nami sekretną wiedzą! Na koniec – wyrazy uznania dla zespołu „nearB.” za stworzenie pierwszej takiej pozycji na naszym rynku wydawniczym, co wymagało dużego nakładu pracy i przemierzenia Polski wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu lokalności. Efektem tego został „(nie taki) krótki przewodnik po lokalnej Polsce”, czyli publikacja dzięki której poznamy restaurację z kuchnią libańską w Kazimierzu Dolnym; zawsze świeże i lokalne słodkości (które można skosztować w lokalu gdzie grana jest muzyka na żywo) z pracowni cukierniczej w Andrychowie; Lawendową Osadę w Przywidzu, w której można wypocząć w Lawendowych Chatkach czy Lawendowym Glampingu rozkoszując się przy tym… przetworami z lawendy, oraz setki innych, niezwykłych miejsc, dostępnych dla każdego kto tylko pragnie poznać polskie lokalności!

wartościowy przewodnik, dobre rady w środku, ciekawe adresy lokalnych firm :) polecam również ich aplikację mobilną

Polecamy! Jesteśmy w Przewodniku - książce oraz aplikacji mobilnej, zapraszamy do Międzyzdrojów do CARMEN :)

Jesteśmy w środku; zapraszamy do naszego lokalu w Jastarni oraz polecamy książkę:) wartościowy przewodnik

Wspaniała lektura dla wszystkich kochających lokalność, tutaj znajdziesz wyjątkowe miejsca i ludzi którzy je tworzą, zwiedzaj odkrywaj i doświadczaj, gorąco polecam Tymoteusz

Doskonały przewodnik po Polsce. Wiele nieznanych ciekawostek praktycznie w każdym rejonie Polski. Polecam

Dobry przewodnik dobrze zrobiony . Osobiście już odwiedziłem kilka miejsc i faktycznie jest tak jak opisane . Polecam dla tych , którzy szukają fajnych sprawdzonych miejsc . Dodatkowo fajnie , że to lokalne polskie firmy o których nie wszyscy wiedzą . Polecam

Przewodnik, dzięki któremu poznacie nietypowe miejsca, których wcześniej nie znaliście. Na końcu każdego rozdziału znajdziecie checklistę województwa, polecam każdemu spragnionemu lokalnych miejscówek :)

• Dookoła świata
  • .2022