Szczęśliwy książę i inne opowiastki

Okładka książki Szczęśliwy książę i inne opowiastki Oscar Wilde
Okładka książki Szczęśliwy książę i inne opowiastki
Oscar Wilde Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: Mała klasyka bajki
bajki
Mała klasyka
The Happy Prince and Other Tales (The Happy Prince, The Nightingale and the Rose, The Selfish Giant, The Devoted Friend, The Remarkable Rocket)
Zysk i S-ka
2021-12-21
2021-12-21
9788382024081
Jerzy Łoziński

Z dzieciństwa pamiętam przede wszystkim klasyków:
Bracia Grimm ( Jaś i Małgosia, Kopciuszek),
Andersen (Calineczka, Brzydkie kaczątko),
Perrault (Śpiąca królewna, Kot w butach).

Nie znałam bajek Oskara Wilde'a.
Zapoznałam się z Jego dorobkiem dopiero teraz i dziwię się ,że Jego bajki są szerzej nieznane polskiemu Czytelnikowi. Oprócz jednej pozycji wydawniczej nie znalazłam więcej książek dla dzieci z Jego bajkami.

Polecam szczególnie bajki "Szczęśliwy książę" i "Olbrzym -Samolub".
Bajki z morałem , do pogłębionej refleksji. Zarówno dla dzieci i dorosłych

Z dzieciństwa pamiętam przede wszystkim klasyków:
Bracia Grimm ( Jaś i Małgosia, Kopciuszek),
Andersen (Calineczka, Brzydkie kaczątko),
Perrault (Śpiąca królewna, Kot w butach).

Nie znałam bajek Oskara Wilde'a.

Wydawnictwo Zysk i S-ka 21 grudnia wydało niewielka książkę Oscara Wilde ze zbiorem opowiadań, można powiedzieć bajek , dla dużych i małych.
Okładka książki już robi duże wrażenie bo jest naprawdę ładna z grzbietem imitującym materiał, błyszczącym obrazkiem i delikatnie wystającymi literami. Dodatkowo mamy tez wstążkowa zakładkę. W środku książki znajdziemy piękne, czarno-białe, trochę tajemnicze obrazki na całe strony oraz małe grafiki zamieszczone przy tekście.
Książka zawiera pięć opowiadań : „Szczęśliwy Książę”, „Słowik i róża”, „Samolubny Olbrzym”, „Prawdziwy przyjaciel”, „Prześwietna Petarda”.
Każde z nich jest inne. Na przykładzie bajki autor przekazuje ponadczasowe prawdy dotyczące dobra i zła, miłości, przyjaźni, zrozumienia… Niektóre bajki są mroczne, inne lekkie, zaskakujące a wszystkie zakończone morałem. Dedykowane są i małym i dużym czytelnikom a najlepiej czytać je razem z dziećmi. Opowieści są pełne emocji i dostarczają wielu wrażeń. Bohaterowie zaś zostają na długo w pamięci.
„Szczęśliwy Książę i inne opowiastki” to książka, którą warto mieć, bo z pewnością będzie się do niej wracać. Oscar Wilde pisze o rzeczach, które możemy odnieść do każdej rzeczywistości i to czyni takie pozycje literackie wartościowymi.

Klub Twórczych Mam: https://klub-tworczych-mam.blogspot.com/2022/02/mama-czyta-szczesliwy-ksiaze-i-inne.html

Nie w moim guście, ale bardzo ładne wydanie

Nie w moim guście, ale bardzo ładne wydanie

Pięć wspaniałych opowiadań Pana Oscara Wilde'a.
Piękno, miłość, dobroć, życie, śmierć... Wady i zalety, melancholia i ulotność. Piękno tych opowiadań sprawia przeszywający ból. Bajki, które przenoszą w inny świat, ukazują tak naprawdę brutalną rzeczywistość. Rzeczywistość tak bolesną, jak i równie na swój sposób wspaniałą. Ludzką jak i zarazem okrutną w swojej okazałości.

Pięć wspaniałych opowiadań Pana Oscara Wilde'a.

"Szczęśliwy książę i inne opowiastki” to zbiór pięciu baśni autorstwa Oscara Wilde’a. Każda krótka historia jest pięknie opowiedzianą alegorią poruszającą serce. Do tej kolekcji należą takie opowiastki jak „Szczęśliwy książę”, „Słowik i róża”, „Samolubny olbrzym”, „Prawdziwy przyjaciel” i „Prześwietna petarda”. Są pełne bardzo pięknych opisów, ciekawych dialogów oraz zawsze kończą się dobitnie ukazanym morałem. Są to jednak baśnie dla dzieci starszych, takich, które mogą już czytać utwory pokroju „Dziewczynka z zapałkami” Andersena, gdyż nie brakuje scen naprawdę i dosłownie chwytających za serce czy alegorii nie do końca rozumianych przez bardzo młodego czytelnika.
Więcej na: https://konfabula.pl/szczesliwy-ksiaze-i-inne-opowiastki-oscar-wilde/

Od wielu lat jestem pod uroczym wrażeniem twórczości Oscara Wilde. Z tego powodu, jak zobaczyłam, że mogę kupić "Szczęśliwego księcia i inne opowiastki" nawet się nie zastanawiałam. Tak, są to bajki, ale jakie. Jedna z nich, nie zdradzę tytułu, spowodowała, że prawie się popłakałam. 5 wybornie stworzonych historyjek o ludziach, o ich największym pięknie i najgorszych cechach. Wszystko napisane z wielkim wyczuciem. Bajki niekoniecznie dla dzieci. Polecam i tym co się zdecydują życzę przyjemnej, choć krótkiej, lektury.

Okazuje się, że Oscar Wilde znany wszystkim głównie jako autor wybitnego dzieła „Portret Doriana Graya” oraz świetny dramatopisarz i poeta jest również bajkopisarzem. Nie spodziewałam się, że przygodę z jego twórczością zacznę właśnie od zbioru bajek. „Szczęśliwy książę i inne opowiastki” okazały się dla mnie miłą odskocznią od bardziej wymagających lektur. Mam słabość do bajek i baśni, więc lektura sprawiła mi dużą przyjemność. Przyznam też, że taka próbka talentu Oscara Wilde’a zachęciła mnie do sięgnięcia po kolejne jego dzieła, a przede wszystkim wymieniony już przeze mnie „Portret Doriana Graya”, przed którym tak się wzbraniałam. Naprawdę nie wiem, dlaczego…

Ten zbiór jest dosyć różnorodny. Są utwory mroczne i smutne, czasem przejmujące i pełne nadziei, ale też takie, które wybrzmiewają w iście satyrycznym i prześmiewczym tonie. Wydźwięk większości z nich jest dosyć pesymistyczny. Jak to w bajkach mamy tutaj do czynienia z uniwersalnymi prawdami dotyczącymi różnego postrzegania dobra i zła. Pojawiają się takie motywy, jak: cierpienie w imię miłości, zwycięstwo miłości nad wszystkim innym, pokazana jest zarówno siła przyjaźni, jak i samolubne jej postrzeganie, oczywiście próżność również odsłania swoje zgniłe oblicze. Na końcu dostajemy morały, które nie zawsze są tym, czego się spodziewaliśmy.

Jestem zachwycona wydaniem tej książki i tu należą się zdecydowane brawa Wydawnictwu Zysk i S-ka. Sama okładka autorstwa Urszuli Gireń jest po prostu przepiękna i stanowi nieoczywiste wprowadzenie do tego zbioru. W środku znajdziecie też klimatyczne ilustracje Charlesa Robinsona. To było bardzo sympatyczne spotkanie z wprawnym bajkopisarzem, a teraz nabrałam ochoty na inne odsłony Oscara Wilde’a!

Dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka za egzemplarz do recenzji!

Oscar Wilde stał mi się bliski za sprawą mojej przyjaciółki, zachwyconej „Portretem Doriana Graya”. Ponieważ ja bardzo lubię klasyki literatury angielskiej, nie zwlekałam długo z sięgnięciem po tę książkę, a jej autor zagościł na stałe w moim sercu. Może wiecie, może nie wiecie, ale Oscar Wilde popełnił kilka baśni i to właśnie one, a nie jego najsłynniejsze dzieło będą przedmiotem tego tekstu.

Grudzień 2021. Wydawnictwo Zysk i s-ka wydaje zbiorek „Szczęśliwy książę i inne opowiastki”, a Asia zaciera rączki na myśl, że wyląduje na jej półce. Co w nim znajdziecie? 5 cudownych opowiadań: „Szczęśliwy książę”, „Słowik i róża”, „Samolubny olbrzym”, „Prawdziwy przyjaciel”, „Prześwietna petarda”. Są one utrzymane w grimmowskim mrocznym klimacie, ale dużo bardziej poetyckie, wręcz eteryczne. O czym one są? O ludziach. Oscar Wilde subtelnie acz stanowczo wypomina egoizm, głupotę, próżność, naiwność. Jak na porządne baśnie przystało mamy tu wyraziste postacie, które reprezentują określone postawy życiowe. Czy morał tych opowiastek jest prawdziwy? Są to raczej historie ku przestrodze. Takie, które mają prowokować czytelnika do zastanowienia się nad własnym zachowaniem, charakterem itp.

Atutem jest wydanie książki. Począwszy od tajemniczego granatu na okładce po klimatyczne ilustracje. Co ciekawe ich autorem jest Charles Robinson, który żył na przełomie XIX i XX wieku. A same rysunki powstały dla wydania z 1888 roku.

Teksty zawarte w tym zbiorze znałam wcześniej, ale wróciłam do nich z ogromną przyjemnością. Ja generalnie jestem fanką klasycznych baśni wychowaną na braciach Grimm i tego typu publikacje darzę sentymentem. Kiedy czytam opowiastki Oscara Wilda za każdym razem się wzruszam, a wam polecam ten rodzaj wzruszenia.

Sięgnęłam po to, nie zastanawiając się w sumie za wiele nad tym, co to jest. Takie bajki nie są za bardzo w moim guście, ale nie było złe.

Chyba to z Janem i Młynarzem wywołało we mnie najwięcej emocji.

Chyba to z Janem i Młynarzem wywołało we mnie najwięcej emocji.

• Egzemplarz recenzencki
  • Ebooki