Przemiana. Ajurwedyjski sposób na piękno i zdrowie

Okładka książki Przemiana. Ajurwedyjski sposób na piękno i zdrowie Kate O'Donnell
Okładka książki Przemiana. Ajurwedyjski sposób na piękno i zdrowie
Kate O'Donnell Wydawnictwo: Znak poradniki
poradniki
The Everyday Ayurveda Guide to Self-Care
Znak
2021-06-01
2021-06-01
ajurweda zdrowie leczenie zioła

Piękne i kompleksowe wprowadzenie do ajurwedy, którą można stosować na co dzień. Jedna z lepszych książek obrazujących złożoność procesów i warstw, z których składa się człowiek. A przy tym mnóstwo naturalnych przepisów i opisów poszczególnych składników spożywczych i ziół, którymi możemy równoważyć nasze dosze 🤗 Bardzo polecam!

Książka jest cudownie estetyczna, samo dotykanie okładki już powoduje, że się ją lubi. Treści w niej zawarte również "otulają" - w przystępny sposób wyjaśnia podstawy ajurwedy. Można tam znaleźć kilka przepisów, dzięki którym można poprawić swoje zdrowie, a także parę tipów urodowych. Nie jest to najlepsza książka o ajurwedzie, jaką miałam w rękach, jednocześnie jest dobrą pozycją dla osób, które pierwszy raz stykają się z tym systemem leczniczym.

Książka jest pięknie wydana - aż miło ją wziąć do ręki. Zawiera sporo teoretycznej wiedzy na temat ajurwedy (może dla mnie nawet za wiele, dlatego po przeczytaniu mam trochę mieszane uczucia),nie daje gotowych rozwiązań, zachęcając przede wszystkim do samoobserwacji, zdecydowanie nie jest więc kolejnym poradnikiem dla zabieganych. Trochę ciekawych przepisów na różne mieszanki, toniki i inne lecznicze czy wspomagające specyfiki.

Ajurweda wciąż trudna do ogarnięcia.
Czytam, poznaję, próbuję zrozumieć.
Są książki, które pokazują drogę w sposób bardziej przystępny, jak "Przemiana", ale cały czas korzystam z tej wiedzy po omacku.

Ajurweda wciąż trudna do ogarnięcia.
Czytam, poznaję, próbuję zrozumieć.

Zaprzyjaźnić się ze swoim ciałem
Sprawiłam ostatnio młodej, oczywiście nieco na wyrost, książkę o tym jak działa mózg. Na jednej z zawartych w niej ilustracji znalazłam człowieczka z przetłuszczonymi włosami, podwójnym podbródkiem, dzierżącego w jednej dłoni papierosa, w drugiej fast fooda, zapatrzonego w telewizor z pozycji fotela. W tym miejscu mózg stwierdza ze zmartwioną miną, że „nic tu po mnie”, pakuje manatki i odchodzi. Jak to w książeczkach dla dzieci, to spore uproszczenie, ale w sumie tak trafne, że zupełnie inaczej spojrzałam na inną książkę, o której miałam Wam dziś napisać.

Nic nie dzieje się bez przyczyny. No nic.

Jeśli nawet nie odczuwamy skutków niedbania o siebie w młodości, gdy nasze zdolności regeneracyjne są jeszcze na wysokim poziomie, to z wiekiem ulega to zmianie. Wyłącza nam się „tryb niezniszczalności” i zaczynamy zastanawiać się, co zmienić w swoim rytmie życia, z jakich nawyków zrezygnować itd., by poprawić samopoczucie, kreatywność i wydajność (która też spada w zastraszającym tempie). Metod, porad i rozwiązań podanych na tacy jest oczywiście od groma. Największą trudność stanowi wprowadzenie ich w życie. Nie wiem, jak wy, ale jeśli chodzi o dbanie o siebie, jestem strasznie niezorganizowana i niekonsekwentna. Zaczyna się to na mnie powoli mścić.

Postanowiłam więc poszukać jakiegoś sposobu na siebie i trafiłam na książkę pt. Przemiana. Ajurwedyjski sposób na piękno i zdrowie. Zdecydowałam się ją przeczytać, ale nie dlatego, że wierzyłam, że dzięki niej, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, coś w moim życiu zmieni, ale dlatego, że nie miałam pojęcia o Ajurwedzie i byłam zwyczajnie ciekawa, jak to działa. Moja podejście „to i tak nic nie da i nie będę nawet zaczynała” zmieniła jednak wspomniana już powyżej książka dla dzieci o mózgu (to, że sobie poszedł naprawdę na mnie podziałało). Dlatego też wybrałam dla siebie kilka ajurwedyjskich elementów (zdaję sobie sprawę, że powinno być „wszystko albo nic”, ale nie od razu Rzym zbudowano),które próbuję aktualnie wprowadzić w życie.

Czy uda mi się za radą Kate O’ Donnell zaprzyjaźnić ze swoim ciałem? Trzymajcie za mnie kciuki!

Jesteśmy tym, co jemy, robimy i mówimy. Wiemy, że szkodliwe zachowania i słowa wpędzają nas w kłopoty, dlaczego więc dajemy się skusić rzeczom, które nam szkodzą?

AJURWEDA

Jeśli również nie wiecie czym jest Ajurweda, to już wyjaśniam. W wielkim skrócie: to tradycyjna indyjska nauka medyczna, która powstała ponad pięć tysięcy lat temu. Według jej zasad dbamy o zdrowie poprzez spersonalizowaną dietę, zorganizowanie trybu dnia, tryb sezonowy, ćwiczenia, techniki oddychania i wiele innych, prostych naturalnych środków, jak masaże, kąpiele i szczotkowanie ciała. Ajurweda to holistyczny system uzdrawiania, który opisuje ludzi jako połączenie ciała, umysłu i duszy. Sporo wyczytacie w Przemianie o samoakceptacji i poczuciu szczęścia. Ostrzegam jednak, że początkowo może się wam to wydać skomplikowane. Część teoretyczną, wyjaśniają wszystkie pojęcia i wszelkie powiązania między poszczególnymi etapami, sama czytałam kilkukrotnie, na wyrywki. Żeby was jednak nie zniechęcać, dodam, że to tylko około 140 stron bogatych w ilustracje, więc przy odrobinie wolnego czasu i chęci, każdy da radę.

Ajurweda uczy nas, jak funkcjonować na co dzień – jak pozostać zintegrowaną całością wśród potrzeb związanych z pracą, rodziną, domem i duchowością.

W książce oprócz dokładnego wyjaśnienia na czym to wszystko polega, znajdziecie przede wszystkim sporo przepisów na domowe kuracje. M.in. napary, wody ziołowe, chłodniki aloesowe, toniki, herbatki, miody, maści, pasty i zupy (mój hit to zupa z mniszka!). Przygotowywanie niektórych z nich i wprowadzenie pewnych działań w życie, sprawiło mi sporo frajdy. A skoro ja jestem w stanie to zrobić, to wierzcie mi, że jest to łatwe.

Książka przysłuży się osobom, które szukają swojej „drogi” i gotowe są zaakceptować to, że wszyscy podlegamy takim samym procesom (informacja o tym, że, „nocne marki” nie istnieją rozłożyła mnie na łopatki). Polecam ją więc ciekawskim i otwartym na eksperymenty, które mają uczynić ich ciała miejscami mocy.

Zaprzyjaźnić się ze swoim ciałem

Chcesz zmienić swoje życie na lepsze? Dziś masz ku temu idealną okazję wraz z nową książką pani O'Donnell!

Ajurweda jest niczym innym niż perfekcyjnym połączeniem zdrowych pokarmów, odpowiednio dobranych ziół oraz nawyków. Wiele osób uważa, iż jest ona jedną z najstarszych medycyn indyjskich, polepszającą stan organizmu. Prosty sposób na to, jak łatwo można naprawić zachwianą charakterystycznym dla współczesnych czasów pośpiechem równowagę ciała i duszy.
Przyznam szczerze, że nigdy nie interesowały mnie sposoby na poprawienie stanu swojego ciała za pomocą ziół. Zazwyczaj wkładałam je gdzieś między bajki, obiecując sobie, że w wolnej chwili dokładnie doczytam wszelkie informacje. W końcu świat nie od dziś żyje zgodnie z różnymi naukami, mającymi pomóc w naprawieniu tego, co zepsuł towarzyszący nam codziennie stres. Dlatego gdy dostałam możliwość przeczytania nowej książki pani Kate O'Donnell, zainteresowałam się. Może to jest sposób na wszelkie dolegliwości tego świata... ?
Od razu po rozpakowaniu paczki w oczy rzuciło się bardzo ładne wydanie. W środku nasz zmysł estetyczny cieszą przepiękne, duże fotografie. Dostajemy od autorki konkretne informacje, czym tak naprawdę jest Ajurweda. Jestem pełna podziwu, ponieważ pani O'Donnell wyjaśniła wszystko bardzo przejrzyście, dzięki czemu ktoś nie interesujący się tym do tej pory (jak ja) mógł nauczyć się czegoś nowego. I nie posiłkować się przy tym Internetem.
Ta książka to nie tylko piękne fotografie; dostajemy również całkiem spory zapas przepisów na różnego rodzaju napary z ziół oraz to co dla kobiet najważniejsze- naturalne toniki do twarzy, kremy, etc. Możemy więc wpływać na swoje ciało nie tylko od wewnątrz, ale i od zewnątrz. I to wszystko w stu procentach naturalnie, bez odczytywania składów na kolejnych opakowaniach kosmetyków.
Jestem bardzo zadowolona, że sięgnęłam po tę pozycję. Co prawda sama jeszcze nie korzystałam z przepisów, ale dogłębnie je przeczytałam. Najlepsze jest to, że nie potrzebujmy ziół drogich czy trudno dostępnych, lecz takie, które napotykamy na swojej drodze praktycznie codziennie.
Myślę, że napisanie takiej książki to w dzisiejszych czasach strzał w dziesiątkę. Nie oszukujmy się, praktycznie każdy z nas na co dzień odczuwa stres, jemy byle co i byle szybciej, mamy problemy z zasypianiem, gdyż myślami już jesteśmy w dniu następnym. Może właśnie tego typu pozycje pozwolą nam uratować resztki naszego zdrowia?

Przeczytałam wiele książek o ajurwedzie i ta jest według mnie najlepsza. Nie dlatego, że jest w niej wiele informacji i szczegółów , ale dlatego, że porządkuje wiedzę. Jest skondensowana i konkretna. Świetne przepisy na końcu książki.

• Insta polecajki
  • Zdrowie
  • Naukowe, popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Przemiana. Ajurwedyjski sposób na piękno i zdrowie