Szachy. Wszystko, co trzeba wiedzieć o grze starej jak świat

Okładka książki Szachy. Wszystko, co trzeba wiedzieć o grze starej jak świat Hervé Debaene
Okładka książki Szachy. Wszystko, co trzeba wiedzieć o grze starej jak świat
Hervé Debaene Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Schaakmat
Nasza Księgarnia
2021-09-15
2021-09-15
Alicja Oczko
literatura niderlandzka dziecko szachy

Okładka książki Na ratunek! czyli medycyna dawniej i dziś Anna Bartosik, Asia Gwis
Na ratunek! cz... Anna Bartosik, Asia...
Okładka książki Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Podbipięta, cz... Joanna Rusinek, Mic...
Okładka książki Mały atlas kotów (i kociaków) Ewy i Pawła Pawlaków Ewa Pawlak, Paweł Pawlak
Mały atlas kot... Ewa Pawlak, Paweł P...
Okładka książki Czytam i decyduję. Przygoda w kanałach Izabela Michta, Beata Woźniak
Czytam i decyd... Izabela Michta, Bea...

Szach-mat!

Zakupiona dla 8-letniej córki, bardzo przejrzysta, rzeczowa i ciekawa. Treścią obejmuje sam rozkład szachownicy, opis figur, ataku oraz obrony, roszady czy szachowanie króla. Sama sięgnęłam po nią z przyjemnością.
Do zaprezentowania podstaw gry w szachy dzieciom i rozpoczęcia przygody z tą niezwykłą grą idealna. Polecam!

Jest coś takiego czego zawsze chcieliście się nauczyć, ale nie mogliście się do tego zabrać lub nie wiedzieliście jak zacząć? Ja tak mam z szachami. Zawsze chciałam się nauczyć w nie grać, ale nigdy nie wiedziałam od czego zacząć.
A teraz już wiem! Od książki, oczywiście!

"Szachy. Wszytko, co trzeba wiedzieć o grze starej jak świat" to książka, która spadła mi z nieba ❤️

Rewelacyjnie tłumaczy zasady gry w szachy i pomaga się w tym ćwiczyć. Ale od początku.

W pierwszej części książka przedstawia historię i ideę gry w szachy. Zabiera nas w podróż do średniowiecza, gdzie królowie, rządni podboju nowych terytoriów, doskonalili swoją strategię przy pomocy tej gry.

W kolejnej części omówione zostają figury szachowe, ich położenie na szachownicy oraz ruchy, jakie mogą wykonywać. Do każdej figury dołączone są także ciekawostki i fakty pomagające zrozumieć rangę jej rzeczywistego odpowiednika w historii. Tak dowiadujemy się np o wpływie biskupów (figura: laufer) na średniowieczne rządy i prawa.

Podrozdziały z figurami wyposażone są także w rysunki ilustrujące ich ruchy oraz części z zadaniami - do przećwiczenia zdobytej wiedzy.

Ostatnia część książki traktuje o najważniejszych strategiach podczas gry oraz o tym jak zamatować króla i, tym samym, wygrać. Tu także znajdziemy rysunki ilustrujące poszczególne ruchy oraz część z ćwiczeniami.

Muszę przyznać, że to nie tylko bardzo ciekawa książka, ale i naprawę świetny podręcznik. Super tłumaczy zasady gry w szachy i po jej przeczytaniu czuję się gotowa, żeby spróbować swoich sił w tej grze💪

Jeśli też nie umiecie grać w szachy, a chcielibyście się nauczyć to bardzo ją Wam polecam!

A teraz już wiem! Od książki, oczywiście!

"Szachy. Wszytko, co trzeba wiedzieć o grze starej jak świat" to książka, która spadła mi z nieba...

Ta niezbyt obszerna publikacja w sposób możliwie kompleksowy podejmuje temat gry. Rozpoczyna ją rozdział o historii, który cofa nas o wiele lat w przeszłość, ale nie zasypuje szczegółami. Następnie autor przechodzi do prezentacji i omówienia najpierw szachownicy i samej gry, a potem figur. Każda z nich otrzymała własny rozdział, w którym autor omawia znaczenie figury, jej rolę i sposób poruszania po planszy. Na konkretnych przykładach widzimy, jakie są możliwości ruchu i mamy okazję pogłówkować nad przytoczonymi sytuacjami.

Kolejny rozdział - Do ataku! - skupia się na możliwościach zaatakowania przeciwnika. Dowiemy się z niego nie tylko JAK zbijać figury przeciwnika, ale jak robić to mądrze. Potem zaś będziemy uczyć się bronić - co nie zawsze oznacza ucieczkę, a czasem poświęcenie. Z książki dowiemy się też o szachowaniu, matowaniu i roszadach. A na koniec - pokrótce - co to znaczy mieć hopla na punkcie szachów.

Książka - choć niezbyt gruba - może swobodnie pełnić rolę pierwszego kompendium wiedzy o szachach skierowanego do najmłodszych, którzy dopiero są wprowadzani w arkana gry. Zawiera naprawdę sporo informacji podanych w sposób jasny i zrozumiały, dzięki czemu nie tylko pomaga zdobyć wiedzę, ale i może rozbudzić w dziecku pasję. Dużym atutem są tu konkretne, rozrysowane przykłady, których analiza pozwala zgłębić omawiane zagadnienia. Nie brakuje też okazji do samodzielnego główkowania, bowiem każdy rozdział wieńczy kilka grafik do samodzielnej analizy pod kątem omówionego w rozdziale zagadnienia, a na końcu można znaleźć odpowiedzi, co na pewno ułatwi naukę.

Książka jest bardzo ładnie wydana, w usztywnionej oprawie, z wyrazistą okładką, cudną szachową wyklejką, bogato ilustrowana i z dynamicznie rozmieszczonym na stronach tekstem, dzięki czemu łatwo znaleźć wzrokiem interesujące nas fragmenty. Jednak najważniejsza pozostaje wartość merytoryczna, która czyni z książki świetny samouczek szachowy dla najmłodszych i koło ratunkowe dla rodziców, którzy nigdy się grać nie nauczyli, a los obdarzył ich młodocianym szachistą.

Gra w szachy wymaga ciągłego podejmowania decyzji oraz opracowania różnych, stale modyfikowanych strategii. Te wspaniałe rozgrywki nie tylko poprawiają zdolności intelektualne czy zwiększają IQ, ale też kształcą umiejętność krytycznego myślenia oraz mają walory terapeutyczne. Te wszystkie zalety skutecznie kuszą, by nauczyć pociechę podstawowych zasad i zachęcić do podjęcia prób ich zastosowania na prawdziwej szachownicy. W tym celu przydatna będzie książka, która wyjaśni wszystkie reguły czy wartości figur w sposób jasny, przystępny oraz ciekawy, i właśnie taka jest pozycja "Szachy. Wszystko, co trzeba wiedzieć o grze starej jak świat".
Co ciekawe, nie jest to typowy podręcznik nauki gry w szachy, znajdziemy tu genezę poszczególnych figur, wiele odwołań do średniowiecza, które w postaci takich fascynujących ciekawostek na pewno zostaną w pamięci dziecka na bardzo długo. Każdej figurze został poświęcony odrębny rozdział, zatem jej działania są wytłumaczone niebywale starannie. Na końcu zawsze znajdziemy proste ćwiczenia na szachownicy, by móc sprawdzić, czy dobrze zrozumieliśmy i przyswoiliśmy przekazaną nam wiedzę. To świetny sposób, bo informacje są dostarczane stopniowo, dzięki czemu dziecko lepiej je opanuje. Nie musi czytać książki od deski, tylko każdemu zagadnieniu poświęca tyle czasu, ile tego potrzebuje.
Po omówieniu wszystkich figur oczywiście przychodzi czas na strategię, począwszy od ataku, poprzez obronę, roszadę, aż do szachowania czy matowania. Tu także wszystko opisane zostało nadzwyczaj przystępnym, przyjemnym językiem i dopełnione ciekawymi, różnorodnymi zadaniami, dzięki czemu młody odbiorca jest w pełni zaangażowany i systematycznie sprawdza stan swojej wiedzy, a także już pomału trenuje przed pierwszą poważną partyjką na szachownicy.
"Szachy. Wszystko, co trzeba wiedzieć o grze starej jak świat" to wyjątkowa pozycja, która w naprawdę przyjemny i przystępny sposób wyjaśnia wszystkie reguły tej wspaniałej, wręcz dostojnej, wszechstronnie rozwijającej gry. Mogą z niej skorzystać dzieci, jak i ich rodzice, myślę, że byłaby także idealnym prezentem pod choinkę, zwłaszcza z dołączoną szachownicą. Polecam gorąco!

Cóż mogę rzec? Chyba idealna książka do nauki i szlifowania szachowych umiejętności

Opis ruchów - jest
Ćwiczenia szachowe - są (dużo!)
Rozwiązania powyższych - są
Historia szachów - jest
Ciekawostki - są
Taktyki szachowe - są

To, i wiele więcej w pięknym wydaniu - twarda oprawa, świetne ilustracje, edytorsko też super bo czyta się przyjemnie.
Mali Kasparowowie - czytajcie!
(duzi też, sama się mnóstwo uczę z tej książki!)

Opis ruchów - jest
Ćwiczenia szachowe - są (dużo!)
Rozwiązania powyższych - są
Historia szachów - jest
Ciekawostki - są
Taktyki szachowe - są

Mali Kasparowowie -...

"Szachy. Wszystko, co trzeba wiedzieć o grze starej jak świat" to propozycja skierowana do młodszych czytelników, która umożliwi im poznanie zasad rządzących grą, która Dzięki tej książce poznamy podstawowe zasady rządzące grą w szachy: począwszy od możliwości poruszania się figur po szachownicy, poprzez sposoby ataku i obrony aż po mniej konwencjonalne zagranie, jakim jest roszada. Herve Debaene napisała tę książkę, odwołując się do konwencji historycznej - konkretnie średniowiecznej. Oczywiście, co podkreśla autorka, szachy powstały znacznie wcześniej, ale to w okresie ciemnych wieków dotarły do Europy i stały się punktem wyjścia dla ćwiczenia umysłu przez rozmaitych władców i strategów. I właśnie do charakterystycznych dla tej epoki bohaterów i okoliczności Debaene porównuje konkretne figury czy samą grę w ogóle. Dzięki takiej formule młodzi czytelnicy poznają przy okazji średniowieczne niuanse.

Autorka sprawdza również wiedzę, jaką przyswoiliśmy, w praktyce! Po każdej części czeka na nas zadanie, w którym musimy na przykład określić, w jaki sposób możemy poruszać się daną figurą po szachownicy albo czy dopuszczalne jest w danej sytuacji wykonanie roszady długiej bądź krótkiej. Na końcu książki znajdują się rozwiązania, dzięki którym możemy sprawdzić, jak nam poszło. Przyznam szczerze, że przy niektórych zadaniach odpadłam całkowicie! Może kiedyś nauczę się tej wyjątkowej sztuki! Bo szachy to nie tylko gra, ale też niesamowite ćwiczenie dla umysłu.

• Do kupienia
  • .2022
  • Samodzielne
  • Rada
  • Dzieciakom
  • 9/10

Dodaj cytat z książki Szachy. Wszystko, co trzeba wiedzieć o grze starej jak świat