Klasyka z twistem, czyli jak wyglądać nowocześnie w klasyce

Okładka książki Klasyka z twistem, czyli jak wyglądać nowocześnie w klasyce Patrycja Cierocka-Szumichora
Okładka książki Klasyka z twistem, czyli jak wyglądać nowocześnie w klasyce
Patrycja Cierocka-Szumichora Wydawnictwo: wydano nakładem autora poradniki
poradniki
wydano nakładem autora
2022-04-26
2022-04-26
moda Patrizia Aryton Aryton Patrycja Cierocka-Szumichora styl poradnik

Ooo wielkie zaskoczenie, naprawdę to jest dobra książka. Szkoda, że tak mało rozreklamowana, kupiłam ją przy okazji, będąc w sklepie Patrizia Aryton, i to zobaczyłam ją już płacąc, ukrytą wręcz przy kasie. A wielka to szkoda, bo poradnik jest boski! Jako osoba aż tak bardzo niezainteresowana, niezorientowana w ubiorze eleganckim, bo ani siebie na elegancko nie lubię, ani nie wymaga tego moja praca, to jest bardzo przyjemnie zaskoczona. To nie chodzi o treść, ale o to jak ta książka jest napisana! W niezwykle interesujący sposób, zasób słownictwa autorki jest imponujący, czuć, że ona kocha modę, ubrania, materiały, ale też, że ma na ten temat ogromną wiedzę. Czytam wszystkie książki tego typu na rynku, a nie spotkałam się chyba z taką erudycją w temacie, nigdy nie czułam, że ktoś aż tak wie, o czym mówi. Narracja, Cierocka-Szumichora tak opowiada, że książkę się czyta jak powieść.
Najbardziej przypadła mi do gustu część o połączeniach kolorystycznych, okraszona absolutnie fenomenalnymi grafikami. To nic, że ja mam niemalże wszystko czarne, z rzadka granatowe czy szare, a po domu to nawet i białe. To się czytało jak kryminał, horror, thriller, z wypiekami!
Wiele praktycznych porad dla mnie, typu jak nosić puchówki, jak nosić czarny, oraz jak łączyć sportowe buty z całą resztą.
Umówmy się, mój styl jest przede wszystkim metalowy, czarny i mroczny, mam wszystkie 'odkryte' części ciała calusieńkie w tatuażach, więc muszę uważać na ubrania, stąd mój wybór raczej garderoby, która będzie tłem dla mnie, dla mojego ciała i osobowości. Ten poradnik tego nie neguje, ale może trochę ośmieli mnie do mniej oczywistych wyborów, za co jestem wdzięczna. Przy okazji pracy zdalnej albo częściowej pracy zdalnej (mam różne okresy) ubieram się na sportowo, więc tę jedną gwiazdkę odejmuję, bo brakło tutaj jakichś propozycji dla osób, które pracują w domu, a chcą wyjść w tym samym ubraniu (serio, nie czuję potrzeby przebierania się, żeby wyjść np. do sklepu czy na obiad w trakcie dnia) albo dla metali. Nie ma np. ani słowa o ramonesce. I mnie to martwi.
Brawa dla autorki za jasne stanowisko w sprawie tego, że legginsy to nie spodnie. Ok, przyznaję, że zdarza mi się je nosić jak spodnie, ale tylko wtedy, kiedy chcę uzyskać bardzo erotyczny efekt. Aj noł, że to źle i w ogóle. Cheap. Przynajmniej jestem świadoma.
Podejście autorki do każdego tematu wydaje mi się bardzo zdrowe. I z klasą. Idealne.

Jest część urodowa, nie za duża, ale trochę nie podoba mi się te 5 zdań o pielęgnacji. Już można było je pominąć, bo wyszły bez sensu i ogólnie nie do końca zgodnie z obecną wiedzą dermatologiczną. Za to coś, co mam ochotę zastosować to kropka z eyelinera pod okiem, sporo widziałam tego typu makijażu, a jakoś sama nigdy nie próbowałam.

Świetna pozycja!

Od wielu lat kolekcjonuję poradniki i katalogi o modzie, ale poradnik pani Patrycji bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Jest odpowiedzią na wszystkie moje pytania o dzisiejszą klasykę czyli nowoczesną klasykę. Poradnik napisany w sposób lekki, przyjemny, 100% treści do zupełnego przyswojenia, przy tym estetycznie wykonany. Układa nam w szafie wszystkie połączenia kolorów, dodatków, uczy"miażdżenia" zbyt oczywistych stylizacji, zachęca do kupowania rzadziej ale lepiej. I przeprosiłam się na nowo z beżowym kolorem 😉 Szczerze uwielbiam i książkę i autorkę.

Książka to świetny przewodnik po stylu, kolorach oraz fakturach pozwalający zrozumieć zasady tworzenia stylizacji oraz zestawiania poszczególnych elementów odzieży.
Klasyka z twistem Patrycji Cierockiej-Szymichory może być drogowskazem dla wszystkich osób, które próbują odnaleźć swój styl, ale nie do końca wiedzą jak lub nie są pewne co do własnych wyborów.
Co wyjątkowe w tego typu publikacjach i moim zdaniem bezcenne, autorka niczego nie narzuca, nie podaje sztywnych zasad czy gotowych recept, nie chce nikogo wkładać w szufladki ani wciskać w żadne ramy. Ona oferuje szeroki wachlarz opcji, pomysłów i możliwości, jednocześnie zachęcając do samodzielnych eksperymentów. Tak, aby stworzyć własny styl i ujarzmić sztywną i nudną klasykę czyniąc ją swoją własną.

Dodatkowy plus i gratulacje dla ilustratorki - rysunki w książce są doskonałe - podkreślające elementy kluczowe w danym zestawieniu, a jednocześnie stylowe, lekkie, eleganckie, inspirujące i idealnie pasujące do tego konkretnego wydawnictwa.

Co wyjątkowe w...

Tę książkę warto mieć nie tyle w swojej biblioteczce, ile w garderobie. Praktyczny przewodnik, który faktycznie pomaga dobrze (i szybciej! ;) się ubrać. Czyli wybierasz sobie daną rzecz ze swojej szafy, np. sweter i sprawdzasz z czym najlepiej go zestawić. Są też propozycje najlepszych połączeń kolorystycznych, dzięki czemu łatwiej odnaleźć się w temacie oraz stworzyć listę ewentualnych zakupów.
Dużym atutem książki są też przepiękne ilustracje i albumowe wydanie w twardej oprawie.
Autorka nie próbuje wepchnąć nas w jakieś sztywne ramy, ale doradza, jak czuć się dobrze w ubraniach i być najlepszą wersją samej siebie. Ekspercka wiedza, którą warto posiadać. Dużo konkretów.

Książka jest skondensowanym vademecum stylu, celnie trafiającym do adresata. To doskonały instruktaż dla kobiet, które lubią balansować w modzie na granicy klasyki i nowoczesności. Zawiera mnóstwo stylistycznych wskazówek twórczej projektantki, która świetnie czuje kolory i formy. Piękne detale wydawnicze to wyjątkowe atrybuty tej pozycji. Polecam :)

• Muszę mieć!
  • Moda

Dodaj cytat z książki Klasyka z twistem, czyli jak wyglądać nowocześnie w klasyce