Dziewczyna z indeksem

Novae Res
2022-01-28
2022-01-28
9788382197044

Zachecila mnie tematyka, jak i piekna okladka ksiazki.
Coz za rozczarowanie...
Mieszkalam w Oliwie od urodzenia, studiowalam w Gdansku w tym samym czasie, co bohaterowie ksiazki, ale moje zycie bylo prawdziwie kolorowe, nie jakies dziwne, szare - pokazane w tej ksiazce.
Mam wrazenie, ze autorka cos slyszala o Gdansku w latach siedemdziesiatych, ale nie przezyla ich w Gdansku.
Moj ukochany Park Oliwski jest zle opisany - czesc angielska jest pomylona z czescia francuska (podstawowy blad). My jezdzilismy kolejka, nikt nie mowil SKM-ka, Goldwasser - to likier z platkami zlota, a nie wodka z opilkami zlota, w Gdansku jezdzily czerwone tramwaje, a nie niebieskie!
Autorka pieknie opisuje przyrode, ale czasem cos tam myli, gdy "lato oddawalo prymat jesieni" (...) "w powietrzu unosil sie zapach piwonii(???),roz i jasminu (???)".
Autorka opisuje polowe lat siedemdziesiatych, a wspomina o nakazach pracy po studiach, ktore to zostaly zniesione w latach 60-tych.
Bylismy zakochani w The Beatles, chlopcy mieli dlugie wlosy, ale nie mowilismy, ze sa to fryzury na dywan, czy na grzybka...
Zabawa w rytmie cha-czy i twista, to tez lata 60-te.
Czytalam te ksiazke i nie moglam zrozumiec, jak mozna odmiennie przezyc te same lata studenckie w Gdansku. Wlasciwie o Gdansku bylo w tej ksiazce bardzo malo, wiecej mozna przeczytac o wycieczkach do Zwziazku Radzieckiego.
Nie, nie jest to ksiazka o kolorowyej mlodosci w szarych czasach
PRL-u.
(Przepraszam za za brak polskiej czcionki)

Zachecila mnie tematyka, jak i piekna okladka ksiazki.
Coz za rozczarowanie...

"Dziewczyna z indeksem" to debiut, którego byłam bardzo ciekawa. Akcja osadzona jest w czasach PRL-u, a ten bardzo lubię w książkach.
Gdańsk, lata 70.XX wieku.
Poznajemy Uśkę, która studiuje filologię rosyjską na Gdańskim uniwersytecie.
Fabuła prowadzi nas przez cały okres studiów Uśki.
Każdy kolejny rok to nowe doświadczenia, nowe przeżycia, nowe odkrycia. To przyjaciele i miłość, której zabraknąć nie mogło.
W życiu studenckim cały czas coś się dzieje. Kolorowy świat tamtego czasu, piosenki i spotkania przy rybce, która lubi pływać 😜
Autorka bardzo dobrze wprowadza nas w tamten czas, kiedy każdy chce wolności, życia całym sobą, korzystania z przywilejów młodości. Świetnie pokazuje tamten szary i smutny okres na przykładzie ówczesnego życia studenckiego. Młodzieńczą naiwność i wiarę, że mogą góry przenosić. Mamy też miłość, która najlepiej smakuje na molo.
Czujemy wiatr we włosach i podziwiamy domki rybackie. Nucimy "Zakochani są wśród nas..."
Zupełnie inny świat w porównaniu z tym do czego dzisiejsza młodzież ma dostęp.
Bardzo przyzwoita historia, bez wartkiej akcji, ale mająca swój urok. Mnie osobiście podobała się. Miła odskocznia od dzisiejszej rzeczywistości.
Jeśli macie ochotę przenieść się w czasy PRL-u polecam powieść.

Gdańsk, lata 70.XX wieku.
Poznajemy Uśkę, która studiuje filologię rosyjską na Gdańskim uniwersytecie.
Fabuła prowadzi nas przez cały okres studiów Uśki.

"Dziewczyna z indeksem" Elżbiety Nieć to powieść obyczajowa osadzona w czasach PRL-u opowiadająca o Uśce, studentce filologii rosyjskiej. Jak jednak można zauważyć już na okładce książki, nasza główna bohaterka potrafi grać na skrzypcach. Ku mojemu zaskoczeniu powieść przepełniona jest nie tylko tematami wyjętymi prosto z gdańskiego uniwersytetu ale bardzo często pojawia się wątek muzyczny. Bohaterowie zachwycają się piosenkami ówczesnych lat siedemdziesiątych, nie tylko polskimi, ale jak przystało na kierunek studiów Uśki, także rosyjskimi.

"Wszyscy uwielbiali 'Latotekę' z najnowszymi przebojami krajowymi i zagranicznymi. Nieraz dochodziło do rozłamu w grupie, gdy należało wyłonić najlepszy przebój. Zdania były podzielone, dla jednych 'Prześliczna wiolonczelistka' Skaldów to niekwestionowany hit, a zdaniem innych na laury zasługiwały Czerwone Gitary z 'Białym krzyżem'. Retoryczne pytanie kończyło spór. Po dziesiątej z niecierpliwością czekali na 'Lato-retro-tekę' aby wspólnie śpiewać przeboje sprzed lat."

Bardzo podobało mi się to jak zostało opisane życie studenckie w czasach PRL-u. Było to niezwykle ciekawe, tym bardziej, że realia akademickie zmieniły się do dziś o 180 stopni. Nie wspominając już o technologii, tamci studenci mieli zupełnie inne priorytety i autorytety. Miło było przez chwilę być częścią studenckiej paczki Uśki, choć niestety z żadną osobą się nie zaprzyjaźniłam. Mówiąc krótko, bohaterowie byli bezbarwni.

Barwne jednak okazało się całe tło jakie przedstawia autorka. Dla wielu z nas lata siedemdziesiąte XX wieku są znane z lekcji historii, lub opowieści bliskich. W książce Elżbiety Nieć możemy dowiedzieć jeszcze więcej ciekawostek z tamtych lat, co dla mnie stanowi wielki plus "Dziewczyny z indeksem".

Jeśli lubicie powieście obyczajowe rozgrywające się w czasach komunizmu to jest to książka dla Was!

Co powiecie na powrót do czasów PRL? Za sprawą książki Elżbiety Nieć "Dziewczyna z indeksem" zabiorę Was na wycieczkę w tamte czasy. Usiądźcie wygodnie i czytajcie.

"Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy
Ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy..."

Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) była oficjalną nazwą niesuwerennego, zależnego od Związku Sowieckiego państwa komunistycznego, formalnie przyjętą 22 lipca 1952 r. Funkcjonowała oficjalnie do 31 grudnia 1989 r. Tak się składa, że urodziłam się w czasach PRL i najbardziej w pamięci utkwiły mi kartki na jedzenie. Mam nawet kilka zostawionych na pamiątkę.

Gdańsk to tutaj rozgrywa się akcja powieści "Dziewczyna z indeksem". Mamy lata 70-te XX wieku.

" życie nie jest ani takie złe, ani tak dobre, jak sobie wyobrażamy".

Helena Rieczkowska zdolna skrzypaczka postanawia studiować filologię rosyjską. Niektórzy nauczyciele są oburzeni jej wyborem , bo jak to taka wrażliwa dziewczyna, z domu o patriotycznych tradycjach, mogła wybrać rusycystykę. Na studiach zawiązuje nowe przyjaźnie, zakochuje się w Wiktorze - synu partyjniaka. Nauka, wymiany studenckie, kolonie, praktyki i imprezy - młodzi ludzie nie narzekają na nudę. Chociaż życie dziewczyny zmienia się diametralnie to nadal jest postrzegana przez koleżanki jako egzaltowana, nie mająca pojęcia o relacjach damsko-męskich, z ortodoksyjnym spojrzeniem na małżeństwo.

PRL to czasy w których legitymacje partyjne i stanowiska rodziców otwierały nie jedną furtkę dla ich dzieci. Wiadomości w telewizji, radiu i gazetach były ocenzurowane. Rządzącym zależało na tym by do obywateli nie docierały informacje dla nich niewygodne.

Jeżeli ktoś chce się przenieść do czasów PRL - powspominać jak to było lub zapoznać się z ówczesnym ustrojem to polecam tę książkę. Mnie osobiście nie wciągnęła. Jest to debiut więc nie krytykuję. Być może kolejne książki autorki będą ciekawsze. Mnie się nie podobała, co wcale nie znaczy ,że nie znajdzie się osoba która będzie nią zachwycona. O gustach się nie dyskutuje.

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Wydawnictwu Novae Res.

"Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy
Ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy..."

Nie będę ukrywać, że skusiłam się na tę powieść Elżbiety Nieć głównie z powodu tego, że główna bohaterka, Helena Rieczkowska podejmuje studia filologiczne w zakresie języka rosyjskiego w latach 70. XX wieku. Uśka kończy szkołę średnią z bardzo dobrymi wynikami, jednak jej serce ciągnie ją ku rusycystyce. To właśnie tam poznaje przyjaciół, którzy miło spędzają ze sobą czas. Choć dziewczyna mieszka z rodzicami, nie przeszkadza jej to w niczym, by zawiązać bliższe przyjaźnie. Także jej serce nie pozostaje obojętne w stosunku do Wiktora Krymskiego, chłopaka, którego rodzice przebywają za granicą, a on wychowywany jest przez ukochaną babcię Mariannę. Rozpoczyna się czteroletni cykl studiów, w którym obserwujemy całkowitą przemianę dziewczyny.

Bardzo przyjemnie było czytać o języku staro-cerkiewno-słowiańskim, dziełach Puszkina, Lermontowa, wyprawie do Rosji na wymianę studencką. Odbytych praktykach w szkole, na koloniach. Widać, że Elżbieta Nieć bardzo dokładnie zgłębiła temat, być może sama miała okazję ukończyć ten kierunek studiów? Nie wiadomo. Powieść ma blisko 400 stron, jednak w żadnym momencie nie czułam, by była nużąca. Wręcz przeciwnie, przez tę historię dosłownie się płynęło. Poznajemy nieco tło historyczne i polityczne Gdańska lat 70. XX wieku. Pochyłą czcionką pojawiają się wstawki z czasów wojennych, bardzo chętnie przeczytałabym powieść z tego czasu w wykonaniu autorki. Czuję, że byłaby równie udana jak prezentowana dziś historia.

,,Dziewczyna z indeksem" to ciepła, pełna nadziei, zawierzenia Bogu i ludziom historia o studentce rusycystyki, która z pełnym zaangażowaniem oddała się studiowaniu. Nie zapomniała przy tym o pomocy bliźnim. Niezwykle empatyczna i nastrajająca do wspomnień lektura, od której nie mogłam się oderwać. Chętnie zapoznam się także z innymi powieściami autorki. Mam nadzieję, że jakaś ukaże się już niedługo. Serdecznie polecam ten tytuł wszystkim tym, którzy z rozrzewnieniem chcą wrócić do czasów studiów, ale także przeczytać kawał dobrej literatury obyczajowej. Czuję, że o ,,Dziewczynie z indeksem" będzie jeszcze głośno!

• Recenzenckie
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Dziewczyna z indeksem