333 popkultowe rzeczy... Lata 90.

Okładka książki 333 popkultowe rzeczy... Lata 90. Bartek Koziczyński
Okładka książki 333 popkultowe rzeczy... Lata 90.
Bartek Koziczyński Wydawnictwo: Vesper historia
historia
Vesper
2011-11-23
2011-11-23
popkultura lata 90

Książka-wspomnienie. Z wielką przyjemnością będzie ją czytał chyba każdy, czyje dzieciństwo lub młodość przypadały na ten okres. Mnie momentami nawet rozczuliła, bowiem miło było po tylu latach przypomnieć sobie tytuły zapomnianych kreskówek, dowiedzieć się jak powstawały Smerfne Hity oraz odkryć, o co chodziło w "Za chwilę dalszy ciąg programu".
Autor ma lekką rękę do pisarstwa, uzbierał olbrzymią ilość materiałów i wyselekcjonował na prawdę popkultowe rzeczy. Efektem jest kawał historii zamkniętej na prawie 580 str. Wielokrotnie mnie zaskakiwał różnymi faktami, intrygował fragmentami i rozbawiał zdjęciami. Pozycja lepsza niż nie jedna książka z fabułą. Szczerzę dziękuję p. B. Koziczyńskiemu za nią.

Autor ma lekką rękę do...

Mam mały problem z pozycją po lekturze 333...PRL ponieważ ta wydaje się być trochę lepsza i ciekawsza ;) Tutaj pojawiają się dwa minusy, oprócz czarnobiałych ilustracji dobór wielu haseł jest dyskusyjny. Sporo pasuje do PRLu...

Powrót do dzieciństwa!
Polceam każdemu kto urodzil się od 1985 i niżej!

Powrót do dzieciństwa!
Polceam każdemu kto urodzil się od 1985 i niżej!

wspomnienia mlodosci :)

wspomnienia mlodosci :)

Kolejna część książki, będącej swego rodzaju encyklopedią, w której tym razem autor przedstawił hasła związane z polską rzeczywistością lat 90-tych ubiegłego wieku. Nie jest to podejście od strony historycznej, ale pogląd na rzeczy, które oddziaływały na Polaków w szeroko rozumianej dziedzinie "kultury".
Wszystkie te 333 rzeczy, do czego nas autor przyzwyczaił w poprzednim tomie, zostały skrupulatnie opisane - z genezą ich powstania, z opisem na czym polegał ich ówczesny fenomen i dlaczego ten fenomen się zakończył (jeżeli w ogóle się zakończył).
Dla mnie osobiście była to natomiast sentymentalna podróż do dekady, w której upłynęły prawie całe moje nastoletnie lata życia. Przypomnienie wielu rzeczy, którymi się wtedy emocjonowałem, które miały na mnie wpływ, które były w sferze posiadania/chęci posiadania, czy które ogólnie były wtedy na topie. Drugi tom przeczytałem z większą uwagą niż pierwszy, ponieważ były one mi dużo bliższe i miałem do nich większy emocjonalny stosunek niż do rzeczy opisanych w poprzednim tomie.

Wszystkie te 333 rzeczy, do czego nas autor przyzwyczaił w poprzednim...

Bartek Koziczyński stworzył dwie książki, w których umieścił najpopularniejsze rzeczy związane z dwoma dekadami polskiej rzeczywistości. Pierwsza z nich dotyczyła PRLu. Druga, wydana w 2011 roku, zajęła się latami 90. Obie pozycje ukazały się dzięki wydawnictwu Vesper.
Kto z nas nie pamięta takich postaci jak Pamela Anderson, He-Man, Czarodziejka z Księżyca czy Lara Croft. To właśnie lata 90. wylansowały tych bohaterów, pokazały je szerokiej publiczności. A która pani, będąc małą dziewczynką, nie zbierała karteczek do segregatorów albo nie oglądała „Króla lwa”? Panowie, przyznawać się, kto nosił białe skarpetki, klapki Kuboty i popijał EB. A do tego te seriale – Beverly Hills, 90210, Cudowne lata, Moda na sukces, i teleturnieje – Koło fortuny, Milionerzy, Czar Par czy Randka w Ciemno. Każda dziewczynka miała Barbie i chciała być jak Xena, każdy chłopiec wiedział, kto to Batman i oglądał StrongMana.
Książka to zbiór 333 rzeczy, które kojarzą się z latami 90. Są tu osoby, filmy, piosenki, slogany reklamowe, seriale, ale też rzeczy, które nosiliśmy, którymi się bawiliśmy, które używaliśmy. To przekrój przez te dziesięć lat, pokazanie przedmiotów z różnych okresów.
Każdy z nich zawiera krótki opis rozpoczynający się od nazwy rzeczy, informacji na temat tego z jakiej kategori ona jest (audycja, serial, film, aktor itd.). Potem dostajemy pigułkę najważniejszych informacji dostosowanych do opisywanego produktu – pierwsze pojawienie się, co to jest, jak reagowali ludzie.
Niewielka książka zawiera stos najważniejszych informacji, które czyta się szybko i z uśmiechem na ustach. Narracja nie jest encyklopedyczna, czasem widać w niej ironię, co tylko dodaje smaczku lekturze. Przy wielu produktach pojawiły się czarno-białe zdjęcia, niekiedy znajdziemy też cytaty i odniesienia do innych rzeczy. Wszystko wyważone, podane w dość krótkiej formie, bez zbędnego zaśmiecania danymi.
Przeglądając książkę od razu widać, że autor wykonał kawał dobrej roboty, zbierając tyle rzeczy w jednym miejscu. W czasach, do których wraca w pozycji, miałam kilka lat, większość z tego co znalazłam podczas lektury miałam w domu, widziałam, znałam, oglądałam albo słuchałam. To nie są rzeczy luksusowe, wyssane z palca, z górnej półki. To zwykłe produkty, osoby, filmy, do których dostęp miał każdy.
Warto sięgnąć po tę pozycję, jeśli ma się nie mniej niż 20 lat. Młodsze osoby mogą mieć problem ze zrozumieniem wielu rzeczy, choć i dla nich pojawią się tu opisy – przecież lata 90. to także rok 1999. Dla tych, którzy przeżyli ten czas lektura obowiązkowa. Wiele śmiechu, wzruszeń i wspomnień może wam sprawić.
Komu polecam? Tym, którzy tak jak ja znają lata 90. z własnego doświadczenia. Zobaczycie, że o wielu rzeczach już zapomnieliście, a niektóre na pewno wciąż tkwią w waszej pamięci. To lektura przyjemna, dobrze przemyślana, pozwalająca z sentymentem spojrzeć w przeszłość. Polecam gorąco.

Świetna książka dla kogoś kto, tak jak ja, dorastał w latach 90. Jest co wspominać zwłaszcza jeżeli można się tymi wspomnieniami z kimś podzielić. Tematyka bardzo obszerna - muzyka, reklama, postacie, wydarzenia, książki i komiksy, telewizja.

Jak to miło czasem powspominać nieco już odległe lata 90-te.
Razem z mężem czytając tą pozycję przypominaliśmy sobie nasze dzieciństwo. Ehh co to były za czasy :).

Na początku pojawienie się pierwszego Mcdonald'sa (długie kolejki po to tylko by skosztować tej amerykańskiej "wolności" w cheeseburgerze czy shake'u waniliowym.
W telewizji Drużyna A (nawet teraz się znowu pojawiła w Jedynce),MacGyver, Beverly Hills 90210, ALF, Ally Mcbeal, Dynastia i japońskie anime często z podkładem włoskim: Czarodziejka z księżyca (bez włoskiego brzmienia :),Yattaman, Gigi, Kapitan Jastrząb.
Ilu z nas nie pamięta sławnego teleturnieju "Koło fortuny"(Wojciech Pijanowski i Magda Masny) czy "Czaru par" z młodziutkim Krzysztofem Ibiszem w roli prowadzącego i "Randki w ciemno" z Jackiem Kawalcem.

W domu często "honorowym" gościem był komputer Amiga czy konsola Playstation (pierwsza jej wersja),a w buzi ulubiona guma Donald czy Turbo z historyjką obrazkową, do picia Frugo (które znowu jest na polskim rynku),a na koniec zagyzało się wafelkiem Koukou Roukou (kukuruku).

Kobiety zaczęły zaczytywać się w harlequinach,a młodzież słuchała muzyki: Roxette, Ace of Base, Hanson, Spice Girls, Kelly Family czy Scatmana Johna i kupowała gazetki Bravo, Bravo Girl.A nieco starszych często "porywały" rytmy świeżej, dopiero co pojawiającej się muzyki disco polo.

W reklamie świstak siedział i zawijał czekoladę Milka w sreberka i wtedy też nadchodził odpowiedni czas na spróbowanie piwa EB a po wszystkim ociec (pisownia oryginalna) robił pranie tylko z proszkiem do prania Pollena 2000:).

Z pewnością świat miał wtedy zupełnie inne barwy :) ,a że były to lata dzieciństwa dzisiejszych około 30latków to łezka na wspomnienie o tym zakręci się niejednemu czytelnikowi w oku.

Książka mimo swych dużych gabarytów (ok 580 stron),ciekawa, przyjemna, zapraszająca w sentymentalną podróż do przeszłości. "Wchłonięcie" tej pozycji zajęło nam (mnie i mężowi) dwa, trzy wieczory.

Jak to miło czasem powspominać nieco już odległe lata 90-te.

W telewizji Drużyna A (nawet teraz się znowu...

Książka, która przyprawia o uśmiech i przywołuje liczne wspomnienia z dzieciństwa i czasów dorastania. Bajki Disneya, pierwsze reklamy, karteczki do segregatorów, McDonalds i szał związany z Titanikiem, aż się łezka w oku kręci :)333 hasła, dużo wiedzy, dużo anegdot, bardzo dobrze napisany leksykon, dla wszystkich, którzy pamiętają kolorowe lata '90!

Książka jest zbiorem haseł związanymi z latami 90. Każde z nich posiada przeważnie krótką mini-notatkę, która wyjaśnia co to jest, jak i kiedy powstało oraz jaki ma związek z Polską.
Bardzo miło mi się ją czytało i miłe wspomnienia z dzieciństwa powróciły.

Bardzo miło mi się ją czytało i miłe wspomnienia z dzieciństwa powróciły.

Dodaj cytat z książki 333 popkultowe rzeczy... Lata 90.