rozwiń zwiń

Bój się i działaj

Okładka książki Bój się i działaj
Monika Pryśko Wydawnictwo: Pascal poradniki
poradniki
Bój się i działaj
Pascal
2021-02-24
2021-02-24
kobieta poradnik blogerka tekstualna wsparcie psychologia wywiady pomoc strach odwaga kobieca siła moc kobiet

Okładka książki Wrażliwiec to ja. Jak radzić sobie w życiu, będąc wysoko wrażliwą osobą Magdalena Juchniewicz, Monika Pryśko
Ocena 5,9
Wrażliwiec to ... Magdalena Juchniewi...

Przez dłuższą chwilę zastanawiałam się, w jaki sposób zakwalifikować tę książkę. Mimo, iż pochodzi ona z działu "poradniki", nie do końca pasuje mi do niej takie określenie. To, co mi się nasunęło i co zdecydowanie trafniej, moim zdaniem, oddaje jej charakter, to zbiór myśli, doświadczeń i wskazówek.

Monikę Pryśko "znam" z Instagrama. Zaglądam na jej profil, żeby doświadczyć trochę normalności prawdziwości. Ale to, co przede wszystkim kojarzy mi się z Tekstualną, to odwaga. Odwaga i stawianie kolejnych kroków mimo trudu, jaki trzeba w to włożyć, mimo niesprzyjających warunków, mimo złych doświadczeń z przeszłości.

"Bój się i działaj" porusza wątek wielu lęków z jakimi zmagają się współczesne kobiety. Tak, kobiety, bo to jednak do nich przede wszystkim skierowana jest ta pozycja. Autorka pokazuje przykłady z własnego życia, kiedy strach chciał ją zatrzymać, ale górę brała potrzeba sprawczości. Mówi o momentach, w których chciała schować głowę w piasek, ale poczucie odpowiedzialności za siebie i najbliższych kazało przeć do przodu. Otwarcie przyznaje się do porażek, ale też z dumą chwali sukcesami.

Cała książka to pean na cześć brania spraw we własne ręce. Możemy przeczytać rozmowy z kobietami, które mimo strachu podjęły działanie. I to działanie zmieniło ich życie, dało niezależność i poczucie spełnienia.

Być może nie ma tu jakichś niezwykłych, odkrywczych porad. Książka w pewien sposób porządkuje myśli, które od dawna siedziały mi z tyłu głowy. Jest ona rzeczywistą zachętą do tego, by mieć odwagę żyć w zgodzie ze sobą. Mimo porad wielu "życzliwych" osób z naszego otoczenia, mimo presji, jaką często wywierają na nas bliscy, warto zastanowić się, jaka droga jest dobra dla nas samych.

Autorka namawia kobiety, by brały odpowiedzialność za swoje życie, by nie bały się wyzwań i zmian. Wreszcie zachęca do odważnego podejmowania decyzji. W końcu nikt nie przeżyje za nas życia. Nikt więc również nie ma prawa decydować o tym, jak nasze życie ma wyglądać. Biorąc odpowiedzialność, przyjmujemy też na barki ciężar odpowiedzialności za swoje decyzje. Jedną z konsekwencji jednak jest również ta ogromna satysfakcja, jaką daje poczucie sprawczości i bycia dla siebie solidnym wsparciem.

Monikę Pryśko "znam" z Instagrama. Zaglądam na jej profil, żeby...

Tresc godna polecenia. Czytam Tekstualna i jej bloga od paru ladnych lat bo jest o prawdziwym zyciu bez cukru pudru. Tak jak i ksiazka. Takie tresci do mnie przemawiaja konkretne poparte prawdziwymi historiami ktore Monika zawarla w swojej ksiazce. Polowa ksiazki u mnie zakreslona na zolto do zapamietania. Bardzo lubie czytac takie historie o kobietach i dla kobiet. Monika stworzyla srodowisko wspierajacych sie kobiet gdzie kazda popelnia bledy ale jednoczesnie sie na nich uczy, dazy do celu i malymi kroczkami do sukcesu i ja lubie to srodowisko ba nawet wiecej czuje ze jestem jego czescia. Pozycja dla kobiet o kobietach prawdziwych ktore boja sie i dzialaja. Jak to zrobic Monika podpowiada na kilku przykladach. Czytajcie na zdrowie.

Nie jest źle, jednak nie jest też wybitnie. Trochę się gubię czasem w treści tej książki. Wiem, że można do niej stale wracać i to jest jej siłą. Piękny i uniwersalny przekaz. Wydarzenia podparte życiem autorki, bardzo znanej i cenionej blogerki.

Inspirująca, prawdziwa, skłaniająca do refleksji i czasem aż wbijająca w fotel. Polecam.

Zawiodła mnie ta książka, choć nie miałam wobec niej większych oczekiwań. Chciałam się przede wszystkim dowiedzieć, jak. Tymczasem niemal każda strona to jedno hasło, wyrażone różnymi słowami: bój się i działaj. Jak? Nadal nie wiem.

Jedną gwiazdkę daję za ładnie wydaną książkę. I to by było na tyle. Niestety to, co napisała autorka mógłby napisać każdy, kto chociaż trochę interesuje się rozwojem osobistym, psychologią.
Mam wrażenie, że powodem napisania tej książki były kompleksy autorki albo udowodnienie „ja też potrafię”. Co chwila autorka podkreśla jakie studia skończyła, na każdej stronie jest jej zdjęcie, a jak go brakuje to jest grafika z jej podobizną. Skoro książka zawiera fotografie to przy wywiadach mogłaby dać zdjęcia osób, z którymi rozmawia. Niestety książka wydaje się hołdem dla samej siebie. Jakiś Przykład?
„Wymyśliłam moją jedyną, autorską, przemyślaną Metodę Jednego Mejla”- str. 88
To tak na poważnie?! O rany, ludzie, co to za bzdury! Na stronie obok, znów możemy przeczytać, że pani pisarka była na studiach magisterskich na Uniwersytecie Wrocławskim.
Jest też fragment, gdzie autorka wspomina, że chodziła/chodzi do psychologa. Może gdyby książka była zapisem jej przemyśleń, tego z czym się boryka i jak sobie z tym radzi to wtedy byłoby to ciekawsze. A nie pisanie, że boi się czegoś, ale nie napisze o tym, bo to zbyt prywatne. W niektórych miejscach daje się wyczuć, że autorka otwiera się, a później stara się przejść na dystans. Tutaj pisze o rozwodzie, o kredycie i pokazuje, że jest jak każda z nas, a następnie się wycofuje.
Nie polecam jej nikomu. Cieszę się , że otrzymałam ją w prezencie, a nie kupiłam.

Na półkach: , , , , ,

Nie będę obiektywna w swojej ocenie, ponieważ jestem regularną czytelniczką bloga Tekstualna i lubię to, jak pisze Monika Pryśko.
W tej książce bardzo podoba mi się to, że Monika nie wstydzi się wspominać o swoich działaniach, nawet tych nieudanych. Dała mi do zrozumienia, że porażki też uczą, i to nawet więcej, niż te udane akcje. Inspirujące są też wywiady z ciekawymi kobietami - nie są to celebrytki, ale zwykłe, wręcz niezwykłe kobiety, które bały się, ale zadziałały i im się udało.
Czystym sercem polecam "Bój się i działaj". Nie jest to kolejny poradnik motywacyjny napisany przez coacha, ale inspirująca książka autorstwa kobiety, która nie jest żadną gwiazdą telewizyjną czy filmową, tylko kims bliskim każdej z nas. Czytasz, i masz wrażenie, że rozmawiasz z bliską przyjaciółką. Tego mi było trzeba.

Nie rzadko my kobiety mówimy, że się czegoś boimy, bo przecież, jak powiemy, że się boimy np. bólu to inne kobiety zaraz ale jak to, a jak będziesz chciała urodzić haha to ci.
Monika Pryśko nie boi się napisać o swoich lękach i jestem z niej dumna.
Podziwiam.

Monika Pryśko nie boi się napisać o swoich lękach i jestem z niej dumna.
Podziwiam.

2092

Na półkach: , , , , ,

Strach przed porażką jest znany każdemu z nas. Gdy dodatkowo łączy się z wypracowanymi przez nas (nieświadomie) przez lata schematami, może wyjść z tego niezły klops.
Podoba mi się niewymuszony, luźny styl autorki. Nie zmusza, nie coachinguje na siłę, wskazuje przykłady i przedstawia historie z życia wzięte.
Strach zawsze jest gdzieś z tyłu głowy, ale warto popracować nad tym w jaki sposób go kontrolować.
I działać, działać, działać.
Wszak porażki to kolejny kamyczek w naszych samorozwoju.

Strach zawsze jest gdzieś z tyłu głowy, ale warto popracować nad...

Wspaniale się to czyta. Ciekawa jest historia autorki, bardzo podoba mi się jej styl. Bardzo inspirujące wywiady 🙂 Niektóre aż wbijają w fotel. Polecam wszystkim! Wszyscy się boimy, ważne, żeby nie dać się temu strachowi pokonać, tylko walczyć o swoje. Nikt za nas tej walki nie stoczy.

Dodaj cytat z książki Bój się i działaj