Zamorskie wojny Portugalczyków, 1960-1975. Tom 1

Okładka książki Zamorskie wojny Portugalczyków, 1960-1975. Tom 1 Krzysztof Kubiak
Okładka książki Zamorskie wojny Portugalczyków, 1960-1975. Tom 1
Krzysztof Kubiak Wydawnictwo: Tetragon Cykl: Zamorskie wojny Portugalczyków, 1960–1975 (tom 1) Seria: Monografie historia
historia
Zamorskie wojny Portugalczyków, 1960–1975 (tom 1)
Monografie
Tetragon
2022-01-01
2022-01-01

Okładka książki Dzieje Koreańczyków. Z azjatyckiego zaułka na salony świata Leszek Będkowski, Anna Diniejko-Wąs, Marcin Jacoby, Kamila Kozioł, Agnieszka Krzemińska, Jakub Krzosek, Krzysztof Kubiak, Oskar Pietrewicz, Anna Piwowarska, Dominik Rutana, Ewa Rynarzewska, Agnieszka Smiatacz, Jędrzej Winiecki, Michał Wiśniewski
Dzieje Koreańc... Leszek Będkowski, A...
Okładka książki Historia wojsk pancernych Krzysztof Kubiak, Łukasz Przybyło
Historia wojsk... Krzysztof Kubiak, Ł...
Okładka książki Bezpieczeństwo publiczne Mirosław Banasik, Tomasz W. Grabowski, Paweł Grzywna, Krystyna Iglicka, Artur Jasiński, Barbara Kaczmarczyk, Mariusz A. Kamiński, Kazimierz Kraj, Krzysztof Kubiak, Miron Lakomy, Marek Leszczyński, Karolina Lis, Piotr Mickiewicz, Andrzej Misiuk, Piotr Musiewicz, Mikołaj Rakusa-Suszczewski, Marcin Rojszczak, Jan Swół, Jerzy Trocha, Sebastian Wojciechowski, Helena Wyligała
Bezpieczeństwo... Mirosław Banasik, T...

„Doskonała…”
Książki Krzysztofa Kubiaka to pozycje, które mogę kupować w ciemno. Nigdy nie zawodzą. Tym razem tradycji stało się za dość.
„Zamorskie wojny Portugalczyków 1960-1975 tom I” to bardzo ciekawa lektura, poruszająca słabo znany u nas temat. W publikacji zawarte jest kompleksowe podejście do całości tematu, choć sam autor zaznacza, że przy tej objętości pewne treści zostały okrojone.
Oprócz tekstu głównego, mamy szereg pobocznych, ważnych dla zrozumienia tematu informacji. Dotyczy to w szczególności biogramów ważniejszych postaci, wyjaśnienia doktryn politycznych, szczegóły uzbrojenia i niektóre wydarzenia pośrednio związane z tematem.
Wadą tych „biogramów” jest szalenie mała czcionka.
Pomocne są również charakterystyki historyczne i geograficzne obszarów na których rozrywają się opisane starcia. Starannie dopracowane mapy, pomagają nam się odnaleźć w terenie. Przedstawiają one zarówno dynamikę działań, jak i statyczne rozmieszczenie wojsk.
Wiele danych zebrano w tabelach, które towarzyszą nam przy czytaniu.
Wszystkie rozdziały zawierają obszerne wprowadzenia i są ilustrowane wyraźnymi zdjęciami.
W pierwszym tomie zaczynamy od wstępów i wprowadzeń pisanych przez fachowców. (min portugalskich wojskowych).
Po nich następuje rys historyczny dotyczący Portugalii i jej zamorskich terytoriów – ponad 160 stron. Później przechodzimy do charakterystyki sił zbrojnych Portugalii w 1960 roku. Bardzo dokładne. Kolejną częścią tomu jest omówienie wojny w Angoli. Na koniec dostajemy skorowidz osób i nazw geograficznych.
Język Profesora nie jest trudny, ale przy lekturze trzeba się skupić. Jest to związane z mnogością partyzanckich ugrupowań, doktryn i walk toczonych w nieznanym ogółu terenie.
Jak już wspomniałem wcześniej mapy, w tym większość w kolorze znakomicie pomaga nam się odnaleźć.
Wydanie jest staranne, dobry papier, w twardej oprawie – szyte. W tej kwestii Wydawnictwo Tetragon trzyma poziom. Publikacja moim zdaniem bez większych wad (poza wielkością czcionki miejscami). Polecam każdemu zainteresowanemu historia współczesną.

„Doskonała…”

Przeczytany przez ze mnie pierwszy Tom owej serii profesora Kubiaka podejmuje się bardzo trudnego i mało znanego tematu w polskiej literaturze jakim są działania Portugalczyków w ich zamorskich koloniach po II wojnie światowej.

Myślę, że zacznę od wad tego dzieła. Mianowicie pierwszą wadą jest cena, książka jak na ten moment dostępna była tylko w serwisach Allegro za cenę 115 zł co z przesyłką wyniosło prawie 130 zł, no nie jest to mało. Druga wada to jeden z fragmentów książki w którym autor wprowadza nas do kolonizacji ziem, których temat w późniejszych latach jest poruszany w książce i moment I wojny światowej gdy Portugalczycy walczą w swoich afrykańskich koloniach z Niemcami, opisane tam są jakieś bitwy w jakiś miejscach bez jakichkolwiek map i tak naprawdę poruszamy się tam po polu walki, ale nie wiem w sumie gdzie jesteśmy w Angoli i Mozambiku. Kolejna wada to ortografia w tej książce. Pojawiają się tutaj takie głupie błędy jak zamiast pisać, że coś był "w" danym miejscu to napisane jest np. "Było z Angoli".

Wady ma każda książka, natomiast zalety tej książki to już inna sprawa. Książka jest bardzo dobrze zrealizowana warto ją kupić aby meandrować po tematach, których nie podejmuje się zbyt powszechnie w wielu filmach dokumentalnych w naszym kraju, to jedyne tego typu dzieło i idąc tym co się kieruje czytając takie książki to opisywanie szczególnie mało znanych tematów z ostatniego stulecia. Autor bardzo dobrze wprowadza nas do realiów i postaci jakie będą przewijać się w polityczno-militarnej rozgrywce wojen o wyzwolenie portugalskich posiadłości zamorskich z pod protektoratu Lizbony. Ponadto mamy bardzo bogate zasoby zdjęć w owej pozycji oraz bardzo dużą ilość opisów broni, sprzętu oraz jednostek biorących udział w walce.

Podsumowując, książka to bardzo szczegółowy zbiór mało znanych dokumentów przez co jeśli jest się zainteresowany tematami historii, kolonizacji, dekolonizacji, polityki, militariów oraz ogólnym pojęciem Zimna Wojna warto przeczytać te pozycję.

Jedyna tego typu publikacja obszernie i wręcz kompletnie opisująca konflikty zbrojne w byłych portugalskich koloniach za panowania Salazara. Książka bardzo obszerna 512 str. i warta wysokiej ceny. Dla mnie okaz wręcz kolekcjonerski z uwagi na zainteresowanie tematem Afryki południowej.

• 0. Posiadam
  • Dekolonizacja