Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach

- Kategoria:
- literatura dziecięca
- Wydawnictwo:
- Znak emotikon
- Data wydania:
- 2022-01-26
- Data 1. wyd. pol.:
- 2022-01-26
- Liczba stron:
- 56
- Czas czytania
- 56 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324075843
- Tagi:
- literatura polska nazwiska język
Nosi je każdy z nas. Niektórzy swoje bardzo lubią, inni mają dość wiecznych próśb o przeliterowanie albo powtarzających się pomyłek. Najczęściej jednak nie poświęcamy mu zbyt wiele uwagi. A szkoda!
Czy wiesz, że w NAZWISKACH drzemią historie, które mówią wiele o naszych przodkach?
• Kto z nas miał w rodzinie Czecha, a kto piekarza nieudacznika?
• Czyj prapradziad był kowalem, a czyj – sołtysem?
• Jaki ród zapoczątkował przystojniak?
• Kto może podejrzewać swojego przodka o przydeptywanie innym butów?
• A kto być może ma przodków o niezwykle wybuchowej naturze?
By odczytać te historie, potrzeba trochę wiedzy, bo nazwiska bywają też… zagadkowe, nietypowe lub mylące.
Wiedzę tę w Podbipięcie przedstawia dzieciom Michał Rusinek, niestrudzony detektyw językowy, ilustracje zmalowała zaś Joanna Rusinek. Jak można wnioskować po nazwisku, przodek autora i ilustratorki (czyżby wspólny?),pochodził z Rusi (czyli z terenów dzisiejszej Rosji, Ukrainy lub Białorusi).
A co brzmi, dźwięczy, bawi, intryguje lub domaga się odkrycia w twoim nazwisku?
Chomicz, Sznajder, Rykała i Palimąka już wiedzą! A ty?
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 55
- 38
- 7
- 6
- 4
- 2
- 2
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Mnóstwo nazwisk i ich pochodzenie. Przeczytałam z wielką ciekawością i będę polecać małym i dużym!
Mnóstwo nazwisk i ich pochodzenie. Przeczytałam z wielką ciekawością i będę polecać małym i dużym!
Pokaż mimo toNa Michale Rusinku nie sposób się zawieść ,wybitnie interesująca książka, prawdziwy rarytas dla genealoga amatora. Autor krok po kroku wprowadza nas w świat pochodzenia nazwisk. Po kolei w sposób dowcipny przedstawia poszczególne ich kategorie, przykładowo: od imienia ojca, matki, kraju pochodzenia przodków, zawodów uprawianych, cech charakteru, części ciała, zwierząt, roślin, miejsc zamieszkania itd... Długo wymieniać, więc radzę zapoznać się z treścią samemu i rozpatrzeć z dziećmi. Tej książeczki nie można czytać jak powieść .Bardzo ciekawie autor opisał pochodzenie nazwisk znanych polityków jak Tusk, Morawiecki, Palikot , Niedzielski i wiele innych znanych osobowości. Treść dopełniają kolorowe ilustracje, niepozbawione humoru ,ukazujące konkretnych delikwentów nazwiskowych. W końcówce podano skorowidz nazwisk oraz już na zupełne zakończenie ,instrukcję rozszyfrowywania nazwiska ,jeżeli nie znalazło się go w książce ani w spisie. A więc do dzieła moi drodzy! Ja już z dziećmi przeanalizowałam wszystkich znajomych z ich przedszkola i bierzemy się dalej do roboty. Jest bardzo wesoło i na długo zapamiętamy to ,,popołudnie z nazwiskiem''.
Na Michale Rusinku nie sposób się zawieść ,wybitnie interesująca książka, prawdziwy rarytas dla genealoga amatora. Autor krok po kroku wprowadza nas w świat pochodzenia nazwisk. Po kolei w sposób dowcipny przedstawia poszczególne ich kategorie, przykładowo: od imienia ojca, matki, kraju pochodzenia przodków, zawodów uprawianych, cech charakteru, części ciała, zwierząt,...
więcej Pokaż mimo toWspaniała propozycja dla młodszych czytelników, ale nie tylko. Temat książki bardzo oryginalny, zaspokoi ciekawość dociekliwych czytelników na temat pochodzenia nazwisk. Autor bardzo przystępnie i interesująco opowiada powstawaniu nazwisk, ich historii i związku z miejscem zamieszkania naszych przodków, wykonywanych przez nich zawodów czy charakterystycznych cech wyglądu.
Książka pięknie wydana i wspaniale zilustrowana. Doskonała do przeczytania z dziećmi czy wnukami
Wspaniała propozycja dla młodszych czytelników, ale nie tylko. Temat książki bardzo oryginalny, zaspokoi ciekawość dociekliwych czytelników na temat pochodzenia nazwisk. Autor bardzo przystępnie i interesująco opowiada powstawaniu nazwisk, ich historii i związku z miejscem zamieszkania naszych przodków, wykonywanych przez nich zawodów czy charakterystycznych cech wyglądu....
więcej Pokaż mimo toCo kryje się w nazwiskach to #książka, wyjaśniająca nam etymologię nazwisk, z którymi obcujemy na co dzień. Dowiadujemy się, że niektóre powstały od imion, zawodów, nazw miejscowości, zwierząt czy części ciała. Przykładów jest ponad 290. Sporo też tutaj nazwisk polityków: Duda, Kaczyński, Palikot, Tusk, Niedzielski.
Autor proponuje również, by spróbować dociec samodzielnie skąd pochodzą nazwiska czytelników, o ile nie zostały tutaj wymienione.
Co kryje się w nazwiskach to #książka, wyjaśniająca nam etymologię nazwisk, z którymi obcujemy na co dzień. Dowiadujemy się, że niektóre powstały od imion, zawodów, nazw miejscowości, zwierząt czy części ciała. Przykładów jest ponad 290. Sporo też tutaj nazwisk polityków: Duda, Kaczyński, Palikot, Tusk, Niedzielski.
więcej Pokaż mimo toAutor proponuje również, by spróbować dociec samodzielnie...
Nazwisko – każdy go z nas ma, ale mało kto wie skąd, się ono wzięło, jakie jest jego pochodzenie, jak to wyglądało kiedyś. Autor pokazuje nam, jak wiele można dowiedzieć się z nazwiska. Odkrywa przed nami, jak dawniej były nadawane i wiele więcej.
Książka napisana jest w sposób ciekawy i wciągający. Z przyjemnością odkrywaliśmy każdą kolejną stronę, a każdy z nas (zarówno dzieci, jak i my dorośli) byliśmy tak samo zainteresowani, a momentami również zaskoczeni treścią.
Wizualnie książka jest bardzo ładna. Znajdziemy w niej kolorowe strony oraz ciekawe ilustracje. To wszystko przyciąga wzrok i zachęca do poznania treści.
Okładka twarda i solidna. Dzięki niej książka posłuży długi czas.
„Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach” to moim zdaniem wartościowa pozycja, którą warto dołączyć do domowej biblioteczki. Z przyjemnością polecam.
Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/02/znak-emotikon-ksiazka-pt-podbipieta.html
Nazwisko – każdy go z nas ma, ale mało kto wie skąd, się ono wzięło, jakie jest jego pochodzenie, jak to wyglądało kiedyś. Autor pokazuje nam, jak wiele można dowiedzieć się z nazwiska. Odkrywa przed nami, jak dawniej były nadawane i wiele więcej.
więcej Pokaż mimo toKsiążka napisana jest w sposób ciekawy i wciągający. Z przyjemnością odkrywaliśmy każdą kolejną stronę, a każdy z nas (zarówno...
"Dość popularne nazwisko Cebula wzięło się nie stąd, że ktoś hodował cebulę, ale prawdopodobnie stąd, że miał "oczy jak cebula" (tak się kiedyś mówiło!),czyli wyłupiaste."
Interesująco i sympatycznie spędza się czas przy książce. Nie trafiam na swoje nazwisko, ale na tyle innych różnorodnych, w tym powszechnych i znanych, że natychmiast wciągają mnie zagadki detektywistyczne o mianach rodowych, co zdradzają z przeszłości właścicieli. Michał Rusinek wyjaśnia pochodzenie nazwisk od imion ojca i matki, nazw zawodów, przedmiotów, części ciała, grzybów, roślin, w tym drzew i chwastów, zwierząt, w tym ptaków i koni, miejsca pochodzenia i zamieszkania. Zajmująco docieram do tego, co kryje się w żydowskich nazwiskach, albo jak się dzieje, że nazwiska powstają z przezwisk, otrzymują złożone konstrukcje i przydomki. Ileż nazwisk przyjmuje formę przymiotników. Wciągam się w językoznawczą zabawę, bazuję nie tylko na zaprezentowanym materiale, ale inspiruję się do odkrywania owocowych i miesięcznych brzmień nazwisk znajomych. Docieranie do korzeni rodzinnej tożsamości i kultury usłyszanych nazwisk, sprawia radość, przywołuje uśmiechy, uchyla rąbka tajemnicy o przodkach.
Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/02/podbipieta-czyli-co-sie-kryje-w.html
"Dość popularne nazwisko Cebula wzięło się nie stąd, że ktoś hodował cebulę, ale prawdopodobnie stąd, że miał "oczy jak cebula" (tak się kiedyś mówiło!),czyli wyłupiaste."
więcej Pokaż mimo toInteresująco i sympatycznie spędza się czas przy książce. Nie trafiam na swoje nazwisko, ale na tyle innych różnorodnych, w tym powszechnych i znanych, że natychmiast wciągają mnie zagadki...
Czy zastanawialiście się kiedyś nad pochodzeniem swojego nazwiska? Ja nieszczególnie za to zawsze nieodmiennie drażni mnie fakt, że co chwila muszę je przeliterowywać, by uniknąć pomyłek. Jednak jeśli intrygują Was protoplaści Waszego nazwiska, to może warto sięgnąć po najnowszą propozycję Michała Rusinka?
Literaturoznawca tym razem bierze pod lupę właśnie znaczenie nazwisk. Jak wspomniał sam ON:
„W nazwiskach kryje się historia, nie tylko prywatna - także historia miejsca, z którego pochodzi nasza rodzina, zawód wykonywany przez jakiegoś naszego przodka, albo jego przezwisko, czyli taki dawny „nick”.
Kończy zachętą, by samodzielnie wziąć pod lupę swoje nazwisko, i we własnym zakresie spróbować się dowiedzieć, jakie ma korzenie.
Na pierwszy rzut oka książeczka została prześlicznie wydana, ale dla mnie jest „ale”. Niektóre rozdziały są niezbyt wyraźne, albowiem wybrane tło dla tekstu sprawia, że treść jest mało czytelna i męczy wzrok. Nie wszystkie też rysunki Joanny Rusinek uważam za godne uwagi i zachwytu.
Mimo iż książeczka jest głównie adresowana do młodszych czytelników to i ja dowiedziałam się z niej kilku ciekawostek. Człowiek uczy się przecież przez całe życie. Myślę, że więcej powinno być takich publikacji. Nie tylko zachęcają dzieci do czytania, do zapoznawania się z językiem, z historią i kulturą, do zabawy słowem, ale również tego typu lektury są idealne, by z dorosły mógł z pociechą spędzić trochę czasu właśnie na czytaniu. Zajęcie konstruktywne i zajmujące dla obu stron.
Rusinek uczy poprzez zabawę i to jest cenne.
Za możliwość zapoznania się z treścią książki dziękuję PRart Media oraz Wydawnictwu Znak.
Czy zastanawialiście się kiedyś nad pochodzeniem swojego nazwiska? Ja nieszczególnie za to zawsze nieodmiennie drażni mnie fakt, że co chwila muszę je przeliterowywać, by uniknąć pomyłek. Jednak jeśli intrygują Was protoplaści Waszego nazwiska, to może warto sięgnąć po najnowszą propozycję Michała Rusinka?
więcej Pokaż mimo toLiteraturoznawca tym razem bierze pod lupę właśnie znaczenie...
Premiera 26 stycznia 2022!
Nazwisko. Nosi je każdy z nas, lecz jaka jest jego geneza? Skąd się ono wzięło i czym jest? Czy nosi ono w sobie jakieś ukryte znaczenie? Na co dzień raczej się nad tym nie zastanawiamy - a może jednak warto to zrobić? Któż bowiem może wiedzieć, co kryje w sobie ta oczywista, bardzo przyziemna cząstka naszych danych osobowych. Odkrywanie tej tajemnicy może być całkiem przyjemną zabawą! I to zwłaszcza dla dzieci!
Zastanawialiście się kiedyś skąd wzięło się Wasze nazwisko? Być może tak, być może nie, niemniej jednak wgryzienie się w tę tajemnicę (o ile to oczywiście tajemnica - być może posiadacie znakomicie udokumentowane źródła etymologiczne, jak również całą rodzinną historię, i to sięgającą x pokoleń wstecz) może być niesamowicie interesujące. Dzięki niniejszej książce można wciągnąć w tę zabawę także nasze dzieci - i zainteresować je naszą własną, rodzinną historią.
Dzięki tej lekturze dowiemy się o naszych nazwiskach niesamowicie interesujących rzeczy. Najmłodsi - im bowiem dedykowana jest ta książka - dowiedzą się m.in. tego, że bardzo często nazwiska wzięły się od imion przodków (np. Stańczyk od Stanisław, Jędrzejczyk od Andrzej / Jędrzej),od uprawianego przez naszych przodków fachu (np. Kołodziej od profesji polegającej na wytwarzaniu kół),od miejsca zamieszkania (np. Morawiecki - mieszkaniec Moraw, Szlęzak - mieszkaniec Śląska, Podolak - mieszkaniec Podola),a nawet od części ciała, która była u któregoś z naszych przodków charakterystyczna (np. Nochal, Głowiński).
Na kolejnych stronach poznamy także przykłady przydomków i zasad ich tworzenia, a także przykłady nazwisk rzadkich, ciekawych i oryginalnych wraz z ich potencjalnymi źródłami i genezą ich utworzenia. Całość składa się na niezapomnianą i niesamowicie interesującą podróż w przeszłość naszych przodków, a także nas samych!
Co ważne, w podróż tę mogą wyruszyć nasze dzieci, to z myślą o nich powstała bowiem ta lektura. Książka jest ciekawą okazją do zainteresowania dziecka własną rodziną, jej historią i dziejami naszych (nieraz bardzo odległych) przodków. Całość uzupełniają fantastyczne ilustracje autorstwa Joanny Rusinek.
Opis Wydawcy:
Nosi je każdy z nas. Niektórzy swoje bardzo lubią, inni mają dość wiecznych próśb o przeliterowanie albo powtarzających się pomyłek. Najczęściej jednak nie poświęcamy mu zbyt wiele uwagi. A szkoda. Czy wiesz, że w nazwiskach drzemią historie, które mówią wiele o naszych przodkach?
Kto z nas miał w rodzinie Czecha, a kto piekarza nieudacznika?
Czyj prapradziad był kowalem, a czyj – sołtysem?
Jaki ród zapoczątkował przystojniak?
Kto może podejrzewać swojego przodka o przydeptywanie innym butów?
A kto być może ma przodków o niezwykle wybuchowej naturze?
By odczytać te historie, potrzeba trochę wiedzy, bo nazwiska bywają też… zagadkowe, nietypowe lub mylące. Wiedzę tę w "Podbipięcie" przedstawia dzieciom Michał Rusinek, niestrudzony detektyw językowy, ilustracje zmalowała zaś Joanna Rusinek. Jak można wnioskować po nazwisku, przodek autora i ilustratorki (czyżby wspólny?),pochodził z Rusi (czyli z terenów dzisiejszej Rosji, Ukrainy lub Białorusi).
Polecam!
Dziękuję Znak Emotikon za egzemplarz recenzencki.
#podbipiętaczylicosiękryjewnazwiskach #nazwiska #historianazwisk #dladzieci #historia #dziejerodziny #poznajemyrodzinę #cosnapolce #bookstagram #booksforkids #bookreview #premiera #przedpremierowo #znakemotikon #michałrusinek #joannarusinek
https://cosnapolce.blogspot.com/2022/01/podbipieta-czyli-co-sie-kryje-w.html
Premiera 26 stycznia 2022!
więcej Pokaż mimo toNazwisko. Nosi je każdy z nas, lecz jaka jest jego geneza? Skąd się ono wzięło i czym jest? Czy nosi ono w sobie jakieś ukryte znaczenie? Na co dzień raczej się nad tym nie zastanawiamy - a może jednak warto to zrobić? Któż bowiem może wiedzieć, co kryje w sobie ta oczywista, bardzo przyziemna cząstka naszych danych osobowych. Odkrywanie tej...