Opowieści o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć

Okładka książki Opowieści o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć Kimberlie Hamilton
Okładka książki Opowieści o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć
Kimberlie Hamilton Wydawnictwo: Znak emotikon literatura dziecięca
literatura dziecięca
Znak emotikon
2021-01-01
2021-01-01
Małgorzata Bortnowska
zwierzęta książki dla dzieci fauna przyroda ochrona przyrody zwierzęta zagrożone

Zbliża się dzień Ziemii więc ja... zabrałam się za książeczkę dla dzieci (w tym autobiografię Attenbourgua, którego recenzja będzie/jest opublikowana.
Może i ta książka jest przeznaczona dla dzieci, ja jednak spędziłam na niej bardzo przyjemny czas. Poznałam tam historie przeróżnych, wyjątkowych zwierząt, które niekiedy bardzo mnie zaskakiwały. Najbardziej mi się podobały historie o sowie Gizmo, która grała w Harrym Potterze Hedwigę (coś dla fanów ;D ),małpka Ayumu i pewna para pingwinich gejów :). Nie zabrakło również faktów jak dbać o planetę, napisanych w taki sposób, by młodszy czytelnik mógł zapamiętać. Polecam nie tylko dzieciom

Coraz głośniejszy jest krzyk biologów, klimatologów i innych naukowców, którzy biją na alarm tego, co dzieje się na świecie. Topniejące lodowce, wysychające koryta rzek, susze, rosnące temperatury i... śmierć setek tysięcy zwierząt, które giną na naszych oczach. Jedne ze względu na zachodzące zmiany i brak umiejętności przystosowawczych, inne, bo ludzie zabierają im miejsca siedlisk albo polują na nie dla fanaberii, czy ze względu na wartościowe części ich ciał. Z roku na rok lista gatunków (tych poznanych) drastycznie się zmniejsza i na razie nie widać światełka w tunelu, który byłby w stanie tę lawinę zatrzymać. Chyba że w końcu człowiek się zatrzyma, ale czy na to jest szansa?

Nad etyką niektórych jednostek homo sapiens nie będziemy się rozwodzić, skupimy się za to na treści kolejnej książki Kimberlie Hamilton. Jej poprzednie publikacje dotyczyły niesamowitych historii kotów i psów, które zapisały się w historii, teraz pora na opowieści o zwierzętach, których życie zagrożone jest przez to, co dzieje się na ziemi.

Tym razem to króciutkie historie o sześćdziesięciu gatunkach zwierząt, które znajdują się na liście zagrożonych wyginięciem. Autorka w kilku zdaniach opowiada o nich, zwracając uwagę na to, co im zagraża oraz jak przebiega rozmnażanie niektórych z nich w ogrodach zoologicznych, które próbują odbudować populacje i przywrócić niektóre z nich do ich miejsc ich bytowania.

Całość podzielona jest na kontynenty, więc wraz z Kimberlie Hamilton podróżujemy między nimi, poznając charakterystyczne dla nich gatunki, które potrzebują wsparcia, by nie zniknąć z powierzchni ziemi. Całość napisana jest prostym językiem, z którym poradzą sobie młodzi czytelnicy, bez problemu przyswajając sobie informacje zawarte w książce.
Dodatkowo znajdziecie w tej publikacji ciekawostki dotyczące zwierząt omawianych na kartach tej książki oraz słowniczek pełny słów, które mogą wymagać wyjaśnienia.

Całość ubrana jest w fantastyczne ilustracje kilku ilustratorów. Te pełne barw rysunkowe portrety zwierząt zachwycą młodych czytelników, jednocześnie przybliżając im wygląd zwierząt, które niebawem mogą stać się tylko rysunkami w takich książkach, jak ta.

Opowieści o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć to obowiązkowa lektura dla tych, którzy czytali dwie poprzednie publikacje Kimberlie Hamilton. To też tak zwany must read dla każdego miłośnika zwierząt i małego ekologa, który chce mieć wiedzę na temat tego, co dzieje się w lasach deszczowych, na sawannach, pustyniach, w lasach, czy na mroźnych krańcach globu.

Bardzo, bardzo polecamy! Opowieści o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć to 60 poruszających historii o najbardziej zagrożonych gatunkach zwierząt na świecie. Książka to ogrom informacji, faktów, a także opowieści o fantastycznym świecie zwierząt. Poznajemy niezwykłe historie przyjaźni np. rysicy Lindy i kotki Dusi, przykłady ratowania gatunków , ale także historie walki o przetrwanie! Przemierzamy kontynenty i odkrywamy zagrożone gatunki. Niestety jak alarmują ekolodzy, do spadku liczebności wielu gatunków przyczyniła się głównie działalność człowieka. Na końcu rozdziałów przedstawione są też dobre wiadomości dla fauny oraz pomysły na działania dla nas i dzieci, żeby polepszyć życie dzikich zwierząt!

Mamo... a co to są zagrożone gatunki? A co to jest Czerwona Księga? Jakie zagrożone gatunki zwierząt znajdziemy w Afryce, Arktyce i Antarktyce, Azji i na wyspach Pacyfiku, Australii i Nowej Zelandii, Europie, Ameryce Północnej i Środkowej, Ameryce Południowej? Jakie niepowtarzalne zwierzęta kryją się w głębinach oceanów? Na te i wiele innych zadanych przez naszych milusińskich pytań odpowie książka "Opowieści o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć" Jest to świetna lektura dla rodzica i dziecka. Mój 8- letni syn wertował ją przez kilka dni a kilka wieczorów poświęciliśmy na jej przeczytanie.
Książka napisana jest w bardzo przystępny, przejrzysty i ciekawy sposób. Poszczególne rozdziały poświęcone są kolejnym rejonom świata. Poznajemy charakterystyczne dla danych kontynentów zwierzęta, którym grozi wyginięcie m.in. dzięki naszej, ludzkiej działalności. Osobniki rzadkich gatunków przedstawiają się nam z imienia i mamy okazję poznać krótkie historie ich życia. Czasem zabawne, często pouczające, niekiedy wzruszające.
Wraz z kolejnymi kartami książki odbywamy podróż po bezkresach oceanów, dżunglach, stepach i śniegach wiecznie zamarzniętych krain.
Poznajemy m.in. słonicę Echo, która przeżyła ponad 60 lat... bohaterkę wielu książek i filmów dokumentalych.. Pingwiny Ronnie i Reggie, zamieszkujące zoo w Londynie...Tapira Kinguta, który dzięki swojemu wiekowi wpisany został do księgi rekordów Guinnessa czy Koalę Anwen, która przeżyła pożar australijskiego buszu w 2019 r. i stała się symbolem nadziei dla osób, które wspierają zwierzęta po przejściach. Jeż Cellie wzrusza oddaniem dla swej opiekunki ze szpitala dla jeży w Anglii, a Wilk Romeo czuje się dobrze wśród ludzi, jak domowy psiak. Żółwiowi Diego przypisuje się ocalenie jego gatunku na wyspach Galapagos a humbak Migaloo uznany został za najsłynniejszego humbaka na świecie i jedynego, który jest albinosem.
Z kart tej pięknej książki mówią do nas przeróżne zwierzęce osobliwości. Książka bardzo zachęca swą formą i barwnymi ilustracjami. Każdy rozdział rozpoczyna kolorowa czytelna mapa. Jest to doskonała lektura dla małych przyrodników ciekawych świata i jego ochrony, a zarazem bardzo pouczająca. Przedstawia różnorodny, dziki świat, który za chwilę może zniknąć sprzed naszych oczu.
Na końcu książki znajdziemy "garść' fascynujących faktów z życiu rzadkich gatunków oraz zachętę do podjęcia konkretnych działań, które powielane mogą polepszyć życie dzikich zwierząt.

To świetna książka pełna fascynujących historii o zwierzętach. Wyjątkowych, wyróżniających się i będących w niebezpieczeństwie. Znaleźliśmy tu gatunki, o których wcześniej nie słyszeliśmy jak łuskowiec czy arirania amazońska. Poznaliśmy masę ciekawostek i faktów.
Łuskowiec. Pierwszy raz słyszymy o takim zwierzaku, choć często sięgamy po książki przyrodnicze. Okazuje się, że to niezwykle ciekawy gatunek, który dzięki swoim łuskom wygląda trochę jak dinozaur. Okazuje się, że temu gatunkowi grozi wyginięcie właśnie z powodu tych łusek, które są używane w tradycyjnej medycynie chińskiej. Był tez łoś albinos czy słonica ze skrzyżowanymi ciosami.
Każdy rozdział poświęcony jest osobnemu kontynentowi, jeden zarezerwowany jest na oba bieguny, a jeden na oceany. Poza tym znajdziemy krótki rozdział o tym czy jest czerwona księga, a na końcu słowniczek, porcję dodatkowych ciekawostek.
Dzieci czerpią tu wiedzę o ekologii, ochronie zagrożonych gatunków, ale także o tym, że to my sami przyczyniamy się do zagłady zwierzaków na całej planecie.
Podoba mi się sposób w jaki książka została opracowana i wydana. Zamiast zasypywać dzieci encyklopedyczną wiedzą, pokazano prawdziwe historie zwierząt, których los śledził często nawet cały świat. Każde opowiadanie jest krótkie (zajmuje pół strony) i opatrzone jest ładną autorską ilustracją.
Polecamy serdecznie, to pozycja dla ciekawych świata młodych odkrywców, którzy lubią zwierzęta.

Kto zginął i dlaczego - kryminał zwierzęcy...czyli właściwie 60 gorzkich pigułek. Łatwo przełknąć informację, że coś zepsułeś? A kogoś? Graficznie - przepiękna. Nie wiem jakim cudem, ale książka pachnie jak moje dzieciństwo. Wydana wspaniale, graficznie uczta i radość. A w środku ciekawostki i po łyczku, po łyczku, od śmieszków do łez oburzenia - Mamo, jak to! Święte oburzenie mojej dziecięcej wioski. Pani, i co teraz? I jak tu po przeczytaniu najsmutniejszej historii o znikaniu wrócić do zwykłego dobrostanu? Po prostu - wykorzystajcie te opowieści jako powiastki medytacyjnej. DO każdej dodajcie pointę, kochani Czytelnicy - razem możemy coś zmienić. Każdy ma mikrowpływ na mikroświat. I suma naszych starań wstrząśnie światem. I tak trzeba żyć. Mikrodziałania na makroskalę, z czułością dla słabszych, nieochronionych, braci mniejszych. Piękne dzieło do rozmyślania. Można wcześniej niż od 6 lat :) Trzeba zdecydowanie dłużej. Bardzo polecam. Książka przepracowana z grupami w wieku 3-10 lat. Wszyscy mają o czym myśleć.

Na świecie coraz więcej zwierząt jest zagrożonych wyginięciem. W najczarniejszym scenariuszu za kilkadziesiąt lat na ziemi nie będzie już nosorożców, szympansów, tygrysów i wielu innych gatunków, których liczebność zmalała.

Abyśmy mogli w jakiś sposób przyczynić się do poprawy tej sytuacji dbajmy na co dzień o naszą planetę. Postarajmy się wprowadzić najważniejsze zasady ekologii, ale także edukujmy najmłodsze pokolenia. Wydaje mi się, że właśnie w takiej intencji powstała ta książka.

Autorka zebrała historie najsławniejszych zwierząt, aby pokazać jak niewiele, a jednocześnie wiele człowiek może zrobić, żeby ratować stworzenia żyjące na naszej planecie. Wzruszające opowieści i wspaniałe ilustracje czynią "Opowieści o zwierzętach, które mogą wyginąć" wyjątkowym prezentem dla młodszych czytelników. Jeśli zależy Wam na losie naszej planety, ta książka powinna znaleźć się na liście "do przeczytania".

O ekologii czy zmianach klimatu mówi się obecnie dość dużo, ale brakuje książek dla dzieci o takiej tematyce. Dlatego „Opowieści o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć” to bardzo potrzebny i wyczekany tytuł. Książka jest kontynuacja wcześniejszych części Kimberlie Hamilton – „Opowieści o psach, które ratowały świat” i przefajnych „Opowieści o kotach, które rządziły światem”. Książka wyjaśnia dzieciom, w jakie tarapaty wpędziliśmy zwierzaki, ale co bardzo ważne robi to bez straszenia. Temat ginących gatunków pokazany jest przez 60 konkretnych zwierząt, które z przeróżnych powodów stały się sławne na cały świecie, a jednocześnie grozi im wyginięcie. Jest choćby sowa, która zagrała w filmach o Harrym Potterze, koala Anwen czy polski miś Wojtek. Tym samym dziecko czytając te świetne historie o wiele łatwiej zapamiętuje i wczuwa się w sytuację zwierzaków. Książka zawiera też dobre wieści na polu ochrony przyrody, a także wskazówki dla dzieci – jak się okazuje każdy może pomóc, nawet jeśli nie ma jeszcze 150 cm wzrostu 😉 Bardzo polecam dla wszystkich rodzin, dla których przyroda i ekologia są ważne!

Jak uczyć dzieci ekologii? Jak uświadamiać je, że podejmowane przez nas decyzje mają wpływ nie tylko na nas, ale również na środowisko, w którym żyjemy. A przecież nie tylko my w nim żyjemy… To również świat zwierząt i roślin, które przez nasze błędne decyzje cierpią. Jak wiele z nich już nieodwracalnie zniknęło z naszej planety? Dobrym punktem wyjścia do takich rozmów jest publikacja ,,Opowieści
o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć” Kimberlie Hamilton, która w ciekawy sposób porusza właśnie ten problem.
Książka ta podzielona jest na osiem rozdziałów, a każdy z nich przedstawia osiem opowieści
o wyjątkowych zwierzętach zamieszkujących różne obszary naszego świata. Mogą tu więc Państwo poznać m. in. pochodzących z Afryki szympansa Ayumu oraz gorylicę Koko. Pierwszy bohater potrafi w mgnieniu oka zapamiętać dziewięć cyfr wyświetlanych losowo na ekranie komputera, pokonując
w tym wielu ludzi. Koko natomiast to gorylica znająca ponad dwa tysiące angielskich słów i tysiąc słów w specjalnej wersji amerykańskiego języka migowego, która ponad to jest utalentowaną fotografką,
a jej zdjęcia publikowane były w ,,National Geogrphic”.
Każdy z rozdziałów opatrzony jest również wstępem przedstawiającym krótko charakterystykę tego obszaru, uwzględniającą zagrożenia, na które napotykają zwierzęta oraz zakończenie wskazujące
na dobre wiadomości dla fauny danego regionu i krótkie opisy innych ciekawych jej przedstawicieli.
Publikacja ta opatrzona jest kolorowymi rysunkami zwierząt, które zerkają na nas ciekawie z każdej karty książki. Dzięki niej dzieci mogą poznać lepiej życie wielu z nich oraz dowiedzieć się, jak one mogą pomagać zagrożonym zwierzętom. Sądzę, że niejeden dorosły również bardzo wiele może się z tej publikacji dowiedzieć i wspierać walkę o to, by kolejne pokolenia mogły zobaczyć pandę nie tylko
na obrazku, ale również w rzeczywistości.

99,9 procent gatunków zwierząt, które istniały na ziemi zniknęło na zawsze. Wiele zwierząt żyjących w dzisiejszych czasach jest na skraju wyginięcia. Przyczyną tego masowego wymierania jesteśmy my – ludzie. I dlatego to naszej pomocy potrzebują te zagrożone stworzenia. Kimberlie Hamilton w swojej kolejnej książce „Opowieści o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć w ciekawy, przemyślany i przenikliwy sposób przedstawia 60 poruszających historii o najbardziej zagrożonych gatunkach zwierząt na świecie. Dzięki tej pasjonującej lekturze poznamy gorylicę Koko, która była utalentowaną fotografką, a jej przyjacielem był komik Robin Wiliams. Zaznajomimy się z puchaczem śnieżnym Gizmo, który grał rolę Hedwigi w znanej serii o Harrym Potterze. Jako jedni z nielicznych zobaczymy saolę Marthę, nazywaną azjatyckim jednorożcem z racji jej nieuchwytności. Czy też przypomnimy sobie koalę Sam, która zyskała sławę dzięki zdjęciom, na których pije wodę prosto z butelki trzymanej przez strażaka podczas pożarów buszu. Każda z przedstawionych w książce opowieści jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Wszystkie razem mają jeden cel – zatrzymać masowe wymieranie gatunków. Musimy się jednak pospieszyć i jak najszybciej rozpocząć działania naprawcze. Dlatego czytajmy tę książkę, pokazujmy ją młodym czytelnikom, propagujmy działania ekologiczne i ratujmy zwierzostan.

• Dla dzieci
  • Wyzwanie Empiku 2022
  • Literatura dziecięca
  • Popularnonaukowa
  • Muszę je mieć!
  • Przeczytane 2022

Dodaj cytat z książki Opowieści o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć