Na ciężkim kacu. Nowa Rosja Putina i duchy przeszłości

Okładka książki Na ciężkim kacu. Nowa Rosja Putina i duchy przeszłości Shaun Walker
Okładka książki Na ciężkim kacu. Nowa Rosja Putina i duchy przeszłości
Shaun Walker Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria reporterska reportaż
reportaż
Seria reporterska
Wydawnictwo Poznańskie
2019-07-31
2019-07-31
Mariusz Gądek
Rosja Putin literatura faktu reportaż

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 9 (57) 2022 Margaret Atwood, Tove Ditlevsen, Zuzanna Kowalczyk, Małgorzata Lebda, Karolina Lewestam, Honorata Martin, Daniel Odija, Lidia Pańków, Redakcja magazynu Pismo, Bartek Sabela, Kae Tempest, Adrian Tomine, Shaun Walker, Rafał Wilk, Piotr Wójcik
Pismo. Magazyn... Margaret Atwood, To...

Brytyjczyk po rusycystyce, wieloletni korespondent, ekspert od Rosji, ale nie od Ukrainy. Rozdział opowiadający o Ukrainie obfituje w błędy i uproszczenia. Traktat wersalski nie dotyczył spraw byłego imperium rosyjskiego, a Polsce nie "przypadła przy okazji" dzisiejsza zachodnia część Ukrainy. Autor rozpisuje się o pogromach na Żydach dokonanych przez nacjonalistów ukraińskich, ale nie wspomniał o Wołyniu, choć rozdział ewidentnie ma na celu pokazanie ciemnej strony banderowców i dalej problemów z obraniem drogi mitów narodowych. Wiele innych podobnych zdań, które rażą polskiego czytelnika. Jednak muszę mu to oddać, że są fragmenty w kontekście relacji polsko-rosyjskich gdzie odrobił lekcję. Z perspektywy reportażu pisanego dla odbiorcy na Wyspach z pewnością ciekawa lektura. Dla osób zainteresowanych tematyką u nas w kraju raczej sztampowe i nieodkrywcze.

1958

Ciekawa, choć przerażająca książka. Dzięki niej, można choć trochę zrozumieć genezę tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą.

Bardzo ciekawa i obszerna, a jednocześnie wciągająca pozycja. Szczerze mówiąc po tytule spodziewałam się trochę innego podejścia do tematu, ale jednocześnie nie mogę powiedzieć, żebym była rozczarowana lekturą. Autor przedstawia historię, opinie ludzi i własne doświadczenia, tworzy to całość, którą bardzo przyjemnie się słuchało.

Ciekawa i wciągająca, pozwala lepiej zrozumieć, to co się dzieje za naszą wschodnią granicą i to, jak historia ZSRR wpływa na kształt współczesnej Rosji. Pozwala spojrzeć na sprawę z różnych perspektyw, pozwala np. wejść w buty Rosjan mieszkających w nierosyjskich republikach radzieckich, którzy najpierw byli obywatelami wielkiego mocarstwa, a pod koniec 1991 roku nagle obudzili się jako imigranci we własnym kraju. Wątek wywieszenia flagi z okazji urodzin Tarasa Szewczenki i związanego z tym procesu porażający, a jednocześnie nie tak całkiem egzotyczny, biorąc pod uwagę polskie realia. Ważna książka i, choć powstała na długo przed inwazją w lutym 2022, nadal aktualna.

świetna książka osoby która związała się z Rosja przez ponad 20 lat, autor jako reporter bywał na miejscu w istotnych punktach czasowych najnowszej historii kraju. świetnie oddaje zarówno historię , jaki i dzień dzisiejszy po aneksji Krymu, separacji 2 nowych republik, pokazując jednocześnie że narracja Kijowa nie jest jedyną słuszną.. warto przeczytać aby zrozumieć nieco więcej jak się rozpoczął bieżący konflikt za naszą wschodnią granicą

Znakomity reportaż. Mimo tego, że powstał w 2017, wyjaśnia wiele kwestii dotyczących obecnej sytuacji.

Bardzo interesująca pozycja. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Rosja jako nowa odsłona Związku Radzieckiego, za którym każdy tęskni. Ciekawa perspektywa, świetne wyjaśnienie dlaczego Rosja w ogóle nie uznaje istnienia Ukrainy. Wiele z obecnie mających miejsce wydarzeń, można wytłumaczyć po solidnie przedstawionych faktach z przeszłości.

Dosłownie parę godzin czytania ale czuję tu niedosyt nie tylko z powodu łatwej lektury, lecz również z powodu wątłej treści. Autor niewiele pisze o Rosji i jej metodach wpływu na Ukrainę, bardziej skupia się na motywacjach ludzi walczących po stronie Donbabwe i Ługandy, a aspekt ingerencji i wpływu Rosji na inspirację walk przez Rosję lub samo zaangażowanie Rosji w walki na wschodniej Ukrainie jest ledwie liźnięty. W ogóle ta książka jest taka po łebkach i wydaje się mi, że zyskała popularność gdyż napisał ją zachodni dziennikarz z "wielkiego", angielskiego Guardiana i została wydana na Zachodzie. Sądzę, że niejeden lokalny dziennikarz ukraiński ma więcej do powiedzenia.

Bardzo dobra książka brytyjskiego reportera The Guardian o Rosji czasów Putina używającej polityki historycznej do utrzymania władzy w kraju i przejętych terytoriach jak Czeczenia i Krym czy Donbas.

Książka jest spojrzeniem na Rosję, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.
Walker pokazuje jak długo gnijące problemy i obawy doprowadziły do kontynuacji konfliktu na Ukrainie. Rosyjska psychika została głęboko zniszczona przez piętno komunistycznego reżimu. Najbardziej podobało mi się to, że książka jest skierowana do wszystkich, nawet osoby nieobyte w temacie spokojnie mogą ją przeczytać.

Książka jest spojrzeniem na Rosję, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

• Audiobooki
  • Reportaż
  • Reportaże

Shaun Walker Na ciężkim kacu. Nowa Rosja Putina i duchy przeszłości Zobacz więcej