Glatz. Goliat

Okładka książki Glatz. Goliat Tomasz Duszyński
Okładka książki Glatz. Goliat
Tomasz Duszyński Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Glatz (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Glatz (tom 4)
Sine Qua Non
2022-06-08
2022-06-08
literatura polska Glatz zabójstwo tajemnica śledztwo intryga historia

Ciało obce

Ktoś zabija ludzi inspirując się obrazami namalowanymi na podstawie wizji księdza, który popełnił samobójstwo skacząc z wieży kłodzkiej katedry. Franz Koschella, mimo pracy w kłodzkiej obyczajówce, zostaje włączony do sprawy po znalezieniu kolejnych zwłok i odkryciu, że tajemnicze zabójstwa związane są w czasie z pojawieniem się w mieście nowej grupy przestępczej. Czy pojawienie się kapitana Kleina zwiastuje nowe kłopoty?
Glatz ma swój urok. Piękne miasto, ciekawa intryga i świetnie skonstruowani bohaterowie to ogromne zalety tej książki. Szkoda, że Klein zaczyna grać w tej serii trochę drugie skrzypce i większość uwagi poświęcona jest Franzowi, a zwłaszcza jego zmaganiom z intrygami wewnątrz kłodzkiej policji. Wadą jest też to, że wydawca przyoszczędził na korekcie. Błędów jest dużo, co skutecznie rozprasza w trakcie czytania, a szkoda, bo Tomasz Duszyński pisze naprawdę pięknie.

Daje 6, według mnie jest to najsłabsza część. Mnogość nazwisk, autor za bardzo skupił się na policjantach. Momentami książka bardzo mnie irytowała. Jednak czekam na kolejną.

Czwarta część serii o Glatz. W moim odczuciu spójna z resztą, ale widzę też zmianę i rozwój pisarza. Akcja skupia się w Kłodzku, wielka historia nie jest tak wyraźnym punktem odnoesienia jak w innych częściach, liczy się Glatz i jego prowincjonalne piekiełko. Intryga jest wielowymiarowa, rozbita na kilka wątków, z elementami onirycznych narkotycznych wizji, które budują atmosferę grozy i sprawiają, że wszystko robi się nieoczywiste, wizyjne. Tło obyczajowe oraz topografia miasta jakby mniej dokładnie są rysowanie, nieco mniej poświęca się im uwagi i przestrzeni, za to ładnie i w nieoczywisty sposób rozrasta się psychologia postaci i uniwersalne relacje, gry wartości i napięć między bohaterami. Na drugim planie naprawdę ładne, dojrzale prowadzone wątki miłosne, świetnie zbudowany, poruszakący tragizm jednego z bohaterów. Literacko jest to powieść bogatsza niż wcześniejsze części, choć nadal jest to świetny kryminał retro. Wątki mafijne, szaleńcze wizje, walka o władzę w mieście i narastajacy kryzys lat 20. w Niemczech, społeczne napięcia, psychopatyczne okrucieństwo i manipulacje, kradzieże i zemsta - intryga rozpina się gdzieś pomiędzy. Koschella i Klein pracują osobno, ale wyrastają na równorzednych partnerów. Zmieniają się, dojrzewają jako ludzie. Drugi plan mocny, wyrazisty, bardzo dobrze zbudowany, spójny. Naprawdę czekam na piątą powieść o Glatz. Zaimponował mi Duszyński, jest coraz lepszym pisarzem.

Rok 1923, Republika Weimarska, Kłodzko. Czas szalejącej inflacji, bezrobocia i ogólnych niepokoi społecznych przenoszących się na ulice miast. Do tego dochodzi do serii morderstw, gdzie każda zbrodnia jest częścią tetraptyku - odzwierciedleniem czterech obrazów namalowanych na podstawie wizji zmarłego przed laty księdza. Kto maluje te obrazy? Kto je urzeczywistnia? Jakim kluczem dobierane są ofiary? I co to ma wspólnego z szemranymi kolesiami z półświatka, który ze światowego Berlina zaczyna budować przyczółki w prowincjonalnym Kłodzku?

Dobrze się czytało

Dobrze się czytało

Nie zawiodła mnie cała seria. Jest tu wszystko co lubię w kryminałach. Trupy :) w każdej części wyjaśnienie zagadki. Postacie Komisarzy z ich losami. Fragmenty historii o regionie gdzie dzieje się akcja.

To czwarty tom przygód w Kotlinie Kłodzkiej lat 20 poprzedniego wieku. Bardzo dobry retro kryminał.👏

Po ostatnich wydarzeniach w Glatz wszyscy myślą, że to koniec i nastanie w mieście spokój. Kapitan Klein wyjeżdża, Koschela zostaje zdegradowany i wszystko toczy się swoim losem. Z wieży kościoła NMP skacze ksiądz Paul Reiser i każdy twierdzi, że to samobójstwo w związku z tym co ksiądz przeżył w swoim życiu, jednakże to dopiero początek. Dodatkowo wybuchają zamieszki w mieście i czy to są wyznawcy księdza ? a może berlińska grupa przestępcza ? I kto jest tym Goliatem ?
Zaczyna się walka o wpływy, a Klein wraz z Koschelą próbują rozwikłać zagadkę, tym bardziej, że wszystkie tropy prowadzą do kłodzkiego magistratu.
Zakończenie wbija w fotel, bo szczerze mówiąc tego się nie spodziewałam i daje nadzieję, że powstanie kolejny tom.
Autor kolejny raz zabiera nas na wycieczkę po Kłodzku jak również w podziemia miasta i samej twierdzy. Książka wciąga już od pierwszych stron i ciężko się od niej oderwać. Czasy powieści dzieją się w roku 1923, ale czytelnik ma wrażenie jakby to było tu i teraz. Przy książce nie można się nudzić, gdyż jest kilka wątków, które autor łączy ze sobą i tworzą spójną zaskakującą całość. Możemy poznać bliżej nie tylko głównych bohaterów i prowadzonego przez nich śledztwa ale również współpracowników (Czoska, Schulza, Zendera czy samego komisarza Richtera),którzy również mają swoje rodziny, problemy, a co ma wpływ na ich pracę oraz zaangażowanie.
Momentami już wiedziałam kto i dlaczego, a z następnym rozdziale zwrot akcji. Całość wbija w fotel, autor nie ma litości dla swoich bohaterów jak również czytelników serwując im prawdziwy rocelcoster.
Jednocześnie przez swoje opisy i autentyczność miejsc autor serwuje nam darmową wycieczkę po Kłodzku, a jak ktoś ma ochotę można się wybrać i zwiedzić.
Jeśli komuś podobały się wcześniejsze tomy autora to warto sięgnąć po kolejny na pewno się nie zawiedziecie.

Dobra kontynuacja dobrej serii.

Dobra kontynuacja dobrej serii.

Zżyłam się z Wilhelmem Kleinem i Franzem Koschellą w mocnych, wciągających i trzymających w napięciu do ostatnich stron kryminałach retro autorstwa Tomasza Duszyńskiego. Żal mi, że już przeczytałam serię, ale jednocześnie cieszę się, że już ją znam!
W skład serii wchodzi "Glatz", "Glatz. Kraj Pana Boga", "Glatz. Zamieć" oraz "Glatz. Goliat". A ich klimat, piękny język, wartka akcja, dobrze skreślona fabuła i wyczarowane niezwykle charakterne i wyraziste postaci stawiają wysoko te pozycje w moich osobistych rankingach dobrej zabawy i satysfakcji podczas czytania.

Historie, akcje i zdarzenia w opowieściach serii rozgrywają się w latach 20. XX wieku, kiedy w Kotlinie Kłodzkiej nadal jest Cesarstwo Niemieckie (Druga Rzesza),a wśród mieszkańców pobrzmiewają echa Wielkiej Wojny i wojennych traum. Zawarty rozejm w Copiegne, reparacje wojenne i zapłata olbrzymiej kontrybucji przez Niemcy przyczyniła się do zachwiania gospodarki kraju, wielkiej inflacji i wielu niepokojów rozgrywających się wśród społeczeństwa.

Właśnie te fakty umiejętnie przemyca Duszyński w swoich niezwykłych kryminałach, gdzie poza głównymi wątkami kryminalnymi pierwsze skrzypce odgrywa także samo umiejscowienie akcji w Kłodzku i okolicach. "Miasto wzrastało w skalę, na której szczycie niegdyś stał zamek, a teraz wznosiła się twierdza. Ten strup okalający wzniesienie od południa był niewątpliwie malowniczy. Czynił Kłodzko miastem ciekawym i intrygującym". W cieniu i za murami kłodzkiej twierdzy skrywa się wiele ponurych tajemnic...
Warto je odkryć. Warto zanurzyć się w ten świat innych ideałów i stawianych za punkt honoru działań okresu międzywojnia.

Autor z wielkim pietyzmem dba o szczegóły ówczesnych realiów, zwraca uwagę dopracowanymi detalami oraz historycznie zgodnymi faktami, m.in. pojawieniem się automobili, wymienianymi rodzajami broni, dostępnymi technikami podczas prowadzenia śledztwa czy możliwymi działaniami prowadzonymi przez patologów. Widać, że kryminalistyka się rozwija, a wiele jej stref jest jeszcze w powijakach.

Jednocześnie Duszyński pokazuje, że na przestrzeni lat ludzie się nie zmieniają... Te wszystkie złe i dobre cechy były i są w nas. Korupcja, szaleństwo, władza, pieniądze, honor, rodzina... cóż, te wszystkie aspekty życia ludzkiego są zawsze ponadczasowe i niezmienialne...
Liczę, że seria zyska kontynuację. Zamierzam o to zapytać niebawem podczas spotkania z autorem serii "Glatz", które będę miała zaszczyt moderować.

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

• Kryminał

Dodaj cytat z książki Glatz. Goliat