Tool (parabola)

Okładka książki Tool (parabola) Bartek Koziczyński
Okładka książki Tool (parabola)
Bartek Koziczyński Wydawnictwo: InRock muzyka
muzyka
InRock
2002-01-01
2002-01-01
83-86365-50-1

Miałam nadzieję na troszkę więcej ciekawostek. Typowo dla biografii zespołu jest przepełniona informacjami o każdym utworze z każdej płyty i skupia się mocno na "technicznej" stronie pracy. Może dla super fana jest to świetna pozycja, jednak raczej niczym nie zaskakuje.

Zapraszam na bookstagram:

Zawsze zastanawiałem się co naprawdę znaczy być psychofanem? Co czują ludzie faktycznie na tyle zakręceni na punkcie czegoś, że wszystko inne z danego gatunku wydaje się gorsze? W 2018 roku poznałem tą tajemnice. Tutaj na początku jestem zmuszony podziękować mojemu koledze- Marcinowi. To on pokazał mi Tool'a i od razu się zakochałem. Dzięki Marcin! Nie mogłem uwierzyć, że przez tyle lat słuchania rocka i metalu nie znałem tego zespołu. Przy okazji pochwalę się, że w 2019r widziałem chłopaków na żywo podczas koncertu w Krakowie- wspaniałe przeżycie. Kiedy usłyszałem, że wychodzi wznowienie książki o Maynardzie i spółce (i to jeszcze uzupełnione o treści z najnowszej płyty- Fear Inoculum) wiedziałem, że muszę ją mieć!
Teraz co nieco o autorze. Bartek Koziczyński najbardziej kojarzony jest z czasopismem Teraz Rock, natomiast w swoim dorobku ma też kilka innych pozycji o tematyce muzycznej, między innymi kompedia wiedzy o Red Hot Chilli Peppers, czy Pearl Jam. Na moje szczęście wydał on również podręcznik o Tool'u.
Dlaczego na moje szczęście? Zespół ten jest na tyle tajemniczy i zagmatwany, że dodatkowe informacje o nim są dla mnie na wagę złota. Autor przeprowadza nas za rękę przez każdą płytę grupy oraz poszczególne piosenki. Mógłbym się przyczepić, że mało szczegółowo je opisuje, natomiast jak wspomniałem wyżej nie jest to takie proste, a niektóre detale znacząco uzupełniły moją wiedzę na temat tekstów utworów. Dokładnie opisane są też początki zespołu oraz "genezy" każdego z muzyków. Niestety, tutaj Pan Koziczyński moim zdaniem przesadził z informacjami o Maynardzie. Co prawda jest to frontman zespołu i najbardziej kontrowersyjny jego członek, natomiast książka za bardzo skupia się na nim. Przez większość lektury miałem wrażenie, że czytam biografię Maynarda, a nie historię zespołu. Opisane są też inne projekty Keenana: A Perfect Circle, Puscifer, a nawet winiarnia... Bardzo cenię sobie za to fragmenty podkreślające stronę okultystyczną zespołu. Szczególnie chodzi tutaj o przekonania najbardziej "wesołego" członka zespołu- perkusisty Dannyego Careya.
Podsumowując. Przeczytanie całości zdecydowanie pomogło mi bardziej wgłębić się się w znaczenie niektórych piosenek oraz interpretacji ich. Jeżeli chodzi o ocenę, to jest zbyt subiektywny, aby ją wystawić. Książka ma swoje plusy i minusy, natomiast te drugie nie mają dla mnie większego znaczenia, właśnie przez to, że czuję się na początku wspomnianym psychofanem. Każdy detal chłonąłem z przyjemnością. Zdecydowanie polecam miłośnikom zespołu. Co z osobami, które nie znają Tool'a? Mogę jedynie poradzić, że najwyższy czas go poznać, a następnie sięgnąć po książkę!!!

Na koniec mój ulubiony fragment piosenki z tytułu lektury, czyli "Parabola":

This body, this body holding me
Be my reminder here that I am not alone in
This body, this body holding me
Feeling eternal, all this pain is an illusion

Zapraszam na bookstagram:

Inokulacja Bartka Koziczyńskiego czyli krótka recenzja książki "Tool Parabola "

Po głośnej premierze "Fear Inoculum", najnowszego krążka Tool'a, można spodziewać się wielu wspaniałych wydarzeń związanych z działalnością zespołu. Jedną z tych rzeczy jest premiera "nowej" książki Bartka Koziczyńskiego. Książka, a właściwie aktualizacja książki z 2002 roku opowiadającej dzieje zespołu Tool. Ważnym aspektem jest to, że jest to jedyna pozycja dostępna w języku Polskim. Czy warto sięgać po książkę ?

"Premiera książki miała miejsce 27.11.2019 roku, dzięki Wydawnictwu "In Rock".
"Tool to zespół wielce enigmatyczny. „Parabola” jest jego pierwszą biografią, ułatwiającą rozwikłanie tajemnic i dezinformacji. Nowa edycja książki, w dwukrotnie większej objętości, zawiera historię grupy do płyty „Fear Inoculum”, przegląd projektów dodatkowych, omówienia wszystkich utworów i zakulisowy wgląd w polskie wątki związane z muzykami."

"Nie było w ostatnich latach bardziej wyczekiwanej płyty niż nowy album „Tool”. Nie było drugiej biografii jak Parabola – pionierskiej, szczegółowej, w dużym stopniu opartej na własnych wywiadach autora.
Pomyślny układ planet sprawił, że w roku 2019 fani dostali jedno i drugie. Książka zawiera historię zespołu do płyty „Fear Inoculum”, przegląd projektów dodatkowych, omówienia wszystkich utworów i zakulisowy wgląd w polskie wątki związane z muzykami. Parabola ułatwia rozwikłanie enigmatycznego wizerunku „Tool” i związanych z nim tajemnic: od lakrymologii po Wielki obrót. A wszystko w dwukrotnie większej objętości i znacznie bardziej korzystnej cenie niż pierwsze wydanie, które stało się rarytasem w serwisach aukcyjnych."

Książka jest pozycją obowiązkową dla fanów. Można przeczytać w niej wiele ciekawych anegdot, odnośników i powiązań z przeszłością. Podejrzewam, że każdy fan zespołu znajdzie coś interesującego i zaskakującego w książce. Sam będąc niemałym fanem, odnalazłem kilka dosyć interesujących historyjek np. opis relacji i kulisy powstawania albumu formacji Justin'a Chancellor'a oraz Piotra "Glacy Mohamed'a (M.T.Void),powstawanie płyty A Perfect Circle "Eat the elephant", zaskakująco sporo na temat Puscifera i nawiązanie do "Polskich relacji". Ważnym aspektem wydawnictwa jest to, że sięga premiery "Fear Inoculum' oraz opowiada o zdarzeniach przed jak i po wydaniu płyty ( choć tutaj historia rzecz jasna dalej się toczy).

Jak w przypadku pierwszego wydania, tak samo i w tym przypadku książkę można przeczytać jednym tchem. Czyta się przyjemnie, napisana jest językiem jasnym i zrozumiałym dla czytelnika. W książce zawarto chyba wszystko co najważniejsze choć pozostawia lekki niedosyt. O książce można by pisać w samych superlatywach jednak chciałbym wypunktować dwa istotne elementy które rzucają się w oczy. Po pierwsze grafika umieszczona na okładce - gdybym utworzył liste najgorszych okładek książek które przeczytałem w 2019 roku, to okładka "Paraboli" z pewnością znalazłaby się na podium. Przy wachlarzu artystycznym Tool'a, osoba odpowiedzialna za projekt okładki mogłaby postarać się bardziej. Jest tyle niesamowitych wizualizacji które idealnie wpasowałyby się w projekt. Po drugie w książce dostrzegłem nie mało błędów w druku i literówek. Tak poza tym reszta jest jak najbardziej pozytywna.

Od czasu kiedy można wszystko znaleźć w internecie to zespół już nie jest tak wielce enigmatyczny. Książka "Parabola" jest dobrym zbiorem informacyjnym. Dla nowych fanów zespołu, jest idealną lekturą ponieważ w tekście zawarto chyba wszystkie najważniejsze informacje. Dla zagorzałych fanów lektura zostawi niemały niedosyt. Czy warto sięgnąć po książkę Bartka Koziczyńskiego ? Moim zdaniem warto. Polecam.

Inokulacja Bartka Koziczyńskiego czyli krótka recenzja książki "Tool Parabola "

W 2002 r. była bodajże pierwszą na świecie, pozostała jedyną po polsku. A najnowsze jej wydanie, dwa razy obszerniejsze, to najbardziej aktualna i kompleksowa biografia zespołu TOOL oraz wszystkich pozostałych projektów członków grupy ( m.in. A Perfect Circle, Puscifer). Z epizodami polskimi i ciekawostkami. Co oczywiste, lektura obowiazkowa dla fanów nie tylko Toola.

Muzyka to moja wielka miłość.TOOL to jedna z cząstek tej miłości.Zespół poznałem z płyty "Undertow",a pokochałem za "Aenimę".Bartek Koziczyński pomaga zrozumieć tajemniczość zespołu,oraz ujawnia sporo nieznanych faktów z historii zespołu.Dla fanów - pozycja obowiązkowa.

Czy ta książka jest może dostępna GDZIEKOLWIEK?

Czy ta książka jest może dostępna GDZIEKOLWIEK?

chbuvdrnnnn,nnnnmmllok gjjhgfffccvvvvvbbjjjjjjjnkkj jdddjzkxjxnxnxnxnnxnxnxnxbbxxhnxbxn bznznzn

Jest tam co trzeba, ale niewiele więcej. Pozostawia znaczny niedosyt.

Jest tam co trzeba, ale niewiele więcej. Pozostawia znaczny niedosyt.

Tylko dla fanów, cenne ciekawostki i informacje o początkach zespołu

Tylko dla fanów, cenne ciekawostki i informacje o początkach zespołu

• Muzyka
  • Biografie
  • Muzyczne
  • Poszukuję

Dodaj cytat z książki Tool (parabola)