Zaczarowane przygody Tosi i Franka

Wilga
2021-09-29
2021-09-29
dla dzieci opowiadania

Książka dla dziecka musi podobać się... Dziecku.

Niby zrozumiałe, a jednak. Często zastanawiam się czy my, rodzice, nie prześcigamy się w kupowaniu dziecięcych książek, które są naszpikowane dobrymi treściami. Wiecie, przekaz ma gonić przekaz, każda strona obfitować w życiowe mądrości, a do tego grafiki mają przypominać małe dzieła sztuki.

Rozradowani, pełni emocji i rodzicielskiej dumy, znajdujemy takową książkę, dajemy ją dziecku i... Okazuje się, że nie jest ono nią kompletnie zainteresowane...

W czym więc tkwi sekret odnalezienia powieści wspaniałej? Wiecie, co ja myślę - każda dziecięca książka ma potencjał stać się cudowna dla dziecka, gdy wraz z nim będziemy ją odkrywać. Zamiast odpytywać młodzika z tego, co z niej wyniósł, zwracajmy uwagę na to czy podoba się ona przede wszystkim dziecku, a nie nam. I nie mówię, żeby dana powieść, była pozbawiona wartościowych treści. Tylko, żeby nie zabrakło w tym wszystkim dziecięcej radości.

"Zaczarowane przygody Tosi i Franka" przypadły do gustu Kordkowi. Lubi, jak się ją mu czyta przed snem, stara się mówić, co znajduje się na obrazkach, a i dinozaur z okładki robi robotę :) Opowieści zawarte na kartach powieści, przenoszą nas w dziecięcy świat wyobraźni. Jak wiadomo, nie mają one granic, dlatego rezolutna Tosia i jej bystry, młodszy brat Franek, zabierają nas w różne miejsca, w tym do kosmosu czy na drugą stronę namalowanego rysunku.

Między wierszami można też dostrzec, jak wiele informacji są w stanie wyczytać dzieci z zachowań dorosłych.

Książka dla dziecka musi podobać się... Dziecku.

Rozradowani, pełni emocji i...

Na tle naszych ostatnich lektur (edukacyjnych, umoralniających albo totalnie porąbanych) - "Niesamowite przygody Tosi i Franka" wybijają się dosyć mocno.
Z jednej strony można by zaliczyć ten tytuł, jako "totalnie porąbany" (nasz ulubiony gatunek). Przecież są tu gadające sygnalizatory i nagłe podróże w kosmos. Jednak te niespodziewane zdarzenia tutaj są bardziej zaskakujące niż szokujące. I nie ma przemocy (to nie jest kolejna książka akcji o pokonywaniu przeciwników - choć takie też lubimy!).
Do edukacyjnych też się nie zalicza. Co prawda dowiecie się z niej kilku naprawdę wartościowych faktów (serio!),ale nie oszukujmy się - to jest książka napisana, żeby bawić i cieszyć.
Dlatego tak dobrze się nam ją czyta. Jest odskocznią. Fantastycznym pokazem, jak wysoko może szybować wyobraźnia (serio, podejrzewam że autor pytał o fabułę jakieś dzieci bo mnie się wydawało, że tylko one mogłyby wpaść na takie zwroty akcji :D).
Do tego rozdziały są krótkie, a ilustracje - przykuwające wzrok. Mam nadzieję, że powstanie więcej części, bo duet Tosia i Franek to jest coś, z tym się dotąd nie spotkałam.
Szczerze polecam Waszej uwadze

Poznajemy dwoje dzieci. Dziewczynkę o imieniu Tosia i jej młodszego braciszka Franka. Oboje są jeszcze małymi dziećmi, więc nie wszystko wydaje się dla nich oczywiste. Potrafią wymknąć się z domu kiedy rodzice jeszcze śpią, w celu zakupu pączków. Przed wyjściem ubierają się w strój strażacki i balową suknię, ponieważ jak to zaznaczają ich rodzice każą się zawsze porządnie ubierać🙈. Przeżywają sporo zaskakujących przygód. Zdarza się, że na swojej drodze spotykają dinozaury, czy też praludzi wyglądających jak krasnale. Pewnego razu dzieci mają możliwość posiedzenia na księżycu!
Dla tych dwojga nie ma rzeczy niemożliwych😁.
_______________________
Zabawna książka, która spowoduje uśmiech od ucha do ucha zarówno u dziecka, jak i u czytającego rodzica. Muszę przyznać, że doszczętnie nas pochłonęła. Skierowana jest do trochę starszych dzieci, jednak Oliwka z chęcią słuchała o przygodach zakręconych dzieci. Historie są naprawdę ciekawe i nie da się przy nich nudzić. Ilustracje okazały się przepiękne i świetnie odzwierciedlają to, co pojawia się w tekście. Język książki jest prosty, więc łatwo wpada w ucho i przyciąga uwagę dziecka. Książka "ZACZAROWANE PRZYGODY TOSI I FRANKA" zaczaruje Wasz świat i pokaże, że wszystko jest możliwe! Bardzo polubiłyśmy świetnie wykreowanych bohaterów. Fajne jest to, że książka jest bardzo różnorodna.
Dzięki książkom dzieci kształtują swoją wyobraźnię, dlatego pamiętajcie o tym, że warto im je czytać

Mnie (i resztę mojej rodziny królewskiej) "Zaczarowane przygody Tosi i Franka" - ZACZAROWAŁY. Ta książeczka jest kochana, urocza, piękna, kipiąca mocą wyobraźni. Naprawdę nie spodziewałam się aż tak wspaniałej opowieści dla dzieci... i jak się okazało, nie tylko dla dzieci, bo ja bawiłam się świetnie.
Błażej Przygodzki miał cudowny pomysł, który rewelacyjnie wprowadził w życie. Rodzeństwo, które za sprawą wyobraźni przezywa wspaniałe, baśniowe przygody - cudowne! A mamy tu podróże kosmiczne, wyprawę do wnętrza Ziemi, dinozaury, nowego kopciuszka, inne zakończenie dla "Dziewczynki z zapałkami"... i wiele, wiele więcej. Brzmi dobrze? No ja myślę!
To, co mnie najbardziej ujęło, to koncept, który pokazuje dzieciom, że w świecie wyobraźni wszystko jest możliwe. Nie tylko dzieciom ta książka coś uświadamia - bo dorośli zaczynają maluchom zazdrościć tej mocy wyobraźni... a konsekwencją tej niewinnej zazdrości powinna być wspólna ZABAWA, bo nic tak nie poprawia naszej baśniowej kondycji, jak czas spędzony w zaczarowanym świecie dzieci.
Uwielbiam także celne puenty autora, który każde opowiadanie kończy czasem zabawną, czasem przewrotną, ale zawsze mądrą złotą myślą. Celnie i pięknie. Ach, bo widzicie, to są właściwie opowiadania o Tosi i Franku, które możecie czytać w dowolnej kolejności. Świetna sprawa, zwłaszcza, gdy czyta się dzieciom przed snem.
Pisarz użył prostego stylu, ale też i nie ograniczył się tylko do akcji. Mamy tu ciekawe opisy i nowe, dla dziecka ciekawe słowa. Czasem miałam problem z dialogami, bo nie przystawały mi do dzieci... ale teraz, po przeczytaniu całości, już mi się wszystko podoba. Może chwile zawahania poczułam jeszcze przy pomysłach otwierania okna w pociągu, lub samotnej wyprawy na miasto... lecz rodzic, a i autor tłumaczą, iż to co w wyobraźni, niekoniecznie jest dozwolone w prawdziwym życiu - po to w końcu jest wyobraźnia. To miła, ciepła, po prostu dobra, poczciwa opowieść o miłości brata do siostry, o zabawie, rodzinie i WYOBRAŹNI.
Jest jeszcze jedna, bardzo ważna rzecz, która sprawia, że ta książeczka jest śliczna - ILUSTRACJE Piotra Rychela! Co to są za wspaniałe obrazy! Każda ilustracja w mig przenosi czytelników w inny, magiczny świat. Wyjątkowo pięknie dobrane kolory, wpadający w pamięć bohaterowie, bardzo charakterystyczna, miękka i czuła kreska. Jestem fanką! BRAWO!

to gdzie dzisiaj braciszku? na Księżyc, siostrzyczko!
8/10
Wydawnictwo Wilga

Błażej Przygodzki miał cudowny pomysł, który rewelacyjnie wprowadził w...

Książka jest bezpretensjonalna,napisana ciepłym i bliskim dzieciom językiem.Nienachalna
dydaktycznie .Jednak każde opowiadanie zakończone ,jak to w bajkach,morałem.Świat przedstawiony osadzony w codzienności zwyczajnej rodziny i tę zwyczajność przekracający.Wyobrażnia Tosi i Franka jest czarodziejem ,magiem,przewodnikiem.Czytałam wnukom i byli zafascynowani.No i te piękne ilustracje.Dla mnie książka doskonała,wyciszająca,ucząca i obdarzona przeurovzym humorem.Polecam

Tosia i Franek, a także ich rodzice, to bardzo standardowa rodzina. Dorośli mają swoje problemy, a dzieciom nie chce się sprzątać zabawek. Klasyka. I kiedy w tę standardowość wdziera się wyobraźnia, zaczynają dziać się rzeczy niezwykłe.

Książka Błażeja Przygodzkiego nie jest spójną powieścią, raczej serią krótkich opowiadań z tymi samymi bohaterami. Opowiadań, w których rzeczywistość płynnie przechodzi w magię i baśniową fantastykę. W każdym z nich występuje to samo zawiązanie akcji - co może być ciekawe dla młodszych dzieci, uwielbiających rytuały i przewidywalność, ale nużące dla tych, które pragną być zaskakiwane. Zaczyna się zwyczajnie, aż tu nagle, za sprawą wyobraźni, Tosia i Franek przeżywają przygody, jakich nie dane byłoby im doświadczyć w realnym świecie. Granica pomiędzy tym, co prawdziwe, a momentem przejścia na stronę imaginacji, jest każdorazowo płynna.

Podczas "zaczarowanych przygód" Tosia i Franek spotkają młodego dinozaura, pokrzyżują szyki Kopciuszkowi, zmienią los dziewczynki z zapałkami i przekonają się, dlaczego bogactwo jest przyjemne tylko wtedy, kiedy ma się przy sobie bliskie osoby. Czerpiąca z innych tekstów kultury książka jest przeznaczona dla dzieci, które już miały do czynienia z wieloma innymi, klasycznymi bajkami, ponieważ niejednokrotnie do ich zrozumienia potrzebna jest podstawowa wiedza na ten temat (to trochę tak jak z oglądaniem Shreka - ogólnie da się, ale przekaz będzie niepełny).

Pojedyncze opowiadania, w których baśniowość miesza się z twardą, dziecięcą rzeczywistością, są naprawdę udane, jednak czytane w sposób ciągły mogą wydawać się wtórne. Jak zawsze, polecam rodzicom, żeby najpierw sami oddali się lekturze tej książki, przypomnieli sobie cokolwiek o wyginięciu dinozaurów i przygotowali akceptowalną dla siebie i satysfakcjonującą dziecko, odpowiedź na pytanie, skąd się biorą dzieci.

• Polskie
  • Audiobooki
  • Dla dzieci i młodszej młodzieży
  • Czytamy z K. i I.
  • Dla Anieli