Spotkajmy się w Monako

Okładka książki Spotkajmy się w Monako Hazel Gaynor, Heather Webb
Okładka książki Spotkajmy się w Monako
Hazel GaynorHeather Webb Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura obyczajowa, romans
Meet Me in Monaco
Prószyński i S-ka
2022-03-15
2022-03-15
Alina Kuś Siewior

Typowy romans. Podtytuł to marketing.

Typowy romans. Podtytuł to marketing.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Czego by nie powiedzieć, to jest to klasyczny romans, z postacią gwiazdy, czyli Grace Kelly w tle. To, co mi się podobało, to umieszczenie w centrum perfumiarki, stąd siłą rzeczy spora część powieści traktuje o zapachach i tworzeniu perfum. Cała reszta jest już jednak dość sztampowa. Autorki starają się stworzyć atmosferę Lazurowego Wybrzeża, ale ja jakoś nie mogłam jej uchwycić. Romans Sophie z Jamesem też jest jakiś taki nijaki, nie ma tu za grosz szaleństwa, ani romantyzmu, a wszystko jest opisane zbyt formalnym językiem. Postać narzeczonego Sophie jest iście widmowa, pojawia się on znikąd, nic o nie wiadomo, poza tym oczywiście, że jest czarnym charakterem, który musi zniknąć.
Wreszcie autorki powinny się przyłożyć do researchu, bo pojęcie paparazzo pojawiło się dopiero kilka lat po wydarzeniach opisywanych w powieści.

Spodziewałam się czegoś innego niż dostałam, ale bardzo mi się podobało. Nie jest to opowieść o Grace Kelly, ale o dwójce młodych ludzi, którzy szukają swojego miejsca w życiu, miłości, zrozumienia, naznaczeni wojenną przeszłością, a w tle przewija się aktorka/księżna G.K.
Wciągnęłam się od pierwszej strony, a na końcu się wzruszyłam.

Wciągnęłam się od pierwszej strony, a na końcu się wzruszyłam.

Przyjemnie spedzony czas z książką.
Aczkolwiek daremno szukać, tu opowiesci o Grace Kelly (co sugeruje podtytuł)
Jest to opowieść o perfumiarce oraz fotografie, w tle lekko naszkicowana postać Grace. Lecz książka nic na tym nie traci. Jest napisane w ten charakterystyczny sposób, że z łatwoscią, można przenieść sie w klimat tamtych lat.

Przyjemnie spedzony czas z książką.
Aczkolwiek daremno szukać, tu opowiesci o Grace Kelly (co sugeruje podtytuł)

Zanim przedstawię moje wrażenia z lektury „Spotkajmy się w Monako” duetu Hazel Gaynor i Heather Webb kilka słów wstępu. Cannes to miasto Lazurowego Wybrzeża, obecnie znane na całym świecie dzięki międzynarodowemu festiwalowi filmowemu i turystyce. Rokrocznie zjeżdżają tu wielkie filmowe gwiazdy. Księstwo Monako to miasto-państwo położone w Europie Południowej nad Morzem Śródziemnym, chętnie odwiedzane przez turystów przy okazji pobytu na Lazurowym Wybrzeżu. Grace Kelly to amerykańska aktorka, która zdobyła Oscara za rolę w filmie „Dziewczyna z prowincji”. 18 kwietnia 1956 poślubiła księcia Monako - Rainiera III, czym zyskała tytuł księżnej (obok trzynastego miejsca na liście największych aktorek wszech czasów). Warto też dodać, że w okolicy Prowansji i Lazurowego Wybrzeża znajdują się największe uprawy roślin stosowanych do produkcji ekstraktów zapachowych. Najbardziej znana jest miejscowość Grasse uznawana za stolicę światowej produkcji perfum.

Cannes lata 50. Grace Kelly zmęczona czyhającym na nią tłumem reporterów chroni się w małej lokalnej perfumerii, której właścicielką jest Sophie Duval. Kiedy niestrudzony paparazzi – James Henderson – za wszelką cenę próbuje dotrzeć do słynnej aktorki, między Sophie i Grace nawiązuje się zalążek przyjaźni. Miną lata. W życiu Grace pojawi się pewien książę, Sophie cierpliwie będzie pracowała nad nową recepturą, James nie będzie mógł zapomnieć o przelotnie spotkanej Mademoiselle Duval. Przełomem będzie ślub księcia Monako i Grace Kelly…

Jeśli mieliście okazję czytać moje inne książkowe opinie doskonale wiecie, że literatura obyczajowa nie należy do moich ulubionych. Po „Spotkajmy się w Monako” sięgnęłam zachęcona nawiązaniem do realnej postaci. Przyznam, że sylwetka Grace Kelly nie była mi wcześniej znana, a wplecenie w fikcję literacką faktów z jej życia było bardzo dobrym sposobem na przybliżenie jej losów. Historia Sophie i Jamesa to ciepła, malowana słowem, pełna smaków i zapachów powieść. Jest słodko, lekko gorzko. Mikstura romantyzmu i prawdziwych wydarzeń w iście hollywoodzkim stylu. Francja lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Ślub stulecia, skomplikowana miłość, wszechobecny glamour, perfumy i paparazzi. Choć główną oś stanowi Sophie i James, nie brak tu wątku toksycznych rodzinnych relacji, trudnych związków, wielkiej przyjaźni i obowiązku rodzicielskiego.

Cenię powieści, z których nie wylewa się rzesza bohaterów. I tu autorki świetnie wpisały się w ten nurt – jest Sophie Duval i jej otoczenie (Natalie, matka, Lucien),James Henderson (jego redakcyjne otoczenie, córeczka) oraz Grace Kelly. Chcę podkreślić, że amerykańska aktorka nie jest pełnoprawnym bohaterem powieści – jej życie stanowi koło napędowe wyborów bohaterów, tło ich życia. Pozostałe postaci są towarzyszami tych głównych, akcja nie zbacza by koncentrować się na ich perypetiach. To lubię.

„Spotkajmy się w Monako” duetu Hazel Gaynor i Heather Webb to udane małżeństwo literatury obyczajowej z powieścią historyczną. Nic dziwnego, skoro obie autorki mają duże doświadczenie w tej materii. Uważam, że takie łączenie gatunków może odczarować przyszytą łatkę literaturze obyczajowej, jako tej błahej i nie wysokich lotów.

Kolejne powieści z gatunku tych obyczajowych to dla mnie wychodzenie ze strefy komfortu. Muszę przyznać, że dzięki takim książkom jak „Spotkajmy się w Monako” to wyjście jest mało brutalne. Było lekko, niezobowiązująco, ale nie błaho. Czytało się dobrze – pochłonął mnie filmowy światek (czy wiecie, że Grace Kelly była ulubioną aktorką Alfreda Hitchcocka?),z nutką naturalnych perfum. Takie spotkania lubię!

Opinia w ramach współpracy z portalem Sztukater.pl

Odprężająca lektura, akurat na jazdę pare godzina autobusem :) polecma

Odprężająca lektura, akurat na jazdę pare godzina autobusem :) polecma

To najprawdziwsza przyjemność, zmierzyć się z taką historią. Już od momentu, gdy zobaczyłam okładkę, przeczytałam opis i nawiązanie do Grace Kelly, do tego obiecująca perspektywa pięknych, prowansalskich klimatów i Lazurowego Wybrzeża, byłam pewna, że muszę to natychmiast przeczytać. No i trafiłam w dziesiątkę...
Piękna, malowana słowem, pełna smaków, zapachów i niesamowitych zdarzeń powieść, którą czyta się jednym tchem. Raz jest nam bardzo wesoło, innym razem smucimy się wraz z główną bohaterką, często zalewa nas nostalgia za czymś, co odeszło, a autorki tej książki fantastycznie poradziły sobie, łącząc fakty historyczne z fikcją literacką.
Przygotujcie się na moc estetycznych wrażeń podczas tej upajającej lektury.

Piękna, malowana słowem, pełna smaków, zapachów i...

Rok 1955. Grace Kellly ulubiona aktorka Alfreda Hitchcocka jest u szczytu sławy. Przyjeżdża do Francji na festiwal w Cannes, podczas tego pobytu spotyka księcia Monako Rainiera.
Sophie prowadzi małą perfumerię na Lazurowym Wybrzeżu. Przejęła ją po ukochanym tacie, który zginął na wojnie. Firma tonie w długach. Oprócz tego Sophie zmaga się z toksyczną matką i zaborczym narzeczonym. Pewnego dnia jej sklepik odwiedza Grace Kelly, gwiazda ucieka przed natrętnym fotografem, a dziewczyna ukrywa ją na zapleczu. To przypadkowe spotkanie sprawi, że życie Sophie wkroczy na nowe tory. Oprócz Grace Kelly w jej życiu pojawi się przystojny, angielski fotograf James. Czy kobieta będzie potrafiła wziąć los w swoje ręce i bez względu na wszystko podążać za marzeniami?
Fabuła osadzona na Lazurowym Wybrzeżu, a akcja toczy się od momentu pierwszego spotkania aktorki z księciem, aż do ich ślubu w Monako. O toczących się wydarzeniach, a także o własnym życiu opowiedzą zarówno Sophie jak i James, a ich opowieść przeplatają wycinki prasowe dotyczące Grace Kelly.
Powieść wypełniona zapachami, pięknymi krajobrazami Prowansji i urokliwymi, francuskimi miasteczkami. Mamy tu również Cannes tętniące życiem podczas festiwalu filmowego, kiedy to miasto gości największe gwiazdy kina...

(cd recenzji na fb)

Świetna romantyczna historia zatrzymana w latach 50 ubiegłego wieku, reprezentuje różne rodzaje miłości i jak wiele jesteśmy dla niej zrobić. Sophie to charyzmatyczna kobieta, która nie da sobie w kaszę dmuchać, natomiast James nie daje o sobie zapomnieć. Super książka na piątkowe wieczory z herbatką.

• Romans..💒👩‍❤️‍👨💌👰‍♀️
  • Wyd.: Prószyński i S-ka