Brakujący obrazek

Dragon
2021-10-13
2021-10-13
Literatura polska zima

Wiele lat temu Ola straciła kontakt z rodziną - despotyczny ojciec na wieść o ciąży nastoletniej córki wyrzucił ją z domu. Dziś, sama będąc mamą nastolatki, układa sobie życie. I wciąż myśli o młodszej siostrze, z którą straciła kontakt. Czy uda jej się odnaleźć Natalię? Czy kobiety będą mogły zapomnieć o przeszłości? Przekonajcie się sami...
Książki Anny Ziobro biorę w ciemno. Lubię styl Autorki, podoba mi się, jak pisze o problemach zwykłych ludzi, ich codzienności, zmartwieniach. "Brakujący obrazek" opowiada o siostrach, które, kiedyś bardzo bliskie, straciły ze sobą kontakt. Obie noszą w sobie rany, które w rodzinnym domu zadał im despotyczny ojciec-tyran - te fizyczne już dawno się zagoiły, te w duszy wciąż są świeże. Autorka pisze o uczuciach, nie upiększa, przedstawia tragedię rodziny - z przemocowym ojcem i matką, która biernie trwa przy jego boku, nie walcząc o dobro swoich córek. Zbyt dużo takich rodzin jest w prawdziwym świecie :( Historia bardzo porusza wywołuje mnóstwo emocji, daje do myślenia. Czyta się ją bardzo szybko, Autorka ma bardzo przyjemne pióro i doskonale potrafi oddać emocje i problemy bohaterów. Polecam!

Książki Anny Ziobro biorę w...

Pełna emocji, wzruszająca, ale i bardzo bolesna historia nastoletniej Oli i jej o dekadę młodszej siostry Natalii, których codzienność upływała na przemocy ze strony ojca, miejscowego policjanta. Ograniczenia, domowy terror i częste bicie to niemal "normalność" w domu obu dziewcząt, czemu nie jest w stanie, a może nie chce przeciwstawić się matka.

Kiedy Ola przed maturą zachodzi w ciążę, zostaje po raz kolejny pobita przez ojca i wyrzucona z domu. Nie ma czasu ani możliwości pożegnać się z siostrą, którą bardzo kocha i chroni; zabiera jedynie jeden z jej obrazków i zostawia krótki list, w którym obiecuje wkrótce zabrać Natalię. Wraz z Pawłem jedzie do domu jego ojca, gdzie znajduje bezpieczne miejsce; młodzi w niedługim czasie biorą ślub. Po trudnej ciąży i niełatwym porodzie Ola długo nie może emocjonalnie dojść do siebie; tęskni za Natalią, boi się o nią, nie radzi sobie z codziennością, a to powoduje, że Paweł się od niej coraz bardziej odsuwa. Wsparcie znajduje jedynie w ojcu męża, człowieku prostym, ale bardzo mądrym i wrażliwym. Pewnego dnia Paweł podejmuje decyzję o wyjeździe do matki, która od kilkunastu lat przebywa w USA, gdzie po rozwodzie ułożyła sobie nowe życie.

Dziś Ola ma trzydzieści cztery lata i samodzielnie wychowuje 15-letnią córkę Maję, która jest jej największym szczęściem i radością, mimo że nastolatka sprawia nieco kłopotów. Mieszka w Lublinie w mieszkaniu, które kupił jej teść, pracuje, ułożyła sobie w miarę życie, ma kochającego partnera, ale na jej szczęściu cieniem kładzie się niepokój i nieustająca tęsknota za siostrą, ciągłe myśli o niej i przekonanie, iż nie dotrzymała danego Natalii słowa. Przypadek sprawia, że trafia na ślad siostry, która decyduje się spędzić z rodziną Oli wigilię Bożego Narodzenia. Jak przebiegnie ich spotkanie po latach ...

Powieść niesamowicie mnie wciągnęła, jej ciekawa konstrukcja, polegająca między innymi na urywaniu wątków w najciekawszym momencie, przeplatanie wydarzeń z przeszłości z tymi z teraźniejszości, podnosiły jedynie emocje, wzbudzały nieustającą ciekawość. Niezależnie od tego ogromną zaletą powieści, co wpływa na jej ocenę jest to, że autorka porusza bardzo ważne, niełatwe tematy, opowiada o historiach, które dzieją się wokół nas, których nie widzimy lub na które przymykamy oko, na zasadzie "nie moja sprawa", ale jednocześnie daje nam promyk nadziei, iskierkę wiary na szczęśliwe zakończenie. Polecam, emocje gwarantowane.

Kiedy Ola przed maturą...

Ola i Natalia to dwie siostry krzywdzone przez ojca fizycznie i psychicznie przez całe dzieciństwo za pozwoleniem matki, która patrzyła na ten ból. Według ojca wszystko co działo się w domu musiało w tymże domu pozostać tajemnica, aby doskonały wizerunek pana policjanta nie został nadszarpnięty, zresztą czy ktoś uwierzyłby dziewczynkom że ich ojciec znęca się nad nimi? Kiedy Ola mając zaledwie osiemnaście lat zachodzi w ciążę, zostaję ostatni raz pobita i wyrzucona z domu, dopiero po paru latach i próbie samobójczej młodszej córki, matka postanawia obudzić się i uciec od odprawcy wraz z Natalią.

Czy ojciec i mąż poszukuje ich?

Nie, wręcz przeciwnie robi z nich przysłowiowe wariatki aby wybielić się wśród znajomych, zeby okazywali mu wyrazy współczucia bo przecież został sam.

Jak w dorosłym życiu odbije się to na relacjach Oli i Natalii?

Czy po tak bolesnych i traumatycznych przeżyciach będą potrafiły zbudować zdrową relacje i zaufać drugiej osobie oraz znaleźć szczęście przy niej?

Czy uda się odnaleźć i poskładać na nowo siostrzaną miłość brutalnie przerwaną i rozdzieloną na tak długie lata?

Anna Ziobro przyzwyczaiła mnie już do tego, że jej książki chwytają za serce. Z tą było tak samo.

To poruszająca opowieść o sile rodziny, siostrzanej miłości, ale też o przeciwnościach losu, z którymi zawsze borykają się bohaterowie książek Anny Ziobro.

Mamy tu nie tylko historię dwóch siostrzanych dusz, lecz także obraz przemocy domowej i jej długofalowych skutków.
To historia o dzieciństwie naznaczonym przemocą fizyczną i psychiczną ze strony despotycznego ojca, który pozostaje obrazem dwulicowości - dla świata zewnętrznego szanowany stróż prawa, a w domu tyran.

Ta opresyjna rzeczywistość sprawia, że siostry zostają podzielone i odseparowane, a ich matka, mimo że widzi cierpienie córek, nie potrafi jej powstrzymać.
Książka porusza temat przemocy domowej i ukazuje, jak potrafi ona zniszczyć życie i psychikę ofiar. Autorka przedstawia nam także siłę kobiet, zwłaszcza Oli, która mimo młodego wieku i braku wsparcia rodziny staje się matką i buduje swoje życie od nowa. Zmagając się z trudami życia, próbuje odnaleźć swoją siostrę Natalię po wielu latach rozłąki.

"Brakujący obrazek" to nie tylko trudna opowieść o przemocy i jej długotrwałych skutkach, ale także historia nadziei i siły ludzkiej więzi.

Książka ta porusza, wzrusza i zmusza do refleksji nad tym, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami wielu rodzin. Anna Ziobro udowadnia, że warto zwracać uwagę na krzywdę innych i dawać nadzieję na lepsze jutro.

Polecam tę książkę wszystkim, którzy szukają poruszającej i prawdziwej historii, która pozostaje w sercach czytelników na długo po jej przeczytaniu.

To...

"Brakujący obrazek" to wzruszająca, pełna emocji powieść autorki. Poruszony jest tutaj trudny temat przemocy psychicznej i fizycznej stosowany wobec dzieci.
Polecam

Polecam

Trudny temat, bohaterowie borykający się z chorobami, problemami, przeciwnościami losu to znaki rozpoznawcze książek autorki. Jak dla mnie jest to świetna mieszanka na wciągającą powieść.

1970

Niezwykle emocjonująca powieść. Niestety, emocje, które pojawiają się w trakcie lektury, w dużym stopniu nie mają jasnego kolorytu. Ojciec tyran o dwóch twarzach - tej na pokaz, dla lokalnej społeczności i tej domowej, znanej jedynie żonie i córkom. Dom, w którym przemoc fizyczna i psychiczna są codziennością. Bezwolna matka, w pełni uzależniona, podporządkowana, niepotrafiąca stanąć w obronie córek i samej siebie. Córki - przyjaciółki, stanowiące dla siebie jedyne porcie. Do czasu... Do czasu, gdy starsza z nich zachodzi w ciążę i musi opuścić rodzinny dom. Czy zdoła ułożyć sobie życie, czy znajdzie oparcie w partnerze i jego ojcu? Jaką będzie matką? Jak odnajdzie się w dorosłym życiu? Czy zda przyspieszony egzamin z dorosłości? Czy wbrew woli ojca nawiąże kontakt z siostrą i odbuduje łączącą je więź?

To było ładne.

To było ładne.

Świetna powieść, o siostrach które od dziecka miały pod górkę. Nawet najbliższa rodzina może odmienić los.
Polecam.

Polecam.

Prawdopodobnie najlepsza spośród dotychczasowych książek pisarki. refleksyjna, emocjonalna, pięknie napisana. Czekam na kolejne powieści tej autorki.

• Przeczytane 2022
  • Przeczytane 2021