Misja Leona

literatura dziecięca
Martel
2021-09-01
2021-09-01

Okładka książki Miłość na czterech łapach Roksana Barwińska (ilustratorka), Jakub Tylman
Miłość na czte... Roksana Barwińska (...
Okładka książki Gaja w opałach Jakub Tylman, Daniel Włodarski
Gaja w opałach Jakub Tylman, Danie...

Prześliczna edukacyjna, proekologiczna książeczka, z przesłaniem ,żeby nie marnować żywności w życiu codziennym.

Głównym bohaterem jest lemur, który bardzo jest ciekawski świata.
Lubi podpatrywać ludzi, zaczepiać ich i rozmawiać z nimi.
Im więcej biega po różnych zakątkach, to zauważa coś niedobrego w stylu życia otoczenia.
Śmietniki przydomowe pełne są pokarmów, nie zawsze nienadających się do spożycia. Niepokoi go to.
Wścibski lemur myszkuje dalej. Tak się zakręca ,że wędruje pod lokal restauracji i przepatruje kąty pod budynkiem. Zagląda do okien. Co widzi?
Elegancko nakryte stoliki, przemili szarmanccy kelnerzy , wielkie tace z wiktuałami jak na królewskim stole.
Zdawałoby się tylko jeść i nic więcej. Niestety. Większość potraw nawet pozostaje nietknięta i wraca z powrotem w ręce kelnera.
Pracownicy restauracji wszystko wynoszą na zewnątrz do wielkiego kosza na śmieci.
Lemur jest zniesmaczony sytuacją.
Biegnie dalej pod sklep. A tam to samo. Pracownicy sklepu skrupulatnie wynoszą do koszy z odpadami owoce, warzywa, chleb. Tego już za wiele , myśli lemur.
Jest mu coraz bardziej przykro, że następuje takie marnotrawstwo prowiantu.
Lustruje wszystkie zakamarki. Po drodze spotyka biedną kobiecinę ,która siedzi z kartonikiem na ulicy i zbiera drobne na jakąś bułkę.
Wpada na pomysł jak można by przetworzyć odpady ,aby nic się nie marnowało.
Z owoców i warzyw można wycisnąć soki, czerstwe pieczywo przerobić na tartą bułkę np. do kotletów. I tak sobie rozmyśla, co jeszcze można zrobić.
Rozgląda się za tym, co kto wyrzuca, o resztki prosi w sklepie, ładuje na wózek sklepowy i rozwozi do ZOO i do schronisk.

Czy pomimo starań lemura społeczeństwo jest nieugięte?, czy też dzięki jego poczynaniom uda się coś więcej zdziałać?
Czy ludzie mogą zmienić się choć trochę, żeby zrozumieli ,że źle postępują?

Tego wszystkiego dowiecie się z książeczki, z pięknych ilustracji.
Pomyślcie, jak będziecie mieli coś wyrzucić z jedzenia. Czy to jest etyczne?, jak w tym czasie ktoś inny głoduje.

Głównym bohaterem jest lemur, który bardzo jest ciekawski świata.
Lubi podpatrywać ludzi, zaczepiać ich i rozmawiać z nimi.
Śmietniki przydomowe pełne są pokarmów, nie...

• Maks
  • Dla szkrabów