Nic się nie działo. Historia życia mojej babki

Okładka książki Nic się nie działo. Historia życia mojej babki Tomasz Szymon Markiewka
Okładka książki Nic się nie działo. Historia życia mojej babki
Tomasz Szymon Markiewka Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią reportaż
216 str. 3 godz. 36 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Poza serią
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2022-06-22
Data 1. wyd. pol.:
2022-06-22
Liczba stron:
216
Czas czytania
3 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381914840
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 4 (76) / 2024 Łukasz Barys, Wojciech Bonowicz, David Brooks, Kasia Drewek, Hanka Grupińska, Magdalena Kicińska, Christian Kobluk, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Tomasz Szymon Markiewka, Karolina Przewrocka-Aderet, Redakcja magazynu Pismo, Adrienne Rich, Beata Szady, Piotr Szulc, Piotr Tracz, Arvis Viguls
Ocena 6,8
Pismo. Magazyn... Łukasz Barys, Wojci...
Okładka książki Teksty drugie nr 5 / 2023 - Beletrystyka z Auschwitz Jan Borowicz, Łukasz Cybulski, Agnieszka Dauksza, Paweł Dobrosielski, Aleksandra Grzemska, Artur Hellich, Olga Kaczmarek, Karolina Koprowska, Klaudia Korczyńska, Justyna Kowalska-Leder, Iwona Kurz, Jacek Leociak, Tomasz Szymon Markiewka, Stanisław Obirek, Redakcja pisma Teksty Drugie, Marta Tomczok, Agnieszka Witkowska-Krych
Ocena 8,0
Teksty drugie ... Jan Borowicz, Łukas...
Okładka książki Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole? Katarzyna Chmielewska, Kamila Ferenc, Agnieszka Graff, Małgorzata Gurowska, Elektra KB, Alevtina Kakhidze, Elżbieta Korolczuk, Adam Kozicki, Michał Kozłowski, Kaja Kusztra, Tomasz Szymon Markiewka, Małgorzata Mycek, Stanisław Obirek, Tomek Paszkowicz, Joanna Sarnecka, Magdalena Szpecht, Aleksy Wójtowicz, Agata Wrońska, Kuba de Barbaro
Ocena 1,0
Jak rozmawiać ... Katarzyna Chmielews...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

A było to tak… życie w cieniu Olbrzyma



715 92 558

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
256 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
132
40

Na półkach: , , ,

Sama książka mnie nie porwała, ale skłoniła do przemyśleń jak bardzo zmienił się świat w ciągu jednego życia. Sprawiła, że zacząłem zwracać większą uwagę na rzeczy, które wydają mi się oczywiste, bo zawsze były w moim życiu, jak telefon, telewizor, czy samochód, nie mówiąc już o prądzie czy bieżącej wodzie. Była też pretekstem do rozmowy z moją babcią, jak wyglądał świat jej dzieciństwa.

Sama książka mnie nie porwała, ale skłoniła do przemyśleń jak bardzo zmienił się świat w ciągu jednego życia. Sprawiła, że zacząłem zwracać większą uwagę na rzeczy, które wydają mi się oczywiste, bo zawsze były w moim życiu, jak telefon, telewizor, czy samochód, nie mówiąc już o prądzie czy bieżącej wodzie. Była też pretekstem do rozmowy z moją babcią, jak wyglądał świat...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1802
1146

Na półkach: ,

,,Nic się nie działo" to historia bardzo intymna ale równocześnie mocno uniwersalna. Opowieść o jednej osobie, babce autora, ale osadzona w rzeczywistości ostatnich osiemdziesięciu lat. Nic się nie dzieje a równocześnie dzieje się wszystko. Jest wojna, przychodzą i odchodzą kolejne ustroje, zmieniają się miejsca, zmienia się rzeczywistość. Anna jest naszą przewodniczką po XX wieku i to dzięki losom jednej kobiety możemy zobaczyć jak wiele się zmienia i jak wiele może powiedzieć jedno zwyczajne życie.

Tomasz Markiewka ubrał w słowa historię, która mogłaby odpowiadać wielu ludziom. Pokazuje nie tylko jak Wielka Historia wpływa na ludzi ale przede wszystkim bardzo prosto i bez niepotrzebnych ozdobników opowiada o zwyczajnych, wiejskich realiach i jak się zmieniły. Podczas lektury sama, ze zdziwieniem, odnajdywałam wiele elementów, które znałam z opowieści moich dziadków i rodziców. To stwierdzenie ,,nic się nie działo" nie mówi, że na wsi panowała stagnacja czy marazm. Wręcz przeciwnie ono opisuje spokój i naturalnie następujące zmiany. Elektryfikacja, nowy dom, pierwszy telewizor, traktor, montaż linii telefonicznej, internet. Wszystko to się działo i następowało w trakcie życia naszych dziadków szybko i intensywnie ale równocześnie oszczędzono im wojen, zamachów, bezpośrednich wstrząsów czy zagrożeń. Pokolenie rozpoczęło życie od wojny doceniało ten spokój i to on był dla nich wyznacznikiem.

Ta króciutka książka mówi bardzo dużo o XX wieku i wsi. Jest pięknym pomnikiem pamięci i docenieniem zwykłego, prostego życia. To poruszająca opowieść o niezauważalnych zmianach i ludziach, który na to ciężko pracowali. To droga, którą przeszli po cichu, bez splendorów czy uznań nasi dziadkowie abyśmy my mogli znaleźć się w tym miejscu, w którym obecnie jesteśmy. Wreszcie na pierwszy plan zostaje wyciągnięte ,,to nic", które się działo przez tyle lat i kosztowało tak wiele wyrzeczeń. To bardzo prosta ale bardzo poruszająca opowieść, mówiąca po prostu ,,dziękuję".

,,Nic się nie działo" to historia bardzo intymna ale równocześnie mocno uniwersalna. Opowieść o jednej osobie, babce autora, ale osadzona w rzeczywistości ostatnich osiemdziesięciu lat. Nic się nie dzieje a równocześnie dzieje się wszystko. Jest wojna, przychodzą i odchodzą kolejne ustroje, zmieniają się miejsca, zmienia się rzeczywistość. Anna jest naszą przewodniczką po...

więcej Pokaż mimo to

avatar
588
508

Na półkach: , ,

Nie pamiętam już kto i przy jakiej okazji polecił mi tę książkę? Może to było po lekturze „Chłopek”, a może „Starej Słaboniowej i spiekładuchów”? Nie mniej, choć czytało się mi tę książkę dobrze, warto uprzedzić – to nie powieść. Bliżej jej do dokumentu, czy reportażu, z próbą socjologicznej analizy życia wsi polskiej po II wojnie światowej. Autor na kanwie życia własnej Babci Anny kreśli krajobraz wiejskiej, powojennej rzeczywistości. Podparte źródłami i bibliografią. Zdecydowanie warto sięgnąć, chociażby właśnie przez wzgląd na wspomniane wcześniej „Chłopki”, które podejmują podobną tematykę, ale w innym i szerszym wymiarze czasowym i historycznym.

Nie pamiętam już kto i przy jakiej okazji polecił mi tę książkę? Może to było po lekturze „Chłopek”, a może „Starej Słaboniowej i spiekładuchów”? Nie mniej, choć czytało się mi tę książkę dobrze, warto uprzedzić – to nie powieść. Bliżej jej do dokumentu, czy reportażu, z próbą socjologicznej analizy życia wsi polskiej po II wojnie światowej. Autor na kanwie życia własnej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
243
25

Na półkach:

Perełka.

Perełka.

Pokaż mimo to

avatar
64
64

Na półkach:

Myślę sobie, że czasami książka musi trafić w odpowiedni czas. Inaczej reportaż o chorobach psychicznych będziemy odbierać w wieku 15 lat, a inaczej po czterdziestym roku życia mając np. doświadczenie depresji w rodzinie lub znając problem z autopsji. Podobnie jest w przypadku tej pozycji. Być może w innym okresie swojego życia byłabym bardziej zainteresowana codziennością życia kilkadziesiąt lat temu w małej wiosce. Mogłoby to być ciekawe, inspirujące, mogłabym nawet zechcieć pogłębić temat i np. dociekać jak na mojej mazurskiej farmie żyło się mojej babci 70 lat temu, jakie były okoliczności polityczne i społeczne, jakie były pasje moich dziadków albo rozrywki oferowane przez powiat. Jednak teraz mnie to po prostu znudziło, nie znalazłam tam nic pasjonującego, a raczej odebrałam to wszystko jak takie głodne kawałki. Mam wrażenie, że to kwestia wstrzelenia się w taki czas w moim życiu, ale może to też zwyczajnie słaba książka jest, nie wiem.

Myślę sobie, że czasami książka musi trafić w odpowiedni czas. Inaczej reportaż o chorobach psychicznych będziemy odbierać w wieku 15 lat, a inaczej po czterdziestym roku życia mając np. doświadczenie depresji w rodzinie lub znając problem z autopsji. Podobnie jest w przypadku tej pozycji. Być może w innym okresie swojego życia byłabym bardziej zainteresowana codziennością...

więcej Pokaż mimo to

avatar
646
103

Na półkach: , , ,

Książka jest zupełnie inna niż się spodziewałam. Myślałam, że to będą bardziej formy opowieści, wspomnień czy anegdot z życia babki. Tymczasem jest to próba socjologicznej analizy życia społeczeństwa wiejskiego od końca II wojny światowej do czasów współczesnych na podstawie studium przypadku Anny Markiewki.

Doskonale rozumiem tę fascynację życiem wiejskim, bo sama mam brata socjologa, niegdyś zafascynowanego historią naszej rodziny ze wsi na Polesiu. Tylko tutaj ta fascynacja znalazła ujście w książce. Naprawdę fajnej książce.

Bardzo podobało mi się rozwinięcie tytułowej myśli. Trudno jest nam zrozumieć, że kiedy przeżyło się II wojnę światową, komunizm, narodziny demokracji i wolnego rynku, niesamowity rozwój technologiczny i informatyczny, jednocześnie można mówić, że nic się nie działo. Autor znalazł takie wyjaśnienie, że mnie przekonało.

Pełno jest ciekawych spostrzeżeń opartych na trafnej analizie tematu, a jednocześnie forma podania jest bardzo przystępna. Polecam!

Książka jest zupełnie inna niż się spodziewałam. Myślałam, że to będą bardziej formy opowieści, wspomnień czy anegdot z życia babki. Tymczasem jest to próba socjologicznej analizy życia społeczeństwa wiejskiego od końca II wojny światowej do czasów współczesnych na podstawie studium przypadku Anny Markiewki.

Doskonale rozumiem tę fascynację życiem wiejskim, bo sama mam...

więcej Pokaż mimo to

avatar
108
56

Na półkach: ,

Bardzo ciekawa, pokazuje historię Polski inaczej, z perspektywy zwykłego człowieka, w którego życiu jednak coś się działo.

Bardzo ciekawa, pokazuje historię Polski inaczej, z perspektywy zwykłego człowieka, w którego życiu jednak coś się działo.

Pokaż mimo to

avatar
123
117

Na półkach:

Uwielbiam poznawać historię właśnie w ten sposób, czyli nie z lotu ptaka, a z ciasnej izby dzielonej z ośmioma członkami rodziny. Dowiadywać się o czym rozmawiali ludzie na polu przy kopaniu ziemniaków, jakie mieli rozrywki i czy w ogóle mieli na nie czas, jak reagowali na "olbrzyma", który czasem trafił nawet i do nich. Ta ciekawość życia moich dziadków i babć przyszła do mnie na tyle późno, że pewnych pytań nie ma już komu zadać, a że tak jak Pani Anna wychowali się na wsi to w kilku Jej wspomnieniach widziałem właśnie tych moich staruszków. Cieszę się bardzo, że trafiłem na tę książkę.

Uwielbiam poznawać historię właśnie w ten sposób, czyli nie z lotu ptaka, a z ciasnej izby dzielonej z ośmioma członkami rodziny. Dowiadywać się o czym rozmawiali ludzie na polu przy kopaniu ziemniaków, jakie mieli rozrywki i czy w ogóle mieli na nie czas, jak reagowali na "olbrzyma", który czasem trafił nawet i do nich. Ta ciekawość życia moich dziadków i babć przyszła do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
378
210

Na półkach:

Faktycznie nic się nie działo.

Faktycznie nic się nie działo.

Pokaż mimo to

avatar
484
29

Na półkach:

Nic się nie działo, a działo się tak wiele. Historia toczyła się swoim trybem na tle zwyczajnych losów mieszkańców wsi, rodziny autora i wszystkich tych, którzy uczestniczyli w ich życiu.

Nic się nie działo, a działo się tak wiele. Historia toczyła się swoim trybem na tle zwyczajnych losów mieszkańców wsi, rodziny autora i wszystkich tych, którzy uczestniczyli w ich życiu.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    572
  • Przeczytane
    318
  • Posiadam
    30
  • 2023
    25
  • 2022
    19
  • Reportaż
    12
  • Teraz czytam
    10
  • 2024
    8
  • Legimi
    5
  • Ebooki
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nic się nie działo. Historia życia mojej babki


Podobne książki

Przeczytaj także