Biel kości

Papierowy Motyl
2021-09-15
2021-09-15
anoreksja zaburzenia odżywiania

Okładka książki Koty w Butach i inne wiersze o miłości Tadeusz Charmuszko, Marek Chojnacki, Renata Diaków, Konrad Domagała, Daria Dyks, Kati Fado, Jadwiga Gala, Bartosz Koczkodaj, Marika Krajniewska, Agata Dominika Kulesza, Jakub Majewski, Marcin Mosurek, Magdalena Nazaruk, Weronika Maria Pawlak, Karolina Pawłowska, Ewa Pielasa, Aleksandra Pudliszak, Julia Rybicka, Jacek Rzeszotarski, Katarzyna Sadecka, Magdalena Sadowska-Maciejewska, Antonina Sebesta, Magdalena Świerk, Błażej Szymański, Malika Tomkiel, Elżbieta Wąsik, Dominika Patrycja Wilk, Konieczny Wojciech
Koty w Butach ... Tadeusz Charmuszko,...
Okładka książki Twój Wewnętrzny Głos Marika Krajniewska, Malika Tomkiel
Twój Wewnętrzn... Marika Krajniewska,...

Książka o życiu dziewczyny z anoreksją, dziennik autorki mówi nam dużo o tym jak osoby z taka choroba zmagają się codzienne ze samą/samym sobą. Jeśli wcześniej tylko słyszałam o tej chorobie, to teraz dokładnie wiem jak przebiega, jak trudno jest osobie która ją przeżywa i jak ważne jest wsparcie w leczeniu tej choroby. Książka która otwiera oczy na dużo rzeczy, o których nigdy nie pomyślałam. Dziękuję.

Książka trudna ale potrzebna. Bezpośrednia, surowa przygnębiająca. Historia autorki zapisana w formie dziennika przeplatana z wypowiedziami specjalistów w tematyce zaburzeń odżywiania. Książka daje obraz tego co siedzi w głowie osoby cierpiącej na anoreksję, nie znajdziemy tutaj dokładanych opisów ilości spożytego jedzenia, opisu warunków szpitala czy dynamiki relacji, autorka skupia się na tym co doświadczała danego dnia. Pozycja szczególnie ważna dla osób współtowarzyszących osobom chorym, wyraża to co często jest przez nie niewyrażane, bo za trudne do ujęcia w słowa, a niezbędne do próby zrozumienia

Mam dziś dla was recenzję książki "Biel kości"..
Nie będę jej oceniać w skali takiej jak inne książki bo ona nie jest do oceniana pod tym względem..
Malika w tej książce zawiera bardzo ważny temat a który nie jest poruszany..
Mianowicie ta książka jest prowadzona w formie tak jak, pamiętnik, dziennik z pytaniami do specjalistów, wywiady z innymi osobami które zmagają się z anoreksją, bądź z najbliższymi osobami takiej osoby chorej na anoreksje..
Możemy przeczytać w tej książce historię osób chorych na anoreksje o tym jak to się zaczęło, byłam w szoku pod tym względem że takie osoby nie raz muszą zmienić lekarza bo nie ma podejścia do pacjenta, jakby się na tym nie znał lekarz do którego przyszedł pacjent.
Lekarze są od tego aby nam pomóc, a anoreksja czy bulimia czy anemia to bardzo choroby przez które jeśli człowiek nie będzie miał dobrej fachowej pomocy od specjalisty i wsparcia od rodziny to sam sobie nie pomoże..
Sięgnijcie kochani po tą książkę i ją przeczytajcie aby poznać wszystko związane z tą chorobą..
Brawa dla Ciebie za poruszenie tematu anoreksji o której mało osób wie jakie potrafi wywołać lęki u osób chorych..

Mam dziś dla was recenzję książki "Biel kości"..
Malika w tej książce zawiera bardzo ważny temat a który nie jest poruszany..

Nieskazitelna biel okładki przyciąga wzrok i wzmaga ciekawość. To bardzo ważna książka o anoreksji, z którą od ośmiu lat zmaga się autorka. Pamiętnik i zarazem poradnik dla chorych i ich bliskich, obnaża podstępność choroby i pokazuje jak trudna jest walka z nią. Ograniczanie jedzenia i coraz szczuplejsza sylwetka, ale chory chce jeszcze mniej jeść, jeszcze bardziej schudnąć, organizm sobie nie radzi z drastycznymi niedoborami, chory jest na krawędzi życia i śmierci. Ostatnia chwila na ratunek. Hospitalizacja, ale w szpitalach brak personelu, który rozumie istotę choroby. Wychodzenie na prostą to długa i żmudna droga, kręta i pełna zwątpień. Wymaga wsparcia najbliższych, psychoterapii, leczenia farmakologicznego, odpowiedniego odżywiania i pozytywnego nastawienia osoby chorej a także dużo czasu.
Dużo w tej książce emocji, refleksji i szczerości. Myślę, że to bardzo potrzebna lektura, zwłaszcza teraz gdy media lansują kult szczupłego ciała, a młodzież jest podatna na wpływy i mniej odporna psychicznie.
Polecam! Trzeba przeczytać i warto!

"Biel kości"
Autor: Malika Tomkiel

Wydawnictwo: Papierowy Motyl

PREMIERA 15.09.2021 r.
Książka. Poradnik. Dziennik. Pamiętnik.
Anoreksja moja przyjaciółka. Tak myślą najczęściej o niej osoby chore na zaburzenia odżywiania.
Pierwszy raz miałam okazję przeczytać książkę związaną z chorobą. Anoreksja - słowo mi znane ale czy naprawdę wiem o co chodzi. Jak się czują osoby chore na zaburzenia co myślą ? co odczuwają? Wydaje mi się, że ciężko nam zrozumieć osoby chore ale myślę że książka nam przybliżyła jak groźna może być choroba i poniekąd nam pokazuje zrozumieć co czują, ukazują emocje, odczucia, strach osoby chorej oraz bliskich. Osoby chorujące na anoreksje tak naprawdę są osobami samotnymi zostawionymi na izolację, odsuwają się od nas, zamykają się na świat zewnętrzny. Boją się odrzucenia.
Tak naprawdę to potrzebują pomocy naszej, bliskich, przyjaciół, lekarzy psychologów, terapii.
Same słowa "zacznij jeść" nic nie da bo choroba zaczyna się w głowie i jest ciężka do zdiagnozowania ponieważ osoby z zaburzeniami odżywiania nie proszą o pomoc, ukrywają się i również okłamują.
Jest to długa walka o życie.
Zrozumiałam. Już wiem.
Wystarczy słowo "JESTEM", a może się okazać dla kogoś bardzo dużo.
Przepiękna emocjonalna książka napisana w formie pamiętnika przeplatana wierszami oraz wywiadami. Autorka @malikatomkiel opisuje swoje zmagania z chorobą gdzie odczujemy ból, cierpienie, zmagania jakie towarzyszą jej w życiu codziennym. Wejdź na chwilę do jej świata. Ta książka jest potrzebna myślę że każda osoba powinna ją przeczytać. Ukazuje nam jak mało jest pomocy lekarzy i pielęgniarek, które nie mają wiedzy jak leczyć i pomóc osobą chorym na anoreksję. Jak ważna dla nich jest terapia. Myślę że ta książka daje nam bardzo dużo do zastanowienia się nad własnym sobą.
Polecam bardzo !!! Książka bardzo ciekawie napisana ciężko się oderwać od niej. Przepiękna biel książki wciągnie nas do świata bardzo trudnego ale dającego nam dużo do myślenia w mojej pamięci zostanie na długo. Dziękuję @marika_krajniewska oraz @malikatomkiel za egzemplarz do recenzji.

"Biel kości"
Autor: Malika Tomkiel

Wydawnictwo: Papierowy Motyl

PREMIERA 15.09.2021 r.
Książka. Poradnik. Dziennik. Pamiętnik.

Dziękuję @marika_krajniewska oraz @malikatomkiel za egzemplarz do recenzji ❤️

"Nie będzie już ładnie. Dość stawiania kropek, wielokropków, przecinków i zastanawiania się nad tym, jak brzmią słowa, które wypowiadam. Jest źle. Jest bardzo źle. Zamknęli mnie, w domu, do cholerny. Zamknęli mnie w czterech ścianach własnej głowy. Ze wszystkimi myślami, z samą sobą, demonami, napadami. Moja głowa jest za mała, by pomieścić je wszystkie. Bez celu. Bez sensu. Zabrali mi plany, ograniczyli perfekcjonizm pozwalający chorobie na skrupulatne planowanie każdego dnia. I co ja mam zrobić do cholerny? Za dużo tu luster. Nie mogę na siebie patrzeć. Nie mogę siebie słuchać. Zamknęli mnie w domu. Ceglanej szklarni należącej do choroby."

🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁

Jako, że temat zaburzeń odżywiania nie jest mi obcy, odebrałam te ksiazke bardzo personalnie. Jeśli ktoś nie przeżył ED to niestety nie zrozumie co to takiego...

Autorka w bardzo fajny sposób opisuje swoje zmagania z chorobą. Momentami miałam wrażenie, że czytałam poezje. Czułam ten ból, to cierpienie, które towarzyszy każdego dnia.

Ta nienawiść do swojego ciała, do samego siebie... Tego nie da się wyjaśnić. Zaburzenia odżywiania, a zwłaszcza anoreksja (moim zdaniem) jest chorobą, która nigdy nie zniknie. Tak samo jak alkoholik całe życie będzie myślał momentami o alkoholu będąc na recovery. Tak samo anoreksją będzie zawsze gdzies z tyłu głowy. Ten piekielny głos, który mówi "Nie jedz tego bo będziesz gruba jak świnia!". Wierzcie mi, wiem co mówię.

Najbardziej podobało mi się to, że książka jest w formie pamiętnika. Można dzięki temu bliżej poznać, jak się czuła autorka każdego kolejnego dnia. Niektóre opisy sprawiły, że chcąc nie chcąc cofnęłam się pamięcią do chwili kiedy sama byłam w podobnej sytuacji. Wszystkie wspomnienia wróciły. Jestem teraz jednak dojrzalsza o pewne doświadczenia i zupełnie inaczej patrzę na niektóre opisy zawarte w tej książce.

Cieszę się, że pojawia się coraz więcej książek o tej tematyce. Zaburzenia odżywiania to nie są żarty. To nie jest "widzi mi się" chorego. Do osoby z ED należy mieć cierpliwość i odpowiednie podejście.

Dziękuję @marika_krajniewska oraz @malikatomkiel za egzemplarz do recenzji ❤️

"Biel kości" Maliki Tomkiel, to pełne emocji kartki wyrwane z pamiętnika osoby chorej na zaburzenia odżywiania - anoreksji. Sama prowadziłam taki dziennik przez bardzo długi czas. Na wielu stronach potrafiłam odnaleźć siebie. Historia walki z okropną chorobą, przeplatana wywiadami z osobami, które pracują przy wychodzeniu z zaburzeń, oraz tymi, które same chorują. Niezwykła książka, dająca nadzieję. Mówiłam to wielokrotnie i będę powtarzała przy każdej książce, która porusza tematy chorób psychicznych - niesamowicie się cieszę, że powstają tego typu pozycje, szczególnie gdy pisane są przez osoby dotknięte daną chorobą. To wielka odwaga podzielić się swoimi doświadczeniami, słabościami. Gratuluję. Zdecydowanie zachęcam do przeczytania. Wiem, że jest tu parę osób, które również miały/ mają ten problem co autorka.

Połowa zysków ze sprzedaży książki przeznaczona jest na leczenie osób dotkniętych zaburzeniami odżywiania. Zapraszam do zakupu, bo z własnego doświadczenia wiem, że leczenie w szpitalu nie przynosi oczekiwanych efektów, ukierunkowane jest jedynie na zwiększenie masy ciała pacjentów. Kupując tę książkę dajecie szansę na leczenie w specjalistycznym ośrodku dla osób z zaburzeniami odżywiania, gdzie do dyspozycji mają specjalistyczną opiekę oraz zajęcia, które pozwalają zrozumieć istotę choroby.

'Proszę nie mów, że "rozumiesz". Wydaje mi się, że właśnie na tym polega problem tego zaburzenia-ktoś, kto nie jest chory, nie może zrozumieć tej wewnętrznej abstrakcji'.

Jest to nie tylko dzieło sztuki autorki, ale też naszego wydawnictwa, proszę zamówić książkę i jej dotknąć, nie znajdziecie Państwo tak łatwo drugiej podobnej. Potraktowaliśmy tak ważny temat jak anoreksja z należytą starannością, ubierając słowa Miliki Tomkiel w cudowną metaforę nieskazitelności. Polecam.

Jestem rozczarowana tą książką. Liczyłam na coś więcej. No nie padłam na kolana. W mojej ocenie straciłam czas.
Szata graficzna okładki przyciąga uwagę.

Szata graficzna okładki przyciąga uwagę.

Książka nietypowa, napisana alegorycznym, poetyckim językiem i przez to dość trudna w odbiorze. Pamiętnik przeplatany dygresjami białych wierszy i wywiadów z ludźmi w różny sposób uwikłanymi w przewodnią tematykę. Dla wtajemniczonych.

• Chcę kupić
  • Bohater niepełnosprawny lub poważnie chory
  • Do znalezienia
  • Zaburzenia odżywiania