Niuniuś i wiosna

Wydawnictwo Natuli
2022-03-01
2022-03-01

Okładka książki Tatusiu, czy dziesięć to dużo? Sabine Bohlmann, Emilia Dziubak
Tatusiu, czy d... Sabine Bohlmann, Em...
Okładka książki Wyspa wolności Barbara Brun, Éric-Emmanuel Schmitt
Wyspa wolności Barbara Brun, Éric-...
Okładka książki Kot Moneta Cameron Becky, Lily Murray
Kot Moneta Cameron Becky, Lily...

Niuniuś to wesoły prosiaczek, który lubi przygody i chętnie pomaga rodzicom, jednocześnie ucząc się nowych rzeczy.

"Niuniuś i wiosna" to zbiór opowiadań o emocjach dziecka, w duchu rodzicielstwa bliskości.

Wraz z prosiaczkiem będziemy obserwować wywrotkę, która przywiozła górę ziemi do warzywnika, będziemy się wspinać i zjeżdżać z górki, pracować z rodzicami i radośnie taplać w błotku. Pomiędzy kamieniami znajdziemy ropuchę, która będzie trochę straszna. Zrobimy też przepyszną błotną zupę, którą poczęstujemy kuzynkę Niuniusia. Będziemy wspólnie bawić się w ogrodzie. Na końcu odwiedzimy gospodarstwo rolne, w którym spotkamy naburmuszonego pawia. Na pamiątkę dostaniemy pióro, które zgubił.

Ostatnio bardzo polubiliśmy Niuniusia i jego perypetie. Każda historyjka obrazuje zmagania maluchów z różnymi emocjami, jednocześnie pokazując jak ważna jest w tym procesie obecność i wsparcie rodziców. Niuniuś zawsze znajduje ciepłe ramiona taty i kochający uśmiech mamy, dzięki czemu poznaje świat w najlepszych warunkach do rozwoju, w poczuciu bezpieczeństwa.

Podoba mi się także estetyka ilustracji oraz wolność bijąca z tych książek. Wolność dziecka, które może być dzikie i szczęśliwe, może być sobą. Czytając Niuniusia towarzyszy mi myśl, że właśnie takiego dzieciństwa pragnę dla moich dzieci. Polecam ❤️

Powiem Wam tak, wiosna z Niuniusiem to wiosna, jaka pamiętam ze swojego dzieciństwa - pełną zabawy, taplania się w błocie i odkrywania świata, który czeka zaraz za rogiem.

Niuniuś, to prosiaczek, którego pewnie już część z Was zna, tym razem możecie razem z nim przywitać wiosnę przez rozmaite zabawy i ogrodowe czynności. Niuniuś będzie bawił się jak na dziecko przystało, a radość sprawiały będą mu te najbardziej proste i dające frajdę zabawy.

Ten czas który nasz bohater spędzi w ogrodzie, czy na wycieczkach to też okazja to przedstawienia różnych emocji jakie mogą w tym czasie towarzyszyć dziecku.
Radość, która odczuwa podczas zjeżdżania z góry ziemi, obrzydzenie kuzynki, gdy spróbowała błotnej zupy, lub strach przed skrywającą się w trawie ropuchą.

Cztery proste i zabawnie zilustrowane historyjki to celebracja wiosny i przygoda w świecie emocji stworzona dla młodych czytelników.

Idealna na ten okres będzie książka „Niuniuś i wiosna” od Wydawnictwa Natuli. Autorka Aga Nuckowski stworzyła postać prosiaczka, który ma szanse być zapamiętany przez najmłodszych. W tej książce poznajemy wiosenne przygody bohatera. Czytamy o zabawie na górce ziemi podczas porządków w ogrodzie, spotkaniu z ropuchą i pawiem oraz gotowaniu zupy z błota. Co ważne, historie pozwalają także skupić się na przeżywanych emocjach i mogą być wstępem do rozmów z dziećmi na temat tego, co przeżywają. ❤️ Książki o uczuciach są bardzo potrzebne młodym czytelnikom, tym bardziej należy cieszyć się z kolejnego tytułu. Książka też uczy dzieci, aby doceniać nawet najmniejsze rzeczy. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/03/niunius-i-wiosna.html

Niuniuś jest prosiaczkiem, który mieszka z mamą i tatą w domu z ogrodem. Lubi się bawić, pomagać rodzicom i poznawać świat. Podczas lektury poznajemy cztery historyjki z jego życia. W pierwszej z nich przewozi ziemię, którą wysypuje wywrotka, wbiega na górę i zjeżdża z niej niczym na zjeżdżalni. Ta zabawa skojarzyła mi się z życiem każdego z nas: czasem musi być pod górkę, by później mogło być z górki, zdarzają się nam też potknięcia, upadamy, ale za chwilę znów wstajemy. Druga historia jest o ropusze, która jest bardzo niezadowolona z tego, że została przez Niuniusia niechcący polana wodą. Trzecia jest o zupie z błota, która służy do zabawy, a nie do jedzenia, o czym nie do końca wie kuzynka głównego bohatera. Czwarta natomiast jest o pawiu, który lubił straszyć i stroszyć piórka.

To, co rzuciło mi się w oczy podczas lektury książki, to to, że jest przepełniona najróżniejszymi emocjami. Jest radość, strach, zakłopotanie, złość i smutek. Najmłodsi czytelnicy z pomocą swoich rodziców mogą poznać całą plejadę najróżniejszych uczuć. Kolejną kwestią są rodzice Niuniusia, na których ich synek zawsze może liczyć. Pokazują, że jest czas na zabawę oraz na pracę, a gdy dzieje się coś złego, przytulą oraz pomogą, spędzają z nim czas i zawsze mają na niego oko. Tacy właśnie powinniśmy być w prawdziwym życiu.

Niuniuś jest niczym małe dziecko. Tak samo, jak nasze pociechy jest ciekawy świata, uczy się oraz popełnia błędy, a przy tym wszystkim jest pełen uroku i ciężko mu się oprzeć. Uważam, że warto przy każdej stronie się na moment zatrzymać, dokładnie obejrzeć rysunki i omówić z dzieckiem, to o czym jest dana historia.

Zbiór opowiadań został przepięknie wydany, posiada twardą oprawę, piękną wklejkę, a także duże, ciekawe ilustracje, wykonane przez Aleksandrę Szwajdę. Uwielbiam pozycje dla dzieci, które niosą za sobą morał i jestem niezmiernie szczęśliwa, że książki, takie jak „Niuniuś i wiosna” zostają wydane. Gorąco polecam Wam zapoznanie się z historyjkami, jeśli macie wśród najbliższych małe dzieci. Będzie to wartościowy prezent.

Książki o Niuniusiu mają w sobie pewien urok, któremu trudno się oprzeć. Zastanawiałam się, co jest jego źródłem. Główny bohater? Na pewno, bo jest po prostu dzieckiem pełnym swobody i ciekawości świata. Jego rodzice? Pewnie też, bo to właśnie od nich Niuniuś czerpie pewność siebie i przy nich czuje się bezpiecznie. A może Niuniusiowe przygody i sytuacje, z którymi się spotyka mają w sobie jakiś czar? Ale przecież one są takie zwyczajne i nie zaskakują. I właśnie to jest ich moc! A więc sekret tkwi w prostocie codzienności, w Niuniusiu, który może być po prostu sobą, czyli dzieckiem i w jego rodzicach, którzy zawsze są blisko i dają mu wolność.

Nie mogłabym pokazać Ci dziś innej książki, niż "Niuniuś i wiosna". Bo oprócz tego, że ta książka zwyczajnie i po ludzku (po świńsku?) przedstawia dziecięcą spontaniczność i emocje, to również wybucha zielenią, pachnie ziemią i kusi pawimi piórami. To wiosna zamknięta w krótkich zdaniach i ilustracjach pełnych natury, dzikości i bliskości. A jak już jestem przy ilustracjach, to zauważ, że choć obrazy są zamknięte w ramach, to zdarza się, że poza ich granice wychodzą czubki drzew, kopiec ziemi czy pawi grzebień. Oprócz tego, że taki zabieg dodaje głębi, to dla mnie jest też nawiązaniem do spontaniczności, żywiołowości i właśnie wychodzenia poza ramy.

A co na Ciebie czeka w środku tej wiosennej książki? Jeżdżenie w taczce, wspinanie się na górę ziemi i chlapanie w błocie. Zobaczysz tęczę, a podlewając trawę z Niuniusiem, oblejecie też ropuchę, która zmrozi Was wzrokiem. Na szczęście można też po prostu posiedzieć na grządce przy mamie. Będą odwiedziny kuzynki, błotna zupa i jazda na rowerze. Pewien paw zgubi pióro, ale najpierw przestraszy Niuniusia. I choć wszystkie te przygody zadzieją się jedynie w przydomowym ogródku i w gospodarstwie rolnika, to wystarczy, aby były pełne niespodzianek, radości, niewielkich przykrości i zaskoczeń.

"Niuniuś i wiosna" to książka o odkrywaniu, uczeniu się i odczuwaniu. To historyjki uważne, czułe i naturalne. Dokładnie takie, jak dziecięca codzienność, która może być pełna wyzwań, zabawy i otwartości. Potrzebni są tylko mądrzy dorośli, którzy stworzą ku temu warunki.

Poznaliście już wydawnictwo @natuli_dziecisawazne? Jeśli nie, to pierwsze z czym powinniście je kojarzyć to emocje małego dziecka.

Nie inaczej jest jeśli chodzi o serię o małym Niuniusiu, który daje nam szansę spojrzeć na świat z perspektywy malucha.

Pierwsze co rzuca mi się w oczy to prosty tekst. Zdania są króciutkie i zrozumiałe nawet dla malucha. Mamy wiele powtórzeń, wyrazy dźwiękonaśladowcze, niezbyt skomplikowaną fabułę.

W książce znajdziemy kilka opowieści o przygodach małego prosiaczka. Najpierw mamy zabawę z górką ziemii, później nieprzyjemną przygodę z ropuchą, gotowanie zupy z błota i na końcu spotkanie z pawiem.

W trakcie czytania warto przedyskutować z dzieckiem emocje jakie mogą towarzyszyć Niuniusiowi w trakcie każdej przygody 🙂

Książka pisana prostym i atrakcyjnym dla dzieci językiem. Zawiera w sobie elementy edukacji emocjonalnej dla najmłodszych oraz doskonale wspiera rozwój mowy małego dziecka (sporo wyrażeń dźwiękonaśladowczych do powtarzania). Pokazuje, że można cieszyć się z doświadczania nawet najmniejszych rzeczy. Uświadamia, że rodzice są bezpieczną przystanią dla każdego dziecka. Do tego piękne ilustracje przyciągające oko małego czytelnika. Czego chcieć więcej!

Czy można wiosennego Niuniusia czytać jesienią? A czy lody można jeść zimą? Pewnie że tak!!
My już poznaliśmy tego przeuroczego bohatera książki.
Wiosnę trzeba rozpocząć od porządków w ogrodzie. Niuniuś pomaga tacie jak tylko może. Każde dziecko lubi to robić. Czasem się rozprasza i super się bawi. Wystarczy górka ziemi i maluszek jest szczęśliwy. A to dopiero poczatek przygód.

Niuniuś spotka również kilka osób i zwierząt. Niestety nie każde spotkanie jest proste i przyjemne. Zdarzają się trudne sytuacje a dzieciaki mają szalone pomysły. Tak wygląda życie małych dzieci które dopiero poznają świat. Czasem aby się nauczyć co należy omijać z daleka trzeba najpierw podejść bliżej... Ta nauka przez doświadczenie niekiedy nie jest przyjemna. Mogą pojawić się łzy. Jednak taka nauka zostaje w pamięci na dłużej.
Dzieciaki uwielbiają Niuniusia. Młodszy syn podczas czytania lubi powtarzać proste słowa określające dźwięki i działania, jak: siup, huś, mniam, pac...

Ilustracje są zróżnicowane. Raz są wielkie na 2 strony raz to malutkie okienka. Jedno jest pewne wiele z nich jest tak zabawnych że nawet bez czytania tekstu dzieciaki super się bawią oglądając książkę.

My już poznaliśmy tego przeuroczego bohatera książki.

Niuniuś napisany jest tak, aby naprawdę podobał się małym dzieciom i to naprawdę działa. Każde opowiadanie pokazuje jakąś zabawną historyjkę, która jest też napisana „terapeutycznie”, tzn. pokazuje jakiś schemat zachowania i postępowania – zarówno dziecku, jak i rodzicowi. Co to jest bezpieczna więź, co robić w razie zagrożenia, jak sobie radzić z frustracją. Podoba mi się też to, że przypomina się tu rodzicowi, co to znaczy być dzieckiem i co wtedy jest najważniejsze. Bardzo budująca literatura dla najmłodszych.

Książka składa się z czterech rozdziałów, a każdy z nich to inna wiosenna przygoda. Bardzo mi się podoba wydanie. Twarda, aksamitna oprawa, grube strony i świetne ilustracje oraz stosunkowo niewiele tekstu. Historyjki są zwykle jednak bardzo zabawne. Przeczytacie tutaj o tym jak Niuniuś z kuzynką robił błotną zupę i jak to się skończyło. Zobaczycie jak Niuniuś zjeżdżał z tatą z góry ziemii i ile radości mu to sprawiło. To nie wszystko, po resztę przygód zachęcam do lektury.

• Z na półce Celinki
  • Dla Mai
  • Do polecenia dla dzieci(4-7)
  • Dziecięce
  • Literatura dziecięca / młodzieżowa
  • Biblioteczka Lidii i Adasia

Dodaj cytat z książki Niuniuś i wiosna