Zbrodnie bez ciał

reportaż
Otwarte
2021-08-09
2021-08-09
literatura polska medycyna sądowa psycholog kryminolog

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

5 spraw poszlakowych z Polski. Jeśli interesujesz się true crime to pewnie nie będą dla Ciebie nowością. Niemniej, warto sięgnąć, bo czyta się bardzo szybko

Średnio mnie porwała

Średnio mnie porwała

Mnie się bardzo podobała, chociaz opisane historie były przerażające.
Oczywiście sprawy opisanych w książce zabójstw były znane, czyli osoba zabójcy nie okazywała się dla czytelnika żadnym zaskoczeniem w żadnym rozdziale.
Ale to nie jest kryminał, wymyślony przez autora, który ma zaskoczyć skomplikowanym rozwiązaniem.

Autorzy, na podstawie akt i używając prawniczego języka, który bardzo lubię, przeanalizowali kilka najbardziej znanych śledztw w sprawie tajemniczych zniknięć, które okazały się zabójstwami.
W każdej z tych spraw, co jest najbardziej przerażające, sprawcą okazała się osoba najbliższa -mąż czy partner, który zabił, a następnie upozorował zaginięcie.

Autorzy analizują znany stan faktyczny każdej sprawy i starają się odpowiedzieć na pytanie -czy można było tego uniknąć? czy ofiara powinna była, biorąc pod uwagę pewne zdarzenia, uciekać, obawiając się niebezpieczeństwa, zanim sprawca zaatakował?
Czy w ogóle można uniknąć śmierci, gdy zabójcą jest osoba, do której ma się zaufanie, np. taka która jest mężem i ojcem wspólnego dziecka, albo partnerem, z którym się wiąże dalszą przyszłość?
Co powoduje, że mężczyźni (bo najczęściej są to mężczyźni) zabijają kobiety (bo najczęściej w takich sytuacjach ofiarami są kobiety) z którymi są związani i które mają do nich zaufanie?

Mnie się bardzo podobała, chociaz opisane historie były przerażające.

Autorzy, na podstawie akt i używając prawniczego...

Większość opisanych spraw są znane. Ciekawe były wątki prawne i sposoby oraz metody wykrywania zbrodni.
Dobra lektura faktu.

Dobra lektura faktu.

Jakoś nie porwała mnie lektura tej książki. Same opisy przebiegu spraw ciekawe, ale te wstawki ze zdaniem autorów i opinie ekspertów sprawiały, że momentami ciężko było mi się skupić.

Książkę czyta się szybko. Historie ciekawe, Co prawda wszystkie znam, mimo wszystko nie odczuwałam nudy. Napisana rzeczowo, bez chaosu. Dla lubiących tą tematykę myślę, że warta uwagi

Strasznie płytkie i mam wrażenie, że sprawy opisane bardzo pobieżnie.

Strasznie płytkie i mam wrażenie, że sprawy opisane bardzo pobieżnie.

W tej książce najbardziej fascynujące jest to, że wszystkie historie miały miejsce w Polsce. Polskie realia, polskie prawo, polskie obyczaje. Ciekawie napisane, choć trzeba przyznać, że w konwencji suchej relacji, bez interpretacji, odwołania się do osobistych odczuć, czy emocji autorów. Taki zabieg był celowy, aby nadać książce walor autentyczności i obiektywizmu.

1921

GENIALNA!!! Poszerza wiedzę i prostuje popkulturalne wyobrażenia pracy policyjnej. Jeśli ktoś lubi reportaż, kryminał, true crime oraz sprawy sądowe, jest to idealna książka dla niego.

Nie ma ciała, nie ma zbrodni to dosyć popularne hasło. Jak się okazuje nie do końca prawdziwe. Autorzy opisali pięć spraw gdzie zabójcy tak skutecznie ukryli zwłoki, że do tej pory ich nie odnaleziono (poza ostatnią), a mimo to zostali skazani na dożywocie albo wieloletnie więzienie. Opisy zbrodni poprzedzają merytoryczne rozważania na temat istoty takich spraw. Ciekawy reportaż. Warto poczytać.

Dodaj cytat z książki Zbrodnie bez ciał