Opowieść o czynach Złego Ducha

literatura piękna
838686804X
Arkadiusz Nakoniecznik
Inne

Gdy dodamy do siebie 2 i 2, wyjdzie nam 4. Matematyka jest bezlitosna, a ja jako rasowy humanista coś o tym wiem...

Natomiast gdy dodamy do siebie średniowiecze i powieść kryminalną, coś nam podpowiada, by powiedzieć "Imię róży" Umberto Eco. To narzucające się, pierwsze skojarzenie, którego zignorować w żaden sposób nie można. Ta doskonała, inspirująca, inteligentna...

Przebiegła intryga, wartka akcja. Wada - zbyt współczesne spojrzenie na średniowieczne czasy. Rzeczywiście opowieść o grzechu.

Niewielu jest autorów, którzy tak jak Unsworth potrafią budować niezwykły, duszny momentami klimat. Jemu udaje się to doskonale.

44 / 2006

• BOOKER Prize (nominowani, finaliści, zwycięzcy)
  • Zapomniane, warte przeczytania
  • Nigdzie