Jak być lepszym człowiekiem

Okładka książki Jak być lepszym człowiekiem Michael Schur Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Jak być lepszym człowiekiem
Michael Schur Wydawnictwo: Albatros poradniki
Xenia Wiśniewska

Wyróżniona opinia i

Jak być lepszym człowiekiem

przeczytanych książek 866 napisanych opinii 857

Książka w wielu momentach zabawna na siłę, co sprawia, że jest irytująca. Dodatkowo przeokropnie subiektywna, co dodatkowo denerwuje. 4 gwiazdki za przybliżenie trochę głównych nurtów filozofii moralnej.

Nie trafia do moich ulubionych.

Nie trafia do moich ulubionych.

Zbyt wiele XXI-wiecznego socjaldemokratycznego spojrzenia na etykę. Jeżeli ktoś próbuję ocenić dorobek kilku tysięcy lat przez pryzmat ostatnich dwudziestu to nie wróży to dobrze wnioskom.

Moim zdaniem, autor tekstu skupia się na swoich osobistych przekonaniach zamiast rzetelnie ocenić wartość różnych filozofii i ideologii. Krytyka spojrzenia socjaldemokratycznego na etykę jest zbyt ogólnikowa i nie uwzględnia faktu, że różne podejścia etyczne są kształtowane przez historię i społeczne warunki, w których się rozwijają.

Sprowadzenie Ayn Rand do bycia kiepską pisarką a jej filozofii do bycia samolubem - tylko dlatego, że jest ona utożsamiana ze współczesną prawicą/republikanami - spłyca temat. Nieuwzględnienie w rozważaniach o egzystencjalizmie rozważań Heideggera bo "był nudny i okazał się nazistą" to jak pisząc o kubizmie pominąć Picassa bo nie miał wąsów. Ocena ich filozofii powinna być oparta na dziełach i argumentach, a nie na politycznych przekonaniach i subiektywnym guście. Spora ignorancja autora, który na dodatek jej nie dostrzega.

Dodatkowo Schur jak na scenarzystę kilku mniej lub bardziej udanych seriali komediowych ma toporne poczucie humoru, by nie powiedzieć, że "cringe" wylewał się dwa razy na każdy akapit. Dowcipów jest zbyt wiele i odciągają uwagę od aktualnie poruszanego tematu.

Dało się przeczytać, ale zachwytów nie było.

Uważam, że do książki Michaela Schura należy podchodzić z pewnym dystansem, żeby naprawdę się nią cieszyć i wyciągnąć z niej dla siebie lekcję na przyszłość. Autor ma specyficzne poczucie humoru, które osobiście nie przypadło mi do gustu, zdecydowanie zbyt często wspomina o swoim własnym bogactwie i karierze i moim zdaniem zbyt nachalnie narzuca własną opinię co do przedstawionych w książce skomplikowanych dylematów moralnych. Nie można też ukryć, że część przedstawionych informacji została znacząco uproszczona.

Mimo tych uwag osobiście bardzo spodobało mi się to przystępne wprowadzenie do filozofii moralnej. Przymykając oko na wymuszony humor, autor prowadzi lekką, przyjemną do czytania narrację. Jest to zdecydowanie książka dla laików, stawiających pierwsze nieśmiałe kroki w świecie filozofii. Autor pokrótce przedstawia najważniejsze teorie etyczne naszego kręgu kulturowego (etyka cnót Arystotelesa, utylitaryzm Benthama i deontologia Kanta),a potem przechodzi do wykorzystania ich w praktyce i rozważania najróżniejszych dylematów moralnych. To wspaniały sposób, żeby utrwalić sobie zdobytą właśnie wiedzę.

"Jak być lepszym człowiekiem" to z pewnością nie jest pozycja dla każdego. Osoba obeznana z filozofią albo szukająca poważnej rozprawy naukowej nie znajdzie tu niczego dla siebie. Jednak dla początkującego poszukiwacza sensu życia może być to świetne wprowadzenie, zachęcające do dalszych dociekań.

Zmodyfikujmy trochę pytanie z tytułu książki na: "Co na pewno mi NIE pomoże być lepszym człowiekiem?". Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć: na pewno nie pomoże Ci w tym przeczytanie tej książki. Dziwi i przeraża, że komuś się ta książka podoba i, o zgrozo, ją poleca!
Jeżeli zabieramy się za pisanie książki o czymś, to wypadałoby temat zagłębić, zrozumieć - przynajmniej w poruszanym zakresie. Autor zaś pisze: "Jeśli coś pomyliłem, oto przyczyna: czysta ignorancja!" i w sumie już po tych słowach powinno się tę książkę posłać w diabły i nie zaprzątać sobie nią głowy.
Brnąłem jednak dalej nie docierając jednak do końca. To bez sensu. Dyletanctwo autora połączone z niekrytą ignorancją okraszone suchym, nieśmiesznym humorem razi na nieomal każdej stronie.
Książka jest napisana okropnym typowo amerykańskim stylem. Roi się w niej od nieśmiesznych, żenujących żartów. Nie brakuje też błędów (mam nadzieję!) edytorskich typu: "na świecie żyje 8 bilionów ludzi", co wygląda jak tłumaczone przez słabej jakości translator.
Jeśli chcesz sięgnąć po proste, zrozumiałe wyłożenie teorii etycznych, to wybierz chociażby: "Etyka. 50 idei, które powinieneś znać"

oprócz tego, że przez cały tekst przesiąka fakt, że pisał to autor seriali komediowych i sitcomów, to naprawdę dobrze się to czyta. autor przeprowadza przez kilka wiodących myśli filozoficznych i nie daje łatwych odpowiedzi, ale pomaga te myśli zrozumieć i być może zaprojektować jakiś plan działania przy następnych moralnych rozterkach. bierze też poprawkę na okoliczności, kontekst, możliwości wypływające z pochodzenia czy położenia w społeczeństwie, daje też dużo przykładów, dzięki którym łatwiej to zastosować. dużo rolowałam gałami na niektóre żarty i dopiski, ale da się przeżyć

Pewnie lepszym człowiekiem się od niej nie stanę, ale daje fajne wprowadzenie do świata filozofii, można się dowiedzieć całkiem sporo o głównych nurtach, do tego sporo namacalnych przykładów. No i całość napisana z jajem. Polecam.

Opis wydawał się mówić rewolucja, a treść niestety nic odkrywczego.

Opis wydawał się mówić rewolucja, a treść niestety nic odkrywczego.

„Osoba staje się człowiekiem poprzez inne osoby”
Czy można nauczyć się, jak być lepszym człowiekiem? Uważam, że naturę człowieka jest bardzo trudno zmienić. Można udawać czy grać pewną rolę w życiu, ale to jaki ktoś jest, zawsze, wcześniej czy później, się uwidoczni. Da o sobie znać w najmniej oczekiwanym momencie. Uważasz, że jesteś dobrym człowiekiem? Czy tylko celowo przyjmujesz taką pozę, aby inni mieli cię za takiego? Przekonajmy się …
Michael Schur w swoim poradniku Jak być lepszym człowiekiem zabiera nas w podróż po meandrach rozważań filozoficznych. Zaczynamy od Arystotelesa i jego „złotego środka”, poprzez utylitaryzm Jeremy'ego Benthama i Struarta Milla, kończąc na deontologii Kanta. Każda z reguł inaczej definiuje dobro, ma inne podejście do etycznego zachowania i inne aspekty szczególnie akcentuje. Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie czym jest dobro, gdzie jest granica między dobrem a złem. Kiedy jest ona przekroczona? Czy potrafisz odpowiedzieć na pytanie czym jest dobro? Czy jego zdefiniowane przychodzi ci łatwo? A może musisz się chwilę zastanowić i w zależności od sytuacji, w jakiej otrzymujesz to pytanie, zastanawiasz się nad właściwą odpowiedzią?
„Czy powinienem pozwolić, żeby wagonik, którym kieruję, zabił pięć osób, czy powinienem pociągnąć za dźwignię i zabić jedną (inną) osobę?”
W tym pytaniu kryje się wiele pułapek i wersji odpowiedzi. Wszystko zależy od okoliczności, odpowiedź – która wydaje się oczywista – taka nie jest. Aby jej udzielić, powinno się przeanalizować wszelkie możliwe sytuacje związane z tym dylematem.
Autor stawia przed czytelnikiem trudne pytania, moralizatorskie i podchwytliwe. I sam próbuje na nie udzielić sensownej riposty. Rozbiera zagadnienia na czynniki pierwsze, dogłębnie analizuje i weryfikuje. Stara się wyłuskać sens rozważań, sprawić, abyśmy też starali się być aktywni i szukali rozwiązania. Każda rzucona myśl wywołuje kolejne pytania, karuzela rozważań się rozkręca i trudno ją zatrzymać. Refleksjom nie ma końca, nie sposób zakończyć tej filozoficznej dysputy jakimś jednym konkretnym wnioskiem. Dylematy moralne się mnożą, czytelnik traci poczucie pewności i przekonania, że zna odpowiedź na postawione pytania. Jest zakręcony masą niejasności i przenikliwości, nie potrafi zdecydowanie i jednoznacznie określić, co znaczy być dobrym człowiekiem, kiedy można się mianować „dobrym”, czy to zależy od kontekstu danej sytuacji czy jest od niej niezależne.
„Jednym z celów tej książki jest pomóc nam w akceptacji porażki – ponieważ, powtarzam, porażka stanowi nieunikniony rezultat dbania o etykę i prób bycia dobrym człowiekiem”.
Z początku odnosiłam wrażenie, że ten poradnik to taka lekka i przyjemna lektura, na jeden wieczór. Owszem, tak się zapowiadało. Ale im dalej brnęłam w te filozoficzne gierki, tym poziom trudności wzrastał. Trzeba się skupić na przekazie, przemyśleć i rozważyć, nie można tak z doskoku przejść nad nim do porządku dziennego. Trzeba rozebrać na czynniki pierwsze stawiane pytania moralne. I to nie jest łatwe i proste. Skłania do myślenia, ale daje mnóstwo satysfakcji. Odpowiedź na jedno zagadnienie wywołuje kolejne pytanie i tak bez końca. Można cały czas rozważać jedną kwestię i nie znaleźć sensownej odpowiedzi. Ale to ten zasadniczy walor bratania się z filozofią …
Warto wspomnieć, że autor często z przymrużeniem oka podchodził do kwestii moralnych, ich wyjaśnienie ocierało się o groteskę i naszpikowane było humorem. Więc chwilami było ciekawie i wesoło, a tematyka poważna …
Czy po tej lekturze staniesz się lepszym i bardziej przyzwoitym człowiekiem? Nie wiem … Sam się przekonaj, na ile zawarte w niej wyjaśnienia dotrą do ciebie i przemówią głosem starszego i poważnego mędrca … A tak na poważnie, pewnie inaczej i z innej perspektywy spojrzysz na zasady dobra i zła, rozbierzesz je na czynniki pierwsze i będziesz przekonany, że nadal nic nie wiesz …

„Osoba staje się człowiekiem poprzez inne osoby”

Jak być lepszym człowiekiem to przewodnik po świecie etyki w rozumieniu filozoficznym z prostymi i zabawnymi przykładami Michaela Schura. Autor zabiera nas w podróż po różnych ideach filozofii etycznej, co jest zdecydowanie największą zaletą tej książki. Całość stawia więcej pytań niż odpowiedzi.
Jakież było moje zdziwienie, kiedy dowiedziałem się, że Michael Schur to serialowy "Mose" z The office!

Jakież było moje zdziwienie, kiedy dowiedziałem się, że Michael Schur to...

• Audiobooki
  • Poradniki